Skocz do zawartości

Monitory do Onkyo TX-8150


charles83

Recommended Posts

Witam!
Kupiłem ostatnio swój pierwszy nowy sprzęt, mianowicie amplituner Onkyo TX-8150+ CD Onkyo C-7030 i zostałem ze starymi,
wielkimi 200W kolumnami Sony, które nadają się na śmietnik. Kolumny wcześniej podwieszone były pod samym sufitem i jak się domyślacie,
nie grały ładnie.

Mój pokój ma 17m2 i ze względu na umeblowanie zastanawiam się, czy do mojego sprzętu mogę kupić jakieś monitory,
np. Pylon Audio Pearl Monitor lub KLIPSCH RB-61 II ?

Czy takie kolumienki są wystarczające?

Czy można za pomocą uchwytów zamontować je do ściany i skierować w miejsce odsłuchu?

Słucham głównie muzyki z gatunku: Rock, Blues, trochę klasyki, Jazzu, elektroniki, New Age, czasami lubię cięższe brzmienia.
Przyznam, że nie jestem fachowcem w tej dziedzinie i Wasza pomoc będzie niczym wyrocznia.

Dziękuję za pomoc.
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Czemu do 17 metrowego pokoju kupiłeś tak mocny amplituner? Nie wykorzystasz jego mocy, Trzeba było postawić raczej na barwę dźwięku, lepszą jakość i mniejszą moc. Szkoda, że nie zapytałeś nas przed zakupem.
A ile dałeś jeśli można wiedzieć za CD i amplituner? Kupiłeś nowe, czy używane?

Jakby nie było kolumny nie powinny być najtańszym elementem zestawu, ale trzeba wydać na nie mniej więcej 50 - 60 % całej sumy. Tak plus, minus.

Ale zacząć powinniśmy od akustyki pomieszczenia i ustawienia kolumn. U Ciebie jest może trochę inna sytuacja, lecz poczytaj wszystko to, co napisałem koledze w linku poniżej. Przeczytaj też tam o akustyce (dodatkowy link).Nie będę się tu powtarzał i pisał tego samego. No prawie.
Chodzi o ogólne zasady.
http://forum.audio.com.pl/Zestaw-stereo-28...any-t43910.html

Co do powieszenia kolumn na ścianie, to poważnie w grę wchodzą tylko takie solidne, sztywne wysięgniki z półkami. Ale zamontowane na takiej wysokości, by głośniki wysokotonowe kolumn znajdowały się na wysokości Twoich uszu, gdy siedzisz i słuchasz. A kolumny oczywiście odstawione od ścian na choć 30 - 40 cm. Innej opcji nie polecam i nie biorę odpowiedzialności za kiepski wówczas dźwięk.
Oczywiście muszą być także zachowane inne zasady prawidłowego odbioru stereo jak choćby zasada trójkąta równobocznego.
Przeczytasz zresztą o tym w artykule o akustyce wnętrz, do którego link znajdziesz w wątku kolegi.

Kolumny Pylon Audio i Klipsch grają tak różnie, że dobrze byłoby wiedzieć jaki masz gust brzmieniowy.
Dźwięk ma być jasny, ostry, twardy, chłodny, konturowy, czy nie tak jaskrawy, łagodniejszy, miększy, cieplejszy, soczysty, wypełniony w średnicy itp...?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.
Dziękuję za szybką odpowiedź. Co do mocy amplitunera masz całkowitą rację (dużo za dużo), ale przyznam, że nie zwracałem uwagi na moc
tylko na funkcje jakie oferuje. Zależało mi na WiFi i radiu internetowym. Sugerowałem się także opinią kolegi, który był na odsłuchu tego sprzętu
i stwierdził, że gra ładnie;)
Kupiłem sprzęt nowy, za ampli zapłaciłem 2399 zł a CD 999zł.
Rozważałem też zakup Marantza pm-6005, ale później zrezygnowałem.
Wcześniej grałem na zakupionym na giełdzie Pioneer SX-777 (ten dopiero ma moc).
Jeżeli chodzi o preferencje co do dźwięku, to lubię skraje pasma, ale nie wbijające się w ucho wysokie tony. Bas raczej krótki, czy bardziej twardy.
Zwracam uwagę na szczegółowość odsłuchu (w miarę możliwości), instrumenty w tle, dlatego też średnica nie może być całkiem wycofana.

Wracając do mojej propozycji kolumn, to chętnie przeanalizuję co ewentualnie innego polecisz Ty, nawet pomijając cenę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, ceny niestety nie możemy pominąć. Bo po co ja mam szukać, jeśli się okaże, że dla Ciebie są to za drogie kolumny?
A co do elektroniki, to sugerowanie się czyimiś opiniami, jeśli nie znasz jego gustu brzmieniowego, albo on nie zna Twojego, jest mało sensowne.
No, chyba, że dobrze znacie swoje upodobania dźwiękowo/barwowe?

I wolałbym jednak abyś szanował mój czas. Czuli abym nie pytał po kilka razy o to samo. A nie odpowiedziałeś mi na kilka kwestii z pierwszego postu. Nie wiem jak wygląda Twój pokój a jednak jeśli jest tak trudna sytuacja z ustawieniem, to wolałbym wiedzieć.
Bez tego nawet nie podejmuję się szukania czegokolwiek. Bo jak kolumny mają jakoś tam gdzieś wisieć, nawet nie wiem jak i gdzie, to nie ma większego znaczenia chyba co kupisz. Może najładniejsze? icon_wink.gif
Przecież to Ty masz być zadowolony a nie ja. Prawda?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesyłam szkic pokoju.
Sprzęt mam ustawiony na biurku komputerowym obok telewizora.
Szczerze, to myślałem nad tym, żeby zawiesić kolumny tuż nad drzwiami i biurkiem za pomocą uchwytów o których wspomniałeś i skierować je
poziomo i pionowo w kierunku odsłuchu, czyli nie sugerując się położeniem wypoczynku (słucham na mobilnym fotelu), trzymając się zasady
trójkąta równobocznego i zachowując odstępy kolumn od ścian bocznych około 90 cm, miejsce odsłuchu miałbym około 1,30m od linii kolumn.
Szerokość rozstawienia kolumn wynosiłaby około 1,50m.
Tylko podstawowe pytanie jest takie, czy zawieszenie kolumn na wysokości powyżej 2,0m zamiast na wysokości głowy ma jakiś sens.
Obecne kolumny mam podwieszone pod samym sufitem i przy samych ścianach bocznych z uwagi na ich gabaryty (40cmx74cm) i wiem
z doświadczenia, że to gra kiepsko.
Co do ceny, to faktycznie, zapomniałem, że w tej kwestii na pewno mam ograniczenie icon_wink.gif nie będę przecież sprzedawał mieszkania żeby kupić głośniki.

Dzięki za poświęcony czas, mam nadzieję, że załącznik jest czytelny.

[attachment=6694:Pok_j.pdf]

Pok_j.pdf

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż, teraz widzę, że sytuacja jest naprawdę trudna. A nie da się ustawić jakoś kolumn przed regałem a osobnego fotela do odsłuchu naprzeciwko?
Może da się przenieść jakiś segment regału na inną ścianę albo do drugiego pokoju i wówczas byłoby miejsce na kolumny?
To oczywiście tylko propozycje, nie zamierzam Ci się wcinać w umeblowanie mieszkania icon_biggrin.gif

Jeśli jednak musisz powiesić kolumny jak piszesz, to na pewno lepsze to niż umieszczenie ich pod samym sufitem.
Bliskość ścian, sufitu, podłogi czy innych dużych, płaskich i twardych powierzchni może w znacznym stopniu podbijać niektóre pasma dźwięku a także wprowadzać różne podbarwienia, zniekształcenia itp.
Jasne, że skierowanie kolumn na słuchacza (by odległość od głośnika wysokotonowego była podobna jak od głośnika niskośredniotonowego, lub niskotonowego) będzie lepsze niż pionowe zawieszenie kolumn. Albo co gorsza poziome icon_confused.gif
Miejsce odsłuchowe powinno być jednak trochę dalej. Lepiej by było nawet ciut dalej niż 150 cm niż bliżej. Piszę jak powinno być.
Zresztą czytałeś pewnie o akustyce i trochę się już orientujesz co do głównych zasad?
Może zaznacz na rysunku w których miejscach mają być umieszczone kolumny? Bo tak myślę, że może dało by się szerzej i te uchwyty nie muszą być przecież przytwierdzone do krótszej, tylnej ściany, ale do dłuższych, bocznych. Wówczas trzeba by zadbać, by od nich były maksymalnie oddalone a naturalnie można by je bardziej odstawić od ściany tylnej? Może tak jakoś się da?
I być może wówczas mogłyby być zawieszone niżej?

No i mam nadzieję, że nie obraziłeś się na mnie za ten lekki opeer? Ale to tak tylko było dla sprawdzenia, czy Ci zależy. Nie lubię ludzi, którym nie zależy i wiedzą "lepiej" ode mnie, choć przychodzą po radę. To ostatnie oczywiście nie o Tobie, tylko wspomniałem, że tak się zdarza.
Ostatnio pewien gość wypomniał mi, że nie za dobrze dobrałem kolumny do wzmacniacza. Chodzi o moje kolumny i mój wzmacniacz icon_mrgreen.gif
No to jak miałem mu pomóc, skoro już na początku nie miałem u niego autorytetu a on do mnie zaufania? icon_rolleyes.gif

A może jednak w końcu napiszesz jaką górną granicę cenową mam przyjąć w poszukiwaniu kolumn? Mam prosić? icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Dziękuję za szybką odpowiedź. Co do mocy amplitunera masz całkowitą rację (dużo za dużo), ale przyznam, że nie zwracałem uwagi na moc
tylko na funkcje jakie oferuje.


Mocy, wydajności, nigdy nie za wiele zwłaszcza w urządzeniu wielofunkcyjnym, a trzeba brać pod uwagę że jeśli ma to grać z kolumnami podstawkowymi, czyli jakby nie patrzeć kolumnami o mniejszej efektywności (parametr dB) od kolumn podłogowych, to jednak czasem taki "słabszy piecyk" musi się nie co powysilać, by to zagrało jak chcemy icon_wink.gif . Zresztą już kupione i jest.
Wybrałeś nieco różne kolumny, bo trochę relaksacyjne brzmieniowo Pylony monitor i zadziorne Klipsche... W tym towarzystwie Onkyo ustawiłbym jako dość neutralnie i analitycznie grający klocek, a to ważne przy łączeniu z kolumnami, zresztą napisałeś potem....
Cytat

Jeżeli chodzi o preferencje co do dźwięku, to lubię skraje pasma, ale nie wbijające się w ucho wysokie tony. Bas raczej krótki, czy bardziej twardy.
Zwracam uwagę na szczegółowość odsłuchu (w miarę możliwości), instrumenty w tle, dlatego też średnica nie może być całkiem wycofana.



Onkyo z pylonem monitor mogłoby być nieco niejako, średnica owszem, reszta bez pazura z taką sobie kontrolą przeciętnego basu, mimo że nie jestem fanem Klipcha, ( czy może pochopnym łączenia go z przypadkowymi wzmacniaczami) to tu byłby nieco lepszy od tego Pylona. Choć trzeba uczciwie zaznaczyć że średnica to nie jest najmocniejsza strona klipscha więc średnica byłaby słaba, bez wypełnienia, zaś dół faktycznie mocno punktowy.
Ze swej strony zasugeruję Dali zensor 3 ( dobra i dokładna, ale niemetaliczna góra pasma, dość szybki i wypełniony bas z ładną średnicą) . Magnat quantum 673 ( leciutkie wypchnięcie wyższego basu/niższej średnicy, też spora szczegółowość góry)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spokojnie, nie obraziłem się, jestem wdzięczny za przeanalizowanie mojego problemu. Rozumiem Cię, bo pseudofachowców jest pełno i więcej
zamętu niż pożytku z nich jest.
Jak widzisz, jest problem, ale czasem trzeba pójść na kompromis i trochę poeksperymentować, w końcu do audiofila mi daleko;)
Trafna uwaga na temat możliwości zawieszenia kolumn na bocznych ścianach. Niestety obawiam się, że musiałbym przestawić regał
(co biorę pod uwagę). Gorzej z lewą stroną, bo biurko z regałem stanowi integralną całość.
Muszę też poszukać informacji na temat samych uchwytów, tzn. na jaką odległość od ściany pozwalają zamontować kolumnę i w jakim zakresie można
je regulować.
Kolumny mogę również rozstawić szerzej, np. od ścian bocznych około 40cm daje mi odległość między nimi około 2,5m a biorąc pod uwagę kolumny
z bass reflexem z przodu, być może ograniczę niekorzystne wpływy bliskości ścian, ale to tylko moje gdybanie.
Kwota jaką chciałbym wydać to max 1500zł za parę. Jeżeli uważasz, że to może być niewystarczające, to pisz. Nie jestem napalony na cokolwiek
i mogę zaczekać z kupnem i powoli odkładać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jacek75. Z jednej strony masz rację, że zawsze należy mieć rezerwę mocy. Ale moim zdaniem bardziej prądową niż "mocową" (szczególnie na papierze, w specyfikacji).
Tak naprawdę, a wiesz chyba o tym, w przeciętnym mieszkaniu mając przeciętny zestaw (przeciętny w sensie statystycznym a nie jakościowym),
wykorzystujemy zazwyczaj do odsłuchów od kilku do kilkunastu watów. Tak, tak mało icon_idea.gif
Kolumny podstawkowe w niewielkim pomieszczeniu nie potrzebują takich dawek prądu, tylu watów jak się wydaje.
Z efektywnością nie przesadzajmy. To nie są monitory Harbeth, które mają efektywność 84 dB. ale i tu nie tak mocny a wydajny prądowo wzmacniacz by dał radę.
W kolumnach podłogowych prąd oprócz parametru skuteczności "wciągają" icon_wink.gif jeszcze duże membrany, lub wielość membran głośników niskotonowych.
I właśnie chodzi mi o jakość wzmacniacza, tę wydajność prądową, przy niewielkiej niby liczbie watów. Patrz starsze Rotele i NADy, nie wspominając już o takich wzmacniaczach jak Sugden A21a, czy jakiś NVA.
Ale oczywiście tu autorowi wątku chodziło o amplituner z funkcjami sieciowymi, więc nie ma o czy mówić.
Choć także można było to inaczej rozwiązać.

Jakby nie było, ten ampli Onkyo nie jest zły i można budować na nim dobrze grający system. Choć dało by się osiągnąć lepsze wyrafinowanie.

Charles83, oczywiście jak napisał Jacek75 są lepsze kolumny niż Pylony i Klipsche. Z nowych na pewno zaproponowane Dali i Quadrale.
Które lepsze?
Odczytując Twoje preferencje celowałbym bardziej w Quadrale.
Ale można jeszcze lepiej. Jak? Kupując kolumny z drugiej ręki. Jakieś kiedyś z dużo wyższej półki a teraz kosztujące dużo mniej. Będące w poszukiwanym przez Ciebie przedziale cenowym. Tu już można nieraz kupić naprawdę dobrze grające kolumny. Ale zależy na co się w danym momencie trafi, więc nie strzelam markami i modelami.
Czy używane mogłyby ewentualnie być? Czego szukamy?


Co do wysięgników, to niestety będziesz musiał zaprojektować je pod konkretne kolumny i sam wykonać, albo komuś zlecić.
Może są jakieś gotowe, służące do innych celów i wystarczy tylko trochę przerobić?
Dlatego, że te, które można kupić są zazwyczaj dedykowane pod małe monitorki do kolumn efektowych z kina domowego albo wręcz pod jakieś satelity.
Takie wysięgniki, by dobrze spełniały swoją rolę muszą być sztywne, stabilne, tak, żebyś Ty bez mała mógł się tego uczepić i by to nie spadło, nie wygięło się. Niestety taka solidność to podstawa, by nie pogłębiać jeszcze niekorzystnych efektów związanych z takim umiejscowieniem kolumn.
Tylko platforma/półka na której stanie monitor może a nawet powinna być regulowana choć w osi poziomej.
No i trzeba by wymyślić jak przytwierdzić kolumny, bo będą pochylone do dołu.
Najmniej inwazyjną metodą będą chyba obejmy z jakiejś taśmy. Przepasujące kolumny z dołu do góry i pewnie trzeba będzie podłożyć coś miękkiego, by nie zarysować lub nie wgnieść forniru kolumn.
Ale może masz inny pomysł?
Niektóre kolumny mają zamontowane w spodzie obudowy gniazda pod śruby. Wystarczyłoby wkręcić mocując do blatu wysięgnika i po sprawie.
Ale niestety nawet najtańsze Sonus Faber to koszt ponad 2 kzł.
Czy dałoby się wkręcić takie elementy w spód kolumn, niczego nie uszkadzając? Nie wiem. Widziałem kiedyś na Allegro takie sety: gniazdo z gwintem i kolce do wkręcenia w to. Stosowane głównie do kolumn podłogowych. Ale czemu by nie zastosować do monitorów?
Tylko nie wiem na ile to solidne? Czy utrzymałoby kolumny w sporym przechyle?
Dużo pytań i gdybania, ale nie mierzyłem się jeszcze z takim problemem. Były owszem wysięgniki, lecz z platformami w poziomie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...