Skocz do zawartości

ZAiKS - płyty CD


Recommended Posts

Witam forumowiczów,

Mam pytanie, trochę natury technicznej. Kupiłem sobie ostatnio muzyczne płyty CD, niby przez Allegro, ale w oficjalnym sklepie internetowym - i zauważyłem, że nie moją one nalepki ZAiKS-u. Mam teraz pytanie, czy to jakaś podróbka? - są gorsze, mniej trwałe, wytwarzane na lewo? Niby były tańsze trochę, ale taką bez znaczka ZAiKS-u to ja kupiłem kiedyś jedną na odpuście, za 10zł - a te były po 30zł, więc względem tamtej, to dużo droższe, a jakość może podobna? Jak to rozwiązać?

I drugie pytanie - pożyczyłem znajomemu 4 płyty CD, te z ZAiKS-u icon_wink.gif, chciał posłuchać w samochodzie, dużo jeździ. No, ale w tym samochodzie wylał mu się na nie olej, tak, że całe pływały. Powycierałem to trochę szmatką, choć trudno było. Pytanie - jaj najlepiej je doprowadzić do czystości, umyć, wykąpać? - czy tylko wycierać? Czy zachowają one swoją trwałość muzyczną? - lub przy odtwarzaniu nie zniszczą lasera w odtwarzaczu CD, jeśli by tam gdzieś pozostał jeszcze ten olej? Czy lepiej je wyrzucić, kupić nowe?

Dziękuję za porady, odpowiedzi. Pozdrawiam

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych (ZAiKS) to stowarzyszenie powołane do ochrony praw autorskich polskich twórców, a więc chyba dotyczy jedynie płyt z polską twórczością.
Płyty CD możesz spokojnie wymyć w wodzie z mydlinami, które rozpuszczą tłuszcz, jednak do wycierania użyj delikatnych (miękkich) płócien, które nie porysują delikatnej powłoki poliwęglanowej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Związek Autorów i Kompozytorów Scenicznych (ZAiKS) to stowarzyszenie powołane do ochrony praw autorskich polskich twórców, a więc chyba dotyczy jedynie płyt z polską twórczością.

Dzięki za odpowiedź na drugie pytanie. Ale co pierwszego nie masz chyba racji - mam też płyty zagranicznych wykonawców, i tam również jest naklejka ZAiKS...
pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Naklejany jest hologram ZAiKS/ZPAV ... ZPAV to Związek Producentów Audio Video. Oba napisy ukazują się w tym samym hologramie, przyjrzałem się dokładnie. Ostatnio kupowałem dwie płyty Leonarda Cohena i Janusza Muniaka w EMPIKu, którego trudno podejrzewać o oszustwa. Otóż Cohena CD nie posiadają naklejki, Muniakowi nakleili. W tym przypadku ma to sens, a w innym (opisanym przez Ciebie) sensu nie ma... Nie wiem, czy istnieją jakieś zasady.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ale co pierwszego nie masz chyba racji - mam też płyty zagranicznych wykonawców, i tam również jest naklejka ZAiKS...


Zagraniczne płyty legalnie sprzedawane w naszym kraju, tak jak płyty z naszymi artystami, przecież też miały/mają hologram (w większości przypadków)... to jak z alkoholem, krajowy trunek ma banderolę i ten zagraniczny też.
Hologram jest ZPAV-ZAIKS dotyczy więc dystrybucji, oryginalności, a nie tylko zdobi srebrna nalepką płyty wyłącznie naszych artystów z nad Wisły.

Co do braku nalepki, to opcji jest wiele.
Mogłeś kupić w legalnie działającym sklepie internetowym na allegro sprzedającym płyty z np. Ukrainy, czy innego kraju, owszem oryginalne, ale hologramu nie ma bo instytucji zaiksu tam skąd są zwyczajnie nie ma icon_wink.gif
Nalepki -hologramy zaiksu bywają na plastikowym pudełku płyty cd, a czasem na celofanie w który jest opakowana płyta. Może celofan się uszkodził wraz z nalepką , czy może mają CD ze zwrotów, czy coś i hologramu już nie ma (choć zafoliować łatwo można).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki - to jest merytoryczna odpowiedź icon_wink.gif Płyty były zafoliowane, dokładnie! - ale nalepek na foli też nie było. Poprzednie płyty, które mam, nalepki były właśnie na opakowaniu, pudełku - i są tam cały czas! icon_wink.gif

OK - trochę mi się wyjaśniło... Na przyszłość będę się bardziej zastanawiał - bo jednak artystów nie chciałbym oszukiwać, zwłaszcza tych zdolnych, dobrze grających - są warci swojej ceny icon_smile.gif Choć słyszałem też, że artyści ze swoich płyt, nagrań - dostają tylko jakiś tam procent - resztę zarabia ZAiKS, pośrednicy, wytwórnie. Zresztą pewnie jak wszędzie... Nie wiem ile w tym prawdy?

Mam też parę płyt, bezpośrednio od artystów, byłem na koncercie, takim kameralnym icon_smile.gif - i też tam jest harmonogram.

pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chyba hologram a nie harmonogram? icon_wink.gif

Ale potwierdzam informację, że na wielu płytach, które kupiłem hologram był naklejony na folii. Po rozpakowaniu mam już płyty "nieoryginalne" icon_mrgreen.gif
Tak więc mogło rzeczywiście być tak, że płyty były rozpakowane chocby do odsłuchu w sklepie a później zapakowane w folię do wysyłki.
Oczywiście już bez "harmonogramu" icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...