Skocz do zawartości

Antena do tunera fm


Recommended Posts

Witam serdecznie.
Panie i Panowie posiadam obecnie tuner Pioneer F 504 rds z którego jestem bardzo zadowolony, jednak łapie stacje na zwykłym metrowym drucie. Z racji , że do tej pory mi to wystarczało, miałem jakieś 6-7 stacji i było ok. Jednak chciałbym zakupić jakąś antenę wewnętrzną , aby wzmocnić trochę siłę sygnału. Póki co o antenie wieloelementowej zewnętrznej nie ma mowy niestety, choć wiem , że taka by była najlepsza.

Znalazłem coś takiego : http://www.dipol.com.pl/pokojowa_antena_ra...us_fm_A0240.htm

Czy to się nada wogóle? Podejrzewam , że chyba będzie lepsze niż zwykły drut icon_wink.gif

Może coś innego sprawdzonego? Kwota tak do 100 zł.

Czy wogóle jakaś antena wewnętrzna coś tak naprawdę poprawi , czy szkoda zachodu i jednak dać sobie spokój?

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z moich doświadczeń wynika że sprawa wcale nie jest taka prosta jak mogło by się czasem wydawać. Nadajniki FM są zwykle porozmieszczane w rożnych kierunkach i w rożnej odległości. Dlatego dobrym rozwiązaniem jest antena zewnętrzna o charakterystyce dookolnej. Jednak takie coś sprawdza się szczególnie dobrze kiedy sygnał stacji radiowych jest słaby. Wtedy jeszcze lepiej sprawdzają się anteny kierunkowe skierowana na nadajniki w ilości takiej jaka jest nam potrzebna. Sęk w tym że w przewodach antenowych występują straty a wzmacniacze wysokich częstotliwości często w wyraźny sposób zwieszają poziom szumu częstotliwości słyszalnych. To niestety jest dość mocno odczuwalne w odsłuchu. Dlatego przy silnym sygnale radiowym często kawałek drutu sprawdza się bardzo dobrze. Dla mnie pewnym zaskoczeniem było przekonanie się o tym że w porównaniu kilku anten pokojowych jedyna całkowicie pasywna 3-elementowa sprawdziła się lepiej o tych z wbudowanymi wzmacniaczami. Dlatego pozostaje sprawdzić co w Twoim przypadku będzie najlepsze.
Zaskakująco często obserwuje użycie przewodu ekranowanego w funkcji anteny. W takim celu pin środkowy anteny FM powinien być połączony z ekranem a nie ( jak to jest najczęściej ) z przewodem wewnątrz ekranu a ekran z masa tunera. Również zastanawia mnie częste użycie anteny dipolowej składanej w stanie złożonym w którym oba końce anteny sa ułożone równolegle ( w tedy to teoretycznie nie powinno działać ) W praktyce jednak działa ( jakoś , zwykle bardzo kiepsko ).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mieszkam nisko w bloku i nie mam najlepszych warunków odbioru. Po pewnym okresie korzystania ze wzmacnianej anteny (jakieś Vivanco kupione za chyba 150 zł w niedlaidiotów) wróciłem do tzw. drutu - ale ok 5 m, przewieszone przez karnisz w pokoju (tak, tak). Dyrekcja ds. wystroju wnętrz icon_razz.gif o dziwo nie ma nic przeciwko takiemu rozwiązaniu (!!!)
Według mnie odbiór na drut daje bardziej naturalny dźwięk. Przy antenie ze wzmacniaczem miałem wrażenie, że dźwięk jest spłaszczonuy, skompresowany (Dwójka, Trójka)
Drut ułożyłem tak, żeby uzyskać najmocniejszy sygnał dla stacji, których słucham najczęściej. To oczywiście powoduje, że inne stacje słychać gorzej. Siłą rzeczy drut jest anteną quasi-kierunkową.
Przez chwilę miałem nadzieję, że po kupnie streamera będę mógł zdać się wyłącznie na streamy, ale jakość streamów Polskiego Radia urąga jakimkolwiek standardom, więz zostałem przy zwykłym tunerze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

...Po pewnym okresie korzystania ze wzmacnianej anteny (jakieś Vivanco kupione za chyba 150 zł w niedlaidiotów) wróciłem do tzw. drutu - ale ok 5 m,



Dzisiaj zakupiłem w sklepie antene ze wzmacniaczem , coś podobnego do tego co wcześniej pokazywałem, tyle , że za 70 zł. Umówiłem się ze sprzedawcą, że jakby co to oddam. Podłączyłem , pobawiłem się i klapa. Na tej antenie ze wzmacniaczem gorzej niż na drucie metrowym.. Więc oddałem do sklepu.

Cytat

Zaskakująco często obserwuje użycie przewodu ekranowanego w funkcji anteny. W takim celu pin środkowy anteny FM powinien być połączony z ekranem a nie ( jak to jest najczęściej ) z przewodem wewnątrz ekranu a ekran z masa tunera.



Kupiłem przewód ekranowany i podłączyłem zgodnie z powyższymi wskazówkami Mobydicka, rozmiar wziąłem 5 metrów. Podłączyłem, pobiegałem po pokoju i eureka !!!. U mnie kabel idzie za meblami w stronę okna i tam na wysoko położonej półce się kończy. Siła sygnału się nieźle wzmocniła, więc cel osiągnięty icon_wink.gif

Dzięki chłopaki icon_wink.gif

Pozdrawiam ...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...