Skocz do zawartości

Jakie zamienniki uszkodzonych głośników/ jakie części do regeneracji Fisher STE 191?


Recommended Posts

Witam.
Posiadam Kolumny głośnikowe Fisher STE 191. Uszkodzone są w nich głośniki:
• Niskotonowe 4x (HA 20/1134) 4ohm. Dwa głośniki posiadają uszkodzone zawieszenie górne. Dwa kolejne próbował naprawić poprzedni właściciel, wymienił on membrany z cewkami, ale dolne zawieszenie jest za małe i są krzywo zamocowane (ocierają cewki).
• Średniotonowe 2x (HB 10/1028) 8ohm. Jeden głośnik pozbawiony jest membrany i cewki, drugi posiada uszkodzone górne zawieszenie.
• Wysokotonowe 2x (HG 2,5/1308) 8ohm. Jeden jest uszkodzony (odpadła membrana), drugi ma naderwaną membranę.

Myślę, że w dwóch głośnikach niskotonowych wystarczy przykleić nowe górne zawieszenie, ale nie wiem z jakich głośników je dobrać. W dwóch kolejnych nie wiem czy wymienić membrany z zawieszeniami i cewkami (nie wiem od jakich głośników będą te części pasowały) czy kupić nowe głośniki (jakie?).
Nie wiem czy w głośnikach średniotonowych wymienić głośniki na nowe (na jakie?) czy kupić membrany z cewkami i zawieszeniami (również nie wiem od jakich głośników będą te części pasowały)?
Jakie nowe głośniki kupić w miejsce głośników wysokotonowych?
Proszę o pomoc.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że nikt Ci nie odpowiedział, więc może ja tak ogólnie.
Jeśli chodzi o kolumny, to nie stosuje się tu zamienników. To można robić tam, gdzie nieważne jest brzmienie, jego równowaga. Na przykład w kolumnach obsługujących potańcówki w remizie.
W kolumnach do zastosowań audio głośniki wymienia się na takie same, oryginalne i to najczęściej parami (sparowane).
Inaczej kolumna zagra inaczej niż życzył sobie tego projektant. Czyli na ogół kiepsko.

Jeśli uszkodzone są tylko zawieszenia, to można je wymienić. Ale trzeba wiedzieć na jakie. Nie pomogę, bo nie wiem.
Pomóc może fachowiec zajmujący się tymi sprawami.
naprawaglosnikow@o2.pl
tel 032- 298-83-84
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jeśli uszkodzone są tylko zawieszenia, to można je wymienić. Ale trzeba wiedzieć na jakie. Nie pomogę, bo nie wiem.


Zdecydowanie więcej uszkodzeń głośnika można naprawiać!
Poza wszelkiego typu wymianami zawieszenia (resory itp., również problemy z nakładką przeciwpyłową - np. przyklejenie odklejonej) to również naprawa odklejonej czy spalonej cewki, zdeformowanego karkasa itp.

Do niektórych głośników (choćby tonsilowskich) można niedrogo kupić kompletne membrany z zawieszeniem oraz kopułką (oryginalne oraz innych producentów).
Niektórzy wykorzystują fakt wymiany membrany z zawieszeniem i zamiast piankowego zawieszenia dają gumowe (w produktach z Tonsilu)

Gorzej jest z produktami innych firm ...

Po prostu trzeba chcieć i szukać, a zazwyczaj znajdzie się niedrogie i satysfakcjonujące rozwiązanie icon_wink.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wymiary zewnętrzne głośnika niskotonowego są takie, jak na tym zdjęciu .
Wymiary (podane w milimetrach) zaznaczyłem na tym rysunku: . Średnica powierzchni na dolny resor wynosi max 120mm, a minimalnie 105mm (średnica dolnego resora musi mieścić się w tym przedziale). Szukałem gotowych (posklejanych) zestawów naprawczych, ale te od Tonsil GDN 20/50 i 20/40 nie pasują (przeważnie mają cewkę 8ohm i za mały dolny resor), a o innych modelach ciężko znaleźć informacje na temat wymiarów (np. dolnego resora). Proszę o pomoc w doborze elementów do regeneracji tego głośnika (potrzebuję: membranę, kopułkę, górne zawieszenie membrany, resor, cewkę, Karkas cewki).

Mam również dwa głośniki niskotonowe (takie same jak wyżej opisane), w których uszkodzone są tylko górne zawieszenia. Również nie wiem jakie wybrać. Średnica membrany wynosi 157mm. Średnica powierzchni na górne zawieszenie wynosi max 195mm, a minimalnie 175mm (średnica górnego zawieszenia musi mieścić się w tym przedziale). Czy np. takie zawieszenie będzie dobre? Proszę o pomoc w doborze górnego zawieszenia do tych dwóch głośników.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie naprawiałem samodzielnie i nie naprawiam głośników - stąd moja sugestia by dać to do zrobienia osobom, które się tym zajmują na co dzień.

Jedna sprawa to samodzielna naprawa zawieszenia gdy masz gotowy, firmowy zestaw do konkretnego głośnika (patrz: zestawy naprawcze głośników z Tonsilu). Ale gdy już jest problem z modelami rzadziej występującymi na rynku - to zastanów się czy warto ryzykować niedopasowanie...

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...