Skocz do zawartości

zmiana zestawu, malutki pokój, niski budżet :)


piekarz87

Recommended Posts

witam wszystkich,

jestem po przeprowadzce z mojego pokoju 35m do mieszkania 25m, wegetujemy tam we 2 osoby, pokój ma 12,5m i trzeba go jakoś nagłośnić icon_smile.gif obecnie jestem w posiadaniu zestawu ampli Pioneer vsx 421-k + Eltax Shine 5.0. Pierwsze pytanie to czy taki ampli w jakikolwiek sposób nadaje się do budżetowego zestawu stereo, z opinii, które widziałem to raczej się nie nadaje, ale może się mylę. Jeżeli się nie nadaje to sprzedam wszystko pewnie gdzieś w granicy 1200zł i za jakąś cześć tych pieniędzy chciałbym wzmacniacz + kolumny. Powiedzmy, że budżet to 800zł na wszystko czyli bardzo niewiele. Do tego dochodzi kwestia miejsca - jest to pokój w którym mieszkamy jest naszą sypialnią, jadalnią i pokojem gościnnym w jednym, więc jak się domyślacie każdy centymetr kwadratowy jest na wagę złota icon_smile.gif Do zestawu będzie podłączony komputer i tv, z czego zdecydowaną większość będzie miał komputer (tv to tylko opcjonalnie). Jakiej muzyki słuchamy? Każdej generalnie, ale lubimy gdy w muzyce jest słyszalny jakiś przyjemny basik. Będzie to nasze pierwsze stereo, więc nie mamy wygórowanych wymagań, po prostu kolumna ma być jak najmniejsza, tania i z przyjemnym basem. Będą ustawione przy ścianie, więc najlepiej, żeby nie było br z tyłu.

Dla podsumowania:
szukam używanego zestawu stereo
pokój 12,5m
posiadam amplituner pioneer vsx 421-k - czy to się nada do czegokolwiek (czytałem też dobre rzeczy o Rotelach, może ewentualnie taki coś?)
kolumny jak najmniejsze (najlepiej niewielkie podłogowe) z przyjemnym (słyszalnym) basem
budżet w granicy 800pln

z góry dziękuję za pomoc, jestem otwarty na wszelkie porady i propozycje


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Kolumny jak najmniejsze, tanie, z przyjemnym (dobrym?) basem i do ustawienia przy samej ścianie? icon_rolleyes.gif
To trochę jak kobieta mądra, inteligentna, ładna, zgrabna, powabna, miła, gospodarna, zaradna, mająca małe wymagania, kochająca... .
Marzyciel z Ciebie icon_wink.gif Albo szczęściarz. Lecz z kolumnami już Ci się chyba tak nie uda.

Budżet 800 zł, to naprawdę mało. Choć nie twierdzę, że niemożliwe będzie coś dobrze grającego kupić.
Ale na pewno kolumny nie zagrają dobrze postawione przy samej ścianie. No i na czym chcesz je postawić, gdzie?
Byle jak i byle gdzie nie można. Poczytaj jeśli nie znasz i sam odpowiedz:
http://www.rms.pl/akustyka/akustyka-pomieszczen
http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php
Najlepiej jakbyś narysował plan pokoju z meblami, proponowanym rozmieszczeniem kolumn i miejsca odsłuchowego oraz wymiarami, odległościami.

Amplituner KD nie to, że nie nadaje się do grania muzyki w stereo, ale słabo sobie z tym radzi. Jako tako zagra. Ale dużo tańszy wzmacniacz stereo poradzi sobie z tym o wiele lepiej. Chodzi nie o moc (choć też), ale o większe wyrafinowanie.

Czyli potrzebne Ci będą kolumny standowe (standy?) i wzmacniacz stereo. Kable jakieś masz i na początek muszą wystarczyć.
Ale pewnie są do wymiany. By poprawić dźwięk z komputera i telewizora potrzebny będzie DAC. Inaczej zagra słabo.
Lecz taki przetwornik możesz kupić później, gdy uskładasz trochę pieniędzy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no spodziewałem się mniej więcej takiej odpowiedzi icon_smile.gif Jako mistrz painta wstawiam odpowiedni załącznik poniżej. Wymiary pokoju to 4,7 x 2,6 x 2,8 WLH (podany wymiar jest mierzony do szafy, która zajmuje jeszcze 60cm szerokości).
Dlaczego chce jak najmniejsze kolumny stało się chyba jasne icon_smile.gif Jedną planuję pod telewizor a obok szafki RTV dlatego fajnie jakby były nie wyższe niż 76cm (jeżeli będą wyższe jakoś to przeboleje - przesunę tv na jedną z części drzwi balkonowych). Druga stałaby w prawym górnym rogu przy szafie (ustawienie po skosie chyba nie wchodzi w grę z tego co czytałem). Budżet może się troszkę powiększyć jeżeli dobrze sprzedam posiadany sprzęt. Jeszcze dodam, że przynajmniej wzmacniacz chciałbym zakupić taki, żeby w razie jakiejś przeprowadzki mógł obsłużyć pokój w okolicy 20m (można powiedzieć, że wzmacniacz troszkę przyszłościowy, kolumny już niekoniecznie). DAC póki co w sferze marzeń, ale pewnie kiedyś się pojawi.

Wiem, że zmiana położenia tv na ścianę nad stolikiem sporo by dała, jednak 90% czasu telewizorowego jest oglądane z pozycji leżącej, dlatego zmiana pozycji tv na inną niż narożnik nie wchodzi w grę.

mistrz painta atakuje
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, rozumiem sytuację Mistrzu Painta, ale nie narysowałeś gdzie chcesz umieścić kolumny?
Zasady znasz.
Można oczywiście postawić kolumny tak, by narożnik pokoju był w środku (za) sceny stereo. Tylko trzeba zachować oczywiście zasadę trójkąta równobocznego. Twoje miejsce odsłuchowe musi być w równej odległości od obydwu kolumn.
Postawienie kolumny w rogu pomieszczenia spowoduje znaczne podbicie niskich tonów i ogólną degradację jakości dźwięku.
Co do wysokości, to głośniki wysokotonowe powinny się znaleźć mniej więcej na wysokości uszu siedzącego słuchacza.
Różnica większa niż powiedzmy 20 cm, to już nie jest dobra sytuacja.

Pokój 20 m2, to nic wielkiego. Większość wzmacniaczy sobie z takim poradzi. O ile oczywiście kolumny będą odpowiednie. Tak, że spokojnie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

starałem się opisać położenie kolumn, nie mam teraz możliwości dorysowania. Patrząc na rysnek jedna będzie w prawym górnym rogu (sam narożnik, ale do odsłuchu zawsze można otworzyć szafę icon_biggrin.gif a to spowoduje, że już w narożniku nie będzie) a druga w lewym górnym obok tv na dłuższej ścianie gdzieś 1-1,2m od samego narożnika. Miejsce odsłuchu to kanapa czyli trójkąt będzie mniej więcej zachowany (+-20cm). Jeżeli rzeczywiście muszą być na wysokości ucha to najwyżej przesunę tv bardziej w stronę okien balkonowych. Zatem co możemy brać pod uwagę? icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja sugerowałbym najpierw dobrać kolumny, oczywiście poczytać sobie, posłuchać, zainteresować się czymś może w okolicy zamieszkania, potem wybrać. Nie na szybko, bo nie musisz, masz na czym słuchać, a pośpiech się mści.
Akustyką pokoju, owszem można sporo poprawić i zepsuć, a ustawieniem kolumn ( w sumie też akustyka) względem reszty ruchomości w pokoju równie wiele zdziałać.
Ten konkretny model 421 gra przyzwoicie, jak na niedrogi amplituner kina, kolejne modele 422,430 były mniej udane, mimo dodanych np usb, kalibracji mikrofonem, a o tańszych modelach serii 3 nie wspomnę, bo to porażka.
W każdym razie do porównywalnych cenowo kinowych yamah 377, jakiś tanich Onkyo to bas w Pioneer 421 jest dosyć wypełniony i mocny, a góra wyraźna, ale nie przejaskrawiona, nic nie boli, brzmienie nie jest "techniczne", raczej lekko w stronę dynamiki brzmienia i masywności. Gra dynamicznie i jak na kinówkę jest w miarę wydajny prądowo. Jest w nim tryb stereo ( który może coś tam omija w kinowych obwodach ) i pure direct.
Dobrze by było jakbyś opisał jakie brzmienie w muzyce lubisz słuchając gdzieś jakiś kolumn. Co było na tak ,a co na nie. Sam wymóg słyszalany, czy fajny "basik" to nie wiele mówi, góra też jest bardzo ważna, także średnica, ogólny przekaz, czy bardziej dokładnie ma być analitycznie, chłodno , czy basowo, miękko, ciepło.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jacek to też dobry pomysł, wezmę tego pioneera i pojadę posłuchać z jakimiś głośnikami w rejonie. Teraz powstaje pytanie; jaki typ kolumn, f1angel mówi o podstawkowych, czy podstawkowe to inaczej monitory? czy monitory to po prostu jedne z typów podstawkowych? czy jbl control 1 się do nich zaliczają? Jeżeli nie to podajcie przykłady niewielkich kolumn, które będą się nadawały do pokoju 12,5m


dobra grzebie w necie dalej icon_smile.gif wg wszelkich przesłanek na niebie będą mnie urządzać jakieś monitory (z serii mniejszych). Spróbuje je podpiąć póki co pod tego pioneera, w razie czego zawsze można sprzedać go i kupić wzmacniacz, DAC będzie później tak jak pisałem.
W okolicy znalazłem póki co takie coś:
http://olx.pl/oferta/magnat-monitor-b-kolu...html#820bae42dc
są lekko uszkodzone ale to chyba akurat nie będzie problemem? Nie widzę też wielu opinii na ich temat, może coś podpowiecie czy to w ogóle warto jechać? Mogę przeznaczyć na kolumny powiedzmy około 600-700zł

Jacek piszesz o ampli yamaha 377, że jest w porównywalnej cenie do mojego (nie mam pojęcia ile kosztował/kosztuje taki mój pioneer) - a taki używany znalazłem za 900zł. Czy mogę założyć, że wartość tego pioneera to około 700zł? Jest w bardzo dobrym stanie, 4 letni.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny podstawkowe, potocznie zwane monitorami. Podstawkowe , bo lepiej grają na podstawkach, standach, niż np. półce, czy komodzie tuż przy tv
Te jbl control 1 to raczej monitorki dobre do tylnych efektów z kina domowego, czy faktycznie do "klitki" , bez wymagań .
jak pisałem ten obecny amplituner nie ma jakiś przegięc brzmieniowych że gra bardzo ostro, czy bardzo kluchowato- jest dość bezpieczny brzmieniowo. Tak więc kolumny wniosą sporo swojego stylu, charakteru. Raczej coś w drewnie, solidnej skrzyni, niż w plastiku jak komputerowe głośniki ( bo te jbl contro to chyba jakiś plastik ), z głośnikiem 14-16cm.
Szukałbym coś w stylu Monitor Audio mr2, br2 lub (lepsze)Monitor Audio BX2 ( jakieś używane na gwarancji może trafisz), Magnat quantum 673. Jak lubisz bardziej twarde i ostrzej w górze granie to jbl es30, jak masywne i ciepłe Mission m32i.
Szukaj na spokojnie, to się finalnie opłaca.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzę, że Jacek ładnie Ci wszystko wyjaśnił. Popieram to co napisał. Może oprócz propozycji JBL ES 30 icon_cool.gif

Te kolumny Magnat z Twojego linku sobie daruj. Może jakbyś miał do wydania akurat tyle pieniędzy, to można by się zastanawiać. Ale masz więcej
i możesz mieć lepsze kolumny.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

tak, Jacek elegancko to wszystko wypisał, już jestem bardzo wdzięczny za pomoc icon_smile.gif na Allegro widzę wystawione M32i i M31i, czy jest duża różnica w tych modelach? Jak jest z tymi MA? To jest ta sama klasa wszystko tylko kolejne generacje? Bo z tego co piszą na ich stronie to MR2 i BX2 są następcami BR2, dobrze to rozumie? Rozmiarowo są niewielkie wszystkie więc na pewno będę starał się znaleźć właśnie takie jak podał Jacek.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mission M 31i i M 32i to model niższy (mniejszy) i wyższy (większy) tej samej serii. Jakościowo bardzo zbliżone.
Z tym, że M 32i zagra trochę potężniej i niżej zejdzie z basem.

Te kolumny grają inaczej niż Monitor Audio, które kładą większy nacisk na górne rejestry, przez co relatywnie są mniej ocieplone, jaśniejsze.
Mission mają złagodzone wysokie tony. Są bardziej zaokrąglone i chyba jednak mniej rozdzielcze.
Ale grają bardzo przyjemnie.
Zresztą jeśli do MA nie podłączy się ostro grającego, chłodnego wzmacniacza, to także mogą zagrać bardzo muzykalnie, miło.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie icon_smile.gif Czy ma sens posłuchać zupełnie nowych kolumn MA BX2? z tych podanych przez Jacka modeli, żadnego nie ma póki co w mojej okolicy, nowe są do odsłuchu w jednym ze sklepów w Katowicach. w ogóle widzę, że trudno je dostać używane, póki co żadnych nie ma wystawionych. Są jedynie te missiony m32i i MA BR2 - ale odbiór osobisty Wawa więc odpada. Pozostaje chyba cierpliwie czekać icon_smile.gif


jeszcze znalazłem takie coś: http://allegro.pl/sdho-dali-lektor-2-kolum...6192513288.html
dostałem takie info od sprzedającego: Mamy informację, że głośniki były w serwisie , powodem zgłoszenia było trzeszczenie głośnika/ów, jest adnotacja że są sprawne., noszą delikatne ślady użytkowania.
co o tym myślicie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
no to jednak cierpliwość popłaca icon_smile.gif udało się kupić BX2 za niecałe 700zł, nieużywane z przedłużoną gwarancją icon_smile.gif teraz proszę mi ładnie polecić jakiś używany wzmak do 400zł bo jednak mój pioneer tego sprzętu nie rozumie nic a nic icon_smile.gif gdzieś czytałem, że ktoś miał jakiegoś Rotela z BX2 i bardzo mu to ładnie grało. znając już nieco specyfikę kolumn, chciałbym, żeby wzmak troszkę podkreślił ich doły. Co proponujecie?

Dodam jeszcze, że już jestem mega wdzięczny za pomoc! (słyszałem te głośniki z Marantzem bodajże pm5004 i wiem jakie mają możliwości, nie spodziewam się, że w cenie 400zł znajdę wzmacniacz o podobnych możliwościach. Chcę po prostu coś co ładnie te kolumny napędzi)


na szybko znalazłem takie coś, z możliwościa odsłuchu, warto ?
http://allegro.pl/wzmacniacz-harman-kardon...80.html#thumb/4
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

słyszałem te głośniki z Marantzem bodajże pm5004 i wiem jakie mają możliwości, nie spodziewam się, że w cenie 400zł znajdę wzmacniacz o podobnych możliwościach.



Gratulację z zakupu kolumn. Bez przesady ten model pm 5004, naprawdę głowy nie urywa, niewiele droższy na rynku wtórnym model pm 6004 jest bez porównania lepszy, nawet w jednym z testów redaktor użył porównania, że kupić 6004 zamiast 5004 to jak wygrać w totka icon_wink.gif Myślę że wśród podobnych roczników i ceny można znaleźć lepiej grający, lub odpowiedniej dla danego gustu.
Nie brakowało Ci niczego jak to razem grało ?, bo szczegółowo, schludnie to pewno było, ale może troszkę pełniejszy dół, lub średnicę ? Może za 400zł wszystkiego się nie spełni, ale warto poszukać .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchałem tego marantza kilka kawałków i było ok. Dopiero po paru minutach zobaczyłem, że gość miał na maxa podbity bas. jak wyzerowałem ustawienia to wszystko brzmiało, jak na moje ucho, elegancko oprócz tego, że basu ubyło dosyć znacznie. Przy maxie było fajnie, aczkolwiek jeżeli w tych pieniądzach da się zrobić coś grubszego to chętnie (w młodości byłem zapaleńcem hardstyle i trochę mi tego zostało - lubię słyszeć dobry basik). Bardzo jestem ciekawy jak grają na prawdę dobre wzmacniacze skoro tutaj lekko zmieszany z błotem marantz mnie się już podobał icon_biggrin.gif mam wrażenie, że prawdziwej muzyki jeszcze w domu nie słyszałem icon_razz.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawdziwą muzykę na pewno słyszałeś, tyle że w znacznie zubożonym przekazie icon_wink.gif
Na pewno możesz poszukać jakiegoś wzmacniacza Rotel. Ale zanim kupisz daj tu link, bo nie każdy model będzie odpowiedni.
Gdybyś znalazł wzmacniacz Fine Arts V 3 albo V 4, to polecam. To konstrukcje podobne do znacznie droższych obecnie starszych modeli Marantza.
Gdybyś znalazł Harmana Kardona PM 650, to byłby lepszy niż ten 645.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HK 655 to chyba nie wyższy model ale późniejszy. Nie mam pewności, mogę się mylić.
Ten konkretny model ma uszkodzoną nakrętkę terminala głośnikowego.
Oczywiście najlepszy byłby 665, ale to raczej dużo większe pieniądze.

Rotele mają teoretycznie niedużo mocy, ale są bardzo dynamiczne.
Ten z linku dałby radę napędzić Twoje kolumny. Przecież nie masz dużych kolumn ani pokoju.
Ale oczywiście można szukać lepszego modelu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

sorry za brak edycji, ale mam wrażenie, że edycja ostatniego postu jest czasem niezauważalna przez liczne grono doradców i znawców muzyki icon_smile.gif

czy któryś z podanych modeli jest wyraźnie słabszy lub źle zagra z MA BX2?

Yamaha a520
sansui au-x301
Yamaha a420
HK pm645 XVI

wszystkie w okolicy 300-400zł

jeszzce jest fine arts v3, o którym wspominał angel, tyle, że dosyć daleko, bo już trzeba by jechać 70km. Raczej marne szanse na odsłuch tych wzmaków z racji braku czasu, zwłaszcza fine arts bo najdalej z pozostałych. Tym razem szykuje się chyba zakup w ciemno..

właśnie natknąłem się na stary wątek z forum, gdzie jeden z użytkowników testował tego fine artsa z MA BX2 i chyba jego wynik był dosyć mocno pozytywny, nie pamiętam już jego nicka, ale widać, że był bardzo wiarygodny i miarodajny jeśli można to tak określić icon_smile.gif pewnie żaden z pozostałych wzmaków nie zagra tak jak ten, co ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja wykreśliłbym te Yamahy. A reszta ciekawa.
BX 2 słuchałem i FA V 3 też (miałem w domu). Ale nie razem. Powinny zagrać dobrze, bo Fine Arts, to dość neutralny wzmacniacz.
Może o trochę schłodzonym brzmieniu. Ale można mu dać kable głośnikowe Alphard Da Vinci (np. SL-10) i będzie dobrze.
Odpowiednie interkonekty też da się dobrać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

no i wybrałem się na odsłuch tego FA V3 i już tego żałuję. Przejechane 60km tylko po to by utwierdzić się w przekonaniu, że pan sprzedający jest elektromechanikiem i sprzedaje sprzęty masowo. Przez telefon oczywiście Pan zaprzeczał, że jest handlarzem i sprzęt jest w super stanie, dlatego też taka cena (chciał za niego 350zł i twierdził, że ani grosza nie opuści - wiem, że chciał drogo, ale zmieniły się moje plany na dzisiaj więc mogłem się poświecić i przejechać). O odsłuchu chcę jak najszybciej zapomnieć i niekoniecznie ze względu na brzmienie, bo te było chyba dobre (odsłuch na korytarzu z głośnikami na podłodze, więc strasznie ciężko stwierdzić jak to grało na prawdę). Pan twierdził, że sprzęt przez niego nie był naprawiany i chyba w ogóle nigdy. Przez kratkę z góry było widać 2 pomarańczowe cenówki pokreślone długopisem przyklejone do płyt z podzespołami - znawcą żadnym nie jestem, ani też absolutnie na sprzęcie się nie znam ale było to co najmniej mocno podejrzane (nie wspomnę o wytartych śrubkach od spodu). Stwierdziłem, że zrobię zdjęcia, poradzę się na forum i jeżeli stwierdzicie, że będzie ok to przyjadę po niego jeszcze raz. To co stało się później to już szkoda komentować, zostałem poinformowany, że żadnych zdjęć nie zrobię i w rynsztokowy sposób przekazano mi, że mam się zabierać do domu. Gdyby nie to że, miałem tam swój sprzęt pewnie wdałbym się w przepychankę z szefem domu (sam zostałem pchnięty kilkakrotnie i niemal potraktowany pięścią). Nie polecam sprzedawcy z Olkusza, ma trochę sprzętu wystawionego na jednym z darmowych portali, niekoniecznie tego popularnego portalu.

sorry za wylewanie swoich żali, ale może to komuś kiedyś pomoże.
Szukam sprzętu dalej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...