Skocz do zawartości

ROTEL - japończyk z brytyjską naleciałością


Recommended Posts

@Arko55 Zależy kto czego szuka, a ja po roku ( kurcze jak ten czas leci ) jego słuchania, nie czuję, aby mnie zmęczył. Żargon piłkarski się wkradł i jest to rzeczywiście granie bardziej ofensywne niż defensywne. 

@engajner Słyszałem już określenie, że gra kwadratowo i odebrałem to określenie jako, że technicznie i coś w tym prawdy jest.

Jesteś pierwszą osobą, która mówi, iż Rotel gra bez ducha ( możesz wyjaśnić co masz dokładnie na myśli )?

Powiem tak, że potrafi zagrać spokojniej, ale to zależy jakiego gatunku muzycznego słuchamy.

Z jakimi kolumnami go słuchałeś i jaki model wzmacniacza?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za informację. Ja przy moich kolumnach, nie narzekam na brak charakteru i dociążenia, dlatego zapytałem. Stereofonii też nie mogę nic zarzucić, zróżnicowania wysokich tonów, wybrzmień. Wiadomo gra cały tor i dlatego nie trzeba się zamykać na to, co oferowane jest tylko w jednym sklepie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, engajner napisał:

Model 1592 i Vela BS403 w TopHiFi.

Tak, jak napisał Rafał - to chyba nie było trafione połączenie i prawdopodobnie nie oddawało sprawiedliwości ani kolumnom, ani wzmacniaczowi. Z oferty Topa, ponoć Vela ładnie grają z Coplandem CSA70. A Rotel, jak wiadomo, jest tam standardowo zestawiany z Bowersami, choć, jak widać na przykładzie Rafała - to połączenie też nie musi się każdemu podobać. :)

 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.05.2022 o 22:16, Rafał S napisał:

A Rotel, jak wiadomo, jest tam standardowo zestawiany z Bowersami, choć, jak widać na przykładzie Rafała - to połączenie też nie musi się każdemu podobać. :)

Zgadza się i często klienci z takim połączeniem zostają. Ja akurat nabyłem Rotela A14  z B&W 606 S2 ze względu na korzystną cenę. Grały u mnie dwa miesiące, na zmianę z dwoma innymi parami monitorów które miałem i nie zdobyły mojego serca. Sprzedałem, choć wizualnie B&W bardzo mi się podobały... Nowy nabywca podłączył je do Yamahy i był szczęśliwy :) 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

47 minut temu, castel napisał:

Czy lepiej polować na CXC ?

Mam CXC i powiedzmy, że nie jestem zachwycony. Mój egzemplarz słabo rozróżnia sygnały "play" i "eject". Zarówno z przycisków na obudowie jak i z pilota. Jest to bardzo irytujące.

(Za jakiś czas będę się go pozbywał i wtedy poproszę Administrację o usunięcie tego wpisu. ;) )

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 29.12.2018 o 21:38, Paweł Pawlik napisał:

A czy ktoś słuchał może wzmacniacza Rotel A12? Ma super recenzje w Audio Video. Czy zasłużone?

Miałem A12. Jeśli się trafi z doborem okablowania i kolumn głośnikowych, to brzmienie takie, że micha człowiekowi sama zaczyna się uśmiechać. :D Warunek, przyzwoite okablowanie i kolumny grające mocnym basem i sopranem.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Fantomas napisał:

A14mk2 tak właśnie gra. Bez wyrazu,  technicznie,  nudno.

Gdzieżeś to wyczytał? :) Mam obecnie A14 MK2 i gra świetnie. W zaprzyjaźnionym salonie audio w bezpośrednim porównaniu nie znalazłem żadnego wzmacniacza, który byłby jakoś słyszalnie lepszy brzmieniowo, mimo, że porównywałem ze wzmakami o wartości w okolicach 10 - 12 tys. złotych, czyli około 2 razy droższych. Fakt, że w moim kręgu zainteresowania były wyłączeni integry posiadające zadowalający mnie zestaw złącz. Technicznie to grają np. Yamahy, które również posiadałem.

Edytowano przez greg235
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

15 godzin temu, Fantomas napisał:

Jak miałem A12 z Pylonami Diamond to lepiej wspominam, poza tym one są niepowtarzalne imo.

Dlatego warto je też zestawiać z innymi kolumnami, niż tylko to co oferuje Top Hi-Fi.

4 godziny temu, greg235 napisał:

Technicznie to grają np. Yamahy, które również posiadałem.

Niższe modele owszem, wyższe już niekoniecznie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Melduję się na posterunku. ;)

Rotel, czyli skrajne opinie... podobnie jak Marantz. Słuchałem różnych systemów opartych na klockach tych firm i nigdy tych skrajnych opinii nie podzielałem. Jest tak wiele zmiennych, każdy element toru może wprowadzić znaczące zmiany, sorry ale te skrajne oceny to IMO pójście na łatwiznę... pomimo wszystko. W odpowiednim (czyli pasującym, kompatybilnym) towarzystwie ani Rotel nie jest zimny, ostry i techniczny, ani Marantz nie jest ciepły, rozlazły, kluchowaty czy nudny. Jeszcze przed ślubem :)), czyli w cudownych latach 90' dość często zmieniałem jedną używkę na inną, kolejną. Koncentrowałem się  na mniej lub bardziej przechodzonym, budżetowym sprzęcie. Od samego początku byłem fanem Marantza i Rotela, pomimo wielu prób ze sprzętem innych firm tak naprawdę w czystej budżetówce tylko MF E11 i może jeszcze 2-3 inne wzmacniacze z tamtych lat zrobiły na mnie wtedy takie wrażenie. Możliwe że było zbyt tanio i nie dorosłem do głębszych, "audiofilskich" porównań... choć już wtedy brak odpowiednich środków na koncie nadrabiałem różnymi odsłuchami, a nawet podróżami po Polsce. Po latach takim ersatzem były AS... i znów odsłuchy, ale salonów, odpowiednich miejsc było już dużo więcej.  Także te wszystkie Marki i inne Konrady nie uszły mojej uwadze.

Bardzo lubiłem łączyć przeciwieństwa, dlatego dość dobrze wspominam połączenie RA-971 , Marantz CD67, z  monitorami  Tannoy... zabijcie mnie ale modelu nie pamiętam.  Z B&W było fatalnie, dla mnie... zresztą później przekonałem się o tym jeszcze kilka razy. Nie wiem, być może to połączenie sprawdza się od czasu do czasu, nie wiem, nie jestem w stanie wytłumaczyć dlaczego akurat ten Samuraj jest łączony z tymi Angolami, nie mam zielonego pojęcia. 971 miał być suchy, sterylny, zimny... jeszcze inni porównując go z 972 mówili że jest bardziej przyjazny i nawet ciepły... po prostu milion przeciwstawnych opinii. A w moim systemie, wszystkie podstawowe elementy pięknie się uzupełniały. I w tym układzie Rotel nie był "techniczny,", a  Marantz nie był "nazbyt" ostrożny. To był świetny duet. Tak naprawdę nie ma idealnych systemów, poniżej pewnej kwoty nie znajdziemy niczego co byłoby mega uniwersalne... i tym razem też było podobnie! Nie każda muzyka brzmiała cudownie... ale najważniejsze dla mnie było to że zestaw dawał radę z tym co dla mnie było najistotniejsze... no może nie w 100 % a w 90.;) Sytuacje odwrotne, ze wzmacniaczem Marantza i odtwarzaczem Rotela też przerabiałem i też było podobnie. Generalnie lepiej znosiłem systemy w całości oparte na klockach Marantza niż te równie jednorodne Rotela... ale jednak najbardziej lubiłem te teoretycznie skrajne połączenia - Rotel/Marantz.

Nie tak dawno zatruwałem życie tutejszym forumowiczom moimi kwaśnymi problemami, powrotem do prawdziwego ale nadal budżetowego stereo, itp, itd. Od grudnia poszukiwałem czegoś dla siebie, poszukiwałem swojej niszy...i po ok. trzech miesiącach doszedłem do wniosku że po raz kolejny połączę ogień z wodą. I podjąłem decyzję że do monitorków Emotiva B1+ i CD Marantz 6006... dokupię kolejnego Rotela. Budżet mi się skurczył (w planach miałem jeszcze kable i kilka innych dodatków) więc po raz enty w swoim życiu kupiłem używany, sędziwy wzmacniacz, tym razem - RA-1060. Ile ja się naczytałem... "nie udał im się", "nieudane dziecko", "gra sucho",  "brakuje przestrzeni"...itd, itd. I "niestety" ale nic z tego, ogień znów połączył się z wodą. Oczywiście trochę czasu zajęła mi zabawa w kablologię :)), czyli choroba wieku dziecięcego. Trochę tego było (w tak krótkim czasie, wypożyczanie...oddawanie w salonach, wycieczki po kumplach i żebractwo😂, w każdym razie wiele z polecanych w cenach do 30 - 40 PLN za mb sprawdziłem) ale w końcu zostałem przy trzech głośnikowych i dwóch analogowych interkonektach... nie było aż tak drogo, gorzej wyszedłbym na tych najbardziej polecanych, także finansowo. 

Rotel RA-1060, Marantz CD6006, Emotiva Airmotiv B1+, kable głośnikowe - Inakustik Premium LS Silver 2 × 1,5 mm2 (miały być żyletki i wielkie bordello od nadmiaru srebra... i też się nie sprawdziło, potrzebny był czas, od początku byłem pod dużym wrażeniem choć zdarzały się pewne nieporozumienia, po 30 h było już bardzo dobrze a po 100 nie było już śladu po jakichkolwiek problemach), interkonekt na bazie Neotecha NEI - 3003 mk III. A w rezerwie amplituner Marantz, głośnikowe, tanie ale solidne... czyste - OFC miedziaki, plus groszowe solidy YTDY 10 × 0,5 mm :) oraz naprawdę całkiem porządny IC od Cross-Tech. Podstawowy repertuar sprawdza się w 90% (jak zwykle), w pozostałych dziesięciu bawię się kabelkami :)) Jazz, od Mulligana, przez fusion aż po bardziej współczesne brzmienia. Rock - Yes, Rush, Dire Straits, Pink Floyd... odlotowcy jak The Residents czy nawet Captain Beefheart... Dire Straits i Floydzi brzmią bosko, oczywiście pamiętajmy o tym ile kosztował cały, skromny systemik - to jest ta piaskownica. Pop, np. Cristina Aguilera. Małe składy w kameralnej klasyce - od baroku aż po lata 20' XX wieku. OVPP w wokalnej muzyce dawnej ale także dobrze nagrany chór, skromny, niewielki. I to wszystko się świetnie sprawdza ,(gdybym miał jednak wybierać, choć byłoby ciężko to najlepiej wypada jazz... właściwie każdy), jestem naprawdę bardzo zadowolony. Słabiej... chyba skrajności, czyli ostry metal czy rock symfoniczny w monstrualnym wydaniu, podobnie jak wielka symfonika , która (z nielicznymi wyjątkami) zresztą i tak nigdy za bardzo mnie nie kręciła, tu jest gorzej ale nagrania Beethovena czy Mozarta to i tak wykonania na instrumentach z epoki, odchudzone składy czyli bez niepotrzebnego patosu i brzmią dobrze.   Krótko pisząc - niewiele tracę, trochę żal mi Metalliki (ale tu to chyba już na początek musiałbym zmienić głośniki, Emotiva to inna wrażliwość) , może troszeczkę Mahlera, Strawinskiego, Hindemitha czy Sibeliusa... choć z Finem też bywa pięknie. Wrócę finansowo do żywych... i znów połączę Rotela z Marantzem, może tym razem jakieś wyższe modele. Te Japońce się lubią, wbrew wszelkim pozorom... :)

Oczywiście wszystko co napisałem jest wypadkową indywidualnego gustu, słuchu, tego jak sobie to wszystko poukładamy... i tu każdy przypadek zasługuje na swoją własną, odrębną historię. W każdym razie dla mnie i tylko dla mnie Rotel nadal rządzi.😍

 

Pozdrawiam - Cichy

 

Edytowano przez Cichy51
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, greg235 napisał:

Musiałeś mieć mocno niedobrane do Rotela tzn. nietrafione kolumny i okablowanie.

Mylisz się. Poprostu nie lubię grania technicznego i tak nudnego jak w A14mk2. Poza tym powtórzę jeszcze raz; te ROTELe nie są powtarzalne.

Z Focal też bym u ciebie długo nie "posiedział" 🤣

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, Fantomas napisał:

Mylisz się. Poprostu nie lubię grania technicznego i tak nudnego jak w A14mk2. Poza tym powtórzę jeszcze raz; te ROTELe nie są powtarzalne.

Z Focal też bym u ciebie długo nie "posiedział" 🤣

Mam zupełnie inne doświadczenia. Jako czynny muzyk, z bardzo dobrze wyrobionym jak mi się wydaje słuchem, mam zupełnie przeciwne wrażenia. Rotel to sprzęt, który potrafi grać bardzo muzykalnie. Posiadając po kolei Rotele A12, A14 i aktualnie A14 MK2 właśnie ze względu na muzykalność i dodatkowo uniwersalne brzmienie wybrałem ten sprzęt. Kolumny Focal bardzo dobrze pasują do Rotela dając świetną dynamikę i muzykalność, a nie tak dawno testowałem również do mojego Rotela kolumny Sonus Faber Olympica Nova V i było po prostu pięknie.  Dlatego bardzo dziwi mnie Twoja opinia, no chyba że testowałeś Rotela z widocznymi u Ciebie w stopce Heco Aurora 300, to wtedy zgoda, bo nawet na kilku różnych kolumnach, znacznie  lepszych od tej marketowej masówki, Rotel mi zupełnie nie zabrzmiał. Może też być to kwestia źródła. W innym wątku kiedyś opisywałem wrażenia kiedy próbowałem dobrać odtwarzać sieciowy i posiadany przez Ciebie Pioneer SX-N30AE, w połączeniu z Rotelem, brzmieniowo był tylko nieco lepszy od Yamahy NP-S303, ale w tyle za innymi strumieniowcami. Możesz przybliżyć szczegółowo konfigurację z którą testowałeś Rotela?

Edytowano przez greg235
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Fantomas napisał:

Wszystkie moje ROTELe podpinałem do VA BACH Grand. (...)

Czyli mamy odpowiedź jakich kolumn nie podpinać do Roteli (osobiście akurat powyższych kolumn nie słyszałem). Ja mogę dodać, że np.  dwa - trzy razy droższe od nich aktywne modele Definitive Technology, również z Rotelem w ogóle nie zabrzmiały.  Jeśli uważasz, że Focale brzmią z Rotelem sucho i technicznie, to śmiem twierdzić, że albo nie słyszałeś takiego zestawu, albo użyłeś jakiegoś wyjątkowo niepasującego okablowania, które również jest bardzo istotne w myśl starej zasady, że każdy zestaw jest tak dobry jak jego najsłabszy element.

Dnia 17.05.2022 o 22:58, Arko55 napisał:

@lysyrafal A jak jest z opinią przez niektórych że Rotele grają trochę ofensywnie na słuchacza, czy po dłuższym odsłuchu może ten wzmacniacz kogoś zmęczyć?

Dodam do Rafała, że u mnie czasami bywa iż Rotel gra niemal cały dzień i mi to nie przeszkadza i nie męczy.  Choć nie raz zdarzało się, że męczące dla mnie były nawet niektóre dźwięki z otoczenia. :) Wydaje mi się, że można jednak stwierdzić, że Rotele w porównaniu z innymi markami grają pełną średnicą, co może powodować wrażenie, że grają trochę "do przodu", bo środek nie jest tylko tłem dla podbitych basów i sopranów jak w wielu innych sprzętach. Nie można powiedzieć, że jakieś pasmo w Rotelu jest wyraźnie wycofane w stosunku do innych. Dla mnie ta równomierność wręcz w jakimś stopniu liniowość pasma Roteli jest właśnie zaletą, dającą dużą uniwersalność, czyli tym czego poszukiwałem.

Edytowano przez greg235
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znowu się mylisz. Np. ROTEL RA-1070 dość fajnie grał z moimi VA.

Za to wzmacniacze tej marki same w sobie grają technicznie. Chyba że podłączysz bardzo muzykalne źródło; wtedy dopiero słychać linię melodyczną (lecz stracą na dynamice) .

 

Aktualnie preferuję piece hybrydowe i taki gra w moim głównym systemie.

Tu mam i muzykalność i dynamikę 😉

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...