Skocz do zawartości

Nowe kolumny do Denon M39


wika

Recommended Posts

Od ok. roku posiadam Denon M39 .
Chciałam w tym małym zestawiku zmienić kolumny . Oczywiście na takie, żeby była odczuwalna róznica - na plus - w odsłuchu.
Nie jestem audiofilem , ale jednak czegoś mi brakuje w tych aktualnych kolumnach. Nie umiem tego sprezyzowac dokładnie... może czystości w brzmieniu ?
I jeszcze taka uwaga. Gdy chcę słuchac muzyki głośniej , mam wrażenie, że aktualne kolumny z lekka "charczą" . Czy to może oznaczać, że sa za słabe ?

Byłabym wdzięczna za podpowiedzi , wraz z konkretnymi modelami kolumn, które pasować będa (parametrami) do Denon M39 i będą jednak lepiej grały niż te fabrycznie dołączone.

Z góry dziękuję za wszystkie wskazówki

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firmowe monitory od tego zestawu jak na takie "z kompletu" bardzo złe nie są, ale można zmienić i mieć dźwięk sporo lepszy i taki jak się chce.
Te M39 są oferowane nawet jako oddzielny produkt za cirka 400-500zł, dla leciutkich jak wydmuszka paździerzowych kolumienek z najtańszych wieżyczek stanowią mocną konkurencję- może uda Ci się je potem odsprzedać, faktycznie grają releksacyjnie, nieco leniwie, choć już nie pudełkowato jak najtańsze plastikowe " koreańskie" wynalazki.
Zmiana na markowe kolumny to zawsze spory krok na przód i poprawa.
Rozumiem że chciałabyś bardziej precyzyjnego, dynamicznego brzmienia, ( oczywiście bez wpadek bez charczenia)
Napisz może jaki budżet icon_biggrin.gif ważna sprawa i czy nadal monitory( pewnie tak), metraż pewnie nieduży, ( a może nie) jednak sugeruję monitory z nieco większej średnicy głośnikiem ( te m39 to bodaj 12). Ja zasugeruję monitory według mnie z nieco dokładniejszą górą, precyzyjniejsze jako takie. Poczytaj i popatrz, najlepiej posłuchaj na Monitor audio BX2 ( trafiają się używki na gwarancji po 600-700zł) nowe po około 1tys. ewentualnie niższej klasy serię MR2 ( analogicznie z 200zł tańszą).
Canton gle 426, owszem drogie, ale są okazje ( połowa taniej https://saturn.pl/rtv-i-telewizory/kolumna-...FUQGcwodjGsK_g), lub Magnat quantum 673 nowe ok 950zł.
Oczywiście można szukać starszych markowych monitorów, ale w dobrym stanie, tańszych, trzeba tylko przefiltrować aukcje np. po kolumnach podstawkowych i potem widełkach ceny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za szybką odpowiedź icon_smile.gif

Co do budżetu, to tak ok. 1200-1500 zł za komplet kolumn.
Pokój ma ok. 16,5 m2 , więc... szału nie ma icon_biggrin.gif
Oczywiście nie będe robić tzw. dyskotek w domu .. Chodzi mi , jak to dobrze ująłeś , o precyzjny (bardziej niż teraz) dźwięk.
Slucham :popu, rock .czasami klasyki Nic mocniejszego.

Acha, jeszcze jeden , powiedzmy , problem. Nie mam mozliwości odsunięcia od ściany kolumn .
Aktualne kolumny mają otwory bass-reflex z tyłu.
Nie bardzo się na tym znam... czy na jakość brzmienia ma wpływ usytuowanie tych otworów? Czy lepiej z przodu czy z tyłu kolumny ?


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bliskość tylnej ściany w przypadku kolumny z tylnym basreflexem może, choć zaznaczam , nie musi, powodować podbicie pewnego pasma basu, jego odbicie od ściany. Nie każde kolumny mocno " dmuchają" otworem, czasem wystarczy br zatkać zatyczką z gąbki, odsunąć nieco od ściany. Te mocne dmuchanie przez br jak łatwo jest się domyśleć jest wprost proporcjonalne do głośności- silna amplituda membrany przekłada się na silniejszy ruch powietrza z br.
Osobiście zatykam br w kolumnie, dwa nie robie dyskotek i po problemie.
Czy lepszy jest przedni, czy tylni br to temat rzeka, każde rozwiązanie jest czymś poparte.
1) jak masz w mieście sklep/salon bierz m39 do torby i testuj.
2) filtrując kolumny podstawkowe po cenie np na ceneo wybór kolumn z głośnikiem między 13-17 cm jest spory. W wielu sklepach można bez problemu urwać z ceny 20procent, czasami więcej . Poczytaj testy , poza już wymienionymi, Elac 63.2, Dali zensor 3, indiana line nota 260, choć wyborem może być jakiś dynamiczny Klipsch, Taga platinum B40, mały Kef c3, Jamo c93, Tonsil pulse sat .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja dodam, że generalnie kolumny stojące bardzo blisko ścian czy też co gorsza w rogach pomieszczenia zagrają nie najlepiej. Czasem nawet kiepsko. Niemal każde kolumny odwdzięczą się większym (kilkadziesiąt cm) odsunięciem od ścian.
Nawet w małym pokoju, który służy do wszystkiego można sobie z tym poradzić. Nie jestem gołosłowny, ponieważ mieszkałem kiedyś w pokoiku
2,5 metra na niecałe 5,7 metra (14,25 m2). Czyli w totalnym tramwaju icon_wink.gif Był to pokój zarówno do pobytu dziennego jak i nocnego. A kolumny podstawkowe ustawione na standach stały 90 cm od tylnej ściany i po 40 cm od bocznych (licząc od osi kolumn). Siedzisko odsłuchowe w takiej odległości, że tworzyło z kolumnami trójkąt równoboczny (równoramiennego nie dałem rady). Ale nie siedziałem zbyt daleko.
Miejsca pierwszych odbić dźwięku były opatrzone różnymi pochłaniaczami dźwięku i rozpraszaczami. Przy ścianach dużo otwartych półek z książkami,płytami itp. Na podłodze kosmata wykładzina.
Scena stereo nie była imponująca. Ale dźwięk uzyskałem tak dobry (oj napracowałem się nad poprawianiem akustyki), że w późniejszych większych pomieszczeniach i nawet większych oddaleniach od ścian miałem niektóre efekty słabsze.
Tak więc uważam, że w każdym niemal pomieszczeniu jeśli się chce można odsunąć kolumny od ścian, zrobić fajną akustykę i uzyskać dobry dźwięk.
Bo akustyka i poprawne ustawienie kolumn, to podstawa dobrej jakości dźwięku. A dobry zestaw ma to tylko umożliwić.
Polecam poczytać:
http://www.rms.pl/akustyka/akustyka-pomieszczen
http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php

Kolumny oczywiście można znaleźć różne. Nowsze i starsze. Często właśnie te starsze mogą zagrać lepiej, ponieważ są to wyższe modele ale teraz kosztujące ułamek pierwotnej ceny.
Niepokoi mnie tylko, że Twoje kolumny charczą jak napisałaś. Przyczyną mogą być uszkodzone głośniki w kolumnach albo zbyt słaby w stosunku do nich wzmacniacz. Niby są to kolumny dedykowane, ale różnie bywa przy głośnym graniu.
Ustawienie kolumn zbyt blisko względem ścian, też może skutkować dużymi podbarwieniami a nawet zniekształceniami dźwięku.
Charczenie może być spowodowane także przez poluzowanie mocowania głośników albo słabo dokręcone (zaciśnięte) kable głośnikowe. Sprawdź.
A'propos kabli głośnikowych, to przydałyby się jakieś przyzwoite. One też wpływają na dźwięk a słabe mogą go degradować.
Jakie kable masz? Są na nich jakieś napisy, symbole? Choć podejrzewam, że są to marne kable dołączone do zestawu.
Po zakupie kolumn warto wrócić do tego tematu.

A także trzeba zwrócić uwagę na posadowienie kolumn. Ja używam Blu Tack'a. Lepi się z niego po 4 niewielkie kulki i stawia na nich kolumny dość mocno dociskając z góry. Zyskuje się na solidności zamocowania kolumn, co przekłada się na dokładność i jakość dźwięku. Przeciwdziała to także rezonansom kolumn z podłożem.

Warto poczytać, zastanowić się, spróbować podziałać. To wszystko odwdzięczy Ci się dużo lepszym dźwiękiem. Jakbyś dołożyła do budżetu co najmniej kilkaset złotych. Co najmniej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim zdecydujesz się na zmianę głośników, może warto pokombinować z kablami?
Na pewno oryginalne nadają się tylko do wyrzucenia. Może rozwiąże to problem i pozwoli zaoszczędzić trochę kasy!

Przychylam się do opinii jacka75, kolumny w tym modelu są nadzwyczaj dobre (jak na zestaw).
Nie napisałaś, jak ustawione są kolumny, ale zrozumiałem, że stoją blisko ścian.
W zestawie są oryginalne zaślepki otworów bass-reflex, to też jest pewna opcja, ale 10-15 cm z tyłu powinno wystarczyć.
M-39 posiada regulację tonów, przy tak małym pokoju nie zalecałbym sterować bass'u na +10.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kable były zmienione od samego początku. Naprzemiennie próbuję : Jamo 1,5 mm oraz Nakamichi - tu nie pamiętam dokładnie przekroju (a na kablu znaleźć nie mogę , poza nazwą ) - pradopodobnie przekrój 0,75 mm.

I teraz pytanie - czy te 0,75 mm oraz 1,5 mm to nie za mało ? Czy lepiej będzie z 2,5 mm ?

Kolumny stoją blisko ściany - ok. 20 cm od tylnej ścianki kolumny i maja tylny bass-reflex.

Co do basu ... uzywam z umiarem icon_smile.gif Tzn. max ustawienie na 6-tkę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie dawno stałem przy takim samym dylemacie z wymianą kolumn w pianocrafcie. I postanowiłem zmienić wszystko. Także ja mając tego denona sprzedał bym go w całości. Uzyskane pieniądze dodał do tych 1500zł co ma koleżanka wiki i kupił coś używanego. Więcej zachodu ale lepiej. Sami wiecie przecież, a ja nie żałuje.

Za ewentualne błedy czytających przepraszam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozwolę sobie na syntezę tego co było napisane.
Może rzeczywiście warto sprzedać to co jest i kupić coś innego, lepszego?
Myślałaś o tym?
Czy zestaw mógłby być pełnowymiarowy (szerokość 43 - 45 cm) jeśli już?
Takie elementy grają na ogół dużo lepiej i bez efektów o jakich piszesz.

Ale jak czytałaś o akustyce (mam nadzieję) tak bliskie ustawienie kolumn od ścian nie zapewni dobrego dźwięku.
I może powodować różne niekorzystne efekty.

Co do kabli, to rzeczywiście grubsze lepiej przetwarzają niskie tony. A wysokie mogą być słabiej słyszalne realnie albo subiektywnie, proporcjonalnie.

W dobrze dobranym zestawie pokrętło niskich tonów powinny być ustawione na zero. Neutralnie.

Deqeda, dobre rady, ale pamiętaj. Głośniki, to raczej przetworniki elektroakustyczne montowane w kolumnach.
Samych głośników raczej się nie podłącza.
Niskie tony albo bas, to poprawne nazwy w języku polskim. A bass, to co innego. Sprawdź w Wikipedii.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Dequeda, dobre rady, ale pamiętaj. Głośniki, to raczej przetworniki elektroakustyczne montowane w kolumnach.
Samych głośników raczej się nie podłącza.
Niskie tony albo bas, to poprawne nazwy w języku polsklim. A bass, to co innego. Sprawdź w Wikipedii.



Przejęzyczyłem się, chodziło o kolumny, mam nadzieję, że każdy się domyślił.
Gdybyś zwrócił uwagę tylko na to, pewnie nic bym nie odpisał, ale czepiasz się.
Angielski bass to polski bas i tak jest oznaczony na Denonie M-39, który nie ma polskiego menu.

I żeby wszystkim było miło sprawdziłem dla Ciebie BASS w Wikipedii.

icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...