Skocz do zawartości

Kino domowe ok. 3500zl


000loki

Recommended Posts

Witam,

postanowiłem założyć konto i wątek na forum, ponieważ poszukuję zestawu grającego jako Kino domowe, a polecane mi Fidelio E6 na innych forach nie do końca mnie przekonuje (nie wiem czy słusznie, ale nawet nie mam za bardzo gdzie tego osłuchać - co o tym myślicie?).

Więc, poszukuje głośników + ampli do salonu, wymiary 4x8 (załączony obrazek), głosniki będą stały na obszarze 4x4.

Na chwilę obecną mam 2.1 Logitech Z533 (które kupiłem do kompa, ale grają jako głośniki do TV), oraz 2 głośniki Sonus Faber Concertino plus Beat B-100 Densen. Głośniki są fajne i myślałem czy może byłaby je szansa wykorzystać w budowaniu kina domowego?

Nigdy też nie miałem jakiegoś wyrafinowanego słuchu, ale jako, że zakupiłem ostatnio TV, to pomyślałem, że brakuje mi dobrego dźwięku.

Przeznaczenie: Gry 50% / Film 30%/ Muzyka 20% (Rock, metal etc. jednak nie tylko, czasami wszystko).

Wymagania: Chciałbym, żeby amp miał bajery typu streamowanie muzyki z komórki, spotify czy coś w ten deseń ( co prawda nie jest to jakiś uber mus, ale fajnie byłoby mieć).

Mile widziane jeśli się da: wykorzystanie obecnych Sonus Faber Concertino, ale jeśli ma to nie działać sprawnie to bez sensu, znajde dla nich inne miejsce icon_wink.gif

Budzet: 3500zł jednak, jeśli sprawi to dużą różnicę to jestem w stanie coś dorzucić 500 może nawet w wyjątkowej sytuacji 1000zł. Jednak raczej wolałbym nie icon_wink.gif
Edit: myslalem nad zestawem jbl arena 180 120 125
Dzięki!

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Musisz to chyba przemyśleć, albo jaśniej napisać.
Owszem, od zestawu komputerowego to nic gorzej nie zagra ( chyba że radyjko turystyczne) , jednak zestaw kina domowego za 3500zł a tzw. stereo za 3500 to dwie różne rzeczy.
Dodatkowo te Sonusy miałbyś dodatkowo w kinie gdzie wykorzystać ? -zmarnotrawić jako np. kolumny efektowe ? Kolumny w kinie winny być te same z marki, z serii raczej też, nawet w średniej klasy kinie domym. Masz Beat B-100 Densen to dobry wzmacniacz.
Planujesz "jakieś kino" by robić sobie efekty na filmach z płyt ? Oczekujesz może, że takie kino zagra dobrze muzykę ? Panujesz zostawić Densena i kupić większe kolumny ? Żeby nagłośnić oglądane rzeczy w Tv nie trzeba zaraz zestawu kina. Pytań jest wiele, opcji też .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie ciężko mi znaleźć sposób na wykorzystanie tych Sonusów, z Beat B-100 dlatego sobie odpuszczę.

Myślę więc, żeby kupić jakiś amplituner pod kino domowe. Z niższych cen to Yamaha RX-V379, z wyższych Denon AVR-X2200W.

Oczekuje od tego kina najbardziej, że będzie fajnie sprawować się w filmach i grach. Muzyki będzie słuchanej z 20%.
Myślałem, żeby od razu uderzyć w 5.1. Nie wiem czy od razu kupować wszystkie głośniki, czy np najpierw jakieś fronty jak JBL Arena 180 czy 170.

Ogólnie podsumowując:

Chcicałbym sprzęt do filmów i gier, 5.1. Muzyka będzie słuchana sporadycznie.


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepiej było by zakupić amplituner pokroju Denon x2200 i wykorzystać podłączając obecne concertino. Ten Philips to jakiś żart a nie kino.

Do kupujesz resztę głośników i jest zestaw. A ten amplituner daje już możliwość przyzwoitego odsłuchu w stereo. Poprawa w stosunku do obecnego logitecha będzie znaczna.
Resztę można by dobrać z linii magnat quantum choć na suba przydał by się nieco większy budżet.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Myślę czy po prostu nie kupić setu Quadral Quintas 6500 + Yamaha r479. Za 3099 mogę złapać na allegro i wydaje się być sensowny, a Concertino zostawie na jakieś stereo osobne.

Na dobrą sprawę zastanawiam się nad tymi 2 setami:

http://allegro.pl/magnat-supreme-2002-supr...6163083264.html + Yamaha 479
Lub to: http://allegro.pl/yamaha-rx-v-479-musiccas...6155847366.html

ew to z subem: http://allegro.pl/kolumny-magnat-supreme-5...6006928944.html

Czytalem, ze Quadrale to calkiem udane glosniki, jak mozna je z magnatami porownac?

Wszelkie uwagi mile widziane!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Myślę czy po prostu nie kupić setu Quadral Quintas 6500 + Yamaha r479. Za 3099 mogę złapać na allegro i wydaje się być sensowny,



Jesli gry i filmy to zanim kupisz zastanow sie nad przyszloscia: Dolby Atmos i DTS:X
(ja prawie wtopilem i teraz plul bym sobie w brode)... uczmy sie na bledach/naukach innych (lol)

nie tak dawno stalem przed podobnym wyborem (z wiekszym nastawiniem na stereo ale mus KD)
zaczynalem od Yamaha 479 potem 679, nastepnie byl pomysl Pioneer 930 (wydawalo sie idealny) ale na koniec jednak wybor padl na Denon X2200W i to jest to (Atmos to miazga) a DTS:X bedzie dostepny ok czerwca.
dla Ciebie do kina bedzie tez dobry ktorys z ampi Onkyo np NR-545 (tanszy) lub NR-646 (to byl moj konkurent do Denona); oba maja DTS:X i Dolby Atmos

pomysl o tym zanim kupisz Yamahe 479 (chyba ze dzwiek w kinie nie ma dla ciebie znaczenia i zadowolisz sie DTS HD MA) to Yamaha odchacza wszystkie Twoje boxy icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

@novembre jakie masz fronty i głośniki sufitowe?



fronty to taga 606 se, sufitowych nie mam (mieszkanie w bloku i takie tam przeszkody)
obecnie używam/testuje pożyczone od kolegi Onkyo SKH-410 jako przystawki i dają rade.
z 2 strony przekonuje mnie też wypowiedz Andrew Jones'a co do odbicia efektów od sufitu zwłaszcza w kwestii wysokości umieszczenie głośnika
https://www.youtube.com/watch?v=KBHDtPu9UJk
zestaw na ta chwile to Taga 606 SE / Onkyo SKH-410 5.0.2
Denon daje możliwości max 5.2.2 ale ja celuje w 5.1.2 jako że blokowe mieszkanie to nie pałace z mega ilością miejsca i uważam ze 1 sub wystarczy (o kolejnych nakładach finansowych nie wspomne icon_smile.gif )
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Witam uprzejmie,

Pozwolę sobie podpiąć się pod ten wątek, bo "problem" jest zbliżony, nawet rozkład pomieszczenia podobny. Pomocy, proooszę. icon_wink.gif
Oczywiście też szukam "idealnego" zestawu pod KD. Początkowo gotów byłem wziąć pierwszy z brzegu zestaw z marketu, amplituner znanej marki + 5.1 - pewnie byłbym zadowolony i zaoszczędził mnóstwo czasu. Niestety - zacząłem czytać fora, opinie, recenzje... im więcej czytam, tym mniej wiem. icon_smile.gif
Budżet jaki mogę przeznaczyć na zestaw to 3000, rozciągliwe do 3.5, choć to prawie 2x tyle ile początkowo zakładałem. Chciałbym wydać te pieniądze "raz a dobrze", nie planując dokupowania kolejnych elementów.

Ile bym nie czytał, nie potrafię ustalić "złotego środka" - lepszy tuner czy lepsze kolumny? 5.0 czy może tańsze 5.1? A może 2.1? Choć marzy nam się surround, to niektórzy przekonują, że dobre kolumny "zmiażdżą" tańsze zestawy 5-głośnikowe.

Na wyjściu znajduje się 50-calowy tv. Źródło to netflix ze smart tv, naziemna cyfrowa (za jakiś czas pewnie nc+), sporadycznie x360. Zamierzam też dokupić jakiś niedrogi odtwarzacz blu-ray.
Do odtwarzania muzyki służy nam obecnie stara wieża Sony. Nie chciałbym chować płyt w piwnicy, więc fajnie byłoby to jakoś "przekierować" do nowego zestawu (może to nie ma sensu; jedyne wyjście to min-jack). Zależy mi też na tym, żeby amplituner obsługiwał Spotify. Muzyki słuchamy czasem "z kanapy", a czasami "z kuchni" lub "z tarasu", więc nie wykorzystując w 100% ustawienia i sprzętu.

Po przeczytaniu iluś stron stworzyłem sobie taką oto listę:
Yamaha RX-V379 (rozwiązanie "budżet" i przeniesienie środków na kolumny), 479 lub ew. wyżej
Onkyo 545 lub 646
Denon X1200

Głośniki - surround chcę powiesić na ścianie, około 1m za kanapą. Centralny - na stoliku pod tv lub podwiesić nad tv.
Tutaj upatrzyłem sobie:
Yamaha NS-50 + NS-P60
Taga Tav 606
Jamo 626
Pylon Pearl 25 + ?

Pokój również około 8x4, z czego połowę stanowi "cześć wypoczynkowa", u mnie akurat po prawej stronie, ograniczona "ściankami" 0.5 metra wchodzącymi w pokój (dawniej zabudowany balkon).

Będę próbował podjechać do salonu i posłuchać przynajmniej niektóre z ww. sprzętów, ale wszystkich nie jestem w stanie sprawdzić. Jakieś wskazówki, sugestie? icon_smile.gif Przekonałem żonkę do takich wydatków, chcę z nimi zdążyć zanim pojawią się inne priorytety. icon_wink.gif

Z góry dzięki!
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Postaram Ci pomóc w jak najlepszy sposób.
Zakładany budżet pozwoli na zbudowanie jednego jak i drugiego systemu. Mam na myśli stereo i kino.
To prawda co mówią stereo zagra lepiej. W tym budżecie stereo może nie zmiażdży jak to ujales kina jednak będzie lepiej.
To który system jest dla ciebie to tylko twoja decyzja. Lepiej grające kolumny nigdy nie spowodują efektu surround. Jeśli w 30 procentach słuchał byś m muzyki to poszedł bym w kino. Jeśli 30 procent to filmy, radio, konsola tv to idź w stereo.
Dźwięk przestrzenny daje bardzo dobry odbiór w kinie no nie ukrywajmy.

Uważam że nie nie ma sensu podłączać poprzedniej wiezy. Czy wybierzesz kino czy stereo będzie to prawdopodobnie urządzenie z funkcjami sieciowymi. Zgraj płyty na dysk do formatu flac i streamuj przez sieć.

Jeśli chciałbyś isc w kino to polecam zestaw onkyo 545 z kolumnami quadral quintas 6500. Amplituner zapewni ci możliwość nagłośnienia drugiej strefy. Więc możesz wyjść para kolumn na taras i cieszyć się dźwiękiem również tam. Sterowanie za pomocą telefonu lub tabletu z dowolnego miejsca w domu.

Z kolei przy wyborze stereo byłby to pewnie zestaw Yamaha rn500 lub onkyo 8130 wraz z kolumnami magnat quantum 675. Tu także możesz sterować z urządzeń mobilnych.

Czy mogę ci jeszcze jakoś pomoc?
W razie pytań lub wycen zapraszam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Dzięki za odzew.

Trudno to oszacować, ale raczej większość czasu włączony jest TV, więc raczej kierunek 5.0. W tyle głowy siedzi mi jeszcze ta koncepcja zainwestowania w same fronty i kompletowania zestawu z czasem. Z drugiej strony, zdaję sobie jednak sprawę, że to raczej kosztowne hobby icon_wink.gif, jakiegoś super pomieszczenia do audio nie posiadam, więc pakowanie nie wiadomo jakich pieniędzy w wypasione konfiguracje stanowiłoby trochę przerost formy nad treścią.

Na ten moment stawiam więc na Onkyo 545 i QQ 6500. Pomóżcie proszę rozwiać jeszcze drobne wątpliwości przed ostateczną decyzją. icon_smile.gif
- Czy warto jeszcze dołożyć do 646? Zyskam coś względem 545 przy ww. głośnikach? Poza skalowaniem do 4K (z którego nie skorzystam) nie widziałem w opisie jakichś powalających różnic. Lepsze komponenty, jakość wykonania, dźwięk, cokolwiek?
- Z tego co wyczytałem, tylne głośniki z zestawu qq 6500 mają konstrukcję zamkniętą. Czy dzięki temu nadają się do podwieszenia na ścianie? Ew. jaki rodzaj uchwytów byłby zalecany - "podstawki", mocowanie do tyłu kolumny czy jeszcze coś innego?
- Podobne pytanie dotyczy centralnego - nadaje się do zawieszenia nad TV, czy lepiej umieścić go na stoliku pod TV?
- Czy QQ6650 mają jakąś wielką przewagę nad 6500?
- Czy frontowe kolumny można postawić na tzw. kolcach?
- Czy jest sens schodzić w dół z ceną, np. wspomniana Yamaha 479 + NS-50 i NS-P60, a różnicę kilku setek zainwestować w subwoofer? Pytanie, czy jakość dźwięku obu zestawów w konfiguracji 5.0 uzasadnia różnicę cenową? Jeśli chodzi o funkcje sieciowe (spotify, streaming), wypadają podobnie.

Jeszcze raz serdeczne dzięki icon_smile.gif

Pozdrawiam.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Po przeczytaniu iluś stron stworzyłem sobie taką oto listę:
Yamaha RX-V379 (rozwiązanie "budżet" i przeniesienie środków na kolumny), 479 lub ew. wyżej
Onkyo 545 lub 646
Denon X1200

Głośniki - surround chcę powiesić na ścianie, około 1m za kanapą. Centralny - na stoliku pod tv lub podwiesić nad tv.
Tutaj upatrzyłem sobie:
Yamaha NS-50 + NS-P60
Taga Tav 606
Jamo 626
Pylon Pearl 25 + ?


Cytat

- Czy jest sens schodzić w dół z ceną, np. wspomniana Yamaha 479 + NS-50 i NS-P60 + subwoofer



Budżet powinien być racjonalnie zrównoważony, bo np. nawet jak kupisz amplituner za 3, czy 5 tys to z takimi pudłami jak Yamaha ns50 nic już nie nadrobisz. Kolumny powinny być maksymalnie dobre, w zestawach stereo, zwykle są droższe od reszty klocków, lub przynajmniej sporo iod wzmacniacza, a są dwie icon_wink.gif. Natomiast w kinie weź pod uwagę, że masz nie dwie kolumny, a 5, więc ta proporcja wypada niezbyt ciekawie.
Niestety wybierając amplituner KD i zestaw kolumn, poza dywagacjami na temat brzmienia tej , czy innej marki, faktem ile wydać i na co, trzeba brać pod uwagę pewne ograniczenia wydajności prądowej amplitunerów( bo moc niby jakaś jest) i próbować je ratować łatwymi w wysterowaniu kolumnami.
Więc w budowaniu kina domowego należy zwrócić uwagę na bardzo ważną rzecz jak efektywność kolumn (dB), impedancję kolumn ( zwykle jednak nie jest 8ohm), bo amplitunery kinowe są bardzo mało wydajne, basu jest niewiele, a dynamika nie powala ( względem sprzętu stereo).
Amplitunery z listy są, jakie są, salon masz duży, a więc nie powinno być problemu z ustawieniem i tu wybrałbym Jamo 626 lub 628 mają dobra efektywność i są w miarę łatwe w wysterowaniu dla słabego pieca, potem może Taga 606.
Obojętnie od konfiguracji i budżetu, sub w kinie jest potrzebny.


Co do źródła muzyki to te amplitunery mają usb wpinasz pendriva i odtwarzasz pliki, a zamiast mini-wieży łączonej po minijacku lepiej będzie już użyć do odtwarzania CD odtwarzacza bluraya/dvd, decydując się na kino chyba musisz go mieć icon_wink.gif

Cytat

- Czy frontowe kolumny można postawić na tzw. kolcach?


Kolego masz tu większe problemy niż kolce. Jeśli kolumny będą je miały, a masz gruby dywan to ustabilizujesz je kolcami. Jak masz kiepskie panele to się wbiją i będą ślady, ale raczej się nie wbiją bo to lekkie konstrukcje i i tak może rezonować. Są podkładki pod kolce, są kolce z okrągłym zakończeniem, można też zastosować nóżki-podkładki z tworzywa, korka, wszystko zależy od producenta i warunków mieszkaniowych.
Cytat

Chciałbym wydać te pieniądze "raz a dobrze",


Należałoby więc pochodzić posłuchać, odsłuchać różne zestawienia, a wcześniej poczytać, trochę liznąć wiedzy.
Bo to, że kupisz w ciemno amplituner i kolumny jakiejś marki, a te zgrają się z amplitunerem( czy też ampli da im radę), a całość będzie Ci odpowiadać brzmieniem i spełniać oczekiwania jest prawdopodobne, ale mało.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Treściwie. Dzięki.

Zdaje się, że niezbyt precyzyjnie opisałem pomieszczenie.
Załączam bardzo fachowy szkic. :>

DSC01446.jpg


Pokój około 8x4m. Szerokość przewidziana na ekran i kolumny frontowe to 2.6-2.8m. Długość "dynksów"/filarów wchodzących w pokój po prawej to 0.55m. Głośniki tylne chciałbym zawiesić na ścianie, ew. prawy na tym "dynksie". Wiem, że to nie są wzorcowe ustawienia, ale nic innego nie wymyślę.

Cytat

Budżet powinien być racjonalnie zrównoważony, bo np. nawet jak kupisz amplituner za 3, czy 5 tys to z takimi pudłami jak Yamaha ns50 nic już nie nadrobisz.


To są właśnie opinie, których tacy jak ja szukają. "Pudła" spadają na koniec listy. icon_wink.gif

A poważniej, odkąd zacząłem zadawać męczące pytania na forum, nie włączaliśmy w domu odtwarzacza CD. To chyba ostatecznie rozwiewa moje wątpliwości co do konfiguracji zestawu KD vs stereo. Muzyka bardzo rzadko słuchana jest z kanapy, więc potencjału lepszych kolumn pewnie byśmy nie wykorzystali.

Cytat

trzeba brać pod uwagę pewne ograniczenia wydajności prądowej amplitunerów( bo moc niby jakaś jest) i próbować je ratować łatwymi w wysterowaniu kolumnami.
Więc w budowaniu kina domowego należy zwrócić uwagę na bardzo ważną rzecz jak efektywność kolumn (dB), impedancję kolumn ( zwykle jednak nie jest 8ohm), bo amplitunery kinowe są bardzo mało wydajne, basu jest niewiele, a dynamika nie powala ( względem sprzętu stereo).


Kwestia tego, na ile specyfikacja pokrywa się z rzeczywistością i czy można wszystko dograć "na cyferkach z internetu". Rozumiem, że nie koniecznie, ale Wy pewnie orientujecie się, czy dany amplituner "uciągnie" zestaw czy raczej będzie niedomagał. Być może to pozwoliłoby z miejsca wyeliminować cześć rozważanych opcji.

Cytat

Amplitunery z listy są, jakie są, salon masz duży, a więc nie powinno być problemu z ustawieniem i tu wybrałbym Jamo 626 lub 628 mają dobra efektywność i są w miarę łatwe w wysterowaniu dla słabego pieca, potem może Taga 606.
Obojętnie od konfiguracji i budżetu, sub w kinie jest potrzebny.


626/628 wydają się bardzo ciekawe, nie brałem ich wcześniej pod uwagę. Myślę, że 628 może być nawet nieco "za bardzo". Żonie się spodobały, a to ważne. icon_wink.gif
Sub będzie, ale raczej używany i trochę później.

Cytat

Kolego masz tu większe problemy niż kolce.


To prawda. icon_wink.gif

Cytat

Należałoby więc pochodzić posłuchać, odsłuchać różne zestawienia, a wcześniej poczytać, trochę liznąć wiedzy.
Bo to, że kupisz w ciemno amplituner i kolumny jakiejś marki, a te zgrają się z amplitunerem( czy też ampli da im radę), a całość będzie Ci odpowiadać brzmieniem i spełniać oczekiwania jest prawdopodobne, ale mało.


Zgadza się. Aczkolwiek - może nie podkreśliłem tego na początku - obecnie słuchamy głośników tv i kilkunastoletniej wieży sony. Stąd zakładam, że czego bym nie wybrał, i tak będzie fajnie. Z drugiej strony - nie jestem głuchy, słyszę różnice między jednym czy drugim tv, słuchawkami czy głośnikami. Teraz zdaję sobie sprawę z tego, jak naiwne było myślenie, że da się wytypować bezdyskusyjnego faworyta. icon_wink.gif


Podsumowując i jeszcze raz zerkając na ceny, aspekty estetyczne i minę żony, będę starał się wybrać coś z poniższych (aczkowliek po Waszych sugestiach i dalszej lekturze internetów skłaniam się w kierunku Onkyo):
- QQ6500 / Jamo s626/628 + Onkyo 545 / Yamaha rx-v479 (wizualnie jednak Jamo icon_wink.gif - głos żony)
- Taga 606 + Onkyo 555 / Yamaha rx-v481 / Yamaha rx-v579

W drugim wariancie niższa cena głośników (606 v.3, nie SE) pozwala mi wsadzić nieco więcej pieniądza w amplituner. Parametry 555 prezentują się interesująco - większa moc, pobór prądu znacząco mniejszy od 646 - chyba że to błąd w opisie. Gdybyście mi powiedzieli, że ten model wyciągnie więcej z Taga 606 niż starsze amplitunery z QQ/Jamo, to byłby faworyt. ;P Do tego ARC (545 zdaje się nie posiada) - netflix'a oglądam z tv.
Przewagą Yamahy w tym zestawieniu jest cena. ;P
Jeżeli uważacie, że coś z tego "nie zagra", to proszę podzielcie się uwagami. icon_smile.gif


W sobotę jadę posłuchać. Mam nadzieję, że będzie łatwiej zdecydować.


... a myślałem, że wybór telewizora to było wyzwanie...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Kwestia tego, na ile specyfikacja pokrywa się z rzeczywistością i czy można wszystko dograć "na cyferkach z internetu". Rozumiem, że nie koniecznie, ale Wy pewnie orientujecie się, czy dany amplituner "uciągnie" zestaw czy raczej będzie niedomagał.


Kwestia na ile pewne dane pokrywają się z faktami, to raz, inna sprawa na ile pewne dane liczby faktycznie "grają", jedne tak, ale inne nie, trzy na ile umiemy uważnie czytać.
Nikt (chyba ) nie wybiera auta na zasadzie ma mieć około od 0 do 100km/h w 10s , maksymalna 180, hamowanie 38m i wierzy w spalanie równe 5l , bo może się zdziwić jak bardzo różne auta zmieszczą się w tych założeniach.
W amplitunerach kinowych niestety nie ma nadmiaru mocy, czy lepiej napisać dobrej wydajności. Opisy z reklamowych gazetek, nijak nie mają się do rzeczywistości np. 5x120W to bzdura, bo 120W bywa, ale jak doczytasz dane na stronie www, tylko przy 1 włączonym kanale, paśmie 1kHz i 6 ohm- więc warunki abstrakcyjne. Realia są takie, że na dwu kanałach jest sporo mniej, a w trybie wielokanałowym jest tego 1/3, 1/4. Nie byłoby w niedużej mocy nic złego, bo wzmacniacze stereo o mocy 40-50W pięknie i mocno grają , ale nadal jest w kinówkach problem z wydajnością, czyli amplituner nie ma zabezpieczenia w zasilaczu na poprawne odtworzenie pełnego pasma. Zasilacze wzmacniaczy stereo czyli dwu kanałów, bywają mocniejsze od wielokanałowych ( 5, 7) w amplitunerach.
Nie stanowi zwykle głośne odtworzenie pasma-dźwięków które nie powodują spadku oporności w kolumnach. Jednak niskie tony, bas powoduje zwykle w kolumnach spadki do 4 ohm, a więc duże zapotrzebowanie na prąd, którego amplituner czasami zwyczajnie nie ma, wynikiem czego jest słabszy bas i dynamika w muzyce.
Przekładając to na motoryzację (może nie 1 do 1) to tak jakbyś miał do wyboru silnik 1,0 100KM i 95Nm oraz 1,8 też 100KM 200Nm, moc ta sama, ale wiadomo, że te silniki będą zachowywać się zupełnie inaczej.
Nie chcę zniechęcić Cię od amplitunera kinowego ale jak wybierasz jakiś niedrogi model, czytaj uważnie, słuchaj i jeszcze uważnej dobieraj kolumny.
Jeśli piszesz, że nie wsłuchujesz się raczej w muzykę siedząc na wprost kolumn, tylko bardziej w biegu, czy z boku, zestaw kinowy może wystarczy, ale dobrany z głową.
Wybierając wiec kino wolałbym coś grającego masywnie kinowo z tzw. "mięchem" i tu Jamo s 626 gra lepiej od Tagi 606 ( słaby ten wybór, co zrobić).
Jak będziesz w markecie, salonie posłuchaj tez, że jednak inne brzmienie ma ampli Yamahy, a inny Denona, Pioneera . Yamaha gra nieco detalicznie, analitycznie, a Pioneer, czy też Denon ma nieco więcej dynamiki w niższych rejestrach. Onkyo ustawię gdzieś pomiędzy nimi jako bezpieczny wybór. Dla mnie połączenie np . Yamahy 479 z Tagą 606 gra zbyt analitycznie, nieco męcząco, bez dobrego dołu i średnicy, bo ampli i kolumny mają takie cechy. Yamaha 479, jest dobra w swej cenie, czy Onkyo pasują bardziej do Jamo s 626 bo Jamo ma dobry bas i średnicę, daje nieco miecha, Quadral 6500 pewnie też lepszy, lub bardziej kinowy od Tagi606. Natomiast Pioneer vsx 830, czy Denon może lepiej sprawdzi się z Tagą, czy innymi kolumnami sucho grającymi z przeciętnym basem.

Cytat

Parametry 555 prezentują się interesująco - większa moc, pobór prądu znacząco mniejszy od 646


Z mniejszego poboru prądu w amplitunerze, aż tak bym się nie cieszył. Faktycznie model niższy jest lżejszy bo pewnie ma mniejszy słabszy zasilacz, a wiec może być ciut gorzej z brzmieniem i wysterowaniem kolumn. Na słabszym zasilaczu, uwierz na prądzie nie zaoszczędzisz więcej niż 2gr, a może odpić się czkawką na co dzień. Oczywiście nie ma skreślać amplitunera marki X mającego np. 450W względem Marki Y np. 520W, trzeba posłuchać. Jednak w obrębie tej samej firmy jeśli model wyższy to nie tylko jakiś niepotrzebny modny dodatek, a właśnie lepszy zasilacz, jakieś inne rozwiązanie to warto . Szkoda ,że coraz więcej najnowszych amplitunerów to już 7.1 , a nie 5.1 , bo nie wiele osób wykorzysta 7.1. Niby 5.1 bywają ale mają mniej dodatków, firmy idą w 7.1, 9.1- duże liczby się dobrze sprzedają...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cześć. Dzięki za odzew.

Trudno to oszacować, ale raczej większość czasu włączony jest TV, więc raczej kierunek 5.0. W tyle głowy siedzi mi jeszcze ta koncepcja zainwestowania w same fronty i kompletowania zestawu z czasem. Z drugiej strony, zdaję sobie jednak sprawę, że to raczej kosztowne hobby icon_wink.gif, jakiegoś super pomieszczenia do audio nie posiadam, więc pakowanie nie wiadomo jakich pieniędzy w wypasione konfiguracje stanowiłoby trochę przerost formy nad treścią.

Na ten moment stawiam więc na Onkyo 545 i QQ 6500. Pomóżcie proszę rozwiać jeszcze drobne wątpliwości przed ostateczną decyzją. icon_smile.gif
- Czy warto jeszcze dołożyć do 646? Zyskam coś względem 545 przy ww. głośnikach? Poza skalowaniem do 4K (z którego nie skorzystam) nie widziałem w opisie jakichś powalających różnic. Lepsze komponenty, jakość wykonania, dźwięk, cokolwiek?
- Z tego co wyczytałem, tylne głośniki z zestawu qq 6500 mają konstrukcję zamkniętą. Czy dzięki temu nadają się do podwieszenia na ścianie? Ew. jaki rodzaj uchwytów byłby zalecany - "podstawki", mocowanie do tyłu kolumny czy jeszcze coś innego?
- Podobne pytanie dotyczy centralnego - nadaje się do zawieszenia nad TV, czy lepiej umieścić go na stoliku pod TV?
- Czy QQ6650 mają jakąś wielką przewagę nad 6500?
- Czy frontowe kolumny można postawić na tzw. kolcach?
- Czy jest sens schodzić w dół z ceną, np. wspomniana Yamaha 479 + NS-50 i NS-P60, a różnicę kilku setek zainwestować w subwoofer? Pytanie, czy jakość dźwięku obu zestawów w konfiguracji 5.0 uzasadnia różnicę cenową? Jeśli chodzi o funkcje sieciowe (spotify, streaming), wypadają podobnie.

Jeszcze raz serdeczne dzięki icon_smile.gif

Pozdrawiam.



Witaj ponownie,

Onkyo 646 gra lepiej w stereo, jest dużo mocniejszy co powoduje swobodniejsze granie. Tak różnica będzie, choć lepiej przeznacz ją na subwoofer i ciesz się pełnym kinem domowym.
Kolumny można powiesić na ścianie za pomocą uchwytów. Jest tego troche nawet na znanym portalu aukcyjnym. Najlepsze są uchwyty które "łapią" kolumnę w szczęki. Wówczas jest możliwość regulacji w pionie i poziomie.
QQ6650 i 6500 to te same kolumny różnią się kolorem. 6650 ma także przeniesiony otwór bass reflexu do przodu.
Na kolcach stoją w głownej mierze fronbty. Izoluje to drgania obudowy od podłoża. Można
Uważam żę warto mieć w systeie subwoofer który wiele zmienia, bardzo wiele. Ale nie na zejscie na NS50, które przy Quadralu grają mdle i bez wyrazu.Rożnica w cenie jest uzasadniona.

W razie kolejnych pytań lub wycen zapraszam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Czuję się zobowiązany poinformować o dalszym ciągu tej wzruszającej historii wszystkich, których nic to nie obchodzi. icon_wink.gif

Słuchałem w jednym z popularnych elektromarketów zestawu RX-V479 + NS-50/NSP-60. Kawałek dalej stał zestaw z nieco droższymi - około 500zł - kolumnami, też Yamaha, ampli ten sam. Różnica była wyraźnie słyszalna, mimo kiepskich warunków odsłuchowych (a może właśnie dlatego, hmm...). Pierwszy zestaw był płytki jak dialogi w Klanie. Stwierdziłem więc, że jeszcze trochę posłucham, poszukam - bo skoro przy takim prostym porównaniu różnice są tak duże, to co będzie dalej...?

Później miałem okazję posłuchać zestawu Pioneer VSX-830 + Taga Tav 606F. Nie podobało mi się. Brakowało... no nie wiem, wszystkiego było mało. Słowem - kiepskie wrażenia.
Obok stały:
- Zensor 7 + Yamaha RX-V679 - Tu już było słychać przepaść między tym zestawem, a wymienionym wyżej Pioneer + Taga. Ogólnie dźwięk przyjemny (fachowy opis...), jednak coś nie pasowało przy wysokich tonach i wokalu, tak jakby trochę za "ostro", metalicznie.
- Wafle diamond 240 + Denon pma-520 z jakimś odtwarzaczem cd - Porównywalnie do poprzedniego zestawienia, z minimalną różnicą na plus, dźwięk wydawał się głębszy.
- Magnat 677 + do HK3770 - Ten zestaw podobał mi się najbardziej. Odtwarzałem m.in. https://open.spotify.com/track/6hFSHbT6eD6Fq7sb8baBJl - super wrażenie, jakby w centrum sceny. Na dwóch kolumnach. Przyznam, że tego się nie spodziewałem.

W efekcie - zaczynam jednak skłaniać się w kierunku stereo oraz nieco lepszych kolumn.
Ale znów nasuwa się kilka pytań - jeśli pozwolicie.

Na różnicę między amplitunerem video a stereo podczas słuchania dwóch kanałów zwracają uwagę wszyscy i wszędzie. W salonie sprzedawca przekonywał, że w tych samych pieniądzach lepiej wziąć ampli stereo (8130/8150) niż video (545/646). Mam nadzieję, że uda mi się w tym tygodniu porównać i przekonać samemu.
Ale jak to jest ze zwykłym wzmacniaczem? Czy wzmacniacz stereo wgniecie w ziemię amplituner stereo? Z jednej strony - zależy mi na radiu (internetowe i tradycyjne), Spotify, bluetooth. Kupując amplituner, dostaję wszystko w jednym pudle (Yamaha R-N500, Onkyo TX-8130, ew. 8150), z mniejszą ilością kabli i za mniejsze pieniądze niż wzmacniacz + reszta gratów. Z drugiej, jeśli dźwięk miałby być znacznie lepszy...

I "last but not least", polecano mi kolumny Heco 702 jako tańszą alternatywę dla Magnatów. Jak byście ocenili taką propozycję?

Ach, no i dlaczego jest taka nędza z amplitunerem video vs stereo, skoro ostatecznie chodzi o moc dostarczaną do głosnika - a tuner video pobiera znacznie więcej prądu (przynajmniej na papierze), ma podobną moc na kanał (przynajmniej na papierze), głośnik chyba i tak nie pracuje z maksymalną mocą w obu przypadkach i nie słuchamy na pełen regulator? icon_razz.gif

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj. Po pierwsze bardzo dobrze że sprawdziles na własne uszy.
Sprawdziles też sprzęt z różnych budżetów. Nie dziwne że grały lepiej. Ns50 grają tak płytko. Kolumny do małych pomieszczeń typowo kinowych z akcentem na stosowanie zewnętrznego subwoofera. Pioneer 830 mi osobiście też nie leży dźwiękowo. Zensory z Yamaha to już ciekawe połączenie. Pewnie po odpowiedniej kalibracji i ustawieniu było by już dobrze.
Magnat 677 to jeden z lepszych kolumn w swojej cenie i nie dziwię się że mogą ci się podobać. Od razu mówię że seria victa jest tańszym odpowiednikiem ale magnaty są lepsze. Jak chcesz iść w heco to konkurencja to wyższy model music style 900. I tu heco pokazują klasę grania.

Między amplitunerem stereo a wzmacniaczem nie usłyszysz różnicy przygniatajacej. Owszem delikatna różnica jest jednak funkcjonalność przekonuje wiele osób do wyboru amplitunera.

Różnica w dźwięku między amplitunerem av i stereo nie wynika z mocy jak myli to wiele osób. Av może być dużo mocniejszy a i tak zagra gorzej. Jest to kwestia szumów, pasma przenoszenia czystości grania i strojenia całego pasma. Amplituner av służy do av owszem odtwarza muzykę ale jest to u niego funkcja dodatkowa.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...