Skocz do zawartości

Pomoc w wyborze głośników :)


conradus

Recommended Posts

Witam Wszystkich użytkowników.
Założyłem konto ponieważ potrzebuję pomocy w wyborze głośników stereo do salonu.

Mój budżet ok. 1000 zł na głośniki (myślę o używanych, wiadomo może być trochę ponad 1000 zł).
Pokój - ok 25 m2.
Amplituner Grundig Cinio AVR 5200 DD ( http://www.pcworld.pl/artykuly/302567/Grun...VR.5200.DD.html )
Gramofon obecnie Technics SL-Q303 (jest to sprzęt który póki co użytkuje, ale będę musiał w przyszłości oddać i kupić inny gramofon icon_smile.gif )

Obecnie sprzęt gra w innym pokoju ok 12 m2, gdzie używam systemu 5.1 Panasonic, który kupiłem w zestawie z amplitunerem. Chcę jednak po zmianie pokoju zrezygnować z 5.1 na rzecz dwóch porządnych kolumn.

Muzyka jakiej słucham najczęściej to wszelkie odmiany klasycznego rocka, czasami coś z funk / soul / jazz. Oglądam też filmy na projektorze, natomiast muzyka > efekty filmowe.

Byłbym wdzęczny za podanie kilku modeli, na które będę mógł polować na allegro. Nie ma pośpiechu w zakupie, jeśli będzie coś co polecacie to mogę czekać aż się pojawi na jakiejś aukcji icon_smile.gif

Z góry dzięki!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. najpierw musiałbyś odpowiedzieć jak u Ciebie z możliwością ustawienia kolumn. Jakie są odległości od ścian (za kolumnami i bocznych), Twojego miejsca odsłuchowego, a tegoż miejsca od ściany tylnej. Oraz rozstaw kolumn. Poczytaj o akustyce i ustawianiu kolumn, jesli nie znasz:
http://www.rms.pl/akustyka/akustyka-pomieszczen
Bo to podstawa do uzyskania dobrego dźwięku. A nie doceniając tego wyrządzasz sobie krzywdę, bo zestaw nie zagra jak powinien.

W 25 metrach to już raczej będą kolumny podłogowe. Szkoda, że nie napędzi ich porządny wzmacniacz stereo tylko amplituner KD.
One się do tego średnio nadają. No, ale może z czasem kupisz dobry wzmacniacz?
Gramofon jak najbardziej. Można korzystać z wejścia Phono (gramofonowego) w amplitunerze/wzmacniaczu, ale lepszy efekt da kupienie osobnego przedwzmacniacza gramofonowego. Używany preamp, to nie taki znów duży wydatek a jakość będzie dużo lepsza. Oczywiście wkładka w gramofonie też jest bardzo ważna.
Do podłączenia dźwięku filmowego z odtwarzacza, projektora lub telewizora można użyć wyjść RCA (L i R Stereo) jeśli takie maja. Jeśli nie, tymczasowo można użyć jakiejś przejściówki a później dokupić przetwornik cyfrowo-analogowy (DAC). albo kupić wzmacniacz z wbudowanym DACem.
Teraz masz pewnie jakieś wejście cyfrowe w amplitunerze?

Dobrze by było, gdybyś napisał czy dźwięk ma być jasny, ostry, twardy, chłodny, konturowy, czy mniej jaskrawy, łagodniejszy, miększy, cieplejszy, soczysty, wypełniony w średnicy itp...?


Jeśli odpowiesz na moje pytania i wkleisz rysunek (choć ostatecznie może być dokładny opis), wówczas postaram się dobrać jakieś kolumny, które by Ci odpowiadały.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Projekt pokoju robiłem w darmowym programie, który niestety nie utrzymuje dobrze proporcji na wizualizacji. Na jednym zdjęciu narysowałem wymiary. Tak jak widać na jednym ze zdjęć szafka rtv będzie przylegać do ściany, a kolumny będzie można ok 30 cm odsunąć od ściany. na prawo od szafki jest przejście do przedpokoju. Na ścianie płytki imitujące cegłę. Na podłodze może być duży dywan.

Co do wyjść w amplitunerze http://stereo.ru/before/images/profile/16262/ext_big0.jpg

Jeżeli chodzi o dźwięk do lubię soczyste, ciepłe brzmienie basu, ale nie dudnienie i dość ostry, wyraźny dźwięk oddający jak najwięcej szczegółów. Mam obecnie kupiony przedwzmacniacz Behringer pp400 ponieważ amplituner nie miał wejścia phono.

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze o ustawieniu i akustyce.
Widzę, że tak jak jest, to niestety będzie kiepsko z dobrym dźwiękiem.
Kolumny da się na pewno dalej wysunąć w przód, by oddalić je od tylnej ściany?
Ale gorzej jest z relacjami prawo - lewo. Z lewej strony bliskość ściany (ile cm?) spowoduje podbicie niskich tonów. lewa kolumna będzie grała bardziej "basowo" niż prawa. Poza tym scena stereo "przesunie" się w prawą stronę. Z lewej będzie bardzo płytka.
Wspomnę jeszcze tylko o zniekształceniach dźwięku i podbarwieniach, które mogą przybrać różne formy. od mało zauważalnych do wręcz drażniących.
Dodatkowo lewa kolumna stoi w rogu pokoju. To jedna z najgorszych sytuacji.
Akustyka potrafi się bardziej zemścić niż zdradzona i poniżona, kochająca kobieta. icon_wink.gif
Gdyby nie drzwi, można by wszystko przesunąć w prawo i po kłopocie.
W ustawieniu kolumn musi być symetria względem ścian i mebli. Zresztą już wiesz, bo czytałeś o podstawach w linku, który Ci podałem.
tak, to jedynie trzeba by prawą kolumnę maksymalnie przysunąć do drzwi i lewą odsunąć od ściany jak się da. By zachować jaki taki rozstaw kolumn.
A miejsce odsłuchowe, wiesz gdzie. Tak, aby utworzył się trójkąt równoboczny. Na pewno nie na sofie z tyłu pokoju icon_cool.gif
Lewa ściana na pewno choć w miejscu pierwszych odbić dźwięku musiałaby być mocno wytłumiona wełną naturalną lub mineralną typu Isover PT 80 (zabezpieczoną przed pyleniem). Albo drożej, profesjonalnym ustrojem akustycznym o maksymalnym pochłanianiu dźwięku.

Może jednak da się przestawić gdzieś cały zestaw, aby choć z grubsza spełnić podstawowe zasady prawidłowego odbioru stereo?

Co do zdjęcia tylnego panela amplitunera, to owszem widać gniazda, ale opisów już nie. Marna jakość. Nie odczytam.

Przedwzmacniacz Behringer można by wykorzystać pewnie jako przedwzmacniacz stereo? Nie wiem jakiej jest jakości? Czy lepszej niż przedwzmacniacz w amplitunerze? Trzeba by sprawdzić.
Wówczas zamiast wzmacniacza zintegrowanego można by kupić jakąś końcówkę mocy i do niej podłączyć kolumny.
Kolumn na razie nie szukam, bo musimy sobie wyjaśnić co chcesz i możesz zrobić z ustawieniem sprzętu.
Jeśli nic, to być może dużo rozsądniejszym rozwiązaniem będzie zakup niewielkich monitorów standowych. Przynajmniej niskie tony nie będą dokuczały. A że będą delikatniejsze? Da się z tym żyć. W przeciwieństwie do buczącego i wszystko zagłuszającego basu.

Co Ty na to wszystko? Zastanów się.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...