Skocz do zawartości

Zestaw stereo do 1800


nonenalim

Recommended Posts

Witam, chciałbym kupić jakiś sprzęt grający do mojego pokoiku (10 metrów), ale kompletnie nie wiem co wybrać. Z powodu specyfiki miejsca (Dom Opieki) mój wybór ogranicza się do kolumn półkowych. Nie mam też jak odsłuchać kolumn, więc muszę zdać się na opinię i sugestie innych. Odtwarzacza CD nie potrzebuję, bo ze względu na moją chorobę preferuję mp3, które wygodniej mi obsługiwać z komputera.

Budżet to 1800zł – 900 na amplituner, 900 dwie kolumny.

Głównie słucham muzyki z mocnymi gitarami elektrycznymi (np. lżejszy, bardziej melodyjny metal, hardrock – klik i klik), czasem piosenek w stylu Avicii (klik).

Dzwięk w wysokich tonach lubię wyrazisty, w niskich miękki – taki odczuwalny bas. Zdaję sobie sprawę, że z kolumn pułkowych nie wyciśnie się tyle, ile z podłogowych. Więc bas ma być dobry jak na kolumny półkowe.

Mój obecny sprzęt to stara miniwieża, audiofilem nie jestem. Przeskok jakościowy i tak będzie ogromny. Fajnie jakby jednak kolumny grały w tonacji, którą wydaję mi się że lubię icon_smile.gif

Jeśli coś z ważnych informacji pominąłem to proszę pytać. Z góry dziękuję za wszelkie sugestie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć.
Budżet 1800 zł można podzielić tak albo inaczej. Na pewno na kolumny watro wydać nie mniej niż 50% albo nawet więcej.
Czy potrzebny Ci amplituner, czy może być wzmacniacz?
Amplituner ma wbudowany tuner radiowy. O ile słuchasz radia i jest Ci to potrzebne. Ale większy wybór i na ogół lepszą jakość dźwięku dają wzmacniacze.

Zestaw ma być nowy, czy może być używany? Wiadomo, używane elementy mogą dać dużo lepszy dźwięk.

Możesz również napisać jak daleko od ściany tylnej i bocznych będą stały te kolumny. I gdzie dokłądnie będą stały kolumny?
Jeśli możesz, przydałby się rysunek z rozmieszczeniem kolumn i wszelkimi wymiarami.

Komputer, komputerem, ale radzę nie korzystać ze skompresowanych i "wykastrowanych" plików mp3, tylko formatów bezstratnych takich jak Wave czy Flac.
By dodatkowo poprawić jakość dźwięku z komputera przydałby się DAC, czyli przetwornik C/A.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Tak wygląda mój pokój, wymiary 4x2,5. Kolumny chciałem zawiesić na ścianie, bo nie mam pomysłu jak je ustawić, aby było praktycznie.
Według projektu nad łóżkiem miała być półka na kolumne. Łóżko jest jednak unoszone pilotem, czesto na taką wysokość, że półka musiałaby być z 10cm wyżej niż planowano, więc zrezygnowałem z niej. Do łóżka musi być wygodny dostęp z obu stron.

Sprzęt może być używany, radia nie słucham. Przetwornik mogę kupić tylko który byłby odpowiedni?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście pokój fatalny, jeśli idzie o ustawienie.
Zawieszenie kolumn na ścianie, to bardzo zły pomysł.
Jedyny dający w miarę dobry dźwięk, to zamontowanie ich na bardzo stabilnych wysięgnikach. Tak, by głośniki wysokotonowe znalazły się na wysokości uszu gdy siedzisz i słuchasz a kolumny były oddalone od ściany tylnej minimum 30 - 40 cm a od ścian bocznych 40 - 50 cm. Nie mniej.
Na rysunku masz trzy opcje rozmieszczenia kolumn na wysięgnikach. Prostokąty, to kolumny. Owale, to Twoje miejsca odsłuchowe.

Daj znać czy możliwa jest jakaś z tych opcji rozmieszczenia kolumn.

Co do przetwornika, to zastanowimy się później. Zależy ile pieniędzy Ci zostanie.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może odrobinę OT ale w związku z trudną akustyką tego akurat pokoju - może się przydać icon_smile.gif
Spotkałem się kiedyś przy specyfikacji kolumn (niestety nie pamiętam jakich) z informacją, że odległość na jaka trzeba kolumny odsunąć od ściany tylnej mierzy się od centrum membrany głośnika niskotonowego, a nie od tylnej ścianki kolumny. Nie mogę nic w sieci znaleźć teraz na ten temat więc może ktoś z Was wie jak z tym jest?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Daj znać czy możliwa jest jakaś z tych opcji rozmieszczenia kolumn.



Biorąc pod uwagę możliwości mojego pokoju i praktyczną stronę to najlepsza jest opcja niebieska, z tym, że kolumna przy łóżku musi być w rogu pokoju. Rozumiem też, że wysięgniki to nie jest idealne rozwiązanie, ale w mojej sytuacji raczej jedyne. Dlatego napisałem na tym forum prośbę o porady, bo chciałbym zrobić co się da w ramach ograniczeń, które mam icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...