Skocz do zawartości

Kilka prostych pytań odnośnie pierwszego stereo


2pac01

Recommended Posts

Powiem szczerze, że już jestem troszkę zmęczony tym poszukiwaniem idealnego dźwięku. Wiem doskonale, że każda kolumna ma swoje brzmienie i szukanie ideału po prostu nie ma sensu bo i tak go nie znajdę. Zrobiłem od początku założenie, że szukam zestawu do reggae i koncertów i tego się trzymam. Nie jestem i nie mam ambicji żeby być audiofilem. Po drugie nie stać mnie na to i nie mam odpowiednich warunków. Jak powiedziałem Panu w salonie czego dokładnie szukam to stwierdził, że oczywiście nie ma problemu ale muszę przyszykować na początek ok 20000zł i zaprasza mnie do salonu obok gdzie właśnie testują nowe listwy zasilające za 8000zł icon_smile.gif Mam świadomość, że w cenie do 3000zł to wszystko jest porównywalne ale to właśnie JBL ujął mnie tym, że nie krzyczy a spokojnie mówi. To właśnie ta cecha spotykana w kolumnach z dużo wyższej półki cenowej przekonuje mnie do takiego a nie innego wyboru. Kolejna sprawa to dobór odpowiedniego wzmacniacza. Mając tak ładnie, referencyjnie grające, mocne kolumny potrzeba teraz odpowiedniego wzmacniacza, który swoją charakterystyką brzmienia najzwyczajniej w świecie je dopełni. Do Magnata nie mam przekonania, bo od zawsze kojarzył mi się z tubami w bagażniku BMW e36 co oczywiście nie oznacza, że są złe. JBL ma podobnie icon_razz.gif Cantona znam jeszcze z czasów kiedy bawiłem się w car audio i mam takie wewnętrzne przekonanie, iż jest to raczej marka lubiąca analityczne, szczegółowe brzmienia z ekspozycją górnej części pasma dobrego bardziej do słuchania klasyki niż reggae a nie tego przecież szukam. W salonie w którym byłem mieli Chrono i pytałem nawet o nie ale sprzedawca stwierdził, że szkoda nawet je podłączać bo to zupełnie inna bajka. U mnie w aucie Canton na zwrotnicy pracował ze wzmacniaczem marki Axton jeszcze z czasów ręcznej ich produkcji przy decku Clarion DRX9575.

Dziękuję za nakreślenie mi tematu wzmacniaczy. Nie ukrywam, że do JBLa będzie trzeba zaprząc coś ciepłego i mocnego tak więc szukam mając a uwadze wymienione modele icon_smile.gif

Pytanie mam jeszcze o kable. Czy wspomniane w poprzednim poście Melodiki PR będą dobre?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chodzi o kolumny to zdecydowanie Twój wybór i sam wiesz najlepiej co Ci się podoba. Jednak osobiście byłbym za tym co napisał kolega ToTameALand , aby nie rezygnować z kolejnych odsłuchów, nie musisz przecież przez parę lat odsłuchiwać różnych kolumn icon_wink.gif Jednak chociaż jeszcze z 2 odsłuchy by Ci mniej więcej dały większy zarys różnic w brzmieniu kolumn z tego przedziału cenowego.

A może jednak są kolumny , które by Ci się bardziej spodobały? W temacie audio jednak trzeba trochę cierpliwości , aby później nie żałować wyboru dokonanego na szybko. Może być tak , że teraz zakupisz co wybrałeś , a po pewnym czasie jak emocje opadną powiesz sobie, przeglądając internet: "kurczę, ciekawe jakby zagrały te kolumny, albo te..., może byłoby lepiej "

Oczywiście Twój wybór icon_wink.gif

Kable Melodika to moim zdaniem bardzo fajne kabelki w swojej cenie, na pewno nie popsują za dużo w dźwięku, jednak co do wyboru okablowania to bym je zostawił na sam koniec. Doszlifujesz sobie wtedy w dźwięku co zechcesz , jak się już odsłuchasz, oczywiście będzie to zmiana delikatna , ale jednak trochę wnosząca. A póki co bym zakupił po prostu jakieś przewody do kolumn z miedzi beztlenowej OFC.
Np:
http://allegro.pl/przewod-glosnikowy-excel...5460070036.html

Co do cieplejszych wzmacniaczy z nowych to Advance Acoustic Xi-60, ale ja go nie widzę z kolumnami JBL Studio 280- za bardzo wycięta góra byłaby w takim zestawieniu. Denon Pma 720 ae to ciut ocieplony wzmacniacz, Nad 326 również grający z lekkim ociepleniem. Kolejny przykład, który warto odsłuchać to Xindak A06, czy też jakiś podstwowy AMC.

Większy wybór będzie wśród wzmacniaczy starszych używanych i nieraz lepszych od powyższych przykładów.

Ale do żadnego z tych wzmacniaczy nie podepniesz pena z muzyką. Więc musisz zdecydować co będzie źródłem dźwięku bo telefon to nie najlepsze wyjście...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo mylisz się pisząc że kolumny do 3 tys są podobne, czy bardzo porównywalne, bo być może tu różnice są największe, zaskakujące. A już pewnie nie mniejsze niż w innych widełkach cenowych.
A te jbl jako wzór spokojności i dojrzałości, czy emocji w tym budżecie, proszę nie icon_wink.gif Daj sobie szansę jeszcze. Prwnie że na klipschu i jblu świat się nie kończy,
Co do większego głośnika 290, względem 280 basu będzie więcej, ale czy o samą ilość Tobie tu chodzi ? Nie ma tu jakiejś recepty czy jednoznacznych recept, zasad, co prawda większy coś da , statystycznie więcej. Jednak słyszałem kolumny z b. dużym głośnikiem gdzie ilość basu nie była priorytetem, było go mniej niż w sporo mniejszych konstrukcjach.
Zaś monitor Diapasona miał taki cudowny i potężny bas jakby stały za nimi potężne kolumny, tak więc trzeba zawsze posłuchać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masz rację Jacku zostanę przy modelu 280...może troszkę się zapędziłem i zbyt mocno generalizuje... Kolega Note też ma rację w tym co mówi - nie przeczę... problem polega jednak na tym, iż nie jestem w stanie przesłuchać każdej dostępnej na rynku kolumny. Co więcej w każdym sklepie podpięty jest inny amplituner/wzmacniacz, jest różna powierzchnia i umeblowanie a nawet przewody. Ciężko mi jako osobie nie obeznanej w temacie brać na to wszystko poprawki i podjąć najlepszą możliwą decyzję. Stąd też napisałem o tym podobieństwie. Wystarczy słaby wzmacniacz i już nie usłyszę tego dobrego co być może wyciągnie inny przez co wpłynie to na podjęcie błędnej decyzji. Byłoby też fajnie gdybym wiedział co jest słabe/dobre/ciepłe itd. Dlatego właśnie zwróciłem się o pomoc do Was. Znacie ten sprzęt na wylot i wiecie doskonale co jaki ma charakter i jak gra.

Z tego co usłyszałem do tej pory JBL zagrał po prostu najbardziej szczegółowo ale bez efektu łał. Opisywanego obfitego basu także nie usłyszałem. Po prostu był. Głębia słaba albo po prostu nie przerysowana. Nie potrafię tego ocenić. Na pewno grały zdecydowanie ciszej od pozostałych. Dopiero po zwiększeniu głośności nabrały drapieżnego charakteru i zbliżyły do konkurentów. Czyli może to jednak kwestia złego wzmacniacza? Jeżeli mam jednak wybrać mniejsze zło to wolę usłyszeć więcej niż usłyszeć pięknie. Wiecie już jakie mam mniej więcej odczucia i czego szukam, więc jeżeli są jeszcze jakieś konkretne kolumny, które możecie mi polecić do przesłuchania to z miłą chęcią to zrobię ale warunek jest taki, że muszą być one dostępne w mojej okolicy tzn w Katowicach.

EDIT

Dam sobie jeszcze szansę i posłucham Heco Music Style 900. Co prawda czeka mnie prawdopodobnie wyprawa do Krakowa ale niech stracę icon_smile.gif

Załączam też PDF z ich recenzją.

Heco.pdf

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuszna decyzja. Mozesz też bliżej podjechać do Oświęcima., przecież jest tam salon Audio S4Home, który się wypowiada u nas na forum. Mają tam Heco, Elaci itp. Do nich masz około 40 km, a do Krakowa około 80km. Oczywiście nic nie stoi na drodze aby podjechać i tu i tu;)
Skontaktuj się z nimi i umów się na odsłuch.

Oczywiście opisz wrażenia na forum icon_wink.gif

Posłuchaj na spokojnie, jeżeli będziesz już miał swojego kandydata, to poproś obsługę sklepu o podłączenie kilku wzmacniaczy abyś miał rozeznanie , który najbardziej Ci odpowiada brzmieniowo pod wybrane kolumny, tym sposobem poznasz też różnice w ich brzmieniu.

Nawet jak nie wybierzesz wzmacniacza to będziemy wiedzieli w którym dokładnie kierunku chcesz iść, ocieplenia, czy może ochłodzenia dźwięku i wtedy łatwiej będziemy mogli Ci pomóc.

Do dzieła icon_wink.gif

Ps. Recenzja recenzją, na odsłuchach nieraz wychodzi to zupełnie inaczej niż by się mogło wydawać po przeczytaniu broszurek z testami icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to jestem już po odsłuchach. W sumie gęba to jeszcze teraz mi się śmieje po tym co dzisiaj zobaczyłem i usłyszałem a usłyszałem wiele. Przede wszystkim ogromne brawa dla S4Home za podejście do klienta. Był to pierwszy salon gdzie naprawdę bez skrępowania mogłem posłuchać interesujących mnie zestawów a obsługujący mnie Pan sprawnie i z uśmiechem na twarzy przełączał zestawy. Piszę o tym przede wszystkim dlatego iż przez ostatnie tygodnie spotkałem się z różnymi salonami i albo wszystko odbywało się w atmosferze znudzenia i z łaski albo kazali płacić jakieś chore kaucje po 100zł za odsłuchy jak np w Studio Hi Fi w Katowicach. Poza tym w większości przypadków słuchanie odbywa się na taboreciku w przejściu a w S4 jest do tego stosowny pokój a nawet kawa icon_smile.gif No ale dość już o sklepie bo się jeszcze ktoś przyczepi, że robię reklamę icon_razz.gif

Dzisiaj udało mi się posłuchać 5 zestawów:

Heco Music Style 900
Heco Music Style 1000
Tannoy Mercury 74
Magnat Quantum 677
Elac FS 77

Zacznę chyba od tego, że Tannoy odpadł po pierwszej piosence. Był to dokładnie taki sam dzwięk jak w Monitor Audio Bronze czyli pudełkowy z jakimś dziwnym pogłosem.

Następnie słuchałem Magnatów i w tym przypadku było zdecydowanie lepiej. Są to małe kolumny i mimo, iż budowały dosyć szeroką scenę podobną trochę do Klipscha to jednak były mało szczegółowe. Są głośne, efektowne i dają dużo basu ale brakuje im głębi.

Celowo na koniec zostawiłem Heco i Elaca. Od razu napiszę, że kolumny są bardzo do siebie podobne jednak wielkość w tym wypadku robi diametralną różnicę... cena również. Ale od początku. Heco 900 słuchałem jako pierwszych. Przede mną był na odsłuchu Pan który testował model 1000, więc udało mi się załapać. Zagrał dostojnie i potężnie, Jest szczegółowy i buduje ogromną scenę. Po prostu czuć wielkość na każdym kroku a do tego wszystko jest na swoim miejscu. Po prostu wzorowo aczkolwiek troszkę powściągliwie. Teraz już wiem, że to mogła być kwestia wzmacniacza. Po takim wstępie i wysokim ustawieniu poprzeczki zacząłem słuchać swoich 900. Mimo, iż kolumny o połowę tańsze to wcale nie mniejsze a już na pewno nie gorsze. Ba! Zakochałem się w nich praktycznie od razu. Mają wszystko to co podobało mi się w JBLu pomnożone przez 100. Po kilkunastu minutach słuchania doszedłem jednak do wniosku, że to chyba też nie jest do końca to czego szukam. Piękna, szeroka scena, miły głęboki bas, duuuuużo szczegółów ale.... no brak im było tego pazurka, dynamiki... na szczęście do momentu. Poprosiłem, zgodnie z sugestią kolegi Note o zmianę amplitunera Yamahy 602 (swoją drogą uważam, że są słabe i nijakie) na NAD 356. No i muszę powiedzieć, że odleciałem. To co usłyszałem było dokładnie tym czego szukam. Moc, bardzo głęboko zjeżdżający bas przy zachowaniu detali i po prostu nieziemska góra. ŚRODEK! NARESZCIE JEST!!! NARESZCIE usłyszałem koncert Perfectu dokładnie tak jak go sobie zawsze wyobrażałem. DETALE!!! Słyszałem każdy oddech wokalisty i ruch palców po gryfie gitary akustycznej. Rozróżniałem pojedyncze bębny w perkusji a pomruk gitary basowej po prostu czuć było w nogawkach spodni... MEGA!!! NAD dał im takiego kopa, że jak bym tego osobiście nie usłyszał to bym nie uwierzył.

Na koniec zostawiłem Elaca bo jest to kolumna dużo mniejsza ale podczas przełączania zestawów różnica w ich graniu była praktycznie niezauważalna. Poddały się dopiero podczas koncertu gdzie nie potrafiły już zbudować szerokiej sceny i wydobyć tej głębi, przestrzenności. Miałem wrażenie, że trzeba wziąć młotek i rozwalić obudowę aby uwolnić tłoczący się dźwięk. On tak rozpaczliwie szukał ujścia a z braku większego pudła po prostu się marnował.

Ostatnia kwestia to wykonanie. I tutaj Heco znowu jest na pierwszym miejscu, chociaż wszystkie modele były zrobione całkiem fajnie... no może poza Magnatem. Mój faworyt wygląda jakby został stworzony przede wszystkim z troską o detale. Jest tam dużo metalowych obwódek oraz śrub imbusowych. Zestawienie ich z błyszczącym czarnym frontem robi ogromne wrażenie i sprawia, że prezentują się naprawdę okazale. Są także dosyć ciężkie... 3 kg więcej niż Studio 280.

Podsumowując ciesze się, że dałem się namówić na dodatkowe odsłuchy. Heco to miłość od pierwszego wejrzenia. Grają przepięknie a wyglądają piorunująco. Mam nadzieję, że w najbliższym tygodniu będę miał je u siebie w domu.

Pozostaje jeszcze kwestia wzmacniacza. NAD jest po prostu genialny i to on będzie dla mnie punktem odniesienia ale nie mam tyle kasy, żeby kupić go nowego. Jestem gotowy wyłożyć maksymalnie 1500zł i na pewno chcę aby był to sprzęt używany. Denon PMA 720AE czy mdła Yamaha A-S501 nie uciągną tego sprzętu. Nie ma takiej opcji icon_smile.gif

DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


DSC01446.jpg


DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No kolego 2pac01 super to wszystko opisałeś, świetnie się to czyta icon_wink.gif

Tak myślałem , że Heco mogą wygrać nad tymi JBL. Przekonałeś się sam co wzmacniacz potrafi w stosunku do tego amplitunera.
Rozumiem , że kolumny już wybrane. W takim razie pozostaje wzmacniacz. Jeżeli bardzo podobało Ci się połączenie z NAD'em to na pewno szedłbym w tym kierunku.

Swoją drogą brzmienie NAD'a również bardzo lubię, no ale to rzecz gustu icon_wink.gif

NAD 356 używany to jednak trochę więcej niż 1500 zł, pojawiają się od 1800 do 2200 zł zależnie od wieku , stanu i gwarancji.
Proponuję szukać wzmacniacza NAD 355, jest to praktycznie to samo co model 356 , do kupienia w granicach 1100 - 1200 zł. Dla ścisłości jest to poprzedni model wzmacniacza 356.

Możesz również wziąć pod uwagę wzmacniacz NAD 326, jest to model niższy, ale grający bardzo podobnie do 356. Ma on trochę mniej mocy niż model wyższy , ale pomimo parametrów na papierze uwierz mi , że do słabeuszy on nie należy. Wzmacniacze NAD'a mają bardzo dobrą wydajność prądową, jest do dostania w okolicach 900 - 1200 zł na gwarancji, lub po prostu kupić nowego icon_wink.gif Myślę, że po upustach powinno wystarczyć pieniędzy.

Dla wyjaśnienia, zarówno model 326 jak i 356 grają bardzo podobną sygnaturą brzmienia, ale moim zdaniem:

326 - bardziej akcentuje średni zakres niższych tonów oraz niższy zakres średnich tonów.
356 - bardziej akcentuje wyższy zakres średnich tonów oraz wysokie tony są bardziej lotne.

Więc do wyboru do koloru icon_wink.gif NAD 355 ostatnio na allegro poszedł za 1200 zł w stanie idealnym z kartonem, pilotem, papierami itd.

Oczywiście jeszcze jeszcze duży wybór wśród wzmacniaczy używanych za 1500 zł, ale tu już koledzy muszą coś podpowiedzieć więc cierpliwości, a już wiesz , że ona popłaca icon_wink.gif

Ps. Pamiętaj , że tak jak gra ten sprzęt w specjalnie przygotowanym do tego pomieszczeniu odsłuchowym, niekoniecznie może mieć swoje odzwierciedlenie w Twoim pomieszczeniu. Tutaj już akustyka swoją wielką rolę odgrywa !
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No nie powiem... oczy mi się otworzyły po tym dzisiejszym słuchaniu. Biję pokłony w Twoją stronę icon_smile.gif Co do Heco to jest już zamówione icon_smile.gif Co do NADa 355 to dokładnie to samo usłyszałem od Pana z S4. Dam sobie jeszcze chwilę i poszukam czego fajnego. Mówił też żeby przyjrzeć się Denonowi 1500R i Musical Fidelity M3i ale na ten ostatni chyba mnie nie stać icon_smile.gif

Dowiedziałem się też o czymś, co zapewne każdy z Was zna a ja nie miałem o tym pojęcia i co zastanawiające nikt z forum nie wpadł na to, żeby mi to podrzucić kiedy pytałem o możliwość podłączania do wzmacniacza telefonu bądź komputera. Mianowicie myślę o DACu czyli przetworniku cyfrowo/analogowym. Rozwiąże on wszystkie moje problemy za rozsądne pieniądze icon_smile.gif

Wracając jeszcze raz do tematu wzmacniaczy to usłyszałem dzisiaj jeszcze jedną ważna rzecz. Mianowicie jeśli podoba mi się dźwięk NADa to na pewno nie podejdzie mi Cambridge Audio. Ciekawe...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dac jak najbardziej, jeżeli chciałbyś podłączyć komputer stacjonarny, bądź laptopa do wzmacniacza.
Oczywiście musisz się liczyć również z wydatkami, gdyż najlepiej zakupić dac'a z wejściem na usb za pomocą którego podłączysz kompa.
Tutaj by trzeba było wiedzieć w jakim kierunku brzmienia chcesz iść. Oczywiście najlepiej szukać używek z wiadomych powodów.

Mozesz poczytać o dac'ach takich jak:

Cambridge Audio Dac Magic 100
Musical Fidelity V 90
Arcam Rdac
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Dziękuję za przybicie. Swoją drogą nie wiem jak to się stało że nie wszedłem na wątek wcześniej.

Cieszę się że Ci się podobało. Przed otworzeniem swojego biznesu, pracowaliśmy na "cudzym" więc wiemy czego unikać.
Kaucja, marudzenie, to nie my.
Ma być miło i sympatycznie, nawet jeśli to wizyta tylko do posłuchania icon_smile.gif Zawsze nowe brzmienia są mile widziane.
Cieszę się żę odnalazłeś swoje brzmienie . Swoją drogą to zauważyłeś że wszystkich dzisiaj urzekły te kolumny?

HP123 przyjedz na odsłuch icon_smile.gif

Note, te DACi także doradzałem koledze. Zapomniałem o rDAC przez to że osobiście go używam icon_smile.gif Mój błąd, reszta bez zmian.


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

S4Home... zauważyłem... jak już rozmawialiśmy o szczegółach to jeszcze ten Czech na szybko odsłuchiwał ten mój zestaw i aż śmiać mi się chciało, że jego też porwało icon_smile.gif

HP123 odpisałem icon_smile.gif

RoRo wiem, że piszecie bo słowo DAC już mi utkwiło w pamięci ale jakoś nie zaskoczyłem, że można takie urządzenie kupić za kilkaset złotych i że ma takie praktyczne dla mnie zastosowanie.

Jest na alledrogo do wylicytowania NAD WIRELESS USB DAC 1, więc jakbym się przymierzył do NADa to będę miał komplecik jak złoto. Pytanie tylko ile jest warty?

Znalazłem też coś takiego jak NUFORCE BTR-100 i nawet jest test na audio.com.pl icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak czułem, że się skusi... widziałem jaki był chłop podjarany icon_smile.gif

Przeczytałem cały internet i póki co pozostanę przy NAD. Nie mam za te pieniądze lepszej alternatywy... Do wyboru w moim budżecie są modele: 370, 372, 352 lub 355... zastanawiam się, czy jednak seria 35x nie będzie za słaba... ponoć wszystkie grają bardzo podobnie więc chyba lepiej mieć zapas mocy?

Jest na forum wątek o różnicach pomiędzy 370 a 372 ale jednoznacznej odpowiedzi nie ma. Jest natomiast dyskusja o tym czy głęboki bas jest wadą czy zaletą oraz bitwa czy słychać środek czy jednak nie słychać icon_smile.gif Na pewno 370 nie brakuje już wiele aby obejść swoją pierwszą "18" i troszkę mnie to martwi...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Seria NAD'a 35x napędzi te kolumny z palcem w ...... icon_mrgreen.gif Te kolumny nie są trudne do napędzenia gdyż mają wysoką skuteczność, mianowicie 91 db, a impedancje 8 - 4 ohm. Chociaż w mojej opinii nawet kolumny jak mają wysoką skuteczność to i tak lepiej zagrają ze wzmacniaczem bardziej wydajnym prądowo. Prądu nigdy za wiele icon_wink.gif No ale też bez przesady ...

NAD'y 35x mają bardzo dużą moc , więc napędzą bez problemu większość kolumn, tym się nie martw.

Moim zdaniem powinieneś celować w jak najmłodsze roczniki. NAD'y z tych nowszych serii 3xx mają tą wadę , że dość mocno się grzeją co wiąże się tym, że po kilkunastu latach kondensatory elektrolityczne mogą stracić swoją pojemność, ale nie muszą, wszystko zalezy od traktowania tego urządzenia - Te NAD'y lubią przestrzeń do okoła siebie do prawidłowej wentylacji, nie mogą być umiejscowione gdzieś w szafce , gdzie nie ma zbytnio miejsca , przestrzeni. Więc jeżeli decydowałbyś się na model 372, 370, 352 to tylko od kogoś kto jest pierwszym, max drugim właścicielem i zna historię tego wzmacniacza. Takie jest moje zdanie. Zresztą to się tyczy wszystkich urządzeń używanych - zawsze najlepiej kupować od pierwszych właścicieli, no ale nie zawsze jest taka możliwość ...

Modele 372, 370, 375 mają więcej niskich tonów od modeli 352, 355, 356. Tu trzeba uważać aby nie przesadzić z tym zakresem icon_wink.gif Zależy wszystko od kolumn.

Ostatnio na Olx gość sprzedawał właśnie NAD'a 372 za 1600 zł. Cena o jakieś 300 - 400 zł większa niż te po ile chodzą , ale pierwszy właściciel, stan sklepowy, wszystkie papiery ,karton itd. więc warto czasem dopłacić niż kupić taniej a z więlką niewiadomą icon_wink.gif Zresztą myślę , że i tak za 1500 by go puścił ...

Wersję NAD'a 370 bym sobie odpuścił totalnie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...