Skocz do zawartości

Kolumny do Yamaha rx v773


Tomik76

Recommended Posts

Witam, proszę o pomoc.
Słucham Rocka, Hard Rocka, Heavy Metalu, Bluesa, posiadam amplituner Yamaha RX-V773 z zestawem kolumn Jamo s 606 z poprzedniego kina. Zamierzam zmienić przednie kolumny na coś lepszego. Słuchałem już Monitor Audio Br6, Dynavoyce DF6,
Co polecacie w cenie trzech tysiaków? Szukam kolumn które będą grały równo dołem, środkiem jak i góra.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na systemie do kina domowego, to wiesz, że słuchanie muzyki w stereo zawsze będzie takie sobie. Amplituner do KD zagra jak wzmacniacz stereo 4 - 5 razy tańszy.
Musisz sobie zdawać sprawę, że kolumny za 2 - 3 kzł, szczególnie używane (bo kosztowały pewnie nieraz 2 - 3 razy więcej), to już dość wysoka klasa urządzeń i taki amplituner KD może sobie nie do końca radzić z prawidłowym wysterowaniem takich konstrukcji.

Bierzesz oczywiście pod uwagę kolumny używane? Polecam, bo będziesz miał dużo lepszy dźwięk w założonym budżecie.
Choć jak pisałem z tym amplitunerem... icon_confused.gif

Nie napisałeś jaki masz pokój? Wielkość, możliwości ustawienia kolumn, odległości kolumn od siebie wzajemnie, od ścian tylnej i bocznych oraz Twojego miejsca odsłuchowego a tego miejsca od tylnej ściany.

A jaki rodzaj dźwięku lubisz? Jaśniejszy, ostrzejszy, chłodniejszy, twardszy czy ciemniejszy, łagodniejszy, ocieplony, bardziej soczysty, miękki?
Napisz coś o tych kolumnach, które słuchałeś. Jak grały, z czym, co CI się w nich podobało a co nie? Co tak oszczędnie dawkujesz informacje? Chcesz abyśmy Ci pomogli? To podaj maksimum informacji.

Poczytaj też inne wątki, zobacz o co pytamy, co jest tematem dyskusji. Można się trochę dowiedzieć. Nie zaszkodzi a może pomóc.
Znasz temat akustyki i ustawiania kolumn w pomieszczeniu? To podstawa w uzyskaniu dobrego dźwięku. Nie tylko drogi sprzęt audio.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdaje sobie sprawę, że na amplitunerze stereo nie będzie takie, jak na wzmacniaczu stereo. W tej chwili nie stać mnie na jedno i drugie. Mam pokój ok 20m, mogę rozstawić kolumny szeroko od siebie, ale też mogą stać dwa metry od siebie. Monitor Audio miały cieplejsze brzmienie, bas był soczysty ale nie zagłuszał i było go tyle ile trzeba, góra też, środka było też tyle ile powinno być. Ogólnie grały równo. Takie angielskie ciepłe brzmienie. Dynavoyce grały bardziej dynamicznie, troche więcej basu, choć momętami środek był taki troche metaliczny, że tak to ujmę. Lubię ciepłe brzmienie, ale nie pozbawione dynamiki. Słucham szeroko pojętego rocka, od pink floyd, dire straits po metallice, godsmack, black sabbath po bluesa. Wiem że ciężko dobrać tak uniwersalne kolumny. Ale może coś polecisz. Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyszło że ani jedne ani drugie nie do końca się sprawdziły?
Moim zdaniem sprawdź Heco Music Style 900. A jeśli chcesz zaoszczędzić to możesz wziać udziałw licytacji: http://allegro.pl/heco-music-style-900-oka...6083373680.html

Jako alternatywę z nowych polecił bym także Dali Zensor 7 albo Klipsch R28F choć do 20m mogły by wystarczyć nawet 26ki.

W razie pytań lub wycen zapraszam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dźwięk jest wyrównany, potężny, plastyczny, niezbyt agresywny, nawet dość miękki. W sumie jak na stosunkowo niedrogie JBL dość dobry, płynny, nawet trochę ocieplony. Niskie tony duże, mocne choć niezbyt szybkie. Niezła przestrzenność, ale scena stereo pokazana raczej ze wskazaniem pierwszego planu. Grają bardziej majestatycznie, spokojnie niż szybko i nerwowo.
Ale jeśli chcesz wstawić te potworki do 20 metrów 2 to życzę powodzenia. Tym bardziej jeśli nie będziesz ich mógł odstawić od ścian na minimum 60 - 80 cm.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Canton ma dobre, ciekawe kolumny, ale z ciepełkiem to raczej tam słabo. Można też zwrócić uwagę na Magnat z serii Quantum.
MA M6, to kolumny do kina domowego, niezbyt wyrafinowane. Lepiej coś z wyższych serii.
Mógłbyś szukać używanych. Ale nie napisałeś, czy mogą być takie kolumny.

I widzę, że jakoś uparcie chcesz wstawiać do swoich 20 metrów duże, kilkugłośnikowe kolumny.
Po pierwsze zbyt duże kolumny w nie największym pomieszczeniu grożą zdominowaniem brzmienia niskimi tonami a poprzez (pewnie) większą niż w dużych pokojach bliskością ścian także większymi podbarwieniami, zniekształceniami.
Tu często mniejsze a lepsze jakościowo kolumny bardziej się sprawdzają.
Po drugie duże, wielogłośnikowe kolumny, by zaprezentowały dobrą jakość muszą swoje kosztować. Nie wierzysz chyba, że producenci włożą do dużej skrzyni po kilka głośników i do tego rozbudowaną zwrotnicę a wszystko to za 2 kzł i będzie super grało?
Albo gra, albo wygląda. Szczególnie w tych przedziałach cenowych.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie te kolumny muszą grać, nie wyglądać. I wcale nie muszą być duże, po prostu jestem ciekaw twojej opini. Mogą być używane, tylko czego szukać?
Jestem na początku drogi swoich poszukiwań, nie jestem też audiofilem. Chce po prostu czerpać przyjemność ze słuchania muzyki.
To może Monitor Audio MR6?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach


Powiem ci że kompletnie nie znam firm, o których piszesz. No ale zaczynam dopiero wchodzić w temat. Ale dzięki za chęć pomocy. Musze chyba pojezdzić trochę i posłuchać różnych kolumn, I dobrać coś do swojego ucha. Bo tak naprawdę, nazwy nie wiele mi mówią, a i testy i opinie też są różne.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Testy nie zawsze są zgodne z prawdą, albo raczej trzeba umieć je czytać (pomiędzy wierszami icon_wink.gif ). Czyli ważniejsze jest nieraz to, co aluzyjnie napomknięte albo przemilczane.
A opinie użytkowników wynikają często z niewiedzy. Na przykład jeśli ktoś podłączy dobre kolumny do słabego, nie radzącego sobie z nimi wzmacniacza albo do takiego, który będzie grał jasno i ostro a kolumny będą bardzo przejrzyste, to może zagrać poniżej krytyki.

Używane kolumny można odsłuchać u sprzedającego, jadąc do niego z własnym wzmacniaczem i nagraniami.
Ale oczywiście trzeba wówczas szukać ofert blisko Twojego miejsca zamieszkania.
To, że czegoś nie znasz, nie oznacza, iż to jest złe. Bywa właśnie często dużo lepsze niż popularne, wielkoseryjne produkty.
Tym bardziej, że masz trochę kasy na dobre kolumny, więc żal byłoby kupić słabe czy przeciętne.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po Twoich komentarzach mam jeszcze większy mętlik w głowie. Na pewno dzięki twoim podpowiedziom, poznaje kolumny, o których istnieniu nie miałem pojęcia. Podpowiem jeszcze że szukam kolumn które będą miały i dynamikę, będą dbaly o szczegóły z cieplejszym brzmieniem. Nie wiem jak lepiej opisać to czego szukam. Ale czekam na dalsze podpowiedzi. Nie wykluczone że w przyszłości, yamahe będę chciał zamienić na wzmacniacz stereo i zrezygnować z Kina.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra informacja jest taka że zamiana Jamo s606 na inne kolumny to bardzo dobry krok. Zwłaszcza nie wybierasz jakiś tanich od kinowego kompletu za 999zł.
Jeżeli szukasz wyrównanego brzmienia w muzyce, z odrobina ciepła, lub przynajmniej, nie zimnych technicznych wybrzmień to ze wspomnianych kolumn to Dali zensor 7 i Elac 68.1 będą dobrym wyborem. Sam kiedy kupowałem kolumny zostały mi te dwa modele. Dali 7 z racji tego że średnicę odtwarza ten sam głośnik co niskie tony (konstrukcje 2 lub 2,5 drożne) jest ona plastyczna i mocna, lekko ocieplona, góra jest czytelna bez metaliczności. Elac mają niższe zejście i tenże bas jest dobrze kontrolowany, średnica i góra jest wyraźna i dokładna.

Natomiast trzeba brać pod uwagę, że yamaha kinowa ma swój styl i pewien muzyczny tzn kinowy charakter, żeby nie zagłębiać się w niuanse icon_wink.gif
Co do Magnat quantum 677 to neutralne nie są, choć frajdę mogą dać, bas jest nieco podgrzany i wysunięty do przodu, lekko dominuje. Przy nieco płasko grającym amplitunerze kd może to być jakiś plusik i jakoś to się zneutralizuje, ale z równiej grającym stereo, trzeba polubić obfity dół, choć oczywiście i tak klasę lepszy od jamo.
Co do MA rx6 to graja mówiąc kolokwialnie soczyście, bas nie dominuje jak w Magnatach 677 i nie jest tak ofity i podgrzany, w ogóle jest go najmniej spośród tych kolumn. Góra jest lekko uwydatniona, a całość nieco analityczna. Na detalicznych wzmacniaczach może być tendencja do metaliczności( raczej cecha, a nie wada).

Cytat

Czyli do rockowych dżwięków nie za bardzo...


Zależy czego się szuka, bo generalnie do rockowych brzmień to słabo nadaje się amplituner kinowy i niestety, dźwięk nawet na dobrych kolumnach nie będzie miał takiego pazura i energii, jak nawet na sporo tańszym wzmacniaczu. No chyba że jakoś drogą prób i błędów to się zgra, wszak sprzętu nie kupuje się na całe życie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...