Skocz do zawartości

Wzmacniacz do Arcusów TS-100


marafc

Recommended Posts

Witam wszystkich bardzo serdecznie icon_smile.gif

Jakiś czas temu zapragnąłem zestawu stereo, jednak z racji tego, że to mój pierwszy zestaw, a ja sam nie mam jeszcze sprecyzowanych preferencji co do tego jak powinno to wszystko grać, zdecydowałem że na początek ma być tanio. Bardzo tanio. A po jakimś czasie będę to ewentualnie upgrade'ował. Pozyskałem okazyjnie odtwarzacz Technics SL-PS770D, a dosłownie kilka dni temu kolumny Arcus TS-100. Wiem, że nie jest to high end, ale na moje potrzeby powinno - na razie - wystarczyć. Muszę jednak do tego znaleźć wzmacniacz. Kolumny mają raczej jasną charakterystykę (nie mam aktualnie wzmacniacza więc opieram się na opiniach z Interentu), więc wypadałoby dobrać do nich cieplej grający wzmacniacz.

Poniżej podają dane, zgodnie z szablonem:


1) Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt?

400 zł

2) Czy sprzęt ma być nowy, czy używany.

używany

3) Czy chcemy sprzęt stereo, kino domowe czy sprzęt analogowy (gramofony, lampy), bo od tego zależy m.in. dobór działu.

stereo

4) Jaki jest sprzęt towarzyszący

TECHNICS CD SL-PS770D
Arcus TS-100

5) Jaka jest powierzchnia pokoju?


16 m^2

6) Jakiej muzyki słuchamy:

Rap, Funk, Elektronika, Muzyka Klasyczna, Klasyczny Rock ? w takiej kolejności.

7) Czy to ma być jednorazowy zakup na kilka lat, czy też będziemy stopniowo rozbudowywali zestaw?

To jest mój pierwszy zestaw stereo, dotychczas słucham muzyki głównie z głośników 5.1 creative?a, podłączonego do komputera. Chciałem mieć w końcu na czym posłuchać CD. Myślę, że przez najbliższy rok-dwa chciałbym korzystać z tego sprzętu, a potem ewentualnie zmieniać na coś lepszego. W pierwszej kolejności do wymiany pójdą pewnie głośniki

8 ) Jakich funkcji oczekujemy od sprzętu, pod co będzie podłączony

Z racji tego, że sprzęt będzie też podłączony do TV, byłoby miło gdyby wzmacniacz miał pilota. Ale nie jest to sprawa życia i śmierci icon_smile.gif


Wstępnie rozglądałem się za następującymi wzmakami:
Technics SU-V6X
Technics SU-VX620
HARMAN KARDON PM645
YAMAHA AX-500
Philips FA880 (klon Marantza PM-75)
NAD 3020

Czy cokolwiek z listy powyżej jest warte zainteresowania i w miarę nieźle zgra się z Arcusami? Wzmacniacz musi "obsługiwać" kolumny 4ohm.Z góry dziękuję za wszelkie sugestie i propozycje!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Zaczniemy jak się powinno od akustyki. I teraz nie będę pisał tego samego, ale proponuję przeczytać mój wpis w wątku kolegi Gubuso
http://forum.audio.com.pl/Zestaw-stereo-28...any-t43910.html
Przeczytaj co tam napisałem, jeśli nie znasz tematu akustyki i ustawiania kolumn. Przeczytaj także zamieszczony tam (w linku) artykuł o tym.
Naprawdę trzeba to znać, by móc myśleć o poprawnym choć dźwięku.

Dobrze by było abyś zamieścił tu rysunek swojego pokoju z wymiarami, odległościami kolumn między sobą, od ścian tylnej i bocznych a także Twojego miejsca odsłuchowego od kolumn i tylnej ściany. Tak, to ważne. Inaczej nie zawracałbym Ci głowy ani sobie paluchów pisząc to icon_biggrin.gif
Opisz także jak umeblowany jest pokój, czy jest dywan albo wykładzina, jakiego typu meble, czy są zasłony w oknach itp.

Co do kolumn, to owszem są dość jasne. Ale także dynamiczne, mocno grające. Może mniej subtelne a bardziej żywiołowe.
Niektórzy określają je mianem zachodnich Altusów, ale to jednak krzywdzące. Altusów nic nie pobije icon_mrgreen.gif
A Arcus są całkiem przyzwoitymi kolumnami z dobrymi głośnikami. (Chcesz wymienić z czasem kolumny a nie głośniki w nich, prawda?)
Tylko rzeczywiście trzeba im elektroniki i okablowania, które nie podkreślą ostrości, jasnego grania a dobrze wypełnią średnicę, ocieplą brzmienie.

CD Technicsa stoi też raczej po jaśniejszej stronie, tak więc trzeba będzie naprawdę poszukać wzmacniacza, który zagra odpowiednio.
Za 400 zł będzie to powiedzmy sobie szczerze trudne.

Z Twoich propozycji tylko NAD wydaje się odpowiedni. Możesz szukać też innego modelu.
Na jakiś Musical Fidelity albo Pioneera z serii Reference niestety zbyt mały budżet. Może jeszcze Luxman (raczej z symbolem 3xx lub 4xx) albo TEAC by pasował?

No i okablowanie. Kable głośnikowe proponuję Alphard Da Vinci http://sklep.northern.pl/kabel-glosnikowy-...ci,3,10340,9685
A interkonekty też z czasem (bo to może trochę kosztować) tego producenta, albo Cable Talk.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokój wygląda mniej więcej tak. Sorry za brak większej szczegółowości, ale nie mam obecnie możliwości zrobienia dokładniejszego planu. Szerokość pokoju to 3,30m, długość 5m. "Wnęka" zajmuje ok. 70x70cm. Przed kanapą stoi jeszcze niewielki stolik, po lewej stronie pokoju jest mały stół z krzesłami. Odległości kolumn od siebie oraz do słuchacza będą tworzyły trójkąt równoboczny - będą stać od siebie ok. 2,5m. Odległość kolumn od ściany tylnej to ok. 20-30cm i więcej niestety aktualnie się nie da.

Jeśli chodzi o to co pisałem w pierwszym poście - tak, chodziło mi o wymianę kolumn, a nie głośników icon_wink.gif

CD Technicsa wpadło okazyjnie, na razie chciałbym go zostawić, ale dopuszczam też możliwość wymiany na coś innego, w podobnej cenie.

Co do okablowania to wiem, że też będę musiał się do tego "przyłożyć", jednak na razie chciałbym skupić się na poszukiwaniach wzmacniacza.

Przeglądając allegro i inne strony znalazłem jeszcze Phillipsa FA880 (będącego klonem Marantza PM-75) i Phillipsa FA860, który podobnoż jest klonem Marantza PM-52. Czy są one warte zainteresowania? NAD, patrząc po aktualnych ofertach, niestety dosyć mocno wykracza poza budżet...

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem elektronikiem ale z tego co czytałem niektóre konstrukcje Philipsa są na układach STK a te są dość awaryjne. Jeśli jeszcze nie padł i nie został wymieniony na inny (być może na tanią chińszczyznę), to może w każdej chwili się rozkraczyć.
Ale nie jestem w stanie Ci napisać czy tam siedzą te układy. Szkoda, że Malipczuk ostatnio nie pisze. Może by wiedział?
Spróbuj napisać do niego na PW, może się odezwie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...