Skocz do zawartości

Stereo dla początkującego


robercuss

Recommended Posts

Pewnie zadam idiotyczne pytanie, ale co tam... Czy jest mozliwe, ze sprzet musial jakis czas pograc? (Nie gral wcale z 2-3miesiace), pytam bo od ostatnich moich problemow akustucznych jedyna rzecza jaka zrobilem to obie kolumny przesunalem o doslowie pare cm w prawo i pokoj teraz prawie caly wypelnia sie fajnie dzwiekiem (no moze procz typowo srodka, ale tam stoi lawa wiec to akurat zaden problem). Miejsce odsluchowe mam tam gdzie mialem, ale nie moge byc oparty o kanape tylko musze byc podniesiony tak by glowa byla o jakies 60-70cm od tylnej sciany wtedy nie ma przebarwien basu i wlasnie w tym miejscu chyba jest pelna scena stereo bo czuje sie tam doslownie otoczony przez dzwiek. W calym pokoju gra naprawde ladnie, ale w miejscu odsluchowym jest po prostu ogien!!! Cud!!! Dodam tylko, ze wbrew akustycznym opisom, ktore koledzy podsliscie u mnie kolumny musza stac mniej wiecej 50-60cm od sciany tylnej i kilka cm od scian bocznych, mimo, ze jedna kolumna stoi kolo biurka a druga kolo sciany i musza byc frontami wystawione o max 10cm od stojacych po srodku wysokichna 35cm takich jakby szafek pod rtv. Wybaczcie za tak dosadny opis, ale jestem tak zachwycony, ze brak mi slow!!!:) dzieki wielkie wszystkim zainteresowanym, ktorzy wyciagneli pomocna dloń!!! Dodam jeszcze tylko, ze jesli uda mi sie wyrwac model sc-l to pewnie go wezme i to chyba tylko z ciekawosci jak to moze jeszcze lepiej grac niz teraz (choc trudno mi to soboe wyobrazic) a wtedy pewnie tez bedzie zmiana wzmacniacza, ale to raczej w przyszlosci - wtedy tez sie tu zglosze. Dla wszystkich niedowiarkow jak ja mala przestroga - nie upierajcie sie przy subwoferach bo odpowiednio dobrany sprzet gra znacznie lepiej niz z subem. Juz niejeden znajomy mi nie wierzyl, ze te 2 kolumny moga dawac tyle i tak przestrzennego, miekkiego basu. Prawie kazdy szukal niby schowanego suba:) achhhh sie rozpisalem... Przepraszam za to i pozdrawiam:).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 166
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

No i fajnie, że wreszcie zagrało jak trzeba icon_smile.gif
Zarówno te drobne przemieszczenie kolumn mogło pomóc (szczególnie jak były za wąsko rozstawione) jak i parenaście/paredziesiąt godzin grania.

Niektóre sprzęty (głównie wzmacniacze i CD) niepodłączone do prądu potrzebują ładnych paru godzin by osiągnąć optymalne parametry. Nowe wzmacniacze wymagają od 50 do 200 godzin grania, te które długo nie grały też potrzebują trochę czasu.
Zresztą są też sprzęty które w ogóle nie mają wyłączników i tylko częściowo przechodzą w standby (lub wyłącza się sam wyświetlacz-w CD). A świeżo podłączone do prądu grają kiepsko.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To super, że wreszcie Ci się podoba.
Każde pomieszczenie jest trochę inne a niektóre zaskakująco inne. Dlatego czasem ustawienie trochę wbrew regułom może przynieść lepsze rezultaty. Nieraz przesunięcie kolumn o kilka centymetrów może dać zaskakującą zmianę w brzmieniu, w jakości dźwięku.
Na pewno też dobre wygrzanie zestawu, jego ułożenie się po rozłączeniu i dłuższym nie graniu robi swoje.
Ja często polecam trzymanie wzmacniacza stale pod prądem. Choć wiele osób pewnie puka się w czoło. Ale miałem tu choćby na forum sygnały, że już po dobie a jeszcze lepiej po kilku wzmacniacz (system) zaczął lepiej grać. Barwniej, soczyściej, przestrzenniej.
O czym zresztą powyżej wspomniał RoRo.

Oczywiście pisz jakby co na forum, ale też zaglądaj tu, dziel się swoimi doświadczeniami.

Co do bezinteresowności za pomoc, to ja akurat liczyłem szczerze pisząc na jakieś gratyfikacje, ale trudno icon_wink.gif icon_lol.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cos w tym, ze sprzet musi sie wygrzac jest bo ogolnie mialem wrazenie, ze jakby z dnia na dzien gralo inaczej, ale caly czas myslalem, ze mi sie tylko wydaje, choc i moja zona ostatnio spytala co znow dokupilem, ze znow inaczej gra:) swoja droga zmiana ustawien napewno tez dala rade bo ewidentnie wracajac do poprzedniego usytuowania kolumn dzwiek jest jakby bardziej plaski. Dobrze, ze nie spoczalem na laurach i mimo wszystko cos pokombinowalem. Hehe f1angel nie obraz sie, ale widze, ze Ty nawet masz poczucie humoru;) pozatym umowmy sie - Wasza pomoc (kazdego bardziej czy mniej doswiadczonego) jest nieoceniona:)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem Ci już wcześniej napisać, ale brakło czasu, za to Ty odrobiłeś pracę domową i proszę, jaki rezultat icon_cool.gif

Twoje zmagania to doskonały przykład na to, że gdy zawodzi symetria, na ratunek przychodzi asymetria. Gdy symetryczne rozstawienie kolumn nie "działa", trzeba podjąć trud i znaleźć optymalne rozwiązanie. Nie trzeba kurczowo trzymać się zasady trójkąta równobocznego, w trójkącie równoramiennym też jest dobrze. Pomaga przesunięcie obu kolumn w stronę którejś ze ścian lub pozostawienie jednej z kolumn "w spokoju", a drugą przestawiać na boki, przód/tył i kombinować ze skręceniem w osi względem słuchacza, nawet na zewnątrz.

Kiedy sam grałem na Ergo SC-S, z basem nie było problemów w moim pokoju, natomiast uciekała mi trochę scena na prawo. Na mikroustawienie poświęciłem coś koło 2-3 godzin, lewą kolumnę przestawiałem co 5 mm i w końcu rzuciło mnie na kolana, a banan na twarzy sięgnął uszu icon_mrgreen.gif

Przesiadka na któryś z wyższych modeli Ergo to i tak będzie dla Ciebie szok - lojalnie uprzedzam icon_lol.gif - a Digitalki to już jest bajka ...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Profi nie bede ukrywal - staram sie czerpac garsciami z tego forum i informacji na nim podawanych, ale jako, ze do wielu spraw jestem wybredny to zazwyczaj probuje wyciagnac maxa(przynajmiej moim zdaniem maxa) z tego co mam, tak by podobalo sie mnie bo w koncu to ja zainwestowalem. Co do kolumn to znalazlem fajna oferte na SC-L, ale niestety nie mam jak po nie skoczyc (tzn. Srednio sie oplaca jechac specjalnie po nie taki kawal) zakladajac, ze moglby byc niewypal nie jestem w stanie zaryzykowac. Natomiast szukam sobie powolutku ofert i jesli sie nadarzy jakas to calkiem mozliwe, ze sprobuje - pytanie tylko czy moj obecny audiolab sobie z nimi "jakos" poradzi(oczywiscie tylko przez jakis czas). Dzis w koncu moglem sprawdzic do jakiej glosnosci da sie przyjemnie sluchac i nie dalo sie wzmacniacza rozkrecic nawet do pol, bylo max 40-45% i niskie tony zaczynaly juz delikatnie "pierdziec", ale przyznam, ze i tak jak dla mnie nie da sie tak glosno sluchac;) bylem po prostu ciekaw ile mozna - taka jakas mania sprawdzania "osiagow". W kazdym razie mimo, ze krotko jestem osoba posiadajaca jakis (chyba calkiem sensowny sprzet stereo) to juz sie wciagnalem i jesli tylko finanse beda pozwalac bede rozbudowywac/zmieniac sprzet:) a tak z ciekawosci te digitale graja cos w desen tych sc-s? Chodzi mi oczywiscie o "smak"? Choc moze lepiej nie polecajcie mi za duzo sprzetu bo mnie zona z domu wyrzuci "niedlugo";-D
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Koledzy nie chcac zakladac nowego tematu pisze tutaj. Caly czas draze temat poprawy dzwieku i doszedlem do kolejnych wnioskow. Niestety jedna z moich kolumn stoi w poblizu biurka (prawa) a lewa w poblizu sciany i teraz tak - o ile ta lewa daje bardzo ladna glebie dzwieku o tyle dzwiek z prawej jest po prostu plaski. Pytanie moje czy obklejenie strony biurka ktora jako tako "graniczy" z kolumna jakas mata akustuczna moze poprawic sytuacje? Jesli tak to co sugerujecie zeby kupic? (Dodam, ze dobrze by bylo zeby mata wygladala dosc ladnie by nie szpecic pokoju) tym bardziej, ze pokoj uzytkuje z zona. Prosze o jakies porady, pomysly. Doloze tylko, ze tyln scisna w poblizu kolumn jest taka sama i srodek miedzy kulumnami rowniez a wiec ewidentnie powodem plaskiego dzwieku jest sciana biurka. Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radził bym próbować. Możesz na początek zamienić kolumny stronami i jeśli to nic nie zmieni to spróbować z zamienionymi kanałami we wzmacniaczu. Musisz upewnić się na początek czy problem nie tkwi w kolumnach lub wzmacniaczu. Aby uzyskać idealny dźwięk konieczne jest to aby kolumny były ustawione symetrycznie w pomieszczeniu i miały identyczne ( w lustrzanym odbiciu ) otoczenie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak widac po wczesniejszch wpisac w moim pokoju symeryczne ustawienie nie zdaje egzaminu. I na 100% nie jest to wina wzmacniacza ani kolumn - sprawdzalem a identyczne otoczenie niestety w tym pokoju nie jest mozliwe dlatego pytam czy jakas mata moze cos pomoc. Drugie moze glupie pytanie - czy utwory stereo sa nagrywane tak by np. Perkusja w prawej kolumnoe grala glosniej a w lewej ciszej a np. Gitara na odwrot? Chodzi mi dokladniej o to, ze mam w niektorych utworach wrazenje, ze nieraz "wiecej dzieje" sie z prawej strony nieraz z lewej. Krocej mowiac troche tak jakby nieraz wieksza scena byla z lewej a nieraz z prawej - czy powinno to byc dokladnie rozlozone po rowno?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Symetria w pokoju nie zawsze jest możliwa . Jednak dla ideału jest konieczna w stereo. W nagraniach jest zwykle podobnie jak w życiu. Raczej jest regułą to że nie ustawia się wszystkich muzyków w rządku jeden za drugim lub na kupie. Często perkusista jest po jednej stronie sceny a inny muzyk np. gitarzysta stoi po drugiej stronie sceny. To jest zupełnie normalne. Czasem muzykom zdarza się że chodzą icon_smile.gif . I wtedy ich instrumenty mogą się z nimi przemieszczać. Jeśli kolumna musi stać z jednej strony bliżej jakichś powierzchni to dobrze jest na niej umieścić np panel z gąbką. To sprawę tylko trochę poprawia i nie zredukuje do końca asymetrii pomieszczenia ( nigdy ).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A nie da się tego biurka gdzieś indziej przenieść? Może do innego pokoju?

Rzeczywiście ścianka biurka jest znacznie bliżej niż ściana.
Można okleić gąbką lub pianką. Ale jest duże prawdopodobieństwo, że wygasi się także wysokie tony. Mogą z tej strony zabrzmieć mniej żywo, dźwięcznie, z mniejszym "oddechem".
Być może dobry byłby panel z ramą drewnianą z naciągniętym płótnem a w środku luźno ułożona wełna owcza.

Co do profesjonalnych paneli, to popatrz, zainspiruj się. Może coś podobnego gdzieś wypatrzysz albo sam zrobisz. Bo te są na ogół drogie, choć nie wszystkie.
Tu są namiary na firmy sprzedające takie rzeczy.
https://www.google.pl/?gws_rd=ssl#q=ustroje+akustyczne
A tu zdjęcia różnych paneli.
https://www.google.pl/search?q=ustroje+akus...e03DJ8Q_AUIBigB
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mobydick dziekuje za wyjasnienie. Po prostu nigdy nie sluchalem stereo na chociazby przyzwoitym sprzecie dlatego nie wyczulem tego wczesniej. F1angel dziekuje, zadzwonie do jakiejs z firm i przedstawie sprawe - moze cos podpowiedza. Niestety nie mam mozliwosci przestawienia biurka a pokoj razem z zona mamy tylko jeden... Niestety, ale jest to jedyne mozliwe ustawienie biurka dlatego szukam innego rozwiazania... Dziekuje za pomoc. Jak cos kupie to dam znac czy pomoglo. Moze komus sie to przyda bo pewnie tak naprawde niejedna osoba ma podobny problem co ja a byc moze to komus pomoze:)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba w sklepach z matami się niewiele dowiem... Dzwoniłem do kilku, ale proponują mi zakup mat na cały pokój - jakoś nie jestem przekonany do tego pomysłu... Skoro jedna kolumna gra dobrze to dlaczego do drugiej mam obklejać cały pokój matami akustycznymi? Pozatym w kilku firmach mam wrażenie, że albo ja się aż tak bardzo nie znam albo osoby tam siedzące wciskają mi coś czego nie do końca potrzebuje bo polecają mi jakieś maty do wytłumienia wysokich tonów a ja przecież nie mam z nimi problemu, problem jest tylko z tym, ze bas wydobywajacy się z prawej kolumny jest niestety mało głęboki i ledwo słyszalny. Żebym wiedział co może pomóc w poprawie tego pasma (a podejrzewam, że wystarczy okleić biurko) by jego ścianka imitowała ścianę wyłożoną kamieniem(piaskowcem), który znajduje się przy lewej kolumnie to problemu by nie było...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mobydick swietny pomysl, problem tylko w tym, ze sa rozne gabki, maty itp. ktore maja jakies swoje przeznaczenie, czy sie myle? Z tego co poczytalem to niektore niweluja dudnienie, inne "wygladzaja" wysokie tony itd. Dlatego szukam podpowiedzi co dokladnie kupic. Moge wziasc byle co, ale zazwyczaj biorac byle co mozna oczekiwac byle jakich efektow...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ooo juz wiem cos wiecej, moze cos takiego na sciany kupie, ale pytanie jeszcze czy jakas "pianka" o ktorej pisales przyklejona do sciany biurka moglaby pomoc? Chodzi mi o to, ze byly latwiejszy montaz niz plyty, ktora podales.


Ok juz znalazlem, ze te basotect sa z pianki. Zadzwonie popoludniu i spytam o ceny. Dziekuje
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Witam ponownie. Nie zakładam nowego tematu, bo jakby nie było jest to rozwinięcie mojego domowego STEREO. Dziś przywiozłem do domu CANTON ERGO SC-L. Właśnie jestem na etapie testowania, ale już od pierwszego dźwięku zakochałem się w nich. Dodam tylko, że jak na mój gust, mój obecny audiolab 8000A jak na moje potrzeby (przynajmiej podczas dzisiejszych testów) radzi sobie delikatnie to ujmując bardzo przyzwoicie. Swoją drogą gdyby ktoś był zainteresowany mam na sprzedaż swoje Canton SC-S z kontrolerem. Nadmienię że moim skromnym zdaniem te kolumny jednak nieco lepiej radzą sobie z moim jakże nagannym akustycznie pomieszczeniem. Wybaczcie moje przynudzanie, ale nie mogłem się powstrzymać by podzielić się tą informacją z Wami:) Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie niezbyt jasno napisałem - to pewnie z mojego podekscytowania. SC-L moim zdaniem radzą sobie lepiej z moim pokojem. Słuchałem moich SC-S w pomieszczeniu dużo lepiej zrobionym pod względem akustyki i było znacznie lepiej niż u mnie. Pewnie te SC-Lki radziłyby sobie jeszcze lepiej gdybym mógł coś zmienić, ale cóż... Rozmawiałem już z firmą zajmującą się poprawą akustyki no i niestety jako, że użytkuje pokój z żoną (a jest to Nasze jedyne własne pomieszczenie) temat jest nie do przepchnięcia. Tak 19m2.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...