Skocz do zawartości

Wymiana sprzętu


Maferno

Recommended Posts

Hej : ) zamierzam wymienić swój stary sprzęt grający na coś lepszego obecnie posiadam wzmacniacz riz sk 0340 i głośniki rema hifi 40watt 4ohm źródło dźwięku telefon albo komputer . I teraz pytanie ile musze wydać żeby usłyszeć różnice? Takie minimum za wzmacniacz i głośniki. Pokój jest mały około 3x3 więc nie trzeba czegoś mocnego . Ewentualnie gdybym chciał rozłożyć zakup na dwie raty lepiej zacząć od wymiany wzmacniacza czy głośników? Z góry dziękuję za odpowiedź : )
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej kolego. Poczytaj choć kilka wątków innych forumowiczów. Zobaczysz co trzeba napisać by Ci ktoś rzetelnie odpowiedział, jakie dane musisz podać.
Trochę inwencji z własnej strony proszę icon_biggrin.gif

Musimy wiedzieć jak ma to być ustawione w pokoju (rysunek byłby super), jakie odległości od ścian itp (znajdziesz w innych wątkach) Poczytaj o akustyce pomieszczenia odsłuchowego i ustawianiu kolumn (też są linki albo pisz do mnie na PW, podając adres mailowy).
Nie podałeś nawet budżetu na urządzenia oraz czy mogą być używane?
No i chcesz jak mniemam kupić kolumny głośnikowe a nie same głośniki. Prawda? icon_wink.gif

Ile musisz wydać, by usłyszeć różnice? Nie mam pojęcia jak czuły masz słuch. Wydaje mi się że co najmniej parę stówek do tysiąca i później dokupić za kolejnych parę setek DAC, by poprawić jakość dźwięku z komputera.

Poczytaj, napisz pierwszy post jak należy i ... będziemy działać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może być tak, że wystarczy Ci porządny model firmowej miniwieżę (używanej-by kosztowało to rozsądnie).
Ważne jest to, czy możesz prawidłowo rozmieścić sprzęt i ustawić kolumny zgodnie z zasadami akustyki.

Pozdrawiam
PS. A jak należy napisać (co na zawierać) post inicjujący wątek to masz w linku poniżej...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1) Na chwile obecną jestem w stanie wydać 500zł
2) chyba nie muszę pisać ? : ) może być nawet w słabym stanie wizualnym jeśli z bebechami wszystko w porządku
3) liczę że ktoś mi doradzi bo jestem w tym temacie zielony
4) jeśli z obecnych głośników remy jestem w stanie wyciągnąć więcej lepszym wzmacniaczem to jestem otwarty na propozycje kupna samego wzmacniacza i dokupienia lepszych kolumn za jakiś czas
5) załącznik
6) myślę że wszystko co wpadnie w ucho z przewagą hip hopu i innego imprezowego łubudubu ^^
7) tak jak już pisałem jestem otwarty na propozycje stopniowego ulepszania sprzętu jeśli w tej cenie nie mam co liczyć na jakiś skromny dobrze grający zestaw dla amatora
icon_cool.gif głównie telefon i komputer a raz na jakiś czas monitor z tunerem TV

Mam nadzieje że teraz będzie wam łatwiej pomóc : ) co do zdjęcia pokoju to w miejscach czerwonych krzyżyków mam podwieszone głośniki .
ogólnie przeglądałem allegro i wpadło mi w oko coś takiego

http://allegro.pl/kino-domowe-lg-komplet-o...6103111864.html

http://allegro.pl/kino-domowe-blu-ray-3d-s...6015043974.html

takie zestawy są godne uwagi czy jedynie sprawiają takie wrażenie ?

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie kolego, to co proponujesz, to tanie szajsowate kino domowe z plastiku. A tu jest dział stereo, więc na pewno czegoś takiego Ci nie polecimy.
Naprawdę nie wiem, czy ktoś z nas miał styczność z Twoimi kolumnami alb amplitunerem, więc trudno ocenić ile (w sensie jakości) jest to warte.
Ale zabawię się we wróża Macieja, znając podobne konstrukcję i zaryzykuję stwierdzenie, że niedużo.

O ile dobrze zobaczyłem, to masz amplituner Jugosłowiański na licencji Unitry Diory a moc jednostki wzmacniającej to cale 2x20 W.
Kolumny to 40W/4 omy konstrukcje Unitry.
Wszystko słabizna, naprawdę trudno określić co najpierw wymienić?
Ale może jednak kolumny? One bardziej wpływają na jakość dźwięku a nieraz proponujemy forumowiczom, którzy mają kiepskie zestawy mini albo nawet całkiem dobre jak Yamaha Piano Craft, by wymienili kolumny i wówczas mają dźwięk od razu dużo lepszy.

Szkoda, że nie napisałeś jaki typ dźwięku lubisz. Ma być bardziej ostry, jasny, twardy, chłodny, agresywniejszy, ofensywny, konturowy, czy raczej łagodny, ciemniejszy, miększy, cieplejszy, relaksujący, soczysty i wypełniony w średnicy?

Napisz jeszcze gdzie i jak możesz postawić kolumny? Zdaję sobie sprawę, że pewnie nie postawisz ich na standach. Ale dobrze by było spełnić choć podstawowe założenia prawidłowego odbioru stereo i nie być za bardzo na bakier z akustyką, to masz szanse uzyskać dużo lepszy dźwięk z czegokolwiek.
Czyli trzeba spełnić zasadę trójkąta równobocznego (Ty i dwie kolumny tworzycie ten trójkąt). W obszarze tego trójkąta nie powinno nic stać.
Wokół kolumn dobrze aby było symetrycznie. Czyli jednakowe odległości od ścian, mebli itp.
Kolumny dobrze jest usadowić na takiej wysokości by ich głośniki wysokotonowe znalazły się na wysokości uszu słuchającego, gdy siedzi. Kolumny warto oddalić od ścian na choć kilkadziesiąt cm. Zazwyczaj im więcej tym lepiej dla jakości i dobrego stereo.
Kolumny możesz posadowić każdą na czterech kulkach z Blu Tack'u (do kupienia m.in. na Allegro).
Byłoby dobrze abyś Ty też nie miał głowy przy samej tylnej ścianie. Jeśli kolumny albo Twoja głowa jednak tak muszą być umiejscowione, to polecam za głową powiesić coś mocno tłumiącego dźwięk.
Za kolumnami, czy obok też. Kolumn w żadnym wypadku nie stawiamy w rogach pomieszczenia.

Zresztą jeśli nie znasz tematu, to poczytaj o podstawach. Warto wiedzieć.
http://www.rms.pl/akustyka/akustyka-pomieszczen

No to wstępnie szukam kolumn a Ty postaraj się odpowiedzieć na zadane tu pytania. To może uda się znaleźć coś z czego będziesz zadowolony?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej, przepraszam ze tak późno odpisuje ale dysk od kompa odszedł ze świata żywych i miałem małe zamieszanie żeby doprowadzić wszystko do ładu. Odpowiadając na twoje pytanie co do typu muzyki to zdecydowanie soczyste dźwięki takie które wręcz można kroić nożem : ) Lubie tez porządny bas ale żeby nie zagluszal wokalu. Co do rozstawienia kolumn i akustyki to na prawdę mam bardzo ograniczone pole do manewru bo pokój mały zresztą sam widzisz na załączniku. Niema możliwości żeby głośniki nie stały w rogach wiec szybciej tak jak mówisz położyć coś za nimi no i te stojaki w sumie nie byłyby głupie tylko musiałbym coś zrobić z biurkiem i kompem a to już może być problem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...