Skocz do zawartości

Jaki kabel PHONO do gramofonu?


Recommended Posts

Cześć,

Przyszła pora na wymiane kabla w moim gramofonie Pro-Ject Debut Carbon (Ortofon 2M-Red).

Aktualnie używam kabla Analogis - http://shop.ht-audio.de/analogis-Phono-Kab...eter-Phonokabel

Podłączony jest do wzmacniacza Cambridge Audio AM10.

Myślę nad wymianą, aby polepszyć dźwięk, jednak głównie, aby pozbyć się brumienia/zakłuceń pochodzących z gramofonu.

Z kabli o których myślałem to:
- http://allegro.pl/kabel-do-gramofonu-phono...5801169099.html
- http://allegro.pl/kabel-do-gramofonu-2-rca...6099214436.html

Duża będzie różnica między nimi? warto inwestować w melodikę? Czy macie może jakieś inne propozycje?

Dzięki z góry za pomoc.

Pozdrawiam
Piotr
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak masz kasę to kupuj Melodikę. Ja miałem kabelek zamontowany na stałe (jakiś chińczyk) ,wymieniłem go na Melodikę i jestem mega zadowolony.
Wkładkę mam taką samą jak ty, pre-amp mam trochę inny. W moim przypadku słabym elementem był właśnie ten kabelek, wcześniej wymieniłem wkładkę i dokupiłem pre-amp, dopiero wymiana kabla spowodowała ,że to wszytko zagrało.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jak masz kasę to kupuj Melodikę. Ja miałem kabelek zamontowany na stałe (jakiś chińczyk) ,wymieniłem go na Melodikę i jestem mega zadowolony.
Wkładkę mam taką samą jak ty, pre-amp mam trochę inny. W moim przypadku słabym elementem był właśnie ten kabelek, wcześniej wymieniłem wkładkę i dokupiłem pre-amp, dopiero wymiana kabla spowodowała ,że to wszytko zagrało.



Dzięki za opinie icon_wink.gif Dobrze wiedzieć że jednak wymiana byle-jakiego kabla na porządniejszy poprawia jakość dźwięku. 1,5m nie będzie za długim kablem? Coś czytałem że w tym wypadku im krótszy tym lepszy.


Cytat

Witaj, nie jestem ekspertem ale wskazane przez Ciebie zakłócenia zniweluje ci przewód za 1zł. Pamiętaj, najpierw masa icon_biggrin.gif



Przecież mam podłączone uziemienie z tego kabla analogis Phono (gramofon<-->wzmacniacz), jest kabelek uziemiajacy przy nim. Więc po co mi kolejny?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jak wystarczy Ci krótszy kabel, to faktycznie (dobrze czytałeś) lepszy będzie taki 80-120cm.

Czy Ty wstawiałeś u siebie w gramofonie gniazda cinch- tak by można było swobodnie różne kable stosować?

Pozdrawiam



Nic nie zmieniałem od zakupu, takie są gniazda w gramofonie -

Wydaje mi się że wszystkie cinche pasują?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak - pod warunkiem, że mają odrębny kabel uziemiający (zazwyczaj zakończony widełkami).
Tym niemniej może być sporo powodów "brumienia" - choćby zakłócenia od innych kabli.
Sprawdź też, czy zmiana położenia kabelka zasilającego w gniazdku coś pomoże (bolec wtyczki który teraz jest podłączony do fazy wepnij do drugiego otworu - brzmi to dziwnie, ale wiesz o co chodzi...). Dotyczy to zarówno gramofonu jak i wzmacniacza (jeśli ma cienką wtyczkę, a nie grubą z uziemieniem).

No to dobrze, że masz gniazda w gramofonie - bo nie pamiętałem tego.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki z rady, zakłócenia wynikają z podłączenia innych urządzeń do tego samego gniazdka, niestety nie ma innej opcji. Póki co usunąłem dwie śrubki z silnika napędu gramofonu, które podobno są tylko "motor transportation screws", producent odradzał odkręcania ale ludzie na forach mówili że trzeba i rzeczywiście dużo mniej zakłóceń i "brumienia".

Co do długości kabla, 1m to tak wystarczy powiedzmy akurat, więc mogę go wziąć ale przyszłościowo to słabo będzie wyglądać jeżeli będę musiał umiejscowić w gramofon w dalszej odległości od wzmacniacza. Duża różnica jak wezmę ten 1,5m? Czy jednak zdecydować sie na ten 1m i martwić się w przyszłości ewentualnie? icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli jest dostępny gotowy 120cm lub będziesz samodzielnie robił kabel, to możesz wybrać taką długość (przy założeniu, że kupując kabel ze szpuli sprzedadzą odcinki inne wielokrotności metra).

Natomiast jeżeli chcesz dłuższy kabel, to po prostu traktuj 150cm jako długość maksymalną.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jeżeli jest dostępny gotowy 120cm lub będziesz samodzielnie robił kabel, to możesz wybrać taką długość (przy założeniu, że kupując kabel ze szpuli sprzedadzą odcinki inne wielokrotności metra).

Natomiast jeżeli chcesz dłuższy kabel, to po prostu traktuj 150cm jako długość maksymalną.

Pozdrawiam



Pomyślę nad metrowym icon_wink.gif Dzięki!


Cytat

Cytat

Przecież mam podłączone uziemienie z tego kabla analogis Phono



A, bo ja gapa jestem i nie looknąłem na twój kabelek icon_redface.gif

Mając podłączony tylko gramofon też brumi?



Już sprawę rozwiązałem usuwając dwie śrubki z napędu gramofonu. Dzięki!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jeżeli jest dostępny gotowy 120cm lub będziesz samodzielnie robił kabel, to możesz wybrać taką długość (przy założeniu, że kupując kabel ze szpuli sprzedadzą odcinki inne wielokrotności metra).

Natomiast jeżeli chcesz dłuższy kabel, to po prostu traktuj 150cm jako długość maksymalną.

Pozdrawiam



Cześć,

Przekonałeś mnie do zakupu mniejszego kabla, kupiłem Melodika MDPH10 1 metr. Mam nadzieję że wystarczy icon_wink.gif

Dam znać jak wrażenia gdy otrzymam kabel icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc, zdaje relacje z pierwszego droższego kabla w życiu jaki kupiłem icon_wink.gif
Zmiana kabla Analogis za 20 zł na Melodika 1m za 160 PLN.

Szczerze napiszę, że większej różnicy nie odczuwam, choć wydaje mi się że może lepiej odseparowane są od siebie dźwięki teraz, co jest oczywiście na plus. Na minus że na kablu melodika muszę bardziej podkręcić decybele, wydaje mi się że przekazuje dźwięk z mniejszą mocą niż jak to robił Analogis.

Wielki plus na wykonanie kabla, bardzo solidny, choć 1m to jednak u mnie na limicie jest, mogłem 1,5m wybrać, ale teraz już trudno.

Podsumowując, nie żałuje inwestycji, bo trzeba choć raz w życiu spróbować na własnej skórze (w tym przypadku uszach) jaką różnicę robi klasa kabla. Jednak jeżeli chodzi o dźwięk to na moim sprzęcie i moich uszach nie słyszę większej różnicy po zainwestowaniu 150 zł. Drobna różnica w odseparowaniu dźwięków plus świetne wykonanie kabla. Kwestia zakłóceń wynikająca z podłączonych do instalacji elektrycznej urządzeń pozostała na tym samym poziomie.

Tak czy inaczej, dzięki za porady, kabel mam nadzieję będzie długo służył i może będzie bardziej wyraźny na sprzęcie jaki zakupie w przyszłości icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
Na początku witam wszystkich. To jest mój pierwszy post na tym forum.

Chciałem się dołączyć do dyskusji. Zakupiłem niedawno gramofon Fine Arts TT1. Podpięty jest do wzmacniacza tej samej firmy. Nie jest to sprzęt wysokiej klasy ale jak dla mnie w zupełności wystarczy. Miałem podobnie problemy z kablami. Na wielu sie pojawiało delikatne buczenie po wpięciu do wejścia phono we wzmacniaczu. Dużo się mówi o ekranowaniu kabla. Wiem jak to jest z tymi ekranami w zakupionych kablach. Może mnie wyśmiejecie ale z ciekawości połączyłem wzmacniacz z gramofonem kablem antenowym i muszę przyznać, że to jak najlepiej do tej pory u mnie zadziałało. Próbował też ktoś takich kombinacji ?

Pozdrawiam

PS: nie miałem połączonego kabla uziemiającego robiąc testy z kablem antenowym. Podłączenie uziemienia wyeliminowało to lekkie buczenie a dodam ze kabel antenowy jest długości ok 5m. Jak dla mnie to jest chyba najlepsze rozwiązanie jeśli ktoś nie ma sprzętu z wysokiej półki. Teraz jestem w pełni zadowolony i nie muszę mieć gramofonu zaraz przy wzmacniaczu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Wielki plus na wykonanie kabla, bardzo solidny, choć 1m to jednak u mnie na limicie jest, mogłem 1,5m wybrać, ale teraz już trudno.

Shivver,
Propozycja 1metra była oparta na tym, żeby się dopasować do reszty i wliczając kabel od preampu do wzmacniacza osiągnąć odpowiednią długość i nie robić zbyt długich połączeń.

Cytat

Podsumowując, nie żałuje inwestycji, bo trzeba choć raz w życiu spróbować na własnej skórze (w tym przypadku uszach) jaką różnicę robi klasa kabla. Jednak jeżeli chodzi o dźwięk to na moim sprzęcie i moich uszach nie słyszę większej różnicy po zainwestowaniu 150 zł. Drobna różnica w odseparowaniu dźwięków plus świetne wykonanie kabla. Kwestia zakłóceń wynikająca z podłączonych do instalacji elektrycznej urządzeń pozostała na tym samym poziomie.


Pograj jeszcze z miesiąc (kabel też się trochę ułoży), a potem przełącz na stary kabel i pewnie zobaczysz różnicę między kablami.

Stotek
nie próbowałem jeszcze z kablem antenowym...

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na połączenie gramofonu wykorzystałem kabel firmy Telves 1,13x0,48. (dł 6m) Kabel ten ma bardzo gęsty oplot + ekranowany jest dodatkowo folią (w załączniku dodałem zdjęcia jak to wygląda).Kable kupione w marketach mają mniejszy oplot. Koszt kabla 1,20 zł /m + 20 zł za 4 wtyki chinch. I teraz moje pytanie do osób, które posiadają oryginalne kable. Jeśli komuś by się chciało zrobić test dźwięku po podłączeniu kabla antenowego w porównaniu z oryginalnym kablem do gramofonu to jestem bardzo ciekawy rezultatów.
Pozdrawiam

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 months later...
Cześć

Odkurzyłem trochę zapomniany wątek i dołączam się do prośby o wskazanie dobrego kabla gramofonowego do mojego toru audio.

Pytania dotyczące kabla:
1. Czy lepiej kupić gotowy w konfekcji, czy lepiej dobrać samemu z metra i dokupić wtyki?
2. Jeżeli będzie wykorzystywany przedwzmacniacz gramofonowy, to jakiej długości zalecacie odcinki z gramofonu do przedwzmacniacza i z przedwzmacniacza do wzmacniacza?
3. Z jakiego metalu/stopu najlepiej sprawdzają się kable do podłączenia gramofonu?
4. Czy uziemienie kabla w przypadku posiadania przedwzmacniacza musi być do i od przedwzmacniacza?

Moje założenia dotyczące kabla:
- budżet: około 300 zł z wtykami,
- barwa dźwięku ciepła lub charakterystyka liniowa, analityczna
- powinien posiadać potencjał do pracy z lepszym od mojego systemem
- kabel może być używany

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Marcin odpowiem krótko.
Ad. 1. Jeśli masz wprawę w lutowaniu, to lepiej kupić z metra.
Ad. 2 z gramofonu do pre – możliwie jak najkrótszy, nie dłuższy niż ok. 1,5m. Z pre do wzmacniacza nie ma większego znaczenia, ale bez szaleństw.
Ad. 3. To zależy co chcesz osiągnąć, jaki masz pre, pozostałe komponenty toru – wkładka z igła, wzmacniacz itd. Ja używam miedzianych.
Ad. 4. Powinno być.

Jeśli założenia dotyczą kabla między pre a wzmacniaczem polecam interkonekty MIT, np. AVt1. Niestety tanie nie są, ale u mnie się sprawdziły. Mają to o czym piszesz (barwa i potencjał).
Sprawdza się w różnych systemach – patrz ad. 3.
Co do kabla między gramofonem a pre używam – używałem MIT z metra, do tego przyzwoite wtyki, np. Neutrik. Raczej rzadko dostępny. Na innych formach polecane są z metra Cordiala, Sommera Spirit, Schulza DK3 (poleca Ahaja), itd.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście niektórzy producenci podają na stronach specyfikację swoich kabli. To fajnie, można będzie coś odpowiedniego znaleźć do swojego budżetu.

A sprawa z wtykami, macie jakiś faworytów, dobrych i niedrogich?

PS
Lutownica nie jest mi obca, więc połączyć jedno z drugim dam radę. Ale jeszcze nurtuje mnie sprawa cyny. Czy jest jakaś "lepsiejsza" do takich spraw?
I gdzie tego szukać?

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ale jeszcze nurtuje mnie sprawa cyny. Czy jest jakaś "lepsiejsza" do takich spraw?
I gdzie tego szukać?

Warto kupić trochę lepszą cyną.
Cyna z dodatkiem srebra (jest dostępna zarówno w wersji bezołowiowej jak i z ołowiowej)
Albo w sklepach wysyłkowych, albo np. na allegro
https://allegro.pl/lutowanie-cyna-67226
http://allegro.pl/cyna-wbt-0825-ze-srebrem...5064354948.html

Jest dostępna zarówno w małych rolkach (taniej za metr) albo po prostu na metry.

No i za bardzo bym się nie przywiązywał do marki (że niby "audiofilska"), bo najprawdopodobniej jest to taka sama cyna tylko że z "odpowiednią historią".

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak pisałem wyżej możesz zastosować wtyki Neutrik:
https://allegro.pl/gniazda-i-wtyki-cinch-67...ga-ele-1-2-0310

Przykłady cyny podał Roman. Niestety dobra cyna jest obecnie rzadkością. Im więcej w niej ołowiu tym lepiej. Zgodnie z przepisami UE cyna ma zawierać niewielką ilość ołowiu - szkodzi zdrowiu. Stąd tez różni producenci rzadko podają ilość ołowiu w cynie lutowniczej. Niestety im mniej ołowiu, tym złącze jest mniej trwałe.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...