Skocz do zawartości

Denon 435R - jakie głośniki?


wachlarz149

Recommended Posts

Dzień dobry!
Z góry zaznaczam, że jestem totalnym laikiem.
Kupiłem ostatnio amplituner Denon 435R, a teraz szukam do niego głośników.
Za radą kumpla, mój wzrok padł na Tonsile. Czy takie głośniki będą odpowiednie do mojego amplitunera? Jeśli nie, to jakie ewentualnie kupić?

Dodatkowo planuję do nich dokupić kable Prolink Exciusive Cinch-cinch i cinch-jack.
Oraz kable głośnikowe. Mam 8 metrów, lecz jest to za mało, więcteż będę musiał dokupić.
Planowałem wydać około 300PLN, lecz ostatecznie chciałbym wyrobić się w 500PLN.
Mój pokój ma 12m2, głównie słucham rapu oraz jakiegoś Eskowego ścierwa oraz chciałbym podłączyć amplituner do Xboxa i TV.
W załączniku rysunek

DSC01446.jpg

.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. W takim ustawieniu kolumny (oczywiście szukasz kolumn a nie samych głośników?) będą pewnie obok szafki RTV. Jak je ustawić narysowałem. To czerwone prostokąty. A czerwony owal, Ty jak siedzisz i słuchasz.

Szafkę trochę przesunąłem w lewo, by zmieściły się kolumny. Ale i tak musiałyby one stanąć na standach (używane solidne ze 200 - 300 zł) jeśli byłyby to kolumny podstawkowe. A podłogowych nie za bardzo widzę w tak małym pokoju. Chyba, że naprawdę nieduże?
Co o tym myślisz.
Na rysunku pokazałem jeszcze ustroje mocno pochłaniające dźwięk ( zielony zygzak za Tobą oraz na boku szafy.
Jeśli regał z książkami jest odkryty (bez drzwi), to książki są doskonałymi ustrojami akustycznymi. Po przeciwnej stronie koło okna dla równowagi duże rośliny o gęstym listowiu dla rozpraszania dźwięku. Okno na czas odsłuchów dobrze by było zasłaniać grubą, mocno pofałdowaną zasłoną/kotarą. Na podłodze dobrym rozwiązaniem byłby dywan (niebieski prostokąt na rysunku) albo wykładzina. Stół i krzesła w trójkącie odsłuchowym, to niestety wrogowie dobrego dźwięku. Przeszkadzacze. Powinny się znaleźć poza tym trójkątem. Zresztą poczytaj:
http://www.rms.pl/akustyka/akustyka-pomieszczen
http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php

Do rapu i Denona Tonsile chyba nie będą najlepszym wyborem. Mam nadzieję, że nie myślisz o Altusach?
Dlaczego kumpel poleca Tonsile, jak to uzasadnił?

Jakie kolumny ja mógłbym Ci polecić, jeszcze nie wiem. Trzeba poszukać a przede wszystkim poczekam na Twoje odpowiedzi.

Nie wiem np. jakiego rodzaju dźwięku szukasz? Mo można sprawić by zestaw grał miękko, aksamitnie, z ociepleniem ale także jasno, chłodno czy ostro. Co kto lubi. A Ty?

Osiem metrów kabla głośnikowego, to za mało? icon_eek.gif A gdzie Ty chcesz te kolumny ustawiać? Myślę, że nawet za dużo.
A co to za kable, jeśli można wiedzieć? Choć z dobrej miedzi beztlenowej są zrobione?
Prolink szczególnie z serii Futura może być na początek. Choć czasem za niewiele większe pieniądze można kupić dużo lepsze kable używane.

Możesz podłączyć przez przejściówki to o czym piszesz. Ale lepszy byłby do tego DAC, który poprawiłby słaby dźwięk z tych urządzeń. Może później go dokupisz, gdy uskładasz kasę.

Odpowiedz na wszystkie pytania w miarę możliwości. To ułatwi poszukiwania.


I na koniec uwaga. Nie słuchaj ścierwa tylko porządnej muzyki. Są lepsze stacje radiowe. icon_wink.gif

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Szafkę trochę przesunąłem w lewo, by zmieściły się kolumny. Ale i tak musiałyby one stanąć na standach (używane solidne ze 200 - 300 zł) jeśli byłyby to kolumny podstawkowe. A podłogowych nie za bardzo widzę w tak małym pokoju. Chyba, że naprawdę nieduże?
Co o tym myślisz.



Pomysł ze standami mi się bardzo podoba, więc jak najbardziej się zgadzam.

Cytat

Mam nadzieję, że nie myślisz o Altusach?



Już nie myślę. icon_wink.gif Myślałem również o Altonach. Lecz bez żadnego "ponieważ" tylko trafiłem na takie w ogłoszeniu.

Cytat

Dlaczego kumpel poleca Tonsile, jak to uzasadnił?


Że sam posiadał i był zadowolony.

Cytat

Nie wiem np. jakiego rodzaju dźwięku szukasz? Mo można sprawić by zestaw grał miękko, aksamitnie, z ociepleniem ale także jasno, chłodno czy ostro. Co kto lubi. A Ty?



Niestety na to pytanie nie odpowiem. Nie mam pojęcia, ponieważ nigdy nie miałem okazji być świadomy tego, jak zestaw gra(ma grać).

Cytat

Osiem metrów kabla głośnikowego, to za mało? A gdzie Ty chcesz te kolumny ustawiać?



Teraz już chce je ustawić tam, gdzie wskazałeś. Więc kabla wystarczy. A kable kupiłem od kolegi za symboliczną "flaszkę", którą tego samego dnia wypiliśmy, więc nie mam pojęcia jakie one są. Za to zamieszczam ich zdjęcie w załączniku(jednak w linkach, bo zbyt ciężkie).



Podsumowując: dywan zakupię, jeden regał z książkami jest "odsłonięty", drugi niestety w szkle. Dodatkowo (czego nie było na rysunku) nad szafką RTV jest "szafka". Ale to raczej nie ma żadnego znaczenia.
Pod oknem jest kaloryfer, więc kwiatki raczej odpadają. Zasłony też będą odpowiednie.
Ogólnie dziękuję za tak obszerną i dokładną odpowiedź a zarazem ubolewam, że nie umiem bardziej określić "moich oczekiwań".


"I na koniec uwaga. Nie słuchaj ścierwa tylko porządnej muzyki. Są lepsze stacje radiowe."
Jaka prosta i celna uwaga. A zgadzam się w tym całkowicie.

https://zapodaj.net/89eac17f4b559.jpg.html
https://zapodaj.net/eb357c894a700.jpg.html
https://zapodaj.net/23f5f5e350121.jpg.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To że ktoś kiedyś miał ALTUSy/ALTONy i był zadowolony - to było KIEDYŚ.
Teraz jest bardzo duży rynek kolumn używanych które zagrają lepiej niż te przed chwilą wymienione..

A co do standów - to już F1angel napisał, że mogą być używane. A poza tym czasami sprzedawca chce się od razu pozbyć kompletu kolumny + standy.

Pozdrawiam
PS. Jeżeli chcesz zamieszczać fotki bezpośrednio na Forum - to musisz zmniejszyć ich rozmiar (w jednym poście może być maksimum trochę powyżej 1MB).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z akustyką, to naprawdę poważna sprawa. Potraktuj ją z uwagą, to ona odwdzięczy się dobrym dźwiękiem. Nawet z niedrogiego zestawu.
Co do dywanu, to chodziło mi o niebieski kolor na rysunku (już poprawiłem) a nie, że masz kupić niebieski icon_wink.gif
Ale mam nadzieję zrozumiałeś. Zasłony jak najbardziej pożądane. A jeśli nie możesz dać roślin, to trudno.
Za głową i na boku tej szafy, na wysokości uszu daj coś jednak. Siedzisz zbyt blisko ściany i tej szafy. Dźwięk będzie się odbijał i zniekształcał przekaz. Może tam być płytka półka z książkami, gruby kilim/arras, makata/plecionka itp. coś co przełamie twardą płaszczyznę ściany lub szafy, pochłonie albo rozproszy dźwięk.
Stół i krzesła bardzo tam brużdżą, ale jeśli nie możesz ich usunąć na bok?
Zresztą czytałeś o podstawach akustyki, to wiesz jak to ma wyglądać. Zrobisz co możesz.

Co do kolumn Tonsil, to kumpel jest zapewne typem zadowolonego właściciela. Nie słuchał pewnie na zbyt wielu dobrych zestawach?
Kolumny tej firmy są lepsze i gorsze. Ale na ogół szału nie ma. Jakieś tam uznanie zdobyły Siesta i kolumny z serii Maestro.
Ale też wiadomej części ciała nie urywa icon_mrgreen.gif

Szkoda, że nie wiesz jaki kierunek brzmienia jest Ci bliższy? Spróbuję znaleźć coś w miarę uniwersalnego i pewnie po swojemu icon_cool.gif

Oczywiście jeśli znajdę fajne, niewielkie kolumny podłogowe, to mam nadzieję nie pogardzisz? Odejdzie koszt standów.

I tu pytanie. Czy standy liczyć w tym budżecie, czy masz dodatkowe pieniądze na nie? Bo jeśli nie masz, to będzie trochę kiepsko.

Kable jak widzę jakieś podstawowe. Trudno określić, czy choć przyzwoite. Żadnego napisu tam nie ma?
Tak, czy inaczej na początek wystarczą. A jeśli będziesz po zakupie i odsłuchu zestawu chciał delikatnie skorygować brzmienie, to się zastanowimy nad innymi.

Kolumn poszukam pewnie jutro.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

PS. Jeżeli chcesz zamieszczać fotki bezpośrednio na Forum - to musisz zmniejszyć ich rozmiar (w jednym poście może być maksimum trochę powyżej 1MB).



Następnym razem zmniejszę ich rozdzielczość i wrzucę na forum. icon_smile.gif

Cytat

Co do dywanu, to chodziło mi o niebieski kolor na rysunku (już poprawiłem) a nie, że masz kupić niebieski icon_wink.gif
Ale mam nadzieję zrozumiałeś.



Zrozumiałem, zrozumiałem. icon_biggrin.gif

Cytat

Oczywiście jeśli znajdę fajne, niewielkie kolumny podłogowe, to mam nadzieję nie pogardzisz?


Oczywiście, tutaj nie mam żadnych preferencji.

Cytat

Czy standy liczyć w tym budżecie, czy masz dodatkowe pieniądze na nie?


Fajnie by było wyrobić się z całymi kolumnami w budżecie. Aczkolwiek w ostateczności kupię kolumny teraz, a standy dokupi się odrobinę później.

Cytat

Żadnego napisu tam nie ma?



Żadnego. icon_sad.gif


Byłbym niesamowicie wdzięczny gdybyś coś znalazł.
I "za głową" coś wrzucę. Jakaś półka pewnie będzie albo tryptyki. Tak czy inaczej, puste nie zostanie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem kilka par kolumn.
http://allegro.pl/mission-m31i-wzorowy-stan-i6185660322.html
http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=61856...ars_rule_id=201
http://allegro.pl/kultowe-tannoy-r1-warto-...36.html#thumb/5
http://allegro.pl/kultowe-tannoy-m2-warto-i6160085476.html
http://allegro.pl/kolumny-monitor-audio-ma9-i6188400584.html
Za kilka chwil dodam parę zdań na ich temat.

Mission M 31i oraz M 32i są kolumnami grającymi ciepło z mocnymi, nawet trochę napompowanymi niskimi tonami.
W Twoim pokoju myślę, ze spokojnie M 31i dadzą radę, ale jeśli możesz sobie pozwolić kup M 32i.
Zagrają większym wolumenem dźwięku i niżej zejdą z basem.
Gdyby było go za dużo (bo tak może być), to zatkasz porty b-r gąbkami.
Tannoy R 1, to są świetne i finezyjne kolumny. Wielu osobom nie udaje się uzyskać z nich bardzo dobrego dźwięku, ponieważ one najlepiej pracują z dużo droższymi od siebie wzmacniaczami. Mają naprawdę duży potencjał. I dlatego trochę waham się, czy Ci je polecać do Denona.
Są to na pewno kolumny "rozwojowe". Im lepszą elektronikę dostaną, tym lepiej zagrają. Słuchałem ich ze wzmacniaczami dużo droższymi, nawet po 8 - 10 tys. zł i grało to wybornie. Ale nie namawiam.
Dużo bezpieczniejsze i grające bardziej efektownie (choćby na niskich tonach) są Tannoy M 2. wysokie tony podobnie jak w Mission trochę stłumione, delikatniejsze. Ale te kolumny "kończą" się w pewnym momencie. Czyli wraz z lepszą elektroniką nie grają już tak dobrze jak R 1.
Jeśli nie zamierzasz się rozwijać sprzętowo, to będą lepszym wyborem.
Monitor Audio MA 9 są kolumnami grającymi dość przejrzyście z szybkimi, zróżnicowanymi niskimi tonami, ale niezbyt potężnymi. Trochę przeciwieństwo Mission i Tannoya'a z serii M.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, że jesteś zadowolony jak piszesz? Ja także jestem, jeśli mogłem Ci pomóc icon_biggrin.gif

Ale czy naprawdę będziesz zadowolony po posłuchaniu jak grają, to wielka niewiadoma. Bo to są kolumny do smakowania muzyki a nie do łupanki.
Mam jednak nadzieję, że to wiesz? Kolega od Tonsilów pewnie skrytykuje, ale nie daj się zbić z tropu, tylko po prostu słuchaj.
Po pewnym czasie, gdy się już trochę osłuchasz z Tannoyami, możesz pożyczyć Tonsile od kolegi i porównasz.

Mam nadzieję, że standy są dobrze dobrane jeśli chodzi o wysokość. A są odpowiednio ciężkie? Może mają komorę do wsypania suchego (bezwzględnie, najlepiej wyprażonego w piekarniku) piachu? To dodałoby im masy.
Pamiętaj by głośniki wysokotonowe znalazły się na wysokości Twoich uszu podczas słuchania na siedząco.
Do przytwierdzenia kolumn do standów kup na Allegro lub w sklepie dla plastyków Blu Tack. substancja plastelinopodobna z której lepisz po 4 kulki
i stawiasz na nich kolumny dość mocno dociskając z góry. Można używać wielokrotnie, nie niszczy forniru, nie zostawia śladów.
A ma kilka ważnych dla dźwięku zalet, o których nie będę tu pisał. Używam i polecam.

Lekką korekcję dźwięku, jeśli to będzie potrzebne możesz zrobić odpowiednimi kablami. Ale na razie podłączysz tym o czym pisałeś.

Napisz oczywiście co i jak. Jeśli już posłuchasz oczywiście.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam kolejny problem, tym razem z podłączeniem amplitunera do TV.

Byłem u sprzedawcy w EURO RTV i zapewnił mnie, że wystarczy bym kupił kable 2RCA-2RCA i mój telewizor (pokazałem mu zdjęcie tyłu) będzie działał. Tak też zrobiłem, zakupiłem kabel i.. Po włączeniu opcji mam do wyboru jedynie "TV głośnik" albo "głośnik zewnętrzny (optyczny). Nie mam możliwości innego podłączenia.
Czy konieczny będzie zakup konwentera z optyka na chinche? A jak tak, to jaki, ponieważ na allegro są od 30 do 150 zł.

Ponoć również można kupić przejściówkę "Euro - 2RCA". Chyba najtaniej wychodzi.

Tył Amplitunera: http://www.hifi-pictures.net/amplifiers-ho...A-435R/back.jpg

Tył TV: http://img1.lesnumeriques.com/test/86/8662...ctique-1500.jpg
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda, że Euro (scart) jest również wyjściem. Natomiast RCA L i R są chyba wejściowe (słaba jakość zdjęcia - mogłeś zrobić fotkę części tylnego panelu z tymi złączami a nie cały tył).
Taka przejściówka nie powinna być droga, możesz spróbować.
Dobry konwerter, czyli DAC będzie jednak sporo więcej kosztował. Nie liczyłbym na mniej niż 300 zł.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...