Skocz do zawartości

ROTEL - japończyk z brytyjską naleciałością


Recommended Posts

Dnia 31.12.2018 o 17:30, RoRo napisał:

No chyba jednak nie... W każdym razie  ja swojego sprzętu nie zamierzam tam oddawać - a co Ty zrobisz to już Twoja sprawa.

Pozdrawiam

Miałeś jakieś złe doświadczenia z tym gościem? Jak możesz to podziel się swoim zdaniem na ten temat. Chętnie poznam druga stronę, aby wyrobić sobie stanowisko. Będę wdzięczny.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 1.01.2019 o 23:25, Artur Łukasiewicz napisał:

Miałeś jakieś złe doświadczenia z tym gościem?

Nie oddaję sprzętu do naprawy serwisantom których nie znam (albo którzy nie zostali poleceni przez znajomych którzy u nich już coś robili). Więc nie mam złych ani dobrych doświadczeń odnośnie zdolności serwisowych tego pana.

Dla przypomnienia - wątek dotyczy ROTELa ?

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 31.12.2018 o 17:30, RoRo napisał:

A możesz napisać co zmieniło się w dźwięku wzmacniacza po takim tuningu i jaki był koszt?
Bo taki byl właśnie sens mojego pytania ?

Przepraszam, już piszę.

Od początku - wzmacniacz Rotel RA-980BX kupiłem 'na odległość', słysząc ten sam model u kumpla, po tym, co z nim zrobił Pan Adam. Wtedy wydawało mi się to szczytem osiągnięć na sprzęcie vintage  Generalnie lubię dźwiek rozdzielczy, z wykopanym konturowym basem i taki właśnie jest ten model, a Pan Adam jeszcze dodatkowo to wydobywa z niego. 

"Mój" Rotel poszedł do Pana Adama bezpośrednio od sprzedawcy. W środku zostały wymienione przede wszystkim te duże kondy na zasilaniu (--> Mundorf) oraz parę mniejszych (--> Nichicon). Nie zainwestowałem w kondensatory olejowe, bo nie chciałem wydać 3 razy więcej niż wzmacniacz był warty.  Plus wyleciało trochę rezystorów, wymienione elementy filtrujące etc. 

Sprzęt wygrzewałem z 200 godzin. Zaczął naprawdę dobrze grać, przefajnie budował przestrzeń, niektóre utwóry 'live' jakbym usiadł przed zespołem. Od razu powiem - nie osiągnąłem dokładnie tego, co miał kumpel, choć byłem dość zadowolony. Gdybym miał robić to ponownie to te Mundorfy dobrze dawać większe niż nominalne (nawet 15000), bo wtedy jest miejsce na zbieranie prądu na lepszy wykop basu. Podobnie - zamiast tych zielonych Nichicon, dobrze jest wrzucać te olejowe. Natomiast tego rzędu modyfikacja to raczej rząd 1500 zł, dla wyjątkowego fana brzmienia Rotela (ma swoje niezaprzeczalne plusy).

Ja dość szybko usłyszałem coś co mnie zachęciło do przesiadki :)

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 months later...
Dnia 26.12.2018 o 18:07, RoRo napisał:

Czy ktoś z Was robił tuning swojego Rotela? Samodzielnie albo zlecając to specjaliście (bo mamy takowego w kraju).

Pozdrawiam

 

 

Hey. Przeglądając forum audio.com natrafiłem na wątek o Rotelu więc chętnie odgrzebie temat i się podepnę. Otóż jakiś rok temu poddałem "tuningowi" swoją końcówkę mocy RB03. Znany magik w tym temacie czyli pan Adam po konsultacjach wytłumaczył mi co i jak i tak podjąłem decyzję. Sprzęt posiadam od nowości i był on w 100% sprawny jednak jak się później okazało główne kondensatory powysychały i zrobił się tzw. orzeszki ( mam je na pamiątkę ) Tak więc na pierwszy ogień poszły elektrolity wymienione na markowe Mundorf w tym olejowe Mcap Evo oraz  Nichicon. Dodatkowo zdecydowałem się na modyfikacje końcówek mocy , zmiana w kulturze i jakości dźwięku to największa poprawa ! głuchy by usłyszał a tak to wygląda wewnątrz :

WP_20161012_15_08_31_Pro.thumb.jpg.02a756d3f02a98eadabd0aa269373ee7.jpg

 

WP_20161012_15_07_15_Pro.jpg

Edytowano przez fosge
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam końcówkę mocy RB 1070. Wydaje mi się, że jest trochę bardziej rozbudowana. Na razie tuningu nie robilem, ale niewykluczone, że sie zdecyduję. Bardziej konkretne testy przewiduję w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Kilka fotek dla porównania. Bateria widoczna na zdjęciach dla porównania wielkości elementów .

 

20190331_095647.jpg

20190331_095942.jpg

20190331_101016.jpg

20190331_101057.jpg

20190331_101126.jpg

20190331_101134.jpg

Edytowano przez Rega
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Mam końcówkę mocy RB 1070. Wydaje mi się, że jest trochę bardziej rozbudowana.

Raczej 🤯 W zasadzie moc niemal dwukrotnie większa więc nie może być inaczej. Fakt faktem że po takim tuningu końcówka jest co najmniej o klasę wyżej pod względem jakości brzmienia i to cieszy najbardziej

Edytowano przez fosge
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, zobaczymy co pokaże na testach. Będzie porównywana z Sansui alpha 607 XR oraz Tandbergiem TR 2055. W zestawach z różnymi kolumnami. Tak jak wspomnialem, bardzo możliwe, że będzie poddana tuningowi. Ze sprzętem do porównań to raczej wielkich szans nie ma, ale... Możliwe, że zostanie zapasową końcówką mocy w domowych systemach. Dobrze byłoby miec dwie i po zmostkowaniu używać jako pojedyńczych (mono) końcówek. Jest taka możliwość. No i wtedy moc ok 300 wat na kanał. No, ale to drugorzędna sprawa i nie tylko moc się liczy. Dostalem informację, że DF tej końcówki to ok 1000, przy 200-400 w porównywalnym sprzęcie. Muszę sprawdzić czy faktycznie jest tak dobrze z tym basem. Może faktycznie będzie odpowiednia do zasilenia Kef 107 reference.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...

Na razie nie wiem. Sprzęt w Polsce, a ja w Danii. Próby za tydzień lub dwa. Będę w domu. W każdym razie po kilku godzinach, które mialem okazję słuchać to nie jest źle. Wysokie i średnica do przyjęcia. Bas jednak referencyjny. Moim zdaniem, oczywiście. DF jest lepszy o kilka klas niż w innych tej klasy.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rega,

Piszesz o swoim RB-1070 po tuningu, czy w standardowym wykonaniu?

Jeśli chodzi o DF=1000 to również poprzednicy, czyli RB-980 oraz 990 miały taki sam DF i podobny "wykop" (choć różniły się mocą). 

Czy 1070 w trybie mono może pracować z czteroomowymi kolumnami? W stereo wiadomo że może napędzać zarówno 8 jak i 4omowe.

Pojedyńcza końcówka powinna spokojnie dać sobie radę z tymi KEFami. Natomiast w przypadku kolumn z podwójnymi zaciskami  można zainteresować się czymś do napędzenia góry (niekoniecznie inna końcówka-może być integra), a RB zostawić do niskotonowych.

Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To zwykła, standardowa końcówka. Na razie nie miałem możliwości dłuższego jej testowania. Nie wiem też czy w trybie mono może zasilać czteroomome kolumny. Kefy zasilam Sansui Alpha 607 XR. Ale czuje się, że to trochę za mało. Dlatego planuję w najbliższym czasie dopasować do nich coś mocniejszego. Będę celował w Sumo Andromedę MK II.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
  • 3 months later...
  • 5 months later...
Dnia 17.03.2016 o 23:54, RoRo napisał:

ROTEL – wzmacniacze i nie tylko

Japońska firma kojarząca się z brytyjskim dźwiękiem.

Firma znana i lubiana od lat, choć kojarząca się raczej ze średnią półką cenową (co nie znaczy że można kupić nowe produkty za bezcen).

Dzień dobry. Zamierzam dołączyć do grona miłośników firmy Rotel. Słyszałem dużo dobrego, ale nie miałem okazji nigdy posłuchać takowego wzmacniacza. Posiadam całkiem sprawną Yamaha AX 500 i Tannoy Mercury-v4. Gra dobrze. Jest czysto i dynamicznie. Chciałbym jednak poczuć coś innego. Może właśnie Rotel? Ciekawi mnie RA 985bx.
 

Edytowano przez RoRo
Nie ma sensu cytować całej wypowiedzi - a jedynie fragment, do którego się odnosisz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Cóż powiedzieć na pewno doznania muzyczne z RA 985BX wprowadzą cię na wyższy poziom nie mniej sam musisz ocenić swoimi uszami jak wysoki on będzie....to porządny piec w konstrukcji Dul Mono uznawany przez wielu za jeden z najbardziej udanych w historii Rotela ( taka perełka ) ale to zapewne już wiesz w związku z tym polecam odsłuch, testy i podzielenie się swoją opinią tu na forum miłośników Rotela

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@TomekEr Rotel Ra 985 Bx to bardzo udany wzmacniacz, zresztą tak samo jak model wcześniejszy Ra 980 Bx. To były najwyższe integry Rotela w latach 90, jednak grają dość inaczej, więc dobór do nich kolumn jest zależny od posiadanego modelu i odwrotnie.

Natomiast czy Ra 985 BX spasuje się z Twoimi kolumnami to nie wiem, gdyż w życiu ich nie słyszałem.

Powiem tak, jeżeli brakuje w tych kolumnach średnicy, szczególnie tej wyższej oraz niskich tonów mają one dużo to Ra 985 Bx może spasować się całkiem nieźle. Jeśli jest odwrotnie, czyli średnicy masz dużo, a niskie tony niezbyt mocne to Ra 980 Bx by lepiej się z nimi uzupełnił.

Oba wzmacniacze są bardzo mocne i wydajne prądowo. Oba mają legendarnego Rotelowego kopa. Ra 980 Bx ma więcej przestrzeni i gra szerzej od Ra 985 Bx. Za to ten drugi ma więcej detali w średnicy, więcej się tam dzieje. Lepsza też jest selektywność.

Więc zostaje kwestia spasowania i gustu ;)

Miałem te dwa wzmacniacze w tym samym czasie więc masz info z pierwszej ręki.

Ps. Oczywiście Ra 985 Bx jest na pilota w przeciwieństwie do Ra 980 Bx

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za obszerne info. Właśnie czekam na Ra 980bx. Zdecydowałem się na niego gdyż potrzebuję podłączyć gramofon. Moje Tannoy-e grają dość neutralne i szeroko. Choć nie ostro. Mają też zaskakująco dużo basu. Podłączałem różne piece i każdemu pozwalały na swoje granie. Nie zauważyłem, żeby w czymś je ograniczały. Po odsłuchach napiszę o wrażeniach. 
 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post poprzednika - nie ma sensu cytować całej wypowiedzi...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Prosiłem o fotki wzmacniacza oraz rozmawiałem z nim o szczegółach sprzętu i tego konkretnego modelu. Nie miałem możliwości posłuchać i porównać innych modeli. Od 2 dni mam RA 980bx, ale chwilowo nie mam kolumn. Z niecierpliwością czekam na moment testowania na moich Tannoy-ach. Na słuchawkach dźwięk jest dość "gęsty". Nie wiem czy tak ma być? Z którym modelem najlepiej porównać?
 

Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post poprzednika - nie ma sensu cytować całej wypowiedzi...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 13.11.2020 o 20:41, RoRo napisał:

Mordor12,

 

porównywałeś może RA-980 z RA-06 (lub 06SE) albo RA-1070?

Pozdrawiam

Niestety, Ra-06/Se nigdy nie słyszałem. Ra 1070 słuchałem, ale w zupełnie innym secie, nie u siebie więc porównanie mało wiarygodne by było. Na pewno Ra 1070 ma dźwięk bliższy do Ra 985 Bx niż do Ra 980 Bx.

Z Roteli miałem u siebie jeszcze pre i końcówki takie jak Rc 980 Bx, Rc 995, Rc 990 Bx oraz RB 980 Bx, RB 990 Bx.

17 godzin temu, TomekEr napisał:

Dzięki. Prosiłem o fotki wzmacniacza oraz rozmawiałem z nim o szczegółach sprzętu i tego konkretnego modelu. Nie miałem możliwości posłuchać i porównać innych modeli. Od 2 dni mam RA 980bx, ale chwilowo nie mam kolumn. Z niecierpliwością czekam na moment testowania na moich Tannoy-ach. Na słuchawkach dźwięk jest dość "gęsty". Nie wiem czy tak ma być? Z którym modelem najlepiej porównać?
 

Dźwięk może wydawać się gęsty na słuchawkach, gdyż Ra 980 Bx ma dość znacząco wycofaną wyższą średnicę, a dopaloną tą niższą. Oczywiście dużo zależy jeszcze od samej prezentacji dźwiękowej słuchawek, ale jeśli te cechy się w jakimś stopniu nakładają to mamy później taki efekt. W rezultacie może być całkiem ciepły dźwięk , ale mało czytelny w średnicy. Na wyjściu słuchawkowym Ra-980 Bx nie ma też tak podkreślonych wysokich tonów jak na wyjściu głośnikowym.

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
  • 4 months later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...