Skocz do zawartości

Podłaczeni dwch kolumn...


bombel6622

Recommended Posts

Witam. Jak w temacie. Mam dwie kolumny magnata, maja one 4 złacza do połaczenia ktore sa połaczone metalowa blaszka, jesli podłacze kabel plus i minus to jednej pary złaczy to bedzie podłaczenie bi-wiring?? i tak ma byc to podłaczone? moj amplituner to onkyo 616. Gdzie to najlepiej podpiac w amplitunerze. przepraszam ale jestem całkiem zielony w tym temacie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Połączenie bi - wiring jest wtedy kiedy łączysz kolumnę z amplitunerem dwoma kablami dwu żyłowymi (+ i -). Wtedy OBOWIĄZKOWO musisz zdjąć blaszkę/blaszki łączącą złącza czyli tzw. zworkę/zworki.
Jeżeli kolumny są przystosowane pod takie podłączenie to mają 4 zaciski (złącza) które są po dwa w dwóch sekcjach LOW oraz HIGH. Każda z sekcji ma zacisk + oraz -.
Odpowiednio łączy się dwa kable dwużyłowe plusem do plusa i minus do minusa. Kable te mają z reguły oznaczenie żyły plus w postaci koloru. Takie podłączenie masz ładnie zobrazowane na trzecim obrazie - http://loudspeaker.pl/bi-wiring-bi-amping/ . W przypadku Twojego amlitunera łączysz je pod zaciski w sekcji FRONT. Masz tam ładnie oznaczone L (lewa kolumna) i R (prawa kolumna) oraz odpowiednio pod każdą z nich plus i minus.

Jeżeli łączysz kolumnę z amplitunerem jedym kablem dwużyłowym to wtedy nie masz połączenia bi-wiring i zworki w kolumnie MUSZĄ pozostać na swoim miejscu.
Wtedy łączysz odpowiednio plus z plusem i minus z minusem. Ale uwaga. Musisz podłączyć pod zaciski będące albo w sekcji HIGH albo LOW.

Którą opcję chcesz wykorzystać?

Jakie masz dokładnie kolumny Magnat? Jaki model?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na Twoim miejscu na początek bym podłączył kolumny po "Bożemu" czyli standardowo jednym kablem. Posłuchasz jak gra, potestujesz. W razie co później przecież możesz spróbować zupełnie innego połączenia ,a dokładniej takiego jak napisał MobyDick , co moim zdaniem by dało lepszy efekt niż bi-wiring. Ale ogólnie wielkich cudów w różnicy raczej się nie spodziewaj.

A jeżeli słuchasz głównie muzyki i zależy Ci na naprawdę dobrej jakości dźwięku to największy na to wpływ w Twoim przypadku by nie miały sposoby połączeń kabli tylko podłączenie pod te kolumny wzmacniacza stereo a nie amplitunera kina domowego oraz oczywiście akustyka icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Pozwole sobie odświeżyć nieco ten temat.
Posiadam amplituner Yamaha RX-V679 + fronty Klipsch R-26F (cztery wtyki) do wysokich i niskich tonów:

Aktualnie korzystam z jednego kabla i końcówki mam wpięte pod HF.
1. Czy ma znaczenie czy w kolumnie kabel podepne pod HF czy LF ?
2. Czy w przypadku takiego podłączenie zworki zostawić czy można je usunąć ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Osobiście uważam takie połączenie za najbardziej sensowne. Pozwala ono na to że delikatne wysokie tony nie są przepuszczane przez zwory. Jeśli podłączysz kolumny do zacisków LF wtedy powinieneś się liczyć z gorsza reprodukcją górnego zakresu pasma. Są ludzie preferujący stan pośredni i wtedy jeden kable podłączają do jednego z zacisku LF a drugi do jednego zacisku HF. Przy połączeniu kablem z jedną para przewodów zawsze są potrzebne zwory. No może poza przypadkami gdy kiedy jedna para złączy nie jest do niczego podłączona i robi tylko dobre wrażenie lub gdy zwory są załączane wewnątrz. Jeśli nie używasz 7 końcówek mocy amplitunera który masz i masz przynajmniej 2 nieużywane, wtedy możesz zdjąć zwory i podłączyć obie ich pary do różnych końcówek mocy, robiąc bi-amping.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście w takiej sytuacji najbardziej degradują sygnał zwory/blaszki.
Trzeba je usunąć i zamiast nich dać krótkie kawałki dobrego kabla głośnikowego.
A wówczas możesz próbować jakie podłączenie jedną parą kabli najbardziej Ci odpowiada (LF, HF, czy skrośne - plus na górze).
Pomysł z bi-ampingiem jest dobry.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Oczywiście w takiej sytuacji najbardziej degradują sygnał zwory/blaszki.
Trzeba je usunąć i zamiast nich dać krótkie kawałki dobrego kabla głośnikowego.



Święta prawda.
Przy moich AudioSolutions Overture zworki wyglądają ( tak przeczytałem na jednej z recenzji) jak blacha z puszki po konserwie. Muszę przyznać, że autor recenzji dużo się nie pomylił (to chyba jedyny słaby punkt litewskich paczek). Podobno każdy inny, nawet budżetowy kabel lepiej się sprawdzi.

Zrobiłem tak jak f1angel tu sugeruje, czyli odciąłem kawałki kabla (Kimber) i zamieniłem go ze zworkami. Oczywiście zrobiłem błąd odcinając je. Lepiej ściągnąć tylko część izolacji w miejscu, gdzie drugi do spięcia terminal się znajduje. Na szczęście mam zapas, więc przy chwili czasu tak też uczynię.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 years later...

Odgrzeję trochę temat żeby nie zaśmiecać forum nowym. Mam pytanie, posiadam kolumny Magnat Shadow 207, postanowiłem zastąpić blaszki na zaciskach kawałkami kabli głośnikowych, ale zanim pospinałem wszystko postanowiłem spróbować jak kolumny grają na jednej sekcji i ku mojemu zdziwieniu, kiedy podpiąłem dolne zaciski grały tylko wysokie tony, natomiast gdy podpiąłem górne to grały tylko basowe głośniki. O co chodzi bo myślałem że sekcja high jest na górze a sekcja low jest na dole, a wychodzi na to że w moich Magnatach jest odwrotnie...

Podpowie ktoś o co chodzi? 

Edytowano przez Marecki83
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 year later...

Witam i ja sie podlacze. Prosze sie nie smiac z mojego pytania bo jestem calkiem zielony w tym temacie. A wiec posiadam zestaw yamaha rn 602 i kolumny heco aurora 700. Chce podpiac kolumny w klasyczny sposob, czyli pozostawiam te zworki na kolumnach ale do ktorych wyjsc w amplitunerze podpiac? Sa wyjscia A i B a obok nich jakis opis o impedencji ale nie kumam tego? A wiec pytanie jest czy do A czy B?

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dnia 18.11.2020 o 12:08, TolekBolek napisał:

Witam i ja sie podlacze. Prosze sie nie smiac z mojego pytania bo jestem calkiem zielony w tym temacie. A wiec posiadam zestaw yamaha rn 602 i kolumny heco aurora 700. Chce podpiac kolumny w klasyczny sposob, czyli pozostawiam te zworki na kolumnach ale do ktorych wyjsc w amplitunerze podpiac? Sa wyjscia A i B a obok nich jakis opis o impedencji ale nie kumam tego? A wiec pytanie jest czy do A czy B?

Nie ma tutaj nic do śmiechu. Normalna sprawa.

Kolumny możesz podłączyć pod terminale A jak i pod B we wzmacniaczu, bez różnicy to jest. Pamiętaj tylko aby nie pomieszać biegunowości czyli łączysz plus z terminala wzmacniacza i plus do terminala kolumny, to samo z  minusem. Oczywiście zostawiając zworki to łączysz w kolumnie przewody albo pod dolną , albo pod górną sekcję,

Edytowano przez mordor12
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...