Skocz do zawartości

nowy sprzet stereo do salonu


krzykp

Recommended Posts

Witam,

Znajduję się na etapie urządzania mieszkania i zastanawiam nad wyborem odpowiedniego sprzętu grającego. Moja wiedza związana z tematyka audio jest na razie mizerna, a dotychczasowe doświadczenia ograniczone do głośników komputerowych z dolnej półki i mp3 z winampa. Wiem, że jest wiele podobnych wątków, również na tym Forum. Na to który sprzęt wybrać wpływa jednak wiele czynników, a te za każdym razem są inne. Opiszę możliwie najdokładniej te czynniki, które uważam za istotne w moim przypadku. Będzie wdzięczny za pomoc i uwagi.

W załączniku zamieszczam plan pomieszczenia, w którym będzie znajdować się sprzęt grający z zaznaczonymi miejscami, w których zamierzam rozmieścić kolumny. Będzie to salon, połączony z aneksem kuchennym (aneks od reszty pokoju dzieli wysepka o wysokości 90 cm). Powierzchnia salonu w części "właśiwej" wynosi ok. 18 m2. Po doliczeniu aneksu i przejścia w stronę przedpokoju (jest otwarty) - ok. 30 m2.

Akustyka pokoju jak na razie zapowiada się nienajlepiej. Wszystko zrobione jest w stylu dość surowym (prawie gładkie powierzchnie ścian, szczególnie tej za głośnikami, podłoga drewniana, na krórej nie planuję dywanów). Ściana po prawej stronie składa się właściwie tylko z wysokich okien (od sufitu do podłogi). Na całej powierzchni tej ściany planuję jednak powiesić firany + zasłony (oznaczone na rysunku falowaną zieloną linią). Myślę, że powinno poprawić to akustykę pomieszczenia. Planowane lokalizacje głośników oznaczyłem czerwonymi prostokątami (przerywana linia to mniej więcej obszar w ramach którego mogę przesuwać głośniki tak, by nie przeszkadzały w ruchu po pokoju). Planuję umiejscowić je na podstawkach, na wysokości ok. 1 metra. Pod ścianą przeciwległą do głośników znajdować będzie się sofa, a po jej prawej stronie - wysoka szafka z książkami. Powierzchnia sufitu jest oczywiście gładka, choć "zakłócona" konstrukcją sufitu podwieszanego i jedną wiszącą lampą. Tak w skrócie wyglądają warunki terenowe, w których będzie działał sprzęt.

Słucham różnych gatunków - od folku, przez muzykę klasyczną do metalu (raczej w wariantach udziwnionych, np. folk-metalowych). Z racji tego, że jest to mieszkanie w bloku i mam miłych sąsiadów, którzy raczej nie urządzają głośnych imprez, nie zamierzam słuchać muzyki głośno.

Muzyki będę odsłuchiwać głównie z komputera. Na ścianie pomiędzy głośnikami znajdzie się telewizor, pełniący w praktyce rolę dużego monitora. Sprzęt będzie więc również służył jako wyjście audio dla tego, co dzieje się w TV i na kompie (ale przede wszystkim służyć będzie do odsłuchiwania muzyki).

Na zakup zaplanowałem kwotę ok. 2,5 - 3,5 tys. zł (to bardzo orientacyjne granice, jeżeli coś godnego uwagi je przekracza, nie będzie stanowić to problemu).

Jaki sprzęt Waszym zdaniem sprawdzi się w w/w warunkach? Znajomy, który zna się na rzeczy polecał Yamahę Pianocrafta mcr840. Problem jednak w tym, że model ten jest już właściwie niedostępny (stan ostatnich egzemplarzy wystawowych, które oglądałem jest raczej opłakany) i słyszałem, że nie najlepiej radzi sobie ze współpracą z różnymi urządzeniami zewnętrznymi (komputer, TV). Siłą rozpędu zainteresowałem się więc Pianocraftem z nowej serii: mcr-670, który na tym polu wypada lepiej. Jest jeszcze Pianocraft mcr-870 - niestety droższy o ponad 1.000 zł, z nieco mocniejszymi głośnikami i lepszym przetwornikiem. Czytałem też, że pianocrafty (przynajmniej te stare) słabo radziły sobie z niskimi tonami. Czy ktoś z Was miał do czynienia z tym sprzętem? Czy dodatkowy zakup subwoofera (umiejsowionego w tym przypadku np. w miejscu środkowego niebieskiego prostokąta) będzie w tym przypadku (pianocraft) dobrym rozwiązaniem ?

Dzięki za pomoc

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Moim zdaniem biorąc pod uwagę wielkość pomieszczenia plus dodatkowy metraż, Yamaha Pianocraft nie będzie się nadawać.
A subwoofer to w stereo raczej gość mało pożądany. Trzeba kupić dobry (czyli drogi) i potrafić go odpowiednio zestroić z kolumnami.

Tak, ja to nazywam kolumnami, bo głośniki moim zdaniem, to te okrągłe (najczęściej) przetworniki zamontowane w obudowach icon_wink.gif
Czyli będę pisał kolumny podstawkowe (standowe/monitory), kolumny podłogowe. A Ty jak chcesz.

W tej wielkości pomieszczeniu/pomieszczeniach widziałbym raczej kolumny podłogowe lub duże monitory na standach.
Jak wysokie będą standy, na razie nie wiadomo, ponieważ nie znamy jeszcze kolumn a głośniki wysokotonowe powinny się znaleźć na wysokości uszu siedzącego słuchacza.
Poczytaj trochę o akustyce i ustawianiu kolumn, bo bez tego ani rusz. Akustyka to oprócz kolumn najważniejszy element toru odsłuchowego. Jeśli się to zaniedba, nawet najlepszy zestaw nie zagra dobrze.
http://www.rms.pl/akustyka/akustyka-pomieszczen
Po więcej możesz się zgłosić do mnie na PW, podając adres mailowy. Warto poczytać, znać.
Jak sam piszesz kiepsko u Ciebie będzie z adaptacją akustyczną. Drewniana podłoga jest akurat lepsza niż taka z paneli czy płytek.
Ale pomiędzy sofą a kolumnami przydałby się jakiś gruby, o zróżnicowanej fakturze dywan. Zrobiłoby się przy okazji przytulniej. Może można dobrać jakiś pasujący? Może jednobarwny?
Firany i zasłony (byle grube i mocno pofałdowane) to dobry pomysł, ale lepiej spełnią swoją rolę przy ustawieniu jakie ja zaproponowałem.

A jeśli miałbyś kupić kolumny podłogowe (przy okazji odpada koszt zakupu standów), to warto by je (zresztą każde) dobrze napędzić.
Nie myślałeś o pełnowymiarowym wzmacniaczu? Zagrałoby to dużo lepiej niż mała Yamaha.
Ale to wszystko kosztuje, więc polecam sprzęt z drugiej ręki.
Taki lepszy niż podstawowy można kupić zadbany a dźwięk, jego jakość wyniesiesz o umowną półkę albo dwie wyżej.
Aby Ci ten zestaw dobrze grał z czasem powinieneś dokupić DAC, by poprawiał sygnał z komputera.
Albo od razu używany wzmacniacz z DACem, ale ich jest bardzo mało i są stosunkowo drogie.

Wszystko to jednak kiepsko zagra. Bo jak poczytasz o akustyce dowiesz się, że ustawienie kolumn w rogach pomieszczenia, to najgorsze (niemal) co można zrobić. Będziesz miał dźwięk podbity i zniekształcony. Nie ma tu mowy o dobrej scenie stereo, poprawnej lokalizacji instrumentów itp.
W jakim ustawieniu w miarę dobrze mogło by zagrać narysowałem Ci poniżej. Nie opisywałem rysunku, ale poznasz co gdzie stoi.

I jeszcze jedno. Napisz jaki rodzaj dźwięku wolisz. Ma być jaśniejszy, twardszy, chłodniejszy, ostrzejszy, bardziej konturowy, czy ciemniejszy, miększy, cieplejszy, łagodniejszy, lepiej wypełniony w średnicy, soczysty itp... ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką odpowiedź. Przeanalizuję materiały w linku, który podałeś.

W którym miejscu mogę znaleźć rysunek, o którym piszesz ? (chyba, że chodzi Ci o któryś z rysunków zamieszczonych pod linkiem na stronie rms?).

Dobór odpowiedniego wizualnie dywanu rzeczywiście może być dobrym pomysłem (dotychczas byłem nastawiony negatywnie do dywanu tak po prostu - ale nie wykluczam, że mi przejdzie, bo do niedawna zasłon też kategorycznie nie chciałem icon_smile.gif ). Zmiana położenia kolumn w tym pokoju będzie generalnie trudna - ale chętnie zobaczę propozycję z Twojego rysunku.

Co do rodzaju lubianego przeze mnie dźwięku, niestety, z uwagi na zaznaczony wcześniej poziom zaawansowania, w tej chwili nie jestem w stanie udzielić odpowiedzi na to pytanie icon_smile.gif. Przy okazji analizy materiałów o akustyce, spróbuję nadrobić braki w terminologii opisującej dźwięk.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Cytat

No i zapomniałem wkleić tego rysunku. Przepraszam i oto on.


Człowieku przestań słuchać tych cwaniaków bo sam widzisz jakie głupoty Ci wypisują !!! Po prostu idź do salonu i odsłuchaj trochę sprzętu a sam przekonasz się na czym Ci najbardziej zależy. Zacznij od elementów za 1500 pln.(po przesłuchaniu oczywiście) a jeśli po jakimś czasie stwierdzisz,że to za mało to sprzedasz i poszukasz czegoś lepszego. A może wcale nie potrzebujesz drogiego sprzętu jeśli słuch do ,,D,,.
Pamiętaj każdy słyszy co innego !!! Każdy widzi inne kolory !!! Każdemu inaczej smakują potrawy !!! Każdemu facetowi podoba się inna kobieta !!!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Człowieku przestań słuchać tych cwaniaków bo sam widzisz jakie głupoty Ci wypisują !!!


Może trochę kultury, taktu i trzeźwej samooceny ? Czemu miałby przestać słuchać innych, a słuchać ciebie, pomagasz ludziom, udzielasz się, jakieś konkretne porady, spostrzeżenia ? Niestety nie, bo twoją forumową aktywność( debiut) określają w większości tylko posty z cyklu oczernić, obrazić, to określa twoje ja, poprawia humor ?, smutne .... Wymyślasz innym od cwaniaków i piszących głupoty... litości... co ty tu robisz ?
Ludzie potrzebują pomocy i porady, bo czasami, a nawet często, nie wiedzą co chcą, czego potrzebują, co jest oferowane na rynku i jak bardzo się to różni od siebie ! Nie zawsze w sklepie takie informacje uzyskają, choć dobrze jak do sklepu jednak w końcu trafią by posłuchać.


Cytat

Jestem mężczyzną w wieku 48 lat z nad przeciętnie rozwiniętymi zmysłami słuchu, wzroku i węchu tzw.smakoszem i byle czym się nie zachwycam


Parafrazując dawny wpis ,szkoda, że twoja kultura osobista nie została tak rozwinięta, czy też wyniesiona z domu jak te pierwotne zmysły.

PS. W większości wpisów stali forumowicze niemal jak mantrę powtarzają, że trzeba faktycznie posłuchać przed kupnem, zwłaszcza jak nie ma się świadomości swojego gustu i znajomości jak grają różne "marki". Jakbyś trochę czytał to byś to zauważył, a nie obrażał.
Niestety naród w większości chyba jednak paradoksalnie jest bogaty i leniwy, bo woli jednak kupować w ciemno z nadzieją, że jakoś to będzie, czasem tylko opiera się o czyjąś poradę i wiedzę- i po to jest forum i dyskusja.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Człowieku przestań słuchać tych cwaniaków bo sam widzisz jakie głupoty Ci wypisują !!!



To żeś błysną swoją radą.

Chłopie, zanim coś napiszesz uświadom sobie, że ci ludzie, którzy zęby zjedli na kwestiach związanych z audio dzielą się latami swoich doświadczeń poświęcając swój wolny czas, aby osoby wkraczające w świat audio , KD itp uniknęli rozczarowań. Żeby dowiedziedzieli się co z czym się je. W sklepach często mogą wciskać to co im nie schodzi, lub to co aktualnie mają. Od tych właśnie "cwaniaczków" jak piszesz, osoby dowiadują się wszystkiego co trzeba, aby nie jako totalny laik iść na odsłuchy i dać sobie wcisnąć cokolwiek ( nie twierdzę, że wszędzie tak jest). Czasami lepiej zamilknąć, niż pisać głupoty.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Człowieku przestań słuchać tych cwaniaków bo sam widzisz jakie głupoty Ci wypisują !!!

Człowieku przestań pisać takie głupoty!Bo głupoty to ostatnio chyba Twoja specjalność- a przynajmniej masz problem z czytaniem ze zrozumieniem (patrz na swój wątek) i niestety również z wyważonymi wypowiedziami. Więc masz na pewien czas "zakaz stadionowy" i parę dni na przemyślenia - bo jak słusznie napisał Simson "Czasami lepiej zamilknąć, niż pisać głupoty."


Cytat

Po prostu idź do salonu i odsłuchaj trochę sprzętu a sam przekonasz się na czym Ci najbardziej zależy. Zacznij od elementów za 1500 pln.(po przesłuchaniu oczywiście) a jeśli po jakimś czasie stwierdzisz,że to za mało to sprzedasz i poszukasz czegoś lepszego. A może wcale nie potrzebujesz drogiego sprzętu jeśli słuch do ,,D,,.
Pamiętaj każdy słyszy co innego !!! Każdy widzi inne kolory !!!

To czemu Ty tak nie zrobisz, szukając sprzętu dla siebie? Może Tobie też wystarczy sprzęt za 1500zł...
No dobra-to było pytanie retoryczne..
Pozdrawiam


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego Lion48 rozumiem Twoje rozgoryczenie. Zarejestrowałeś się na forum, założyłeś temat, a następnie w swoim przekonaniu nie otrzymałeś satysfakcjonującej odpowiedzi.
Nie upoważnia Ciebie to jednak do wchodzenia do innych wątków i w sposób celowy, nawet uważam wyrafinowany obrażania Kolegów, którzy tracą własny czas i dzielą się swoim doświadczeniem z innymi na tym forum.
Od zawsze staramy się, aby to forum było wolne od podobnych zachowań, stąd trzeba się liczyć z taką a nie inną reakcją Administratora i Moderatorów.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szkoda komentować, po prostu tym, którzy nie są w temacie proponuję przeczytać:
http://forum.audio.com.pl/Zestaw-CD-Amplit...O-3-t43845.html
Miarki dopełnia to, że ja jako pierwszy i jeden z nielicznych, oprócz wpisu branżowego i Jacka, starałem się temu komuś pomóc.


Zetknąłem się obecnie w pracy z podobnym przypadkiem. Przydzielono mi do przyuczenia nowego pracownika.
Pytałem, czy zna rysunek techniczny. Pokazywałem co robimy i zapytałem, czy nie trzeba mu czegoś wyjaśnić.
On na to, że doskonale zna rysunek, ponieważ jest inżynierem.
Próbowałem wyjaśnić mu co robimy, jak i dlaczego. Pewne zawiłości, ale także rzeczy proste a praktyczne, przydatne.
Nowy zaczął przedstawiać mi swoje filozofie na temat pracy, którą ja znam i wykonuję od lat a on nawet tego jeszcze dobrze nie "liznął".
Widziałem, że nawet nie próbuje słuchać, bo wie lepiej. No to ja już się nie narzucałem.
Nie dalej jak kilka dni później spier....ł (przepraszam za wyrażenie, ale inaczej nie da się tego nazwać) dwa produkty, które miały być właśnie wysłane do klienta. A każdy warty kilkanaście tysięcy złotych.
Skąd się tacy ludzie biorą? icon_rolleyes.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 months later...

Witam ponownie, 

Widzę, że ominął mnie spór w wątku :) może i dobrze.. 

Zakup zestawu audio przesunął mi się o rok. Wkrótce zamierzam jednak wybrać się na odsłuch (choć nie wiem ile da, bo moje dotychczasowe doświadczenia to PC + głośniki za 200 zł, więc pewnie wszystko zabrzmi mi świetnie). 

Zaproponowane przez Angel ustawienie elementów w pokoju niestety nie jest możliwe do zastosowania. Propozycja kolumn podłogowych jednak jak najbardziej. 

Rozważam następujące połączenie: amplituner Yamaha R-N402D, ewentualnie R-N602 (nie wiem jednak czy warto dopłacać, gramofonu podpinać nie będę) + 2 x głośnki wolnostojące Yamaha NS-F160. Co myślicie o takim połączeniu ? 

A skoro Lion napisałeś już w moim wątku, to i Tobie odpowiem. Warto pytać, bo samym odsłuchem nie załatwisz wszystkiego. Choćby dlatego, że nie przesłuchasz 1000 potencjalnych zestawów, że miejsce odsłuchu nie jest docelowym miejscem używania sprzętu, nie przesłuchasz w jego trakcie nawet reprezentatywnej próbki swojej muzyki, nie podepniesz go do domowego sprzętu (np. PC) i nie dowiesz się o tym sprzęcie wielu jeszcze innych rzeczy, które inni wiedzą i o których mogą Ci powiedzieć (np. że wybucha po godzinie użytkowania). Skoro zarejestrowałeś się na tym forum, to pewnie uważasz podobnie. 

Pozdrawiam 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czemu drogi amplituner, skoro muzyka głównie z komputera? Raczej wzmacniacz + zewnętrzny DAC, np. Yamaha  AS-501 i Cambridge Audio DAC Magic to dużo lepsze granie, w podobnej cenie do R-N602.

8 godzin temu, krzykp napisał:

oje dotychczasowe doświadczenia to PC + głośniki za 200 zł, więc pewnie wszystko zabrzmi mi świetnie

Może tak być, ale to nie znaczy, że nie należy pieniędzy wydać optymalnie.

Jaki budżet na dzień dzisiejszy? Odnośnie źródła muzyki nic się nie zmieniło? Co tam na tym komputerze będzie odtwarzane?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budżet to 3-4 tys. zł (no.. max ok. 4,5 jeżeli naprawdę warto). 

R-N402D to zestaw zaproponowany mi w salonie (R-N602 sam dodałem, bo ciekaw jestem różnicy). Z tego co się dowiedziałem, w tym zestawie może być problem z odtwarzaniem dobrej muzyki "bezpośrednio" z komputera. Prawdopodobnie będzie to więc działało w ten sposób:

- 'prawdziwe' słuchanie to będą np. pliki FLAC bezpośrednio z dysku sieciowego (i tutaj będzie to głównie muzyka ciężka, ale też i klasyczna, folkowa - właściwie to słucham wszystkiego, trudno wskazać jeden gatunek. w praktyce przeważa jednak ciężkie brzmienie),

- a poza tym zestaw pełnić będzie rolę głośników odtwarzających to co dzieje się aktualnie na komputerze (i tutaj przepływ będzie inny: z komputera kablem HDMI na telewizor i z telewizora kablem optycznym do amplitunera). 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To nie idz w takie połączenie!

W tym budżecie ani nie ta Yamaha 402 ani nie te kolumny!

Dobrze że napisałeś bo ładnie hys wtopil.

Jeśli amplituner sieciowy to tylko rn602 albo bardziej grzeczny pioneera sxn30.

Do Yamahy polecam heco music style 500 lub melodika bl40mk II a do pioneera indiany tesi 560 czy magnat quantum 677.

Podjedz na odsluch albo mogę ci wysłać sprzęt do domu. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolega @jasny dobrze Ci radzi. Idź w przetwornik DAC i wzmacniacz stereo. Po oddzielnym przetworniku USB uzyskasz po stokroć wyższą jakość dźwięku, zaś zintegrowany wzmacniacz analogowy bez cyfrowych dodatków to dużo lepsza dynamika, mniej szumów. Można tym spokojnie sterować z poziomu tabletu, za pomocą darmowych aplikacji i pluginów. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@rms.pl no tak, ale dysku sieciowego nie ogarnie niestety i tu albo R-N602 do DLNA, przy czym dźwięk z TV też odtworzy po optyku albo podobne, wspomniany Pioneer czy Onkyo TX-8150.

Po pierwszym poście pomyślałem, że z komputera to znaczy przez USB po DAC, to oczywiście byłoby najprostrze, stosunkowo niedrogie i oferujące najwyższą jakość z pośród możliwości mieszczących sie w budżecie.

W każdym razie jeśli amplituner, to bierz najwyższe modele, bo tu i tak już stracisz nieco na jakości. Nie warto tracić więcej oszczędzając stosunkowo niewiele i decydując się na modele niższe.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informacje, 

Właśnie miałem tę samą wątpliwość odnośnie propozycji analogowego wzmacniacza + zewnętrzny DAC.

Komputer stoi po jednej stronie pokoju, po drugiej mamy TV połączone z PC kablem HDMI. Jest jeszcze przeciągnięty jeden wolny HDMI do zagospodarowania. Przeciągnięcie dodatkowych USB lub innych kabli - problematyczne. Z tego względu wskazane powyżej amplitunery Yamahy były o tyle dobre, że oferowały możliwość odtwarzania z dysku sieciowego (a dźwięk bezpośrednio z kompa możnaby puszczać po kablu optycznym z TV, nie wymagając w tym momencie wybitnej jakości).

A te głośniki rzeczywiście słabe w tym zestawieniu? Zaproponowane przez S4Home Heco to już znacząca dopłata. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8 godzin temu, krzykp napisał:

 

R-N402D to zestaw zaproponowany mi w salonie (R-N602 sam dodałem, bo ciekaw jestem różnicy).

Różnica jest spora i nie wynika z samych gabarytów, rn 402 (jest na bazie serii tańszej rs201, rn 301 ) ma 6,8 kg i niedużą głębokość (mimo, że jest w połowie pusta), rn 602 ma prawie 10 kg i jest prawie 8cm głębsza. Inna budowa, inne podzespoły, inny montaż, inne brzmienie. Żeby nie było że wyznaje zasadę, że musi być dużo i ciężko, aby grało dobrze, nie. Cena rn 402 jest gdzieś pomiędzy najtańszą rn301 kosztującą 1150zł ,  a rn602 za 2290zł, brzmieniowo rn402 bliższa jest jednak rn301, ma tylko dodatkowo wifi, dab+ (przy tysiącach stacji muzycznych radiowych raczej zbyteczne) i usb.

Jak sieciówka to Yamaha rn602, lub  Onkyo tx8150/Pioneer sx-n30, choć trzeba sobie zdawać że grają inaczej, duet onkyo /pioneer twardo analitycznie, nieco technicznie, yamaha ma przyjemniejsze wypełnienie wyższego basu, lepszą cieplejszą średnicę, gra jednak nieco dojrzalej, muzykalniej. Wiele więc zależy od doboru kolumn, do onkyo i pioneera raczej jakieś cieplej, ciut bardziej miękko grające kolumny, do Yamahy może być coś twardszego, ale to kwestia preferencji, czy muzyki.

Co do kolumn yamaha nsf160 to uważaj, bo mało jest firm robiących elektronikę i dobre kolumny. Nie przypominam sobie aby jakaś z nich wybiła się ponad inne i zagroziła firmom stricte "głośnikowym". Model nsf160 gra twardo, precyzyjnie, nie jest źle, posłuchaj ( ważne jest przecież dopasowanie obu elementów, ale np. do Onkyo ich nie widzę;)), ale już za te pieniądze można i należy poszukać czegoś innego. Nie masz co słuchać tanich ns51 bo to tragedia dla fanów umcumc, droższy model ns555 jest zacnie wykonany, ale ma specyficzne brzmienie, np. ostrą górę i podbity bas. Do onkyo i pionka masywnie i ciepło grające Warfadale diamond 230,240 nasz Pylon Opal 23, Saphire 25, czy Indiana line tesi, Melodika 40, do Yamahy 602 być może też pasują, warto ocenić samemu, ale precyzyjniej jeśli lubisz byłoby z quantum 675/677 ? To tak z popularnych modeli. Może coś używanego lepszej klasy jest w okolicy z ogłoszeń ?  Dobrze by było posłuchać w domu jeszcze, bo pokój niby średni metrażem, ale ta otwarta kuchnia hmmm...

krzykp pisałeś coś o problematycznym ciągnięciu z komputera kabla USB, optyka tylko w przypadku tych amplitunerów to bez sensu. Zgrywasz ulubioną muzykę na pendrive, czy dysk hdd przenośny wtykasz w usb i nic nie musisz ciągnąć, czy włączać komputera by słuchać muzyki. Wszystkie albumy widzisz na aplikacji w smartfonie, tablecie, którym możesz sterować bez ruszania się z sofy, podobnie jak zapisane "w ulubione" stacje radia internetowego.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek75, dzięki za wyczerpującą odpowiedź

Przeanalizuję w takim układzie kwestię głośników. Jeżeli drugi amplituner jest istotnie lepszy, to prawdopodobnie umówię się na odsłuch kilku rodzajów głośników podpiętych do RN602 i wybiorę te, które będą brzmiały najlepiej. 

Co do problematycznego ciągnięcia kabla USB to pisałem to w kontekście proponowanego wcześniej zakupu wzmacniacza audio + DAC. W takiej konfiguracji byłby problem ze źródłem muzyki (tak przypuszczam - coś do tego DAC musiałbym podłączyć - chyba że są dostępne DAC w przystępnej cenie do których wpinam tylko dysk przenośny?). Natomiast gdybym zdecydował się na zakup któregoś z tych amplitunerów to problemu z ciągnięciem kabla nie ma, bo, tak jak piszesz,  mogę podpiąć do nich dysk z muzyką i obsługiwać choćby z telefonu. Opcja telewizor --> kabel optyczny jest natomiast zarezerwowana do odtwarzania pozostałych dźwięków z PC (takie głośniki komputerowe). 

jasny, serwera jako takiego nie mam. Oto co mam: PC, router Horizon (TV + internet) (po jednej stronie pokoju), oraz TV po drugiej i kilka kabli HDMI + antena i internetowy przeciągnięty między nimi. Zestaw grający z głośnikami będzie stał pod TV. Opcji wzmacniacz + przetwornik DAC + coś jeszcze, co będzie potrzebne aby to grało oczywiście nie odrzucam, jeżeli wszystko zamknęłoby się w cenie RN602. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, to jeszcze zapytam co to znaczy, bo ja od razu pomyślałem o zewnętrznym serwerze dyskowym:

12 godzin temu, krzykp napisał:

'prawdziwe' słuchanie to będą np. pliki FLAC bezpośrednio z dysku sieciowego

Czy miałeś na myśli po prostu serwer DLNA na komputerze?

Jeśli tak, to oczywiście obsłużą ci to tylko amplitunery sieciowe lub odtwarzacze sieciowe, które jednak wymagają zewnętrznego wzmacniacza i twój budżet tego nie pociągnie. Biorąc pod uwagę fundusze pozostaje tylko amplituner Yamaha R-N602, Onkyo TX-8150 lub Pioneer SX-N30, gdzie te dwa ostatnie to "bliźniacze" jednostki. Będziesz mógł odtwarzać pliki FLAC za pomocą sieci wprost z komputera lub pendrive czy dysku USB wpiętego bezpośrednio. Oczywiście podłączysz do każdego z nich telewizor.

Druga opcja to wzmacniacz + DAC, którą zaproponowałem po przeczytaniu tego:

Dnia 31.03.2016 o 23:03, krzykp napisał:

Muzyki będę odsłuchiwać głównie z komputera.

 Od razu pomyślałem o bezpośrednim połączeniu kablowym z komputerem. Źle zrozumiałem i chyba trochę namieszałem niepotrzebnie, przepraszam. Oczywiście takie rozwiązanie się nie sprawdzi, nie w tym budżecie.

 

3 godziny temu, jacek75 napisał:

Do onkyo i pionka [,,,] quantum 675/677

Polecam, w zestawieniu z tymi amplitunerami, w mojej ocenie kolumny warte więcej niż kwota za ile można je kupić. Niestety ciężkiego rocka raczej nie katuje, ale ogólnie grają zacnie jak na ten przedział cenowy.

Edytowano przez jasny
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma problemu, ja też może nie do końca jasno wszystko określiłem. Pisząc, że będę muzyki odsłuchiwać głównie z komputera, pisałem to rok temu, gdy jeszcze koncepcja główna zakładała, że sprzęt grający będzie stał koło kompa (wtedy nie byłoby problemów z podłączeniem), a na drugą stronę pokoju przeprowadzone będą kable audio. Ten pomysł jednak upadł. 

O dysku sieciowym pisałem natomiast z pewnym wyprzedzeniem, zakładając że taki zakupię. 

Magnat Quantum 675 i 7 prezentują się przyzwoicie, również cenowo. Chyba jednak pójdę w zestaw pt. R-N602 + test głośników yamaha: NSF-160, NSF330, NS-555. W zbyt dużej ilości kombinacji i tak nie zdołam tego przesłuchać. 

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Eh ciężko Cie od nich odciągnąć ale jak będziesz słuchał to już jestem spokojny.

Moim zdaniem w tym budżecie a grających znacznie lepiej masz: Indiana Line Tesi 560, Melodika BL40 MKII, Heco Music Style 500 czy właśnie wspomniane Magnat Quantum 677.

Podjedź do nas na odsłuch, a cenami się nie przejmuj po prostu do nas napisz i uzyskasz rabat.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...