Skocz do zawartości

Kolumny do Arcam FMJ A18


tomabo

Recommended Posts

Witajcie,

To mój pierwszy post na forum icon_smile.gif Chciałbym Was poprosić o pomoz w wyborze kolumn do wzmacniacza Arcam FMJ A18.

Kilka założeń:

- pomieszczenie: pokój w bloku 20m2
- muzyka popularna, elektroniczna, pop, house, filmy
- budżet: 2000-3000zł
- myślę raczej o kolumnach podstawkowych

Czy ktoś z Was ma ten wzmacniacz? Z czym on się ładnie zgrywa?

Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Wzmacniacz już kupiony, czy się zastanawiasz?

Jeśli możesz narysuj plan pokoju i propozycję ustawienia kolumn. Jeśli nie opisz gdzie i jak będą stały. Byle nie za blisko ścian tylnej i bocznych.

Kolumny mogą być używane, czy muszą być nowe?
Standy oczywiście dokupisz?

Dobrze by było abyś znał swoje preferencje dźwiękowe. Czyli jaki ma być dźwięk? Barwa, stopień twardości, ostrości, ocieplenia, jasności, wypełnienia średnicy itp.

Jakie masz albo planujesz źródło dźwięku do swojego systemu?

Kable też trzeba będzie kupić. Masz jakieś? A jeśli nie, to na jakieś podstawowe ze 200 - 300 zł trzeba będzie wydać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,
jesli szukamy uniwersalnego brzmieniowo zestawu, na pewno bardzo dobrym rozwiązaniem bedą monitory Monitor Audio Silver 2 (http://q21.pl/monitor-audio-silver-2.html), które zapewnią mocny, dynamiczny, szczegółowy dźwięk. To moim zdaniem bardzo dobre połączenie z elektroniką Arcam. Na pewno warto także odsłuchać francuskich monitorów Focal Chorus 706 (http://q21.pl/focal-chorus-706.html). To dynamiczne, bardzo energetycznie grające kolumny.

Zapraszam serdecznie do naszego salonu na odsłuchy, w przypadku pytań oraz oferty finansowej dla forumowicza oczywiście służę pomocą.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiadając po kolei:

@f1angel:
- wzmacniacz już kupiony
- pokój ma kształt zbliżony do prostokąta, ale planuję przeprowadzkę, więc nie chcę się sugerować pomieszczeniem. Aktualnie mam możliwość odsunięcia kolumn od ściany, myślę że o około 80-100cm
- chciałbym kolumny nowe, budżet który podałem dotyczy samych kolumn; jestem świadomy, że trzeba będzie jeszcze dokupić standy i kable. Serio aż 300zł kosztują podstawowe kable?icon_smile.gif
- ciężko jest mi mówić o preferencjach dźwięku icon_smile.gif - jeszcze za mało porównywałem, ale jestem po pierwszych odsłuchach
- źródło dźwięku to komputer, pewnie za jakiś czas dodam do zestawu zewnętrzny DAC

@Q21:
Jestem po pierwszych testach. Pomieszczenie odsłuchowe miało 30m2. Słuchałem:

MA Silver 2 - podobała mi się ich szczegółowość i wyrazistość, brakowało niestety basu - czy na 20m2 będzie lepiej?
Focal Chorus 706 - grały bardziej energetycznie ale jakoś tak mniej ciekawie
Usher V601 - raczej jakos ciekawostka, bo poza budżetem, ale najbardziej mi się podobały.
Dali Zensor 3 - najgorzej z całej czwórki,

Planuję jeszcze posłuchać B&W 685 S2 oraz Dynaudio Emit M20

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zanim coś zaproponuję, to jeszcze zapytam.
Jeśli brakuje Ci niskich tonów, to może jednak trzeba pomyśleć o kolumnach podłogowych?
One zajmują na podłodze tyle samo miejsca co kolumny standowe. Bo nie zamierzasz chyba monitorów stawiać gdzieś w półce z książkami czy na biurku?
Nie wiem do jakiego pomieszczenia się przeprowadzisz, ale kolumny i pomieszczenie, to jak pływak i basen.
Jedno bez drugiego nie ma sensu.
Jeśli następny pokój będzie znacząco mniejszy albo większy od obecnego, to prawdopodobnie kolumny nie będą do niego pasowały.
Miej tę świadomość icon_idea.gif

Odległość 80 - 100 cm od ścian, to jest super. Tu możesz uzyskać super scenę stereo, oddech.
Kolumny całkiem śmiało polecę Ci jednak używane. W tym budżecie możesz mieć dobre nowe, ale dużo lepsze, wręcz świetne używane.
Twój wybór.
Bo myślę, że B&W ani Dynaudio nie spełnią twoich oczekiwań.

Cena za kable, to minimum dla poważnego słuchacza. Tak jak poważnie kupując samochód za kilkanaście czy kilkadziesiąt tysięcy musisz dać na opony kilkaset złotych za używane i tysiąc kilkaset za nowe. Minimum. Prawda? Jeśli dasz poniżej 400 zł, za używane, to co to będą za opony? icon_confused.gif
Dobre kable kosztują kilka, kilkanaście a nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych. Oczywiście adekwatnie do ceny systemu.
Przyjmuje się, że okablowanie powinno kosztować 10 - 25 % całości zestawu. U mnie jest ok. 30%.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 month later...
Witajcie,

Po dłuższej przerwie, piszę żeby podsumować - wybrałem kolumny Dynaudio Emit M20. Odsłuchy rozwiały moje obawy - tonów niskich nie było za mało. Jestem bardzo zadowolony.

Co mnie urzekło, to barwa brzmienia - ciepłe i bardzo naturalne, oraz zbalansowanie, tzn mam wrażenie że tony niskie, średnie i wysokie są w bardzo dobrych proporcjach. Co do wad - trochę brakuje im żywiołowości, "efekciarstwa". Moim zdaniem nie pasują do rocka, gitar elektrycznych. Ale świetnie się sprawdzają w muzyce akustycznej, z wokalem oraz elektronicznej (utwory takie jak Phaxe - "Modern Terms" albo Boris Blank - "Electrified" brzmią genialnie).

@f1angel - Posłuchałem rady Twojej co do kabli - całość połączyłem kablami Chord Clearway. Co sądzisz o tym wyborze?

Kolejny element w układance, to źródło dźwięku. Obecnie słucham muzyki z Maca Mini korzystając ze zwykłego wyjścia analogowego. Zatem jest tu spore pole do poprawy icon_smile.gif ale to temat na inny wątek icon_smile.gif

Pozdrawiam!


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że wreszcie znalazłeś satysfakcjonujące Cię kolumny. Te Dynaudio są mocno "basowe". Ale wymagają świetnego wzmacniacza.
Oczywiście Arcam jest dobrej klasy urządzeniem, ale dlatego odradzałem Dynaudio, że są one na ogół bardzo wymagające co do wzmacniaczy i nawet te wydawałoby się naprawdę dobre i drogie czasem nie do końca potrafią odpowiednio je wysterować.
Ale miejmy nadzieję, że to nie ten przypadek. Gdybyś miał możliwość posłuchaj jednak tych kolumn z jakimiś innymi dobrymi a przede wszystkim wydajnymi prądowo wzmacniaczami.
Oczywiście pierwszy "strzał" rzadko jest docelowy.
Ale też musisz wiedzieć, że mając nawet same wybitne elementy w torze sygnałowym nie zawsze się zgrają albo też trzeba doszlifować brzmienie.
U Ciebie widziałbym duży potencjał w źródle dźwięku. Z Maka oczywiście możesz korzystać, ale koniecznie uskładaj na dobry, najlepiej używany DAC.
Co najmniej kilka stówek, lepiej około tysiąca. Minimum. A żywszy dźwięk może się pojawić.

Mam nadzieję, że postawiłeś te kolumny na solidnych standach? Jeśli nie masz jeszcze, to kup Blu Tack, ulep z niego po cztery kulki (wielkości 10 - 50 groszy) i podłóż między kolumnę a standy, mocno dociskając z góry. Powinieneś usłyszeć dalszą poprawę dźwięku.
Popracuj jeszcze nad ustawieniem kolumn, zgodnie z wymogami akustyki. Czytałeś coś na ten temat?
Jeśli nie, to Ci podeślę, jak skrobniesz do mnie na PW podając adres mailowy.
Zaniedbanie akustyki i poprawnego ustawienia kolumn może się srogo zemścić na dźwięku. To bardzo poważna sprawa.

Postawienie standów na granitowych płytach (grubych, kilka centymetrów) może przyspieszyć dźwięk, ale go też utwardzić.

Poza tym trudno jest zestawić (czy to w ogóle możliwe?) taki system, który grałby jednakowo wybitnie we wszystkich aspektach i wszystkich rodzajach muzyki.
Tu raczej trzeba by skompletować choć drugi zestaw, jak to mają niektórzy moi koledzy, w tym także moderatorzy na tym forum.

Okablowanie marki Chord jest jak sądzę dobrym wyborem. Ta firma produkuje bardzo solidne a relatywnie niedrogie kable.
Relacja jakość - cena jest tu bardzo dobra. Za podobnej klasy kable innych marek, o takich możliwościach, musiałbyś zapłacić ze dwa razy więcej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. A podpowiedz jak objawia się problem z wysterowaniem kolumn? Można to jakoś usłyszeć?

Kolumny stoją na stalowych standach, zespawanych "garażowo" - opcja ekonomiczna:) Standy mają wkręcone kolce. Na górze użyłem takiej biurowej plasteliny "white tack" - położyłem 4 kostki w rogach i docisnąłem kolumny. Jest OK.

O akustyce i rozstawieniu kolumn czytałem trochę w książce Stanisława Chrząszcza "Hi-Fi i kino domowe", no i przeczytałem manual dołączony do kolumn icon_smile.gif Ale chętnie odezwę się do Ciebie, bo mam pewną wątpliwość.

Pozdrawiam,
Tomek

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej ulepić kulki i dopiero docisnąć kolumny do standów.
White Tack jest ok. Ale Blu Tack jest bardziej audiofeelski.
Żartuję oczywiście z tym kolorem icon_lol.gif

Gdyby dźwięk był za twardy, za ostry, możesz wykręcić kolce i standy też postawić na kulkach BT, mocno je dociskając z góry.

Oczywiście odezwij się do mnie w sprawie akustyki, ustawiania kolumn albo każdej innej. Może być tu na forum, nawet to preferuję, bo skorzystają też inni.
A może ktoś także podzieli się swoimi doświadczeniami.
Tylko adres mailowy abym przesłał Ci materiały, możesz dać na PW, bo nie każdy na forum musi go znać.

Problem z nieodpowiednim wysterowaniem kolumn jest taki, że słychać to bardzo wyraźnie, poprzez charczenie, czy inne odgłosy.
Ale to ekstremum. Czasem nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego, że kolumny nie są dobrze wysterowane. Mogą na przykład mieć poluzowane, rozwleczone niskie tony albo po prostu nie zagrać tak dynamicznie, swobodnie z "powietrzem" jak potrafią.
To drugie jest już o wiele trudniejsze do stwierdzenia.
Często podaję przykład Dynaudio, które to kolumny posądzane są o granie zamulone, zbyt ciemne, bez oddechu, rozlazłe a to na ogół wina nieodpowiedniej klasy/jakości/mocy wzmacniaczy.
Jak się Dynki odpowiednio napędzi, to dźwięk jest naprawdę miodzio. No, chyba że ktoś woli ostro, twardo, jasno.
Ale to zupełnie inna para kaloszy icon_biggrin.gif

Mam nadzieję, że nie używam za bardzo niezrozumiałego żargonu i nie próbuję Twoim kosztem zabłysnąć o co posądził mnie jakiś sfrustrowany forumowicz w zamkniętym przez RoRo wątku? icon_mrgreen.gif
Oczywiście było to pytanie bardziej retoryczne, dla wyładowania z kolei mojej frustracji icon_twisted.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przetestuję z wykręceniem kolców. Tylko czy to nie zmniejszy basu? Ogólnie problem z moim pomieszczeniem jest taki, że na podłodze są kafle i standy stoją na kaflach. Dźwięk niestety dostaje pogłosu i do czasu jakiegoś remontu pozostaje mi to zaakceptować.

Słyszałem o Dynaudio, że właśnie był taki problem z serią DM - serią budżetową, do której ciężko było dobrać budżetowy wzmacniacz. Więc świadomi tego, wydali nową serię EMIT, która ma być podobno mniej wymagająca co do wzmacniacza.

Haha, żargonem się nie przejmuj. Podoba mi się ten slang icon_wink.gif Tak mi się wydaję, że opinia o zamulonym i ciemnym graniu wynika też z konstrukcji głośników wysokotonowych. Na przykład w takich Bowersach masz stop aluminium, więc grają jasno, z dominującą górą.


icon_biggrin.gif

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...