Skocz do zawartości

pomoc w wyborze audio


supertzar

Recommended Posts

Cześć wszystkim, trochę to trwało ale wyleczyłem się z multikulti ampka i wiem, że chcę stereo.
Na sprzęt chciałbym przeznaczyć 2,5k pln max 3 kpln, muzyka jakiej u mnie się słucha najczęściej to rock, hard rock, metal, czasem trochę dobrego elektronicznego brzmienia, trochę swingu, jazzu czyli różnie z naciskiem na rock.
Sprzęt może być i nowy i używany,ale wychodzę z założenia że lepsza dobra używka niż średnia nówka. Podstawa dla mnie to wzmacniacz i kolumny, cd mam yamahy z poprzedniego zestawu i na razie styka, potem pewnie będzie gramofon i jakiś DAC, może tuner...
Pomieszczenie, w którym będzie grane ma jakieś 30 metrów, ale ...to jest poddasze i mam baaardzo dużo skosów. Załączony rysunek przedstawia schemet ustawienia w pokoju ale nie oddaje jego rzeczywistego wyglądu. Przy wc na przykład jest płaski sufit a już w kuchni jest 4m wysokości a przy alkoregale jest 1,2m, żeby było jeszcze weselej jest to poddasze narożne więc linia prosta którą można wyznaczyć między najwyższym i najniższym punktem jest łączeniem spadów dachu, ale podobno to tylko dobrze dla akustyki... miejsca na sprzęt grający czyli system + kolumny zaznaczyłem na żółto, odsłuch na fotelach icon_smile.gif
Bardzo proszę o pomoc w doborze sprzetu, nie jestem audiofilem i pewnie nie zrozumiem o czym do mnie piszecie ale lubię dobre, żywe granie icon_smile.gif

pzdr


DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,
biorąc pod uwagę Twoje wymagania, proponowałbym zwrócić uwagę na zestaw kolumn Pylon Audio Pearl 25, Audio Pro Black Diamond V3 oraz STX Electrino 250. Pylon Audio to najrówniejsze, dobrze wypełnione, dynamiczne brzmienie, bardzo uniwersalny zestaw. Audio Pro to podobna charakterystyka jak Pylon Audio, jedynie bardziej ciepły, miękki charakter. STX Electrino 250 natomiast to kolumny, które bardziej podkreślają skrajne pasma.
W kwestii wzmacniaczy Twoją uwagę zwróciłbym na Yanaha A-S501 lub Nad C326 BEE. Yamaha jest bardziej rockowa, dynamiczna, bardzo ekspresyjna. Nad rownież oferuje świetna dynamikę, szybkość, natomiast jest lepiej wypełniony, dociążony.

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, w przypadku pytań oraz oferty finansowej dla forumowicza służę pomocą. Zapraszam jednak serdecznie do naszego salonu na odsłuchy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Martwi mnie to jak chcesz ustawić kolumny. Nie dość, że niesymetrycznie względem otoczenia, to jeszcze rozstaw zbyt wąski.
Ile tam będzie? Tak na oko wygląda jakby 120 - 150 cm. Dobra baza stereo wymaga na ogół sporo więcej. A miejsce odsłuchowe jest w tej konfiguracji o wiele za daleko. Nie jest zachowana zasada trójkąta równobocznego. Znasz temat akustyki, podstawy? Bez tego ani rusz jeśli chodzi o dobry dźwięk. Poczytaj jeśli nie znasz. A po więcej możesz napisać do mnie na PW, podając adres mailowy.
http://www.rms.pl/akustyka/akustyka-pomieszczen
http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php

Do 30 metrów potrzeba raczej sporych kolumn. Może nie monstrualnych, ale na pewno już nie standowych czy najmniejszych podłogowych. Bo proponuję poszukiwania zacząć od kolumn. A one powinny pochłonąć mniej więcej ponad połowę budżetu na całość.
Wzmacniacz wybrałbym po tym jak zdecydujesz się na jakieś kolumny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musiałbyś poprawić akustykę, jeśli w grę wchodzi odsłuch muzyki, a nie tylko fakt że ma "sobie lecieć". Prawa kolumna na rysunku stoi bliżej dodatkowo ma blisko siebie ścianę i mebel, a więc podbicie dźwięku, nawet może i odbicie, lewa jest na otwartej przestrzeni i nieco dalej .
Fakt kolumny są bardzo blisko siebie, zbyt, a dodatkowo co gorsze fotele i odsłuch są bardzo daleko, efekt to brak przestrzeni, separacji kanałów, mały plus tego to może to, że to że jeśli kolumna prawa jest bliżej o te 20cm to nie będzie miało aż takiego znaczenia, bo dźwięk się i tak zleje w jedno.
Co do kolumn to faktycznie metraż i kubatura wskazuje na duże konstrukcje, z dobrą efektywnością w tym budżecie stx electrino 250 czemu nie, lub Magnat quantum 677 jako kolumny do 2 tys. plus używany wzmacniacz, lub odwrotnie ( bo w kolumnach raczej nie ma się co popsuć) .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

kurcze wiedziałem że będzie problem.... ale z drugiej strony rysunek nie odpowiada też rzeczywistości i mi się wydaje że nie jest aż tak źle tylko po prostu ja mam takie kiepskie zdolności przenoszenia rzeczywistości na papier itp, żeby oszczędzić wam wysiłków postaram się jutro pstryknąć jakąś fotkę i dodać do tego dokładne wymiary. Nie mam ciśnienia na koniecznie nowy sprzęt, jak już pisałem wolę dobry używany niż nowy taki sobie, po prostu lubię usiąść w fotelu z kawą lub innym napojem alkoholowym i posłuchać ulubionej muzyki...tyle.
Niestety z racji takiego a nie innego mieszkania rozkład mebli raczej nie ulegnie zmianie, lokum z czasem ulegnie zmianie ale to nie temat tego forum.
O magnatach wyczytałem na forum dobre opinie i są ogólnie polecane ale STXy to dla mnie zupełna nowość, celem na dzień dzisiejszy jest wzmacniacz i kolumny, mogą być używane ale wtedy wolałbym żeby było to coś zacnego icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno można kupić lepsze, używane kolumny do słuchania muzyki. A szczególnie do jej kontemplacji. A nie STX Electrino 250.
No, chyba że ktoś lubi mocną, prymitywną naparzankę a mniej niuansów, kolorytu, soczystości.

Tymczasem czekamy na zdjęcia. Najlepiej dookólne, typu panorama. Zamiast kolumn możesz postawić w tym miejscu jakieś pudła które dadzą nam pogląd jak będą stały kolumny.

Ja poproszę o wymiary:

Rozstaw kolumn (odległość między nimi).
Odległość kolumn od tylnej ściany.
Odległość miejsca odsłuchowego od kolumn i tylnej ściany za tym miejscem (musi być ono dokładnie pośrodku bazy kolumn a nie gdzieś z boku).
Odległość lewej kolumny od lewej ściany lub mebla
Odległość prawej kolumny od prawej ściany lub mebla.

Mam nadzieję, że czytałeś artykuły z linków, które wkleiłem? Bez zachowania podstawowych praw akustyki i poprawnego ustawienia kolumn oraz miejsca odsłuchowego raczej zapomnij o poprawnym a nie wspomnę nawet o dobrym dźwięku takiego zestawu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

po przeczytaniu artykułów, wiem że jak będę budował dom, salon będzie projektowany osobno z uwzględnieniem zamieszczonych tam wymagań icon_smile.gif
niestety na obecne mieszkanie jest za późno, miejsce na zdjęciu jest jedynym możliwym do ustawienia audio na dzień dzisiejszy ( może coś poprzestawiam ale dużo to nie zmieni ).
Więc tak, podstawowe wymiary są na rysunku, kolumny ( na zielono ) chciałbym żeby stały około 50 cm od ściany z tyłu, od lewej około 20 cm od szafki rtv a od prawej to około 50 cm od ściany. Wiem, że to niepoprawnie ale takie mam mieszkanie a słupka z prawej wyciąć nie mogę :/
Fotel jest w odległości około 330 cm od ściany.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli rozstaw kolumn byłby taki i od tylnej ściany dałbyś radę odsunąć 50 cm, to może nie będzie tak źle.
Ale odległość fotela to jest od tylnej ściany za Tobą, czy od tylnej ściany za kolumnami?
Jeśli od ściany za kolumnami, to od 330 cm odejmując 50 mamy 280 cm. A jak rozstaw kolumn będzie 250 cm, to niewiele nam do trójkąta równobocznego braknie. Jeśli kolumny wystawiłbyś jeszcze bardziej do przodu, to w tej kwestii można by uzyskać ideał.
Coś w stylu jak na moim rysunku. Ława, to oczywiście wróg dobrego dźwięku w polu odsłuchowym, ale jeśli musi tam być, lepiej ją przykryć grubym o mocno zróżnicowanej fakturze bieżnikiem a na nim mieć dużo różności, by jak najbardziej zniwelować płaskość blatu i rozproszyć dźwięk. Czyli maksymalny bałagan na ławie będzie sprzyjał dobremu dźwiękowi.
Kolumna podtrzymująca strop jest złem koniecznym. Ale jeśli przykleimy na nią coś co rozproszy albo lepiej pochłonie dźwięk, to polecam. Może to być np. plecionka wiklinowa (nawet na zamówienie). W środku zaś niezbyt mocno upchana wełna owcza.

Patrzę tak i sobie myślę, że trochę dziwnie jednak rozmieściłeś meble.
Przecież sofa mogłaby być tam gdzie stoją fotele a fotele koło krótszych boków ławy. Miałbyś szersze mioejsce odsłuchowe, dla dwóch, trzech osób.
Alkoregał można by dać z boku, tu gdzie teraz stoi sofa. Byłby pod ręką, bliżej icon_wink.gif Albo nawet dać go za fotele, pod tą tylną, krótką ścianą.
Szafkę TV dać niemal w miejsce, gdzie chcesz postawić kolumny. Lepiej by się oglądało a nie tak ze skosa.
A kolumny oczywiście po obydwu bokach szafki, lekko przed nią wysunięte, by się "widziały".
Przed kolumnami w kierunku miejsca odsłuchowego można (warto przy takiej "goliźnie" ścian i podłogi) by położyć jakiś dywan.
Pamiętaj im bardziej zróżnicowane powierzchnie ścian, podłogi, sufitu, im mniej dużych twardych jednorodnych powierzchni tym większa szansa na dobry dźwięk, brak przykrych, niekontrolowanych jego odbić.

Ale to jest oczywiście mój pomysł, nie chcę Ci przestawiać mebli. Jednak się zastanów. Można by osiągnąć przy okazji dużo lepsze efekty nie tylko soniczne.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, 330 cm to odległość od ściany do fotela...
kwestia meblowania w tym mieszkaniu jest dość skomplikowana, za fotelami jest barek, dość spory, wnęka przy ścianie za fotelami jest zbyt niska żeby tam coś upychać tym bardziej alkoregał do którego trzeba sięgać, nie zapominajmy że mieszkanie jest całe w skosach i nie jest kwadratem, prostokątem a raczej kopniętym nieustawnym rombem. Rozmieszczenie foteli po krótszych stronach łąwy powoduje też wystawienie fotela na środek pokoju gdzie też znajduje się wejście do kuchni/aneksu a kwestia zamiany miejscami foteli i kanapy dzieje się co kilka miesięcy tak z nudów...nie ustawiałem szafki rtv w miejscu kolumn z kilku powodów:
- kaloryfer który zimą będzie podgrzewał tv i inne sprzęty
- okno przez które nawiewa różnego syfu z dachu, czasem jak pada a jest ciepło albo zapomnę zamknąć to potrafi napadać do środka, Ci którzy mają okna dachowe wiedzą o co chodzi...no i padające światło które może przeszkadzać w oglądaniu i nagrzewać sprzęt
-wszystkie gniazdka TV są za szafką rtv i jak odsunę to będą na wierzchu
ale nie mówię nie , wiosna nadejszła więc może się coś wyrzuci...coś się pomyśli
Oczywiście problematyką zapełnienia ławy, dywanów itp zajmie się moja ładniejsza połowa icon_smile.gif
A co do kolumn, magnat czy inne sugestie? Słucham głównie rocka, iron maiden acdc metallica kiss ale lubie też spokojniejsze rytmy typu kult buena vista social club a czasem jakieś elektro czy inne hip hopy więc uniwersalność jest wskazana, ważne też żebym mógł posiedzieć sobie w spokoju z kawą ale też żeby było do czego dygnąć nóżką jak znajomi przyjdą do alkoregału.


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem. Zrobisz jak będziesz mógł.

Jan tymczasem wyszukałem kilka modeli kolumn. Przedstawiam je w takiej mniej więcej kolejności jak ja bym je wybrał,
by grały tak muzykę jak napisałeś. Oczywiście każde z tych kolumn grają nieco inaczej. Poszukaj opinii w necie. Jeśli Ci się jakieś spodobają na tyle, abyś myślał o ich zakupie, to wówczas omówimy charakter ich grania.
O wzmacniaczu na razie nie piszę, ponieważ do niemal każdych z nich trzeba by nieco inny podłączyć.

http://allegro.pl/kolumny-audiovector-c2-d...6133077430.html
http://allegro.pl/studio-16-hertz-vector-2-i6132760298.html
http://allegro.pl/castle-harlech-bardzo-la...6130879852.html
http://allegro.pl/monitor-audio-rs6-i6130602775.html
http://allegro.pl/dali-450-mahon-oryginal-i6120418949.html
http://allegro.pl/magnat-quantum-655-ideal...6132946658.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

chyba najbardziej mi się podobają...w kolejności
1 audiovector
2 magnat
3 MA rs6
4 Studio 16 Hertz Vector - swoją drogą pierwszy raz o tej firmie słyszę
5 Dali
6 Castle
oczywiście o wygląd chodzi bo nie mam zielonego co do brzmienia niektórych...jeśli chodzi o ceny to są zbliżone teraz kwestia tego jak grają. Jeśli chodzi o magnaty i MA to wiem mniej więcej jak grają, myślę że stanowczy problem będzie z odsłuchem pozostałych
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I co dalej z tymi kolumnami? Jeśli Ci się podobają najbardziej Audiovectory, to można by pomyśleć o jakimś wzmacniaczu do nich.
To są dobre, wyrafinowane kolumny dla raczej dojrzałego słuchacza. Nie stawiają na efekciarstwo. Tu muzykę smakuje się małymi łykami.
Oczywiście inne kolumny jak Studio 16 Hz, Castle czy nawet MA są również dobrymi, zaawansowanymi i dobrze grającymi konstrukcjami.

Tańsze takie jak efektownie i żywo grające Magnaty oraz cieplej, bardziej miękko brzmiące Dali zaproponowałem ze względu na to, że też są całkiem dobre, choć może brakuje im tej "kropki nad i". Ale za to są "bezpieczniejsze", łatwiejsze do prawidłowego napędzenia.
Choć tu paradoksalnie zostaje więcej pieniędzy na wzmacniacz.

Osobiście wolałbym kupić jak najlepsze kolumny i szarpnąć się na jakiś przyzwoity wzmacniacz do nich.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naprawdę podobają mi się te audiovectory, ale...są z nimi 2 problemy
- mała dostępność , te które są na alledrogo są troszkę ponisczone, wiem wiem zaraz odezwą się głosy "chcesz ładne to idź do salonu", ale ja wychodzę z założenia że o rzeczy trzeba dbać a takie otarcia,pęknięcia i dziurki wkurzają mnie najbardziej, zwłaszcza że nie są to tanie rzeczy.
- o ile kult unplugged, sting czy miles davis w wykonaniu tych kolumn z pewnością wywoła fotelową ekstazę to zastanawia mnie brzmienie przy system of a down, daft punk prodigy czy 2pac i czy to nie będzie w pewnym sensie profanacja, czy to nie jest tak jakby bentleyem wybrać się na offroad
Dlatego też korci mnie trochę w kierunku MA i Magnatów ze względu na ich większą uniwersalność i jak to określiłeś grających bardziej "żywo"
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie ma kolumn/systemów (za stosunkowo niewielkie pieniądze), które byłyby w pełni uniwersalne ale także wystarczająco finezyjne.
Nawet za bardzo duże pieniądze trudno spotkać w pełni uniwersalne. Bo wyrafinowane, albo specjalnie ukierunkowane są na pewno.
Ale to zależy co się rozumie pod pojęciem uniwersalność i jak się sprzęt o danym brzmieniu odbiera.
Ja na swoich kolumnach/zestawie generalnie najwięcej słucham jazzu, śpiewających kobiet, muzyki klasycznej, ale też klasycznego i czasem mocniejszego rocka. I właśnie tych mocniejszych rzeczy wolę słuchać na takim zestawie, bo mogę bez bólu uszu czy głowy wysłuchać nawet dość głośno całej płyty. A wiadomo jak takie płyty są na ogół nagrane.
Dynamika, motoryka, stopień ofensywności, drapieżności, niskie tony, są dla mnie wystarczające a mam piękne barwy i świetną rozdzielczość.

Ale oczywiście możesz kupić stosunkowo niedrogie i żywe Magnaty czy MA. Na pewno nie popełnisz błędu.
Z czasem do bardziej subtelnych i intymnych nastrojów możesz zakupić jakieś kolumny grające inaczej.

Nasz forumowy kolega, bardzo znany tu i zasłużony kupił swego czasu do swojego zestawu duże kolumny podłogowe.
Moc, dynamika, niskie tony, precyzja. A po dłuższym czasie zakupił sporo tańsze kultowe angielskie monitory, tak dla kaprysu.
Pisał mi, że podłogówki od dłuższego czasu stoją nieużywane a gra na standowych, które mają dobre barwy, ładnie pokazaną scenę stereo, oddech a przede wszystkim niezwykle bezpośrednią średnicę i co za tym idzie namacalne wokale.

Wszystko zależy od priorytetów, od upodobań.

I może to nie do końca dobre powiedzenie, ale w pewnym sensie tak: "coś, co jest do wszystkiego jest tak naprawdę do niczego" icon_idea.gif

Ps. takie zarysowania, czy odpryski obudowy dość łatwo można zamaskować czy naprawić. A materiał w maskownicach wymienić.
Zresztą słucha się bez maskownic. Większość moich znajomych na poważnie słuchających muzyki ma maskownice odłożone gdzieś na bok, albo zupełnie gdzieś schowane.
Oczywiście ja też lubię jak wszystko jest ładne i perfekcyjne. Ale często nie miałbym wówczas różnych rzeczy albo musiałbym na nie długo czekać i zapłacić dużo więcej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę w takim razie porządnie zastanowić się a najlepiej wpaść z ulubionymi płytami do salonu i posłuchać tych kolumn.
Bardzo możliwe, że niedługo po ewentualnym zakupie zakupie MA czy Magnatów stwierdzę że chcę czegoś więcej, wolę więc na własne ucho upewnić się które rozwiązanie będzie dla mnie na dzień dzisiejszy lepsze.
Pokazała się możliwość wynajęcia kolumn pokazowych przez mojego kumpla, jeśli się okaże że będą w śród nich audiovector to na pewno skorzystam, pytanie tylko z czym jedne i drugie odsłuchiwać? Bardzo bym poprosił o jakieś propozycje z czym połączyć audiovector a z czym MA/Magnat oczywiście pod kątem późniejszego zakupu tego sprzętu czyli około 1k pln, jeśli będzie kwestia dopłacenia 100-200 zł a bedzie warto to oczywiście nie będzie dziadowania icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...