Skocz do zawartości

Wybór kolumn i wzmacniacza ...


metal1

Recommended Posts

Witam wszystkich icon_smile.gif Porzebuję złożyć stereo do muzyki typu Heavy Metal , Rock. Lubię brzmienie mocne z potężnym basem i wykopem, tak aby ta muzyka pokazywała swoją energię podczas grania, a napewno nie zamulała i była sucha. Napewno nie lubię równej chcrakterystyki brzmienia wszystkich tonów, tylko bardziej podkreślone wysokie i niskie.

1) Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt?

3000 zł

2) Czy sprzęt ma być nowy, czy używany.

Nowy , albo używany - aby był jak najlepszy dźwięk w tej kwocie

3) Czy chcemy sprzęt stereo, kino domowe czy sprzęt analogowy (gramofony, lampy), bo od tego zależy m.in. dobór działu.

Typowe stereo..

4) Jaki jest sprzęt towarzyszący

Póki co mzyka będzie leciała z blu raya, w przyszłości dokupię odtwarzacz cd

5) Jaka jest powierzchnia pokoju?

25m2 - ogólnie kwadrat

6) Jakiej muzyki słuchamy:

Heavy Metal, Hard Rock

7) Czy to ma być jednorazowy zakup na kilka lat, czy też będziemy stopniowo rozbudowywali zestaw?


Na kilka lat

8 ) Jakich funkcji oczekujemy od sprzętu, pod co będzie podłączony

Żadnych pierdół typu bluetooh, mp3, stream , wifi itp Wzmacniacz stereo z potencjometrem od basu i treble, selektorem wejsc no i gałką głośności.

Ogólnie kolumny + wzmacniacz.


Co powiecie np. na kolumny Tonsil zeus , albo Altus 300 ? Do tego jakiś wzmacniacz by trzeba było dobrać. Nie znam się na tym i jeżeli błądzę gdzieś w ciemnej dolinie z tymi moimi propozycjami to dajcie znać icon_wink.gif

Kolumny ,mogę odsunąć na około 50 cm od tylniej ściany i po 90 cm od bocznych.

Proszę o pomoc doświadczonych kolegów.

Ps. Jeżeli o czymś zapomniałem napisać to dajcie znać.

Pozdrawiam ...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytasz co my na Zeusy i Altusy? Pewnie kilka osób się tu ze mną zgodzi, ale to nie są dobre kolumny. Delikatnie to określając.
Co do takich kolumn, to co trochę dyskutujemy o tym na forum. Warto czytać nie tylko swój wątek.

Kolumny polecam używane. Quadral z serii Phonologue (najlepiej Phonologue Gold), Arcus, bardziej cywilizowane Canton czy Infinity.
Nawet jakieś JBL czy Klipsch będą grały lepiej. A jak chcesz totalnie przywalić, to Cerwin Vega. Ale chyba nie szukasz barw i niuansów.

Wzmacniacz dobierzemy jak zdecydujesz się na kolumny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za podjęcie tematu icon_wink.gif Myślę nad kolumnami z dużymi głośnikami , gdyż podejrzewam że chyba te wszystkie nowoczesne kolumny w kształcie słupków co mają po 17-18 cm głośniki niskotonowe nie dadzą chyba takiego basu, mięsa jak te o większej średnicy? Jak się mylę to proszę mnie poprawić. Znalazłem takie, ale czy nie a duże do mojego metrażu?

http://allegro.pl/kolumny-cerwin-vega-ve-1...6042108230.html

również takie :

http://allegro.pl/kolumny-infinity-rs-4000-i6049698286.html
http://olx.pl/oferta/kolumny-quadral-korun...html#1939d932b3

Co o nich myślicie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do wielkości głośników niskotonowych, nie zawsze większe dają bardziej mięsiste i głębokie niskie tony. To zależy od konstrukcji, strojenia kolumn.
Cerwin-Vega zagrają mocno, dynamicznie, ale bez subtelności, dbałości o szczegóły, barwę dźwięku. Mogą na dłuższą metę zagrać męcząco.
Infinity na pewno będą miały super wysokie tony. Ze względu na wysokotonowe głośniki wstęgowe.
Średnica na dobrym poziomie. Niskie tony może nie bardzo potężne, choć w 25 metrach powinny być wystarczające, ale za to szybkie, dynamiczne.
Quadrale wydają się być najbardziej "akuratne" w tym towarzystwie, choć lepsze byłyby właśnie jakieś z głośnikami wstęgowymi na wysokich tonach.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie f1angel ,że chciało Ci się opisać dźwięk tych wszystkich kolumn - doceniam to.
Hmmm.... Trochę poczytałem i tak sie zastanawiam , czy nie iść w stronę tej subtelności a nie tylko "naparzanki". Dużo ludzi na forach chwali do metalu kolumny takie jak Klipsch, Magnat czy Paradigm. Do gustu (pod względem opisów i wyglądu) przypadły mi takie:

Magnat Quantum 677
Klipsch R26F
Melodika Bl 40


Czy tutaj byłoby więcej subtelności , różnorodności dźwięków ale też i mięsa? No i chyba to już lepszy wybór niż Altusy, czy Zeusy icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tonsil zeus, czy 300 to jednak nieporozumienie, tak do takiej muzyki, jak i metrażu - nie znów takiego wielkiego, chyba że ma tylko nawalać muza i to kosztem sporej utraty jakości.

Cytat

Myślę nad kolumnami z dużymi głośnikami , gdyż podejrzewam że chyba te wszystkie nowoczesne kolumny w kształcie słupków co mają po 17-18 cm głośniki niskotonowe nie dadzą chyba takiego basu, mięsa jak te o większej średnicy?



Oj byś się zdziwił. Można by nawet nieco ironicznie powiedzieć, że takiego basu jak Tonsile altus, owszem nie dadzą inne kolumny icon_wink.gif .
Owszem nie słuchałem ich, czy mniejszych modeli tej firmy, na jakiś super wzmacniaczach, często były to jakieś przypadkowe kontakty, ale o Tonsilach na pewno nie można powiedzieć że mają mięcho, owszem może być dużo basu, ale nie ze jest dobrze wypełniony, a wysokich jest dużo, tylko są "nieco" przerysowane i niedokładne.
I powiem Ci, że z mniejszymi konstrukcjami Tonsila, mogą wygrać spokojnie większe monitory, czy małe podłogówki i nie z głośnikami 17-18cm, ale z poziomu nawet nieco niższego 13-14cm.
Inna sprawa że te wielkie Tonsile i inne wielkie tanie kolumny, nie mają dobrego timingu, szybkości, wynika to z niedopracowania skrzyni i dużej "bezwładności " właśnie dużej membrany, bardziej nastawionej na ilość niż jakość, zejście, szybkość etc.
Jak lubisz mięcho, nieco masywny podgrzany bas to quantumy 677 są ok, jak lubisz selektywność pewien klimat koncertowy i lekką ostrość to Klipsch, Melodika powiedzmy jest pośrodku.
Oczywiście wybór którejś z tych kolumn, czy innej marki, powinien pociągnąć za sobą przemyślany wzmacniacz, by z czymś nie przesadzić.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Jacek75 za dogłębne wyjaśnienie. Zawsze myślałem ,że jak kolumna ma większy głośnik to będzie lepiej grała, no ale cóż, jak już pisałem nie znam się na tym i byłem w wiekim błędzie.

Czytam różne fora audio i widzę , że często się stosuje w tej tematyce określenia typu - ciemny, jasny, miękki , twardy, cieoły, zimny itp itd. Trochę poczytałem o analizie tych pojęć i już mi się dosyć rozjaśniła sprawa.

Rozumiem, że jak np kolumny są ciepłe to do niego trzeba dobrać wzmacniacz zimny, czy też jasny aby była równowaga zachowana i na odwrót .

Czyli z tego co się dowiedziałem kolumny np. Klipsch grają jasno i dość ostro czyli by trzeba było dobrać wzmacniacz o charakterystyce brzmienia ciepłej i miękkiej tak ?

A Magnat 677 grają jasno czy ciepło bo nigdzie nie mogę sie doczytać? Nawiasem mówiąc bardzo mi one się podobają ....

Widzę, że ludzie łączą je nieraz ze wzmacniaczem Denon Pma 720 ae - według moich obmyśleń któryś z nich musi być cieply a któryś jasny hehe. Więc ten wzmacniacz to gra ciepło czy zimno, jasno?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Dzięki Jacek75 za dogłębne wyjaśnienie. Zawsze myślałem ,że jak kolumna ma większy głośnik to będzie lepiej grała, no ale cóż, jak już pisałem nie znam się na tym i byłem w wiekim błędzie.


W wielkim to może nie, ale w pewnym stereotypie. Sama wielkość to nie wszystko, jeśli nie podąża za tym także solidna, przemyślana budowa, materiały know how. W przeciwnym razie solidne mniejsze kolumny zagrają lepiej, niż duże, tylko duże.
Magnat 677 mają nieco zaakcentowany bas także ten nieco wyższy. Sprawia to wrażenie że niektóre niektóre instrumenty mają dobre wypełnienie, a przekaz ma to kolokwialne mięcho. Bas w nich jest według mnie bardziej po ciepłej stronie, choć nie można przez to powiedzieć że jest rozlazły, wolny, Średnica i góra jest już nieco bardziej neutralna. Ogólnie mają dobrą mocną dynamikę, lekko wypchnięty bas.

Cytat

Widzę, że ludzie łączą je nieraz ze wzmacniaczem Denon Pma 720 ae - według moich obmyśleń któryś z nich musi być cieply a któryś jasny hehe. Więc ten wzmacniacz to gra ciepło czy zimno, jasno?


Tak, ale nie wszyscy muszą się kierować tym co piszesz icon_wink.gif . Niemniej to połączenie daje udane przyjemne brzmienie.
Osobiście lubię dokładne brzmienie, lubię też gdy piosenki różnią się od siebie, a nie każde grają na jedno kopyto np. "cykając w górze i pikając rifowymi gitarami" przecież wszystkie piosenki tak nagrane nie są icon_wink.gif . A takie czasem rażenie odnoszę słuchając połączenia np. Yamahy as z Klipschem, JBLem ( osobiście do marek nic nie mam, a przykład tych duetów miał pokazać pewien muzyczny styl-sznyt).
W każdym razie Denon wyjątkowo mocno nie narzuca w tym duecie swego charakteru, dużo bardziej kolumny- neutralne to nie są, choć w granicach dobrego smaku i stylu.
Denon 720 gra raczej neutralnie, z dobra w tej cenie z fajną głębią i sceną i nie męczącym w długich odsłuchem przekazem. Jak oczekujesz nieco szybszych wybrzmień, góry i dołu, trochę kosztem muzykalności to może Pioneer A30?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Fajnie to wszystko opisałeś, bardzo zrozumiale jak na takiego laika jak ja icon_wink.gif Dzięki icon_wink.gif

Ten Pioneer A 30 też ciekawie się prezenuje, ale nie wiem czy bym nie stracił na mocy basu przy nim, no ale fakt kosztem szybszego brzmienia. Najlepiej jakbym gdzieś posłuchał takich zestawów. Póki co zbieram informacje icon_wink.gif

A powiedz mi , może wiesz, jak się by miał odtwarzacz Denon Dcd 720 ae do tego Denona Pma 720 ae? Czy dobrze razem się uzupełniają?
Podoba mi się ten Denon ze względu na super rozwiązanie z mp3, których też trochę mam w dobrej jakości. Trochę wybiegam w przyszłość , ale będę chciał tez kupić jakiś cd.

A słuchałeś może płączenia tego Denoa pma 720ae z jakimiś Klipschami?

Ogólnie szukam brzmienia napewno nie zimnego, jasnego, ale bardziej ocieplonego, przyjemniejszego z wyraźnie zarysowanym basem oraz taką rozdzielczą górą, nie może jej być tez za mało. Dobrze jakby to grało z werwą i nie zamulało.

Ten Denom Pma 720 i Magnat quantum 677 mi sie w to wpasuje chyba.

A właśnie, a mocy z tego denona starczy na takie kolumny? Nie ukrywam , że czasem lubię głośniej posłuchać muzyki , ale w granicach rozsądku i nie za długo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A słuchałeś może płączenia tego Denoa pma 720ae z jakimiś Klipschami?

Ogólnie szukam brzmienia napewno nie zimnego, jasnego, ale bardziej ocieplonego, przyjemniejszego z wyraźnie zarysowanym basem oraz taką rozdzielczą górą, nie może jej być tez za mało. Dobrze jakby to grało z werwą i nie zamulało.

Ten Denom Pma 720 i Magnat quantum 677 mi sie w to wpasuje chyba.

A właśnie, a mocy z tego denona starczy na takie kolumny? Nie ukrywam , że czasem lubię głośniej posłuchać muzyki , ale w granicach rozsądku i nie za długo.
[/quote]


Cześć,

mam Magnaty z ww. Denonem, również słucham metalu, jak na niezbyt wysoką cenę zestaw sprawuje się bardzo dobrze.

Z tym, że dobrać kolumny pod ten akurat wzmacniacz właśnie pod kątem metalu było mi dość ciężko. Przerobiłem Cantony, MA, Melodikę, Paradigmy, Pylony, Dali - Quantum wypadły najlepiej.

Odsłuchiwałem wzmaka również z Klipschami (2 różne modele, jednym z nich był bodajże rf 52 II) i wypadły od Magnatów gorzej. Owszem, były dynamiczne, ale miały słaby bas i wycofaną średnicę. IMHO nie pasują do Denona.

Co odtwarzacza cd - jeżeli słuchasz muzyki głównie z komputera, polecałbym Ci DACa. Odtwarzać muzykę będzie Ci wygodniej niż poprzez USB w odtwarzaczu. Ewentualnie możesz dokupić sobie potem jakieś DVD za 200 zł, podłączyć je (o ile jest taka możliwość) do DACa coaxialnie i odtwarzać w ten sposób płyty cd (oraz korzystać z dobrodziejstw pilota;-)).

No i ni kupuj niczego w ciemno kierując się wyłącznie forumowymi radami.

Pzdr!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Dużo zależy od akustyki i źródła właśnie.

Ja do zestawu dokupiłem DAC MF V90 - dźwięk uległ ogólnemu polepszeniu - od sceny i selektywności po ciężar. Wcześniej miałem kartę dźwiękową opartą o kość Wolfsona (aim sc 808) i było nieco zbyt ostro i sucho, dźwięk był pozbawiony ciężaru.

Obecnie stopa perkusji mogłaby być nieco mocniejsza, to jedyny minus (co nie znaczy, że jest niewyraźna!). Gitary absolutnie nie są suche, wręcz odwrotnie, wysokie tony tez ok, nie kłują w uszy). Moc czuć jak najbardziej. Dodam jeszcze tylko, że słucham muzyki na source direct - w razie czego możesz sobie zwiększyć/zmniejszyć niskie/wysokie tony według upodobań.

Ale zaznaczam - to moje subiektywne odczucia - być może Twoje po odsłuchu okażą się inne.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to to dużo mi się wyjaśniło. Narazie zakup odtwarzacza cd czy też dac'a zostawiam na dalszy plan, jednak dzięki za informację, będę pamiętał.

Czyli z nowym kolumn już wiem , co by mnie mniej więcej interesowało icon_wink.gif

A czy ktoś mógłby wrzucić jakieś propozycje używanych kolumn do 2000 zł? Wtedy 1000 zł by zostało na wzmacniacz icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Panowie byłem na odsłuchach, co prawda nie zawiele mi się udało usłyszeć, no ale jakiś zarys już mam icon_wink.gif

Słuchałem kolumn takich jak klipsch R28f , Magnat quantum 677, Monitor Audio Bx6 i do tego wzmacniaczy Pioneer A30, Denon pma 720ae , Nad 356 bee.

Magnat quantum 677 i denon pma 720 ae moim zdaniem bardzo fajnie zgrało sie z muzyką typu rock, metal. Wszystko było praktycznie na swoim miejscu, niskie, srednie wysokie. Przyjemnie grało to połączenie. Następne słuchałem z Pioneerem a30, trochę się odchudził dzwięk ale za to bardziej detalicny, analityczny...

Klipsch r28f + denon pma 720 ae - tutaj nie było żle, ale jak by trochę srednicy brakowalo, wiec mily Pan ze sklepu podpiął Nad 356 bee, W tym momencie zrobil sie zupełnie inny świat. Moc , bas, stereofonia, ta przestrzennosc dzwieku - tutaj wypadlo zdecydowanie najlepiej.

Monitor Audio bx6 z nad 356, denon pma 720 ae, zaleznie od wzmacniacza gralo to troche inaczej, jednak ogolnie rzecz biorąc do metalu to średnio mi się podobały te kolumny. Za to miały najlepsze wysokie tony, najbardziej rozdzielcze, detaliczne, ale za mały kop. Zapewne w innej muzyce , spokojniejszej one byłyby super.

Nie było niestety kolumn Melodika bl 40, chciałem usłyszeć jak grają, no ale cóż.

Podsumowując największe dla mnie wrażenie z tych zestawów zrobił Klipsch + Nad, choć połaczenie Magnat 677 i denon pma 720 ae też było niezłe.

Plusy tych Klipschow to napewno spora dynamika, potężne uderzenie basowe super kontrolowane, bardzo głośne te kolumny są, głośniejsze od pozostałych dzięki wysokiej skuteczności - wzmacniacz nie musi się napocić by zagrało to z kopem - kolumny są 8ohm. Słuchając cicho najlepiej zagrały ze wszystkich. Bardzo dobra mikrodynamika.

Jeśli chodzi o minusy to fajnie jakby wysokie tony były takie jak w Ma bx6, no ale coż wszystkiego miec nie mozna icon_wink.gif

Jestem pod ogromnym wrażeniem tego co uslyszałem i potwierdziło się to co koledzy wcześniej pisali że nawet małe - wąskie kolumny mogą wygenerować taki bas , że szczęka opada w porównaniu do większych kobył pokroju altus itd, nie wspominając już o jego jakości icon_wink.gif

Narazie nic nie kupiłem , cena za nowy taki sprzęt niestety mocno ponad budżet, ale mocno zastanawiam się nad tymi klipschami i do tego jakiś wzmacniacz napewno używany.

Pozdrawiam...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, dużo naczytałem się na forach zagranicznych i trochę na naszych w samych superlatywach o wzmacniaczu advance acoustic x i60 . Ponoć gra porządnym mocnym basem , bardzo dobrą średnicą i ma lekko wycofaną górę... Do Klipsch więc pasuje jak ulał icon_wink.gif
Jedyna wada to ponoć trochę szumy słychać w kolumnach, no ale to opinie użytkujących , nie moje icon_wink.gif

No i znów trzeba gdzieś na odsłuch się wybrać. Wbrew pozorom nie jest to takie proste z dostępnością sprzętu w salonach audio ;(
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tymi szumami bym nie przesadzał. Jak puszczasz muzykę, nawet cicho, to nawet z bliska szumów nie będzie słychać.
Zresztą takie rzeczy nie zawsze jednakowo słychać. Zależy to od danego egzemplarza, właśnie od kolumn, prądu jaki masz w gniazdku (czyli miejsca gdzie mieszkasz - czy prąd jest zaśmiecony, czy nie), czy masz uziemienie, innych elementów zestawu włącznie z kablami.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...