Skocz do zawartości

Muzyka rockowa. Gramofon jest, ale co dalej?


WoKa

Recommended Posts

Witam,
Przymierzam się do zakupu używanych wzmacniacza oraz monitorów z przeznaczeniem do odsłuchu muzyki rockowej. Źródłem będzie gramofon, powierzchnia pomieszczenia to ok. 16 m2.
W tej chwili biorę pod uwagę wzmacniacz NAD, np. 3240 (uchodzi za odpowiedni do tego gatunku, natomiast moje wątpliwości budzą wbudowane przedwzmacniacze gramofonowe w poszczególnych modelach) oraz Yamahę (A-720/A-700 ze względu niezawodność). Czy ten kierunek jest właściwy?
Większy problem jest z monitorami. Czy moglibyście polecić jakieś konkretne modele do rocka w przedziale ok. 600 zł, które będą dobrze współgrać z ww. wzmacniaczami?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedwzmacniacze gramofonowe we wzmacniaczach są na ogół słabej jakości.
Niektórzy twierdzą inaczej, ale dobre takie pre to rzadkość.
Mam taki przedwzmacniacz i bardzo kiedyś chwalony we wzmacniaczu Pro-Ject 7 AMP.
Porównywałem go z tanim (450 zł jako nowy) przedwzmacniaczem gramofonowym MM/MC Vincent i ten drugi jest słyszalnie lepszy.

Oczywiście do wzmacniaczy NAD i Yamaha nadają się różne kolumny.
Szkoda, że nie opisałeś jakie brzmienie lubisz, jaki jego typ.
Bo ja mogę wybrać, coś co mnie się będzie podobało. Ale Tobie nieszczególnie musi takie brzmienie odpowiadać.

Zdajesz sobie sprawę, że monitory dobrze zagrają jedynie na solidnych, stabilnych, ciężkich standach. A takie używane kosztują minimum 200 - 300 zł.
I na pewno nie ustawione zbyt blisko ścian. Znasz temat akustyki i ustawiania kolumn?
Nic nie napisałeś o swoim pokoju, możliwości ustawienia kolumn, odległościach, akustyce, umeblowaniu itp.
A akustyka, to podstawa dobrego dźwięku, równie ważna jak kolumny, dobrze dobrany wzmacniacz i wiedza czego się chce od dźwięku.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc z czasem trzeba będzie uzupełnić zestaw o pre.
Muzyka rockowa, czyli dużo gitar, a co za tym idzie brzmienie="mięso".
Owszem zdaje sobie sprawę, ale wszystko w swoim czasie - najpierw monitory (żeby w ogóle zacząć cieszyć się muzyką), potem standy.
Ze względu bass-reflex (w większości z tyłu), niezbyt blisko ścian.
Pomieszczenie umeblowane (kanapa, regały z książkami). Odległość monitorów od kanapy ok. 2 m.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny Mission M 32i. http://allegro.pl/mission-m32i-wzorowy-stan-i6185659439.html
Te raczej do yamahy. Grają mocno, soczyście z pełnymi niskimi tonami i średnicą, góra trochę delikatniejsza, ale Yamaha ją wzmocni, doświetli.
Jakby co skoryguje się jasnymi i dźwięcznymi kablami.

Kolumny Dali 202. http://allegro.pl/kolumny-podstawkowe-dali...6173654700.html Bardziej do NADa, choć z Yamahą też nie powinny zagrać za ostro.

A tu duże (62 cm wysokości) monitory Magnat. http://allegro.pl/magnat-zero-5-potezne-mo...6183359353.html
Te chyba bardziej do NADa. Zagrają z dużym rozmachem, ale będą mniej wyrafinowane niż Dali czy Mission.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wybór padł na NADa. Te Dali wydają się być niezłe, z tym że nie ma innych ofert tego konkretnego modelu, tak więc brak punktu odniesienia. Z kolei Magnaty u mnie się nie zmieszczą... Coś innego z NADem można w założonym przedziale cenowym znaleźć?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...