Skocz do zawartości

Używane kolumny do 1500zł


matoole

Recommended Posts

Witam wszystkich
Muszę wymienić kolumny i prosiłbym o sugestie jakich modeli szukać.
Interesują mnie kolumny używane w kwocie do 1500zł, pomieszczenie 35m2.
Posiadam wzmacniacz Onkyo Integra 8850 i Kenwood DA 9010 -nie wiem ,który zostanie. Słucham głównie muzyki elektronicznej,trochę lekkiego rocka.Zależy mi na kolumnach w miarę zrównoważonych z mięsistym,dynamicznym basem - lubie jak w muzyce Jean Michela Jarre słychać wszystkie rejestry.
Kolumny będą stały tyłem blisko ściany ,więc myślę ,że albo konstrukcje zamknięte ,albo bass reflex z przodu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skąd jesteś? Nie wpisałeś pod awatarem.

Zanim ktoś Ci odpowie zapytam o kilka spraw.
A jak blisko ściany tylnej będą stały kolumny? Jeśli zbyt blisko, to wiesz, że będzie kiepsko grało?
Od bocznych trochę dalej? Jaki rozstaw kolumn?
Czytałeś coś o akustyce i ustawianiu kolumn?
Jakie masz źródło dźwięku i okablowanie (interkonekty, głośnikowe)?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z przyczyn obiektywnych kolumny nie mogą stać dalej odsunięte od ściany.Rozstaw pomiędzy nimi to ok.3m.Wiem ,że będę musiał kupić jakieś sensowne kable jak kupie porządny CD .Najpierw pod nóż pójdą przewody napięciowe we wzmacniaczach.
Co do warunków w jakich grają kolumny to nie ma sensu brać ich pod uwagę.Obecnie kolumny grają w pokoju w kształcie zbliżonym do ćwierci koła i wysokim na 3,5m ze skosami .Za niecały rok będą grały w pomieszczeniu o zbliżonym metrażu ,ale o wys 2.7m i innym kształcie, jednak tam też nie odsunę ich za daleko od ściany.Trochę czytałem o ustawieniach i akustyce ,coś za coś -mam świadomość.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Co do warunków w jakich grają kolumny to nie ma sensu brać ich pod uwagę.


Jeśli rzeczywiście czytałeś o akustyce, to wiesz, że nie masz w tym momencie racji. Ponieważ akustyka i odpowiednie ustawienie kolumn jest podstawą dobrego dźwięku. Bez tego nawet najlepszy zestaw może zagrać kiepsko albo dużo poniżej swoich możliwości.
Ale trudno jeśli tak musi być. Choć nie bardzo mi się chce wierzyć, że w pokoju 35 m2 nie można dalej wysunąć kolumn.
W moim 21 metrowym stały odsunięte od tylnej ściany 90 - 100 cm (to się zmieniało) i po ok. 130 cm od bocznych.
A pokój jest to salon z telewizorem, miejsce dziennego pobytu, jadalnia a czasem jak się przyśnie to i sypialnia icon_biggrin.gif
Teraz w 17 metrowym odległości są podobne.

Kształt pokoju jaki piszesz może być dobry akustycznie. Pod warunkiem, że kolumny będą stały na półkolu a Ty będziesz siedział tyłem do jedynego naroża. Ale nie za blisko niego. Albo jeśli kolumny będą stały tak, że to naroże będzie dokładnie pośrodku za nimi.
A kolumny pewnie dość mocno skręcone do środka w osi pionowej.
Ale tak tylko gdybam. Bez rysunku mogę mieć mylne wyobrażenie i tym pomieszczeniu.

No to pozostaje szukać kolumn. Ja widziałbym tu właśnie konstrukcje z obudową typu zamkniętego a jeśli otwartego, to rzeczywiście z przednim otworem b-r i raczej niewielkimi membranami głośników niskotonowych.
Oczywiście możesz się przyłączyć do szukania i wklejać tu linki.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny stoją w półkolu ,jest to ściana z oknami ,balkonem.Odsunięcie kolumn zaburzyłoby swobodną komunikację - dlatego nie mogę ich za bardzo wysunąć.
Dlaczego uważasz ,że małe głośniki niskotonowe będą optymalne?
Co do moich poszukiwań to póki co zwróciłem uwagę na kolumny Arcus wersji TM i AS.
Nie musimy szukać modeli obecnie dostępnych na Allegro. Wystarczą mi nazwy i modele kolumn ,które uważasz/uważacie za godne uwagi. Ja będę śledził ich dostępność i w międzyczasie poczytam sobie o nich.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie to, że uważam iż mniejsze głośniki będą optymalne, ale przy ustawieniu blisko ścian nie powinny tak jak te z większymi membranami podbijać niskich tonów.
Może nie będą aż tak dokuczliwe. To bardziej przypuszczenie niż pewność.
Arcusy z tych serii z głośnikami Vifa są bardzo ciekawie nawet dobrze grającymi kolumnami. Są przy tym niedrogie.
Ale ich brzmienie jest dość jasne, szybkie, szczegółowe, dynamiczne, dość ofensywne, trochę wyostrzone, mało soczyste.
W połączeniu z trochę podobnie grającymi wzmacniaczami jakie masz, może byś męcząco, zbyt jaskrawo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Arcusy z tych serii z głośnikami Vifa są bardzo ciekawie nawet dobrze grającymi kolumnami.
Ale ich brzmienie jest dość jasne, szybkie, szczegółowe, dynamiczne, dość ofensywne, trochę wyostrzone, mało soczyste.
W połączeniu z trochę podobnie grającymi wzmacniaczami jakie masz, może byś męcząco, zbyt jaskrawo.


Czy odtwarzacze CD też mają wpływ na barwę dźwięku ?Można odpowiednim CD zaciemnić ,czy rozjaśnić dźwięki?

Kolejny zawodnik - MB Quart 980 S
Ktoś ich słuchał? Bardzo mało opinii w necie ,a ich charakterystyka interesująca 28-32000 Hz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Można zmienić dźwięk odtwarzaczem CD-choćby takim z lampą na wyjściu (używane zaczynają się od tysiąca zł).

Co do pasma przenoszenia- to same parametry nie grają... Poza tym producenci podają dane przy różnych spadkach (-3 dB oraz -6dB) oraz nie zawsze się to pokrywa z rzeczywistością (podobnie jest z impedancją kolumn).

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że odtwarzacz CD wpływa na dźwięk, na jego barwę, nasycenie, stopień jasności i wiele innych aspektów.
Tak jak wiele innych elementów zestawu audio poczynając od akustyki a kończąc na okablowaniu i różnych elementach peryferyjnych (choć nie tylko) jak odpowiednie posadowienie sprzętu (rodzaj stolika, podstaw, podkładek, elementów antywibracyjnych).
No i niekoniecznie musi być droższy z lampami na pokładzie.
Inaczej zagra tani Marantz a inaczej Kenwood albo Fine Arts (Grundig).

Co do parametrów przenoszenia, to racja. Bez podania spadków charakterystyki na skrajach pasma (czyli np. +/- 3 dB) takie dane można sobie w buty wsadzić. Choć to duże kolumny ze sporymi głośnikami niskotonowymi.
No właśnie. Widzę, że patrzysz jednak na tak duże kolumny jak MB Quart 980 S? Przy planowanym, tak bliskim postawieniu koło ścian prawie na pewno będzie mocne bumienie i nieciekawy, podbarwiony dźwięk.
W tym kontekście martwienie się dźwiękiem jaki może dać CD jest mało istotne.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...