Skocz do zawartości

Od czego zacząć!?


QriFanLin

Recommended Posts

Witam.

W przybliżeniu pod koniec czerwca wybieram się na zakupy PIERWSZEGO sprzętu stereo. Nie chcę wydać więcej niż 2.000. Po pierwsze tylko takim budżetem dysponuje a po drugie myślę, że na początek powinno mi to wystarczyć. Co innego następny sprzęt. Ucho się "wyrobi" i człowiek będzie już mądrzejszy czego tak na prawdę chce.

Chciałbym się dowiedzieć w jaki przedział cenowy uderzyć, czym się kierować przy kupnie, na co zwrócić uwagę, czego się wystrzegać, od jakiej lektury zacząć aby "liznąć" tematu i wyjść ze sklepu z bananem na twarzy. Pewnie zakupu dokonam na alledrogo/olx ale nie ukrywam, że marzy mi się np. poprosić pana Janusza aby mi skompletował w swoim salonie/lombardzie to i tamto i móc dokonać odsłuchu. Może znacie jakiś salon godny polecenia gdzie pan Janusz wie o czym mówi i nie wciska kitu?

Do kupienia mam: wzmacniacz, kolumny podłogowe, tuner, CD. Na co dzień zestaw ma być podpięty do TV Samsung UE40H5500AW click-link W przyszłości na pewno podepnę jeszcze gramofon pod ten wzmacniacz.

Jakiego dźwięku/barwy oczekuję... nie wiem. Słucham Archive, Jack White, Kasabian, Kings of Leon, Klaxons, Kombajn do zbierania kur po wioskach, Pink Floyd, Placebo, System of a Down, Mudvayne, Led Zeppelin, itp. Gdy żona przekracza próg mieszkania zmieniam na Dąbrowską, Ben Howard, Bisquit, Brodka, Coldplay, Fismoll, Domowe Melodie, Florence and the Machine, Hans Zimmer, Hey, Imany, Radiohead, Zaz, itd. A przez większość dnia w tle śmiga ulubiona "Trójeczka" lub koncerty z TV/Youtube. W sobotnie popołudnie gdy nie śpi córka sąsiadów to wrzucam Prodigy/Metallica. MTV/Viva leci w TV jak znajomi przychodzą, "umca-bum-bum-umca" raczej nie słuchamy.

Chciałbym aby sprzęt był dobry ale ścian nie musi przestawiać. Bardziej interesuje mnie aby usłyszeć więcej dźwięków aniżeli teraz z komputera z mp3 czy głośników w telewizorze.

Co do akustyki. Pokój 3x6m, sprzęt będzie stał centralnie na dłuższej ścianie a kolumny obok (!?). Na podłodze panele i jedna krótsza ściana to drzwi i okno balkonowe... nie wiem co jeszcze jest ważne.

Pozdrawiam.


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Bardzo rozsądna wypowiedź. A przy tym nieźle to wszystko opisałeś. Na pewno dopytamy tu o szczegóły.

Co do pokierowania, co czytać, to jak najwięcej. Czytaj na tym i innych forach różne posty, wypowiedzi na dany temat. Możesz szukać konkretnych kolumn, wzmacniaczy itp. i czytać o nich w necie. Albo szukać testów przeprowadzonych w takich magazynach jak Audio. Masz tam przy okazji pomiary i opinie o sprzęcie pod względem jego konstrukcji.

Ale jeszcze bardziej warto by było słuchać. Masz jeszcze trochę czasu. Na pewno odwiedzaj komis pana Janusza. Ale też możesz się umówić na odsłuchy jakichś zestawów w salonach audio. Oczywiście jeśli Twój budżet to 2 kzł na sprzęt używany, słuchaj takich nowych zestawów powyżej 5 - 6 kzł, bo taki dźwięk masz szansę mieć.

Warto poczytać o akustyce, bo to podstawa dobrego dźwięku. A zaniedbanie tego i złe ustawienie kolumn może skutkować słabym, zdegradowanym dźwiękiem. I niewiele pomoże, że system będzie kosztował sporo pieniędzy.
Poszukaj informacji o akustyce pomieszczeń w necie albo napisz do mnie na PW, podając adres mailowy, to podeślę Ci ciekawe artykuły do poczytania. Wówczas podyskutujemy jeszcze o akustyce i jak ustawić kolumny.
Jedno jest pewne, że nie będą dobrze grały "przyklejone" do tylnej ściany ani zbyt blisko bocznych.

Co do proporcji zakupów, to proponuję najwięcej wydać na kolumny. Nie mniej niż 50%. Na wzmacniacz 25 - 30% a reszta na CD i tuner.
Jeśli wszystko ma być sterowane z pilota, to wybór elektroniki będzie o wiele mniejszy i raczej muszą to być elementy od jednego producenta.
Telewizor, by dobrze grał powinien byc podłączony do zestawu poprzez DAC a taki kilka stówek kosztuje.

Nie proponuję na razie konkretnych kolumn czy wzmacniacza, ponieważ dobrze by było wiedzieć jednak jakiego typu dźwięk wolisz.
Ma być bardziej ostry, jasny, twardy, chłodny, agresywniejszy, ofensywny, konturowy, czy raczej łagodny, ciemniejszy, miększy, cieplejszy, relaksujący, soczysty i wypełniony w średnicy?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cześć. Bardzo rozsądna wypowiedź. A przy tym nieźle to wszystko opisałeś. Na pewno dopytamy tu o szczegóły.

Co do pokierowania, co czytać, to jak najwięcej. Czytaj na tym i innych forach różne posty, wypowiedzi na dany temat. Możesz szukać konkretnych kolumn, wzmacniaczy itp. i czytać o nich w necie. Albo szukać testów przeprowadzonych w takich magazynach jak Audio. Masz tam przy okazji pomiary i opinie o sprzęcie pod względem jego konstrukcji.

Ale jeszcze bardziej warto by było słuchać. Masz jeszcze trochę czasu. Na pewno odwiedzaj komis pana Janusza. Ale też możesz się umówić na odsłuchy jakichś zestawów w salonach audio. Oczywiście jeśli Twój budżet to 2 kzł na sprzęt używany, słuchaj takich nowych zestawów powyżej 5 - 6 kzł, bo taki dźwięk masz szansę mieć.



Wątków podobnych do mojego widzę na pęczki na tym forum. Z pobieżnego rzucenia okiem nie znalazłem jednak (oprócz finansowych widełek) podobnego słuchacza. Może to też wynika z tego, że sam nie wiem czego chcę. Pewnie większość z Was to więksi bądź mniejsi melomani. Dla mnie każda przesiadka z laptopowych głośników to skok niemalże przez Wisłę. Domniemam, że raczej łatwo powinienem się zadowolić.

Cytat

Warto poczytać o akustyce, bo to podstawa dobrego dźwięku. A zaniedbanie tego i złe ustawienie kolumn może skutkować słabym, zdegradowanym dźwiękiem. I niewiele pomoże, że system będzie kosztował sporo pieniędzy.
Poszukaj informacji o akustyce pomieszczeń w necie albo napisz do mnie na PW, podając adres mailowy, to podeślę Ci ciekawe artykuły do poczytania. Wówczas podyskutujemy jeszcze o akustyce i jak ustawić kolumny.
Jedno jest pewne, że nie będą dobrze grały "przyklejone" do tylnej ściany ani zbyt blisko bocznych.



A propo akustyki:

Pokój w którym ma działać stereo. Logicznym wydaje się usytuowanie kolumn przy stoliku RTV.

Cytat

Co do proporcji zakupów, to proponuję najwięcej wydać na kolumny. Nie mniej niż 50%. Na wzmacniacz 25 - 30% a reszta na CD i tuner.
Jeśli wszystko ma być sterowane z pilota, to wybór elektroniki będzie o wiele mniejszy i raczej muszą to być elementy od jednego producenta.
Telewizor, by dobrze grał powinien byc podłączony do zestawu poprzez DAC a taki kilka stówek kosztuje.



Ooo... w proporcjach się zgadzamy icon_smile.gif Ostatnio dużo słucham koncertów z YT. Mam nadzieję, że na początek wystarczy bezpośrednie podłączenie TV - wzmacniacz. Trochę zmartwił mnie Pan tym DAC'em (muszę poczytać o tym). Co to znaczy "by dobrze grał"!? Bezpośrednie podłączenie TV<->wzmacniacz mija się z celem!? Na początek nie wystarczy?! Przeglądając forum natknąłem się gdzie ktoś sugerował kupno terminala/komputera pasywnego i "przerobić" go na centrum rozrywki. Bardzo podoba mi się ten pomysł... ale za rok/dwa. Wcześniej chciałbym jeszcze dokupić gramofon :/

Cytat

Nie proponuję na razie konkretnych kolumn czy wzmacniacza, ponieważ dobrze by było wiedzieć jednak jakiego typu dźwięk wolisz.
Ma być bardziej ostry, jasny, twardy, chłodny, agresywniejszy, ofensywny, konturowy, czy raczej łagodny, ciemniejszy, miększy, cieplejszy, relaksujący, soczysty i wypełniony w średnicy?



Po całym dniu słuchania radia w samochodzie dobrze, żeby dźwięk nie męczył. Po powrocie z pracy radio kuchenne potrafi "dobić" człowieka po 10h za kierownicą. Barwę i charakterystykę pewnie dopiero będę mógł określić po jakimś odsłuchu i poczytaniu co się kryje pod danym przymiotnikiem.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Dla mnie każda przesiadka z laptopowych głośników to skok niemalże przez Wisłę. Domniemam, że raczej łatwo powinienem się zadowolić.


Za 2000 można już całkiem dobry zestaw zbudować więc nie obniżaj oczekiwań na starcie icon_wink.gif

Cytat

Ooo... w proporcjach się zgadzamy icon_smile.gif Ostatnio dużo słucham koncertów z YT. Mam nadzieję, że na początek wystarczy bezpośrednie podłączenie TV - wzmacniacz. Trochę zmartwił mnie Pan tym DAC'em (muszę poczytać o tym). Co to znaczy "by dobrze grał"!? Bezpośrednie podłączenie TV<->wzmacniacz mija się z celem!? Na początek nie wystarczy?!


System jest tak dobry, jak jego najsłabszy element. Telewizor nie jest dobrym źródłem dźwięku, podobnie zresztą jak komputer (tu dobra karta dźwiękowa może ratować czego tv z kolei nie ma) dlatego potrzebny jest DAC czyli przetwornik sygnału cyfrowego na analogowy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację Adamc, że system jest tak dobry, jak jego najsłabszy element.
Czyli kolumny. Bo one najbardziej wpływają na dźwięk i są najmniej doskonałym urządzeniem do odtwarzania dźwięku.
I jeśli je zaniedbamy, to nawet najwypaśniejszy telewizor z hi-endowym DACem nie przeniosą nas do krainy lepszego dźwięku.
Żeby nie było, to nie są jakieś moje wymysły, ale od lat znane prawidła.
Dlatego też wzmacniacz jakkolwiek bardzo wpływa na dźwięk, to jednak jako urządzenie doskonalej je przetwarzające ma na ten dźwięk mniejszy wpływ niż kolumny. Bo te dodatkowo muszą jeszcze współpracować z rzadko dobrą akustyką pomieszczenia odsłuchowego.

QriFanLin, co do telewizora, to owszem jest słabym źródłem i chodziło mi o to, że DAC poprawi jakość jego dźwięku na tyle, ze nie będzie bardzo odstawał od taniego CDka czy tunera. A jeśli przetwornik będzie dobrej klasy, to nawet telewizor może zagrać lepiej.
Choć oczywiście sygnału nie czerpałbym z telewizora, tylko z dekodera, DVD, BR.
Im większa liczba zacisków, elektroniki, styków, kabli na drodze sygnału, tym większa może być jego degradacja.

Niestety rysunek pokoju nie pozwala się otworzyć, więc się nie wypowiem na temat ustawienia kolumn u Ciebie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Masz rację Adamc, że system jest tak dobry, jak jego najsłabszy element.
Czyli kolumny. Bo one najbardziej wpływają na dźwięk i są najmniej doskonałym urządzeniem do odtwarzania dźwięku.



Nie neguję ważności kolumn ale co innego miałem na myśli.
Najsłabszy czyli najbardziej degradujący dźwięk.
Podłączyłem kiedyś na moment laptopa do wzmacniacza i nie poznałem swojego systemu - jak tekturowe zagrało.
Chodziło mi w moim poście o to, że warto do fajnego zestawu, jaki można za 2000 poskładać dokupić DAC bo tv jako źródło może cały możliwy efekt zepsuć.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak, czyli dosłownie jak w łańcuchu. Jedno słabe ogniwo i wszystko się wali.
Jasne. Ważna jest dbałość o każdy szczegół. Szkoda by z drugiej strony zmarnotrawić potencjał dobrych kolumn i wzmacniacza marnym źródłem w postaci "gołego" telewizora.
A kable, też przydałoby się kupić choć przyzwoite, z dobrej miedzi beztlenowej. A jeśli starczy pieniędzy (lub później po uskładaniu) jakieś trochę lepsze.
Im lepszy system, tym lepsze muszą być wszystkie składowe. Nawet takie, których się w zupełnie najtańszych zestawach nie słyszy, nie dostrzega.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...