Skocz do zawartości

Kolumny podłogowe z bass-reflex z przodu


MiBu

Recommended Posts

Witam
Proszę o poradę w doborze kolumn podłogowych z przednim bass-reflexem.
Obecnie mam kolumny Monitor Audio Silver 8 (2x BR z tyłu).
Kolumny są odsunięte od ściany do tyłu kolumny o 70cm (dalej nie mogę odsunąć).
Jedna para BR w kolumnach ma włożone zatyczki z gąbki.Pomimo to, przy odsłuchu niektórych utworów bas robi się buczący.
Z kolei jak zaślepię gąbkami oba BR, to czasem basu jest za mało.
Kolumny są ustawione w pomieszczeniu 32m (8x4), z środkiem miedzy nimi na 1/3 długości dłuższej ściany.
Inaczej też niestety ustawić ich nie mogę.
Elektronika współpracująca to obecnie zestaw Cambridge Audio:
- Azur 651BD - jako transport, podłączony przez wyjście koncentryczne do
- Stream Magic 6 – pracujący jako DAC i przedwzmacniacz cyfrowy, podłączony z XLR do
- Azur 651W, czyli wzmacniacza mocy.
Zastanawiam się nad kolumnami z przednim BR dość tanimi, ale podobno dobrymi, tzn. STX Φ-Neutrino FX-150.
Zastanawiam się czy zakupić je do testu, ponieważ w mojej „wiosce z tramwajami”, czyli w Szczecinie odsłuchać ich nie ma gdzie.
Producent ma wypuścić je w maju z jasnymi okleinami, a na takich mi zależy.
Może jakieś inne kolumny, nowe lub używane do 7.000 które nie będą buczeć basem w moich warunkach ?
Pozdrawiam serdecznie.


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To raczej wina akustyki a nie kolumn.
Wolałbym raczej pokombinować jeszcze z grubością zatyczek z gąbki do basrefleksów.
Może lepszy efekt dałoby włożenie zatyczek do obydwu kolumn i... przysunięcie ich trochę do ścian.
Bo nieraz nie odległość od ściany, ale pewne ustawienie może być niekorzystne. I przesunięcie kolumn o 10 cm może spowodować, że zaczną grać inaczej. Także przesunięcie miejsca odsłuchowego (przód/tył) może przynieść dobre efekty.
Jeśli wszelkie kombinacje z zatyczkami i przesuwaniem kolumn czy miejsca odsłuchowego nie pomogą, to może rzeczywiście trzeba pomyśleć o innych kolumnach.
Tylko, że mniejsze albo o innej budowie mogą nie zagrać tak mocnymi niskimi tonami jak chcesz.
Ale nie kupowałbym STXów, choć to ciekawy, niezły model. W takim budżecie rozejrzałbym się za kolumnami Xavian Giulietta.
Obudowa zamknięta daje możliwość bliższego postawienia przy tylnej ścianie. Niskie tony będą precyzyjne, szybkie, ale na pewno nie za obfite. A cała reszta, super klasa icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jest to wina akustyki. Monitor Audio wlasnie tak grają. Mająmiekki bas ktory po prostu przy szybszych uderzeniach się gubi.
Seria Silver nieco poprawiła to w stosunku to RX ale wielu uzytkowników dalej to odczuwa.
Moim zdaniem szukasz kolumn z kontrolowanym basem.

Do 7000 zł?
Nowe: Studio 16HZ Minas Anor, Tannoy Precision 6.2 (choć tu nie do Cambride), Heco Celan GT 702,
Z używanych wybór jest na prawdę spory, Wspomniane Xaviany, Audio Physic, Dali Grand, Proac i ....... wybierać i przebierać icon_smile.gif

W razie pytań zapraszam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Dzięki za odpowiedzi !
Na razie pokombinuję jutro z zatyczkami i ustawieniem kolumn.
Kolumn tak na prawdę nie chciałbym zmieniać.
Te jako jedyne z wielu które się u mnie przewinęły akceptuje małżonka.
Chodzi oczywiście o ich kolory, obudowy (tzw. natural oak) i membran icon_smile.gif
Wielu z nas chyba tego doświadczyło, że gderliwość niewiast w tej sprawie jest nie do zniesienia icon_smile.gif)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No cóż. Ja tego nie znam. Raz tylko moja luba zapytała, czy kolumny muszą być tak daleko odstawione od tylnej ściany. Odpowiedziałem, że tak lepiej grają.
I po rozmowie. Choć oczywiście często tłumaczę jej co, jak i dlaczego, jeśli idzie o stereo.
Małżonkę wybrałem równie starannie jak sprzęt audio icon_cool.gif . Zanim podjąłem decyzję o byciu razem wypytałem o różne sprawy, zorientowałem się jaki jest jej stosunek do mojej pasji. Obserwowałem zachowanie, ponieważ zamieszkaliśmy wcześniej razem a ja wprowadziłem się oczywiście ze swoim zestawem stereo.
Meble kupiłem takie by pasowały do kolumn. Naturalne drewno.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Czy dobrym rozwiązaniem w mojej sytuacji będą kolumny w obudowie zamkniętej, 3 - 4 drożne ?
Znacie takie ?



Zamkniętych pewnie, że można szukać z tym, że chyba łatwiej będzie znaleźć jakieś z BR który nie wchodzi mocno w reakcje ze ścianą, lub modeli z br w dół, czy też modeli z tzw. linią transmisyjną ( w dół.)
4 drożne kolumny(nie mylić z ilością głośników), hmm to też średni pomysł, dość często aż taki liczny podział pasma w zwrotnicy i taka specjalizacja głośników niewiele daje. Bywa że np. ultra wysoko tonowy głośnik, jest mało słyszalny dla ludzi, lub w innych modelach tez podział basu na dwa pasma ( plus średnie i góra) daje niespójne pasmo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakieś konkretne sugestie ? ("...chyba łatwiej będzie znaleźć...")


Znalazłem ciekawe kolumny w obudowie zamkniętej:
http://akustyk.com.pl/p/153/114/akustyk-rr22

Czy ktoś się z nimi zetknął ? Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety nie mam informacji o używanych.
Wysłałem prośbę do producenta o ofertę uwzględniającą mój sprzęt, warunki odsłuchowe i preferencje.
Takie same zapytanie wysłałem do innego producenta - Sonus Oliva z Gdańska.
Niestety na odsłuch nie mogę się wybrać icon_sad.gif
Z drugiej strony posłuchać kolumny przez kupnem ma jedynie chyba sens w środowisku i z sprzętem gdzie będą używane.
Jak będę miał informacje - dam znać. Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście, że zawsze gdzie tylko możliwe trzeba posłuchać. Jeśli nie we własnym domu, to chociaż po to, by się przekonać, czy Ci taki rodzaj dźwięku odpowiada.
Dlatego warto szukać ofert w pobliżu swojego miejsca zamieszkania (którego większość forumowiczów się wstydzi, bo nie podaje icon_mrgreen.gif )
Można nieraz dogadać się ze sprzedającym, na odsłuch we własnym domu. Na przykład po wstępnym odsłuchu u niego, jeśli kolumny Ci się spodobają a nie wiesz jak zagrają i Ciebie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Możesz spróbować w drugą stronę - kolumny bardzo dobrze wentylowane kilkoma bas refleksami co zmniejsza ciśnienie w kierunku ściany. Np seria RTi od Polk Audio dodatkowo ma dyfuzor rozpraszający i zmieniający kierunek ciśnienia wydmuchu
http://sklep.rms.pl/polk-audio-rti-a7-rtia...-podlogowe-2szt
http://sklep.rms.pl/polk-audio-rti-a9-rtia...-podlogowe-2szt
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Radziłbym ci zostawić te MA Silvery 8, to dobre kolumny choć niełatwe do ustawienia i dobrania odpowiednich kabli, jest to dosyć trudne z Cambridgem ja na Twoim miejscu popracowałbym nad akustyką i kablami, praktyczne każdy sklep wypożycza kable głośnikowe i sygnałowe no i oczywiście akustyka, znaczenie ma nawet pod jaką ścianą stoją kolumny (oby nie przy gips kartonie). Trochę pracy i możesz być bardzo zaskoczony efektami icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Dziękuję za wszystkie sugestie i opinie.
MA Silver 8 aktualnie sprzedaję.
Niestety nie miałem możliwości aby odsunąć je wystarczająco od ściany z tyłu - co najmniej na metr.
Tylko wtedy w moich warunkach nie miałem problemów z basem.
Pisałem wcześniej o firmie Pana Andrzeja Witka - Sonus Oliva z Gdańska.
Otóż zamówiłem tamże kolumny trójdrożne.
Od tygodnia mam już je w domu.
W kolumnach zastosowano głośniki:
- wysokie: Accuton C25-6-012
- środek: ScanSpeak Revelator 15M/4531K00 (ten z nacięciami)
- bas: ScanSpeak Classic 10" 25W/8565-01
Głośnik basowy nie jest wentylowany.
Kolumny ważą po 40kg. Stoją na kolcach na podstawkach granitowych.
Załączam zdjęcie kolumny oraz zwrotnicy (za zgodą autora).
Kolumny mają pochyły od podstawy do góry front.
Na całej powierzchni pokryte są fornirem.
Co do brzmienia, skończyły się wreszcie problemy z basem.
W porównaniu do MA różnica w jakości dźwięku jest kolosalna.
Od nowa odkrywam moje nagrania.
Kupiłem w ciemno, bez odsłuchu, ale nie żałuję każdej złotówki.

DSC01446.jpg


DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gratuluję zakupu kolumn. Tym bardziej, że grają bez przykrych efektów. Ale mogą na pewno zagrać jeszcze dużo lepiej, bo mają dobre głośniki i wysokiej jakości elementy w zwrotnicy, solidne okablowanie wewnętrzne. Oczywiście wszystko zależy od aplikacji, ale potencjał jest. Mam nadzieję, że panowie z Sonus Oliva dobrze wykonali swoją robotę.

Oczywiście jak wspomniał kolega wyżej popracuj maksymalnie nad akustyką. To się na pewno opłaci. A następnie trzeba myśleć o lepszym, wysmakowanym wzmacniaczu. Tu już nie wypada nawet byle czego pod takie kolumny podłączać.
Owszem będzie jakoś grało, ale przecież nie o "jakoś" Ci chodzi, prawda?
Później lepsze źródło, okablowanie. Sam wiesz. jeszcze długa droga. Ale mam nadzieję od teraz coraz przyjemniejsza. icon_biggrin.gif

Ciekaw jestem skąd pomysł na te kolumny?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałem w rożnych miejscach wiele pochlebnych opinii o kolumnach tej manufaktury.
Ponadto chciałem kupić kolumny 3 drożne w obudowie zamkniętej z jasną okleiną, czego w akceptowalnej cenie nie ma raczej na rynku. Miałem przyjemność odsłuchać kolumny przed odbiorem u Pana Andrzeja Witka. U mnie nie grają tak spektakularnie, ale też będzie to bodziec do dalszych poszukiwań pozostałych elementów systemu.
Już poczyniłem pewne kroki.
1. Mój DAC (Stream Magic 6) miał wykonaną niedawno modyfikację przez kolegę "muda44",:
http://allegro.pl/cambridge-audio-stream-m...6333431569.html
2. Obecnie będzie wymieniony interkonekt, również na wyrób Sonus Oliva, konkretnie XLR1 Ag.
3. Wybieram się na odsłuch końcówki mocy - Linn LK 280 z zasilaczem zewn. Linn Spark.

Zabieram mój DAC jako testowe źródło (pliki flac z pendrive podłączonego do USB).
Myślę że zagra to lepiej niż obecna końcówka CA 651W.
4. Rozważam też wymianę transportu CA 651BR na OppO BDP-103D. Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam
Kabelki srebrne XLR z Sonus Oliwa dojechały.
O rozjaśnieniu można mówić wyłącznie w sensie pozytywnym.
Mam na myśli to, że słychać więcej szczegółów w nagraniach.
Z pewnością nie jest to autosugestia.
Inną rzeczą jest to że obecne kable były bardzo budżetowe...

W każdym razie na kolejny ogień idzie wymiana końcówki mocy CA 651W.
Będę szukał czegoś raczej używanego do 5tys. Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobre interkonekty ze srebra mają to do siebie, że z czasem potrafią zagrać coraz lepiej, coraz płynniej, bez wyostrzeń.
Może rzeczywiście zagrają nieco jaśniej, czy nawet odrobinę chłodniej. Ale wszystko w granicach wysokiego stopnia kultury dźwięku.

Choć jak pisałem, kable powinno się jednak dobierać po zakupie głównych elementów systemu audio.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...