Skocz do zawartości

Stereo do 2000zł


Harth

Recommended Posts

Cześć,
Jeden z użytkowników innego forum polecił mi to forum pisząc, cytuję: "tam zawsze gdy o coś pytałem są prawdziwi wyjadacze tego tematu" icon_smile.gif. Chciałbym Was zapytać jakie kolumny i wzmacniacz kupić (teksty podkreślone zawierają linki).
1) Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt?
2000 zł. Choć jakbym wydał 1500 na dobry sprzęt to szczególnie moja żona bardzo by się cieszyła icon_smile.gif
2) Czy sprzęt ma być nowy, czy używany. A może dopuszczamy obie możliwości i "mieszankę"?
Używany.
3) Jaki jest sprzęt towarzyszący (np. mamy wzmacniacz XXX, szukamy kolumn podłogowych do 2 tysięcy)?
Nie mam nic.
4) Jaka jest powierzchnia pokoju? Można też uzupełnić to o wymiary i rysunek tego, co znajduje się w pokoju (ale niekoniecznie od razu w pierwszym poście musi być wszystko) oraz czy pokój jest jakoś przygotowany do odsłuchów.
23 m2 Kolumny chciałbym postawić w salonie po dwóch stronach regału. W pokoju oprócz tego co na rysunku znajdują się dwa fotele i ława. Na podłodze panele. Za sofą okna nieosłonięte, ale na pewno będą rolety, możliwe że również zasłony.
5) Jakiej muzyki słuchamy (np. głównie muzyka elektroniczna i klasyczna albo mocne granie i heavy metal)?
Rock, pop. Bardzo lubię utwory rockowe w połączeniu z symfonią (np. Metallica S&M) oraz ballady.
6 ) Jakich funkcji oczekujemy od sprzętu, pod co będzie podłączony .
Chcę aby kolumny były podłączone do telewizora Panasonic TX-L37E5E (choć nie koniecznie), ale na pewno do komputera który stoi w sąsiednim pokoju (podłączyłem komputer do telewizora przez HDMI, mam też bezprzewodową myszkę i klawiaturę więc mogę pracować na komputerze będąc w salonie). Jestem 'wygodnicki' więc chciałbym żeby wszystko łatwo było włączyć i wyłączyć (dla porównania obecnie mam przy komputerze głośniki solo6c które mają wyłącznik z tyłu... na dodatek każde ich wyłączenie resetuje ustawienia) bez konieczności ciągłego ustawiania parametrów. Przydałby się pilot (choć nie koniecznie), a szczytem marzeń jest możność puszczenia muzyki z tabletu lub telefonu (choć to chyba nie w tych pieniądzach i ze znaczną utratą jakości).

Na dźwięku znam się co najwyżej mało, więc ciężko mi opisać swoje preferencje profesjonalnie. Ale lubię 'głębię' dźwięku. Nie potrzebuję dudnienia basów, za to przepadam za dźwiękiem który 'otacza'. Chciałbym żeby dobrze zabrzmiały na przykład takie utwory jak Birdy + Rhodes - Let It All Go, Birdy- Wild Horses, ale też rockowe Halestorm-Get Lucky lub abym mógł potańczyć z żoną głośno słuchając Maroon 5 - Sugar. Ponad to dość często mam gości z którymi gram w planszówki lub po prostu rozmawiam wieczorem. Było by więc super, gdyby muzyka w takich chwilach grała równie dobrze po cichu. Czyli potrzebuję zestawu bardziej uniwersalnego niż specjalistycznego. Choć filmów, oglądam raczej niewiele, więc wszelkie surrowndy mi nie potrzebne icon_smile.gif.
Szukałem troszkę na własną rękę i znalazłem kanał na yotube Reduktor Szumu. Niestety z filmiku o zestawie do 1500 zł nie znalazłem nic z zestawu do salonu na allegro, olx czy sprzedajemy. Niemniej jednak rzuciły mi się w oczy: wzmacniacz Yamaha AX-592; kolumny Dali 450 RED; AVANCE Omega 503; Indiana line nota 550 (za daleko żebym je obejrzał przed kupnem), ale nawet nie wiem czy warto i czy ceny odpowiednie icon_wink.gif

Z góry dziękuję za wszelką pomoc icon_smile.gif.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 62
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Zerknij na takiego Musical Fidelity Elektra E10 LINK
Bardzo fajnie , ciepło, prawie "lampowo" grający wzmacniacz. Grał taki u mnie chwilkę ale trafiłem wyższy model MF E100.
Wprawdzie E10 nie ma obsługi pilotem ale żeby MF z pilotem mieć to musiałbyś polować na MF E100 właśnie.
Razem z przesyłką kosztowałby ok 1000 zł więc na resztę sprzętu by prawie połowa budżetu została icon_smile.gif

Na allegro jest też MF E11 LINK
Na moje oko nieco za drogi i też bez obsługi pilotem, troszkę mocniejszy od E10, ale E10 starczy Ci na taki pokój spokojnie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie, co oznacza dźwięk otaczający? Mam nadzieję, że nie myślisz o takim z systemów kina domowego?
Owszem scena stereo może wychodzić poza kolumny i nawet czasem może być coś słychać w promieniu 180o czy większym.
Ale to zależy od zestawu (raczej droższy niż tańszy), rodzaju i jakości nagrań a najbardziej chyba od swobodnego ustawienia kolumn (nie głośników, bo to co innego) w stosunku do ścian tylnej i bocznych. Im więcej "oddechu" pozostawisz kolumnom, tym szerzej a nawet głębiej (wymiar głębokości sceny) zagrają.
O akustyce (linki) i nieraz omówienie pewnych problemów jest mowa w wielu innych wątkach, poczytaj. Bez tego masz małą szansę świadomie uzyskać dobry dźwięk z zestawu.

Rzeczywiście dobrze by było gdybyś opisał jaki charakter brzmienia lubisz. Jeśli nie wiesz, to ja osobiście wybrałbym z Twoich propozycji Dali 450. Ale to ja.
Lecz chyba wówczas mało zostanie na wzmacniacz i...CD?

Można oczywiście najpierw wybrać wzmacniacz. Ale.
Trzeba znać swój gust brzmieniowy, wiedzieć dobrze czego się szuka.
I dobrze zdawać sobie sprawę z tego, że kolumny w systemie najbardziej oprócz akustyki wpływają na dźwięk, jego jakość, barwę itp.
Tak, że kolumny powinny być dobre jakościowo i na ogół w tym przedziale cenowym powinno się wydać ok 50 - 65% na kolumny, ok 30% na wzmacniacz a resztę na źródło dźwięku i okablowanie. Nie są to ścisłe proporcje, ale orientacyjne.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko mi zdefiniować co dla mnie oznacza dźwięk otaczający. Myślę że każde dobre głośniki mają 'to' mają. Jestem przyzwyczajony do dość słabego sprzętu więc każde kolumny brzmią dla mnie 'otaczająco'. Ale na pewno nie chodzi mi o dźwięk jak w systemach kina domowego.

Tylko wzmacniacz i kolumny. CD i radia nie słucham.

Jeśli z uzasadnionych powodów przekroczę budżet to tragedia się nie stanie. Także 1500 zł na kolumny jakoś przetrwam. Pytanie ile musiałbym dać wtedy za dobry, do nich, wzmacniacz. Chciałbym po prostu kupić dobry sprzęt który długo mi posłuży.

Co do dźwięku jaki mi odpowiada to nie mam pojęcia niestety icon_sad.gif. Po prostu chciałbym żeby dobrze brzmiała na nich muzyka rockowa, pop, symfoniczna. Chciałbym wiedzieć co to znaczy dźwięk jasny, ostry, ciemny, miękki czy twardy. Jeśli moglibyście mi podpowiedzieć jak to określić to na pewno było by łatwiej coś dobrać (choć przypuszczam że najbardziej odpowiada mi brzmienie ciepłe, ze względu na słuchany przeze mnie 'spokojny' rodzaj muzyki).

PS: są jeszcze na sprzedaż kolumny Dali 450 za 1200 zł ale tylko po odsłuchu. Chyba że waszym zdaniem warto zaryzykować i brać w ciemno...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem wzmacniacz ma podobnie duży wpływ na brzmienie, jak kolumny i akustyka. Zmieniając sprzęt przepuściłem przez dom w krótkim czasie kilka wzmacniaczy i 3 pary kolumn (akustyka była stała icon_wink.gif ) i za każdą zmianą czy to kolumn czy wzmacniacza różnice były ogromne.
Co do kolejności - mając zarys pojęcia, jakiego brzmienia szukam wydaje mi się obojętne czy najpierw wzmacniacz czy kolumny, a kupując sprzęt używany najpierw kupowałem ten element zestawu (wzmak lub kolumny), który był dostępny, dobry z nadzieją na spełnienie oczekiwań. Potem szukałem drugiego elementu uwzględniając charakterystykę pierwszego tak, aby mieć szansę na oczekiwane brzmienie. Na końcu i tak okazywało się co z tego wszystkiego "robiła" akustyka pokoju icon_wink.gif
Tak czy owak dopasowuję dwa elementy, żeby dobrze grało więc którego bym nie kupił jako pierwszy, to do niego będę szukał i dopasowywał drugi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chcesz kupić tylko wzmacniacz i kolumny? A jakie będzie źródło dźwięku? Komputer? No to będzie słabo.
By to dobrze zagrało potrzebny jest DAC, który poprawi jakość dźwięku.
Chyba, że masz jakieś inne źródło dźwięku?

Kolumny najlepiej by było wyszukać w pobliżu swojego miejsca zamieszkania i posłuchać, czy Ci pasują.

Jeśli chce się wiedzieć jaki typ dźwięku wolisz, to trza się ruszyć do najbliższego salonu audio i poprosić o podłączenie zestawu grającego jasno, ostro, chłodno i twardo, sucho. A później grającego przeciwnie, czyli ciemniej, łagodniej, cieplej, soczyście.
Opisy dźwięku nic tu nie dadzą, bo to i tak będzie dla Ciebie abstrakcją póki nie usłyszysz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źródłem dźwięku będzie tylko komputer, ew. telewizor. Jeśli będzie trzeba dokupić DAC-a to ok icon_smile.gif. Na innym forum prowadzę prywatną rozmowę z innym użytkownikiem. Z rozmowy wynika, że jest duże prawdopodobieństwo, iż mamy podobne gusta. Dlatego go zacytuję ja cenię sobie dźwięk neutralny lub niewiele ocieplony, detaliczny z bogatą średnica pasma by wokale były bardzo "żywe" scena muzyczna musi być głęboka jak i szeroka wtedy efekt "wow" daje o sobie znać. Choć pójście do sklepu i sprawdzenie, co naprawdę lubię, jest bardzo dobrym pomysłem. I tak właśnie zrobię.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Komputer? No to będzie słabo.
By to dobrze zagrało potrzebny jest DAC, który poprawi jakość dźwięku.


Myślę, że nie ma co wrzucać wszystkich komputerów do jednego worka. Ważna jest karta dźwiękowa i CD - jeśli słucha z płyty.
Na moim ThinkPadzie puściłem koncert Cohena - spodziewałem się cienizny, a wcale nie. Mnie jakość zadowalała, nie widziałem znaczącej różnicy. Porównam z DACiem kiedyś - z ciekawości.
f1angel - Ty, RoRo i podobni Wam macie bardziej wysublimowany słuch i większe wymagania.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam razem z żoną, możliwość pojechać i zobaczyć kolumny z tego linka. Waszym zdaniem są warte 1500?

Ew może warto przejechać 250 km po Dali 450 mahoń. W końcu są tańsze o 300 zł więc będzie na paliwo icon_smile.gif Z tym że ten użytkownik sprzedaje kilka innych głośników więc może ma coś innego godnego uwagi?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hej,

myślę, że zacznij od tego, co koledzy już doradzali, czyli przejdź się do salonu Audio (byle prawdziwego, a nie np MM).
Jestem pewny, że tak jak inni przed Tobą będziesz już wtedy wiedział sporo więcej na temat swoich preferencji.
I wiele z używanych tu pojęć będzie Ci bliższych.

Wszystkim kolegom, którzy chcą Ci doradzić ułatwi to też zadanie i porady będą już bardziej "szyte na miarę".

Następnie uzbrojony w takie doświadczenie możesz ruszyć posłuchać Dali 450 (bardzo fajne kolumny, ale może akurat Tobie taki dźwięk będzie mniej pasował). Będziesz miał już porównanie...

No i teraz pytanie na ile możesz nagiąć budżet?

Pytam bo mógłbyś zrobić tak, żeby powiedzmy 80% wydać na możliwie najlepsze kolumny.
Ja bym na Twoim miejscu kupił np. te Dali lub coś równie dobrego i na początek kupił możliwie najtańszy wzmacniacz, nawet typu 200, 300 zł.

Do tego kupując chłodzony pasywnie, czyli cichy komputer, terminal bez monitora, klawiatury itd, za około 200 zł i stawiając na nim system Daphile, możesz mieć źródło dźwięku sterowane smartfonem lub tabletem o stosunkowo dobrej jakości i używać na nim zarówno własnych plików jak sewrisów typu Spotify, Tidal itp..

Do tego możliwie tani DAC typu Fiio, około 200, 300 zł.

I masz system startowy za około 2000 zł. Potem sobie dozbierasz na lepszy wzmacniacz, typu 1000 złotych, lepszy DAC, CD...

A jeśli możesz bardziej naciągnąć budżet, to kup od razu wzmak z poziomu 1000 złotych, np. MF.

W tym przypadku wydasz trochę więcej, ale efekt będzie lepszy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muddy. Oczywiście, że ważna jest karta muzyczna, jej jakość. Ale generalnie pisałem o przeciętnym komputerze.
I rzecz jasna nie ma to jak dobry odtwarzacz CD lub DAC. Choć wolę odtwarzacze CD, ponieważ tam wszystko jest "pod jednym dachem".
A DAC z jakimś niewiadomym napędem może zagrać różnie.
Generalnie osobiście słyszę coś dziwnie sztucznego, "kanciastego" jeśli słucham muzyki z plików, nawet za pomocą dobrego DACa. A cóż dopiero z karty dźwiękowej. Uwierz mi słuchałem naprawdę świetnych bardzo drogich tego typu zestawów. Niestety... icon_sad.gif
Nie będę natomiast wszystkiego uśredniał, czy równał w dół, bo ewentualnie ktoś może mieć gorszy słuch ode mnie. A może ma lepszy? icon_idea.gif
I nie traktuję młodych entuzjastów audio jak "mięsa armatniego", czy tzw. "ludożerki", ale jak potencjalnych wysublimowanych miłośników dobrego stereo.
Zawsze polecam co mogę najlepszego w danym przedziale cenowym i ostrzegam przed ewentualnymi pułapkami.

Harth. Przecież to tylko kolor. Jedź oczywiście tam gdzie kolumny są tańsze. Spytaj czy sprzedający ma jakiś wzmacniacz?
Albo rzeczywiście kup najpierw wzmacniacz i jedź z nim po kolumny.
Ale koniecznie zabierz ze sobą kilka bardzo dobrze znanych różnorodnych nagrań, by móc ocenić, czy podoba Ci się styl grania kolumn.
Przy okazji posłuchasz innych kolumn. Może to co podoba się mnie, nie spodoba Tobie. A będziesz mógł na miejscu wybrać kolumny dla siebie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podsumowując taki jest mój plan działania:
1. Jadę do salonu audio gdzie sprawdzę co lubię.
2. Zacznę szukać kolumn
3. Jak już kupię kolumny zacznę szukać wzmacniacza
4. Po kupnie lub w trakcie kupowania wzmacniacza poszukam DAC-a i kabli

Jeśli chodzi pieniądze jakie mogę wydać:
Jestem za tym żeby kupować dobry sprzęt i później nie żałować że się poskąpiło 500 zł na coś znacznie lepszego. Dlatego napisałem że mam na ten cel 2000 zł bo niemalże pewne jest że trafi się coś lepszego za 2500- 3000 (gdybym napisał 300 to zaraz trafiłoby się coś za 4000 icon_smile.gif). Dlatego jeśli rozłożę zakup na np. 2 miesiące to mogę wydać więcej niż planowane 2000. Będę cierpliwy w tej kwestii ponieważ rynek używek jest nieprzewidywalny. Was natomiast chciałbym prosić o podpowiedzi czego szukać bo sam naprawdę szukam po omacku (coś w stylu wpisywania na allegro 'kolumny' i szukanie po cenach a nie modelach).

Pytania:
1. Czy moglibyście podpowiedzieć mi jakie kolumny warto kupić w cenie ~1500 zł?
2. Na jakie 'bajery' mogę liczyć ww wzmacniaczu za ~1000 zł?
3. Czy znacie w Warszawie jakiś dobry salon do odsłuchu?

PS: myślałem że będzie łatwiej icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do 1500 zł na pewno można znaleźć jakieś dobrze grające kolumny. Choć Dali 400 lub 450 pozostają w czołówce.
Chyba, że chciałbyś kolumn grających inaczej. Szybciej, dynamiczniej, analityczniej, chłodniej, itp?
Ale oczywiście poszukam.

Co znaczy "bajery" we wzmacniaczu? Czego oczekujesz? On ma grać maksymalnie dobrze a zazwyczaj im prostszy, ma mniej wyposażenia, tym lepszy dźwięk, bo można było zastosować lepsze komponenty zamiast "diwajsów".
Do tysiaka możesz liczyć na zdalne sterowanie i przedwzmacniacz gramofonowy. Może ze dwa modele mają wbudowany DAC.
Ale nie wszystkie i nie zawsze. Najlepsze często nie mają nic oprócz selektora źródeł dźwięku i pokrętła głośności.
Żadnych regulatorów barwy, loudness, itp.

O salonach w Warszawie niech wypowiedzą się Warszawiacy.
Ja mogę polecić komis audio Audio Lazur na Wilczej 60. z tego względu,że mają nieraz ciekawe rzeczy. Ale raczej z wyższej półki.
http://www.audio.home.pl/
Nie wiem jak tam teraz z odsłuchem, bo już od dawna tam nie byłem. Bo polecam raczej posłuchać a nie kupować.

Co do salonów audio, to jeśli nikt się nie zgłosi by coś polecić, wpisz w Google a później zadzwoń i umów się na odsłuch.

Gdyby było łatwiej, szybko mogłoby się znudzić. To jak z łatwymi dziewczynami. icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nie będę natomiast wszystkiego uśredniał, czy równał w dół, bo ewentualnie ktoś może mieć gorszy słuch ode mnie. A może ma lepszy? icon_idea.gif
I nie traktuję młodych entuzjastów audio jak "mięsa armatniego", czy tzw. "ludożerki", ale jak potencjalnych wysublimowanych miłośników dobrego stereo.


f1angel proszę nie miej mi za złe, wiem że angażujecie się tu na maksa. Mój zestaw trafiłeś idealnie, idealnie. Kiedy włączam sobie ulubione koncerty, to micha się jarzy:) Floyd'ów Time - jeden zegarek oderwał się od kolumny i tyka po prawej gdzieś na wysokości miejsca odsłuchu.
Chodziło mi bardziej o to, byś wziął poprawkę na nasze aparaty słuchowe niewysublimowane, choć wdzięczne:)
Pozdr
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem w sklepach. Pogadałem, trochę posłuchałem. Myślę, że dźwięk, jaki mi najbardziej odpowiada, płynie z Dali Zensor 7. Przekonuje mnie nie tylko ich dźwięk, ale również to, że podobno nie męczą przy długim słuchaniu zbyt dużą ilością szczegółów. Ponadto mają lekko ocieplony bas, co też bardzo mi odpowiada. Odniosłem też wrażenie dużej sceny (chyba własnie to miałem na myśli, pisząc o otaczającym dźwięku). Zauważyłem też, że drażni mnie duża ilość sopranów, ale też nadmiar basu. Dlatego potrzebuję czegoś pośrodku (albo jak to mówi moja żona, "mam taką zachciankę" icon_smile.gif).

Na jakie tego typu modele Waszym zdaniem zwracać uwagę podczas poszukiwań?

Dodatkowo pojawiły się nowe ogłoszenia
http://olx.pl/oferta/kolumny-dali-concept-...html#8194997c94
http://olx.pl/oferta/kolumny-podlogowe-dal...html#8194997c94

Ps: możliwości kasowe rosną. Mój teść uznał że dorzuci swoje kilka stówek więc 2500-3000 jest jak najbardziej realne.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...