Skocz do zawartości

Budowanie zestawu stereo, krok po kroku


pajacek

Recommended Posts

Byłem napalony na zestaw 5.1 jak małe dziecko, już byłem w ogródku i witałem się z gąską. Jednak gdy ochłonąłem, poczytałem trochę to doszedłem do wniosku, że do muzykowania lepszy będzie zestaw stereo. Efektem końcowym ma być zestaw stereo odtwarzający z usb bezstratne formaty FLAC, podłączony również do TV. Wydaje mi się, że lepiej będzie na chwilę obecną kupić za cały budżet wzmacniacz (używany) + kolumny (nowe lub używane), a z czasem rozbudowywać zestaw. I tu mam kilka pytań:
1. Nie mogę wygrzebać czy tylko amplitunery dają możliwość odtwarzania plików FLAC, czy istnieją jakieś tańsze przystawki? Jak wygląda sytuacja z radiami internetowymi? Może jakaś mini wieża?

2. Czy jak kiedyś kupię słaby amplituner, aby tyko mieć możliwość odtwarzania muzyki z USB i podłącze do w miarę dobrego wzmaka, czy dźwięk będzie lepszy niż przy bezpośredni podłączeniu głośników do amplitunera? Czy ulega on poprawie skoro wyszedł z marnego źródła (sorry za takie pytanie, na prawdę nie znam się icon_smile.gif )

3. Jakie głośniki kupuje się do stereo? Te kolumny frontowe, czy satelitki? A może jeszcze coś innego?

4. Jakie polecacie używane wzmacniacze do 500zł, metraż niecałe 30m2, muzyka metal, disco. Może przy okazji macie propozycję głośników?
------EDYTOWANE-------
5. Jak ma się moc wyjściowa 2x30W takiego wzmacniacza Rolet do mocy wyjściowej Pioneer SX-20 2x50W? Czysty marketing?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

AD1. z reguły wzmacniacze tylko wzmacniają nie mają wejść USB czy sieci. To domena amplitunerów stereo. Możesz to zastąpić przez np. odtwarzacz sieciowy ARIVA

AD2. Tak, wówczas tylko słaby przedwzmacniacz w amplitunerze jest stratą, końcówki mocy (w tym przypadku wzmacniacz), zapewnią lepszy dźwięk.

AD3. Jaka wielkość pomieszczenia? Od tego zależy czy podłogowe czy podstawkowe. Satelitki (wielkości pięści, jeśli o tym samym myślimy) to tylko głośniki surroundowe w kinie.

AD5. TAK, te pomiary mają się nijak do siebie. Wzmacniacze lampowe mają nieraz 2x4,5W a zagrają dużo lepiej od wzmacniacza 2x45W

AD4. Wzmacniacz powinieneś dobrać do głośników. Gdyż tak jest najłatwiej. Ile masz na głośniki?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

AD4. Wzmacniacz powinieneś dobrać do głośników. Gdyż tak jest najłatwiej. Ile masz na głośniki?


Wszystko wskazuje na to, że za chwilę stanę się posiadaczem pary głośników ROTH AUDIO OLI RA4 za 1000zł, mało używane, jeszcze na gwarancji. Opłacalny deal? Na allegro widzę nowy komplet ktoś wysprzedaje za 1500 z 3letnią gwarancją dystrybutora. Myślałem nad Yamahą ax-700 lub a-720 do tego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy Yamaha ax-500 lub ax-700 plus Tannoy M2 to dobry wybór na 30m2? Czy te Mildtony nadają się do postawienie obok telewizora? Jakieś takie duże są icon_razz.gif

Poniżej moje wszystkie typy do złożenia używanego zestawu stereo.

Wzmacniacz - typy
Denon PMA-920
Yamaha AX-700 lub A-720 lub AX-500
Sony TA-F570ES lub TA-F550ES

Głośniki - typy
KEF C20 lub Cresta 3
GALE Gold Monitor
Quadral DAUPHIN
Polaris 120 lub 180
Tonsil Bolero 200 lub Diora ZgC
Mildton 80 lub 150
Tannoy M2 lub M2,5
DUAL CL-720
B&W DM1200 DM
INFINITY REFERENCE 1I lub RS 3001 lub RS 3000 lub SM102
ARCUS AS 4
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. Sądzę, że jeszcze nieraz przywitasz się z gąską i wyjdziesz z ogródka.

Yamaha jak Yamaha. Trzeba lubić ten dźwięk. Ale Tannoy M 2 do pomieszczenia 30 metrowego jest nieporozumieniem. To jakbyś chciał nakarmić lwa chomikiem icon_mrgreen.gif
Do takiego pokoju proponuje większe kolumny podłogowe.

Obok telewizora nie stawia się kolumn (mówimy o kolumnach a nie głośnikach, bo głośniki, to co innego).
Kolumny muszą mieć pewien rozstaw. Powiedzmy 2 - 3,5 metra. I tworzyć z miejscem odsłuchowym trójkąt równoboczny.
http://www.rms.pl/akustyka/akustyka-pomieszczen
http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php

Co do MIldtonów, to daj sobie spokój z tymi kolumnami. Są mało ciekawe, delikatnie to określając.

Napisz ile finalnie mógłbyś przeznaczyć na wzmacniacz i kolumny.

Jakie masz źródło dźwięku? Z komputera? Jeśli tak, to jakość tego dźwięku poprawi przetwornik cyfrowo-analogowy, tzw. DAC. Do kupienia powiedzmy od około 300 zł.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Napisz ile finalnie mógłbyś przeznaczyć na wzmacniacz i kolumny.



Bez problemu jestem w stanie wyłożyć 1200zł (+200/300zł jeśli trafi się coś ciekawego). Myślę tu o wzmacniaczu i kolumnach, na DAC przyjdzie pora za kilka miesięcy. Pomyślałem o new mildtonach bo wyglądają na takie, co można w lecie postawić w ogrodzie i trochę dać czadu icon_biggrin.gif

Zastanawia mnie jeszcze jedno. Szukając opinii o wzmacniaczach i głośnikach trafiam na tematy z lat 2005-2011 i widzę, że nie było kiedyś problemem kupić Yamahę AX-700 w dobry stanie za ok.400zł. Jak szukam na allegro to znajduję egzemplarze za 600zł od handlarzy, w stanie niewiadomym. Wizualnie przypominają jak by na zachodzie służyły za sanki... w bezśnieżną zimę. Widzę, że wzmacniacze są jak wino.

Podsumowując:
1. metraż 30m^2 bez paru groszy
2. źródło laptop i TV
3. Fajnie było by połupać od czasu do czasu w ogrodzie (biedni sąsiedzi ]:-> )
4. Nie boję się starszego sprzętu, jednak wolę nie sięgać aż do PRLu.
5. Wizualnie podobają mi się wzmacniacze Rotla.
6. Słucham muzyki o dużej rozpiętości gatunkowej, więc może zdecyduję się na zestaw zrównoważony brzmieniowo, jakoś przeżyję icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Pomyślałem o new mildtonach bo wyglądają na takie, co można w lecie postawić w ogrodzie i trochę dać czadu icon_biggrin.gif

Szukając opinii o wzmacniaczach i głośnikach trafiam na tematy z lat 2005-2011 i widzę, że nie było kiedyś problemem kupić Yamahę AX-700 w dobry stanie za ok.400zł. Jak szukam na allegro to znajduję egzemplarze za 600zł od handlarzy, w stanie niewiadomym. Wizualnie przypominają jak by na zachodzie służyły za sanki... w bezśnieżną zimę. Widzę, że wzmacniacze są jak wino.

Podsumowując:

4. Nie boję się starszego sprzętu, jednak wolę nie sięgać aż do PRLu.


Oj trochę brak tu logiki bo...
Skoro nie chcesz sięgać do PRL, to dlaczego Mildtony ? Ani dobre, ani solidne. Piszesz, że wyglądają na takie co mogą postać w ogrodzie, ale takie nie są te wyroby, bo to tani paździerz, łatwo nasiąkający, puchnący i kruchy. To nie jest nawet dobry paździerz, nie wspominając o solidnym mdf-ie.
Jasne nagłośnić można nawet Mildtonami, w końcu w ogrodzie przy grilu nie chodzi o delektowanie się muzyką, a coś innego.

Co do wzmacniaczy, że były dekadę temu w dobrym stanie, niedrogie ( w sumie były niższe zarobki), a teraz po 10latach nie są w dobrym stanie, a cena jakby podobna, to chyba nic dziwnego. Nic młodsze i ładniejsze się nie robi. To są sprzęty popularne, mocne i wielu zapewne młodych użytkowników woziło je po imprezach w bagażniku bez oryginalnego pudła itp . Sprzęty droższe, czy kupowane od starszego pierwszego właściciela, nawet jak są starsze są w świetnym stanie, domyśl się dlaczego:)

Kolumny wybrałeś tak różne, że łączy je chyba tylko to, że są prostokątne, bo ani rozmach brzmienia, ani typ brzmienia, już nie .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Kolumny wybrałeś tak różne, że łączy je chyba tylko to, że są prostokątne, bo ani rozmach brzmienia, ani typ brzmienia, już nie .


Szukałem czegoś niedrogiego i polecanego. Powyższa lista jest efektem tych poszukiwań. Od razu na wstępie zaznaczałem, że nie znam się na tym. Twoje uwagi tylko utwierdziły mnie w tym przeświadczeniu icon_smile.gif

Cytat

Skoro nie chcesz sięgać do PRL, to dlaczego Mildtony ?


New mildtony nie są lepsze? Lata produkcji to chyba połowa lat 90.

Cytat

Piszesz, że wyglądają na takie co mogą postać w ogrodzie, ale takie nie są te wyroby, bo to tani paździerz, łatwo nasiąkający, puchnący i kruchy


Myślałem, że jak postawię na utwardzonym w upalne dni to będzie ok.

Cytat

Co do wzmacniaczy, że były dekadę temu w dobrym stanie, niedrogie ( w sumie były niższe zarobki), a teraz po 10latach nie są w dobrym stanie, a cena jakby podobna, to chyba nic dziwnego.


Nawet nie w takiej samej cenie, tylko drożej. Widocznie inflacja i te sprawy icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

New Mildton są o tyle lepsze co Polonez ATU od pierwotnej wersji icon_wink.gif

Jeśli chcesz "połupać" w ogrodzie, to nie kupuj wypustów PRLowskich ale zachodnioeuropejskie czy amerykańskie.
Szukaj kolumn Quadral z serii Phonologue (najlepsze Gold, ale drogie), Arcus, Cerwin Vega, Klipsch.
Ewentualnie polskie współczesne STX.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Szukaj kolumn Quadral z serii Phonologue (najlepsze Gold, ale drogie), Arcus, Cerwin Vega, Klipsch.
Ewentualnie polskie współczesne STX.


Jedyne Phonologue w budżecie to Fortuny. Ale są jakieś małe icon_smile.gif a duże Quadrale odin, ac3100, Qlx 205, Blizzard warte uwagi?

Arcus AS5, Tonsil Mistral, STX f200n?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

F-200 to rozsądny wybór na start i przygodę z audio w tych pieniążkach, kolumny nie narzucają mocno swojego stylu ( co w tej cenie i w ogóle jest raczej zaletą), a więc sporo jakie będzie brzmienie zależy od wzmacniacza.
f200 nie mają dudniącego zamulonego basu, ale nie mają też kartonowego, nie tną żyletkami w sekcji wysoko-tonowej, ale góra jest wyraźna, jak pisałem sporo lepsze niż jakieś kolumny oferowane do tanich kin domowych.
Masz duży pokój wiec masz spore (mam nadzieje) możliwości dobrego ustawienia i dobrej adaptacji akustycznej, to ważne. Może sobie z czasem kupisz jeszcze większe, lepsze modele, jednak te f200 i tak są bądź lepsze bądź odpowiedniejsze od większości propozycji z początku twego wpisu .icon_smile.gif
Z czasem się osłuchasz z tymi kolumnami, docenisz plusy, minusy, alie przepuszczaj okazji by słuchać innych gdzie tylko będziesz miał okazję , tak by poznać swój gust i kupić coś bliższe własnemu ideałowi.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i stało się. Odgrażałem się we wcześniejszym poście, że podobają mi się wzmacniacze firmy Rotel (zarówno wygląd jak i ich charakterystyka TEORETYCZNA icon_lol.gif ). Niedługo powinien do mnie dojść RA-970BX. Mam nadzieję, że dotrze w całości i wszystko będzie OK. icon_rolleyes.gif

Czy Quadral Odin mk III pasuje do tego sprzętu? Jak ma się moc wzmacniacza 60/90W dla 8/4Ohm do mocy zadeklarowanej na głosnikach 80w (max. 140, 4-8 Ohm)? Co znaczy, że wzmacniacz jest lub nie jest wydajny prądowo? Skąd wiecie czy użytkowanie danych głośników jest bezpieczne przy konkretnym wzmacniaczu?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem warto, o ile lubisz sposób prezentacji muzyki za pośrednictwem kolumn AE.

AE 109, to niezbyt ciekawe kolumny. Nadają się do niedrogiego, dość ciemnego i trochę zamulonego zestawu.
AE EVO 3, to już zupełnie inna klasa, choć też trzeba uważać. Osobiście nie łączyłbym ich z Rotelem. Może być za jasno, za szczupło a może nawet zbyt ostro. Ale co kto lubi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobra, już mam swój pierwszy zestaw stereo. Jestem zadowolony. Zastanawiam się czy to normalne, że przy
-podłączonym do wzmacniacza przewodzie sygnałowym, ale nie wpiętym do źródła
-podłączonym do wzmacniacza i do WYŁĄCZONEGO źródła przewodzie sygnałowym
słychać buczenie w kolumnach, które nasila się przy zwiększeniu głośności. Zjawisko nie występuje przy włączonym źródle lub wypiętym przewodzie sygnałowym ze wzmacniacza. Co należało by poprawić?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podbijam poprzednie pytanie i dodaję kolejne.

Czy będzie różnica w jakości dźwięku między SPDIF -> tani DAC z allegro -> wzmacniacz, a EURO -> przejściówka na 3xRCA ->wzmacniacz? Zakładając, że tuner telewizji satelitarnej umożliwi puszczenie fonii po euro, a obrazu po HDMI...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo zależy od tego jak kiepski będzie to DAC i jakiej jakości są układy wyjściowe w tuner telewizji satelitarne. Może się zdarzyć ze dźwięk będzie gorszy z DAC-a. Można na allegro kupić dobry tani DAC i wtedy będzie prawie pewne ze da on lepszy dźwięk. Nawet jeśli z obu urządzeń dźwięk będzie kiepski , to będzie różnica icon_smile.gif .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Sporo zależy od tego jak kiepski będzie to DAC i jakiej jakości są układy wyjściowe w tuner telewizji satelitarne. Może się zdarzyć ze dźwięk będzie gorszy z DAC-a. Można na allegro kupić dobry tani DAC i wtedy będzie prawie pewne ze da on lepszy dźwięk. Nawet jeśli z obu urządzeń dźwięk będzie kiepski , to będzie różnica icon_smile.gif .


Niestety w instrukcji nie ma parametrów dźwięku na wyjściu z tunera.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Czy będzie różnica w jakości dźwięku między SPDIF -> tani DAC z allegro -> wzmacniacz, a EURO -> przejściówka na 3xRCA ->wzmacniacz? Zakładając, że tuner telewizji satelitarnej umożliwi puszczenie fonii po euro, a obrazu po HDMI...


Generalnie opcja jeden powinna i będzie najlepsza, przy okazji nagłaśniasz wszystko co masz na ekranie telewizora, a nie tylko programy z tunera Opcja dwa, z euro niekoniecznie , pytanie po licho 3 rca, jak stereo to 2 rca ?.
Po HDMI z tunera sat idzie wszystko, obraz i dźwięk, natomiast reszta zależy od modelu, bywają tunery z wyjściem audio minijack (wbrew pozorom nie słuchawkowym) które równolegle, bez problemu puszcza sygnał audio.



Cytat

Niestety w instrukcji nie ma parametrów dźwięku na wyjściu z tunera.


I bardzo dobrze, parametry tego typu nie grają, a jeszcze ktoś by uwierzył że jest super źródłem, gdyby się okazało że ma lepsze cyferki w parametrach od jakiegoś klasycznego sprzętu.
Zresztą niemal każdy kanał jest nadawany w nieco innej jakości.Jakież to parametry fonii na wyjściu np. RCA miały by być podane w tunerze ?
Powiem więcej kiedyś napisałem z ciekawości do popularnego producenta audio video jakie parametry audio ma ich odtwarzacz dvd, wszak odtwarza płyty CD, SACD itd..... Po dwu tygodniach przyszła odpowiedź...., że odtwarzacz pobiera 25W z sieci, a reszta parametrów jak dynamika, pasmo, S/N jest objęta tajemnica producenta , haha. Więc czego oczekiwałeś po tunerku satelitarnym ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...