Skocz do zawartości

Budowa Stereo - na początek kolumny


gross

Recommended Posts

Witam,

Jako, że to mój pierwszy post to chciałem się przywitać. Od jakiegoś czasu przymierzam się do budowy systemu stereo.

Aktualny system: Unitra WS503 i kolumny Unitra (wiem, że nie jest to system wysokich lotów).

Miejsce: Otwarty salon 50 m2 połączony z kuchnią 15 m2.

Muzyka: Ja rock - żona pop. Kolumny wolałbym raczej uniwersalne.

Stan kolumn: nowe.

Cena: 2000-3000.

Z czym będzie grało: coś pokroju Yamaha MusicCast R-N602 lub podobne inne firmy m.in. ze względu na funkcjonalność, potem dokupię CD.

Na początek chciałem wybrać kolumny. Potencjalnych kandydatów było kilkanaście. Drogą eliminacji (i pomocy żony:) zacieśniłem wybór do dwóch opcji:

Q ACOUSTICS QA3050

Pylon Audio Sapphire 25

Proszę o pomoc w ostatecznym wyborze. Ewentualnie coś lepszego w tej cenie. Brałem też pod uwagę:

Klipsch Reference Premiere RP-250F
Taga Harmony Azure F-100 v.2
JBL Studio 280
JBL Arena 180
Pylon Audio Opal 23

Z góry dziękuję za opinie.
PS. Przed zakupem pewnie odsłucham, ale chciałem poznać waszą opinię. Może ktoś miał powyższe kolumny, a jak miał to pewnie porównywał z innymi.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Byłem na odsłuchu Pylon Szafiry 25, Opal 23 i DAVIS ACOUSTICS MAYA.

Najbardziej mi spasowały MAYA, ale wiadomo, że cenowo też droższe. Opal wcale tak bardzo nie odstawał na moje amatorskie ucho, ale MAYA bardzo ładne w kolorze białym Tylko cena 3500zł (w innym kolorze 2700 więc już mieszczą się w zamierzonym budżecie).

http://www.davis-acoustics.pl/public_html/...a_Hifi_Test.pdf

Tylko czy nie będą za małe na mój salon?

Wstąpiłem też do MM i słuchałem JBL STUDIO 280 z Yamaha RN602, ale jak dla mnie to wypadło średnio (warunki marketowe i słabe źródło też mogły mieć wpływ) - tańsze kolumny Jamo i Dali Zensor 5 zagrały lepiej jak dla mnie.

Zastanawiam się jeszcze jak grają:
Q ACOUSTICS QA3050
Klipsch Reference Premiere RP-250F

Na razie faworytem jest MAYA.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W taki metraż to kolumny spore,duuże, tu już nie masz limitu gabarytów, każde odetchną pełna piersią. Dobrze też jak z dobra podstawą basową,
Z popularnych Magnat qiantum 677, JBL studio 280,290, Mission mx5, mx6, używane m35i, Wharfedale Diamond 240, 250, Dali lektor 6 , lub 8 (Dali zensor 5 to bardziej do tej kuchni), większe modle Monitor Audio bx6, ewentualnie Klipsch ale większy niż ten z twego linku, lub chociaż ta Taga.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej pokaż jakiś rysunek pokoju z naniesionymi wymiarami, meblami i możliwością ustawienia kolumn. Byle nie za blisko ścian.
Tu masz podpowiedzi, jeśli nie znasz tematu akustyki. To bardzo ważne dla dobrego dźwięku:
http://www.rms.pl/akustyka/akustyka-pomieszczen
http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php

Obawiam się, że ze względu na dość silny spadek charakterystyki na niskich tonach (widać to na wykresie w teście, który podesłałeś)
W pomieszczeniu jak Twoje może Ci brakować niskich tonów na kolumnach Davis.

Myślę, że jakieś Magnaty z serii Quantum będą uniwersalne. Jaśniej, trochę chłodniej zagrają Monitor Audio RS czy RX a Dali cieplej, pełniej w średnicy a mniej zaakcentują górę. Wszystkie to dobre kolumny. Ale można oczywiście sporo lepiej, kupując używane, które kiedyś kosztowały sporo więcej.
Inne trzeba by omówić, jeśli jesteś którymiś zainteresowany.

Ale wszystkie te kolumny trzeba porządnie napędzić. Na ogół te nowe wynalazki/kombajny z funkcjami sieciowymi są słabe jakościowo.
Proponuję klasyczny wzmacniacz stereo.
Jeśli to ma grać jak trzeba a nie udawać, że gra. Oczywiście także polecam sprzęt z drugiej ręki, jeśli ma być odpowiednio lepszy.

Z jakim napędem słuchałeś kolumn Pylon i Davis?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do pokoju to tak na szybko:



Niestety nie pamiętam wzmacniacza na którym słuchałem...

Jak z używek to może Heco Music Style 900:
http://allegro.pl/kolumny-heco-music-style...6215776512.html

lub

Magnat Quantum 755
http://allegro.pl/kolumny-magnat-quantum-7...6209207432.html

Bardzo podobają mi się białe Heco Music Style 900.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam nadzieję, że czytałeś artykuły z linków, które Ci podesłałem? Bo inaczej się nie zrozumiemy, jeśli nie znasz tematu.
Poniżej wkleiłem jak i gdzie powinny stanąć kolumny (czerwone prostokąty) i Twoje miejsce odsłuchowe (czerwony owal), by było optymalnie.
Zdaję sobie sprawę, ze tak pewnie nie możesz postawić. Ale wiedz, ze wszystko inne będzie większym albo mniejszym kompromisem.

Nie odpowiedziałeś mi jak daleko od tylnej ściany i bocznych możesz postawić kolumny. One powinny mieć rozstaw (optymalnie) 2,5 - 3 metry.
Tak samo miejsce odsłuchowe nie powinno stać przy tylnej ścianie. a jeśli już, to warto wsadzić tam otwartą (nie za szkłem, albo z drzwiami) półkę z książkami czy płytami itp. Albo jakis ustrój akustyczny mocno pochłaniający dźwięk (obraz na płótnie a pod nim warstwa wełny, najlepiej naturalnej, owczej.

Co do Heco, to koniecznie posłuchaj. Na samym wyglądzie można się czasem mocno przejechać icon_lol.gif
Nie twierdzę, że są to złe kolumny, ale niekoniecznie muszą Ci pasować.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem w Niemczech ciekawe kolumny dla Ciebie, kwestia, czy będziesz w stanie po nie jechać czy znaleźć kogoś, kto Ci je sprowadzi.

LINK

Canton Ergo RC-L to bardzo wysoki model w hierarchii firmowej, sporo tu na forum o nich napisano, skorzystaj z wyszukiwarki i dowiesz się więcej icon_biggrin.gif .

To wymarzone kolumny do Twojego metrażu, dźwiękowy pewniak, a w razie niezadowolenia z ich brzmienia bez problemu je odsprzedasz, nawet bez finansowej straty.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Mam nadzieję, że czytałeś artykuły z linków, które Ci podesłałem? Bo inaczej się nie zrozumiemy, jeśli nie znasz tematu.
Poniżej wkleiłem jak i gdzie powinny stanąć kolumny (czerwone prostokąty) i Twoje miejsce odsłuchowe (czerwony owal), by było optymalnie.
Zdaję sobie sprawę, ze tak pewnie nie możesz postawić. Ale wiedz, ze wszystko inne będzie większym albo mniejszym kompromisem.

Nie odpowiedziałeś mi jak daleko od tylnej ściany i bocznych możesz postawić kolumny. One powinny mieć rozstaw (optymalnie) 2,5 - 3 metry.
Tak samo miejsce odsłuchowe nie powinno stać przy tylnej ścianie. a jeśli już, to warto wsadzić tam otwartą (nie za szkłem, albo z drzwiami) półkę z książkami czy płytami itp. Albo jakis ustrój akustyczny mocno pochłaniający dźwięk (obraz na płótnie a pod nim warstwa wełny, najlepiej naturalnej, owczej.

Co do Heco, to koniecznie posłuchaj. Na samym wyglądzie można się czasem mocno przejechać icon_lol.gif
Nie twierdzę, że są to złe kolumny, ale niekoniecznie muszą Ci pasować.



To co dałem na rysunku to jest mój aktualny stan tak jak teraz mam z moim zestawem TV + stereo.
Natomiast Twój rysunek dał mi wiele do myślenia i zamierzam dążyć do tego (pomysł o takim przemeblowaniu żonie się spodobałicon_smile.gif Dzięki!

W tym stanie co teraz mam mogę odsunąć kolumny od siebie na 2,5 metra i 1 metr od ściany tylnej i 2 metry od bocznej.
Po zmianie mogę zwiększyć rozstaw do 2,5/3 metrów.

Co do Heco to jasne, że bez odsłuchu to nie kupię (ewentualnie z opcją zwrotu), ale białe kolumny mają swój urok, a jak grają ładnie to podwójny sukces:)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że żonie spodobał się pomysł przemeblowania. Akustycznie będzie to najlepsza opcja.
Zresztą czytałeś artykuły z linków, to wiesz jakie są zasady. Bez tego nie ma co marzyć o dobrej jakości dźwięku.
Co potwierdził też reprezentant "branży" czyli S4Home.

Co do propozycji Profiego, zastanów się. Te kolumny, to naprawdę klasa. Warto się potrudzić, by je zdobyć.
Oczywiście trzeba takie kupić z kontrolerem (control unit), bo uzyskasz jeszcze lepszy, bardziej dopasowany do pomieszczenia dźwięk.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...