Skocz do zawartości

Audio do salonu do 5tys.


kpisarz

Recommended Posts

Poszukuję sprzętu do salonu ok 26m2, z tv i kanapa jak na załączonym rzucie. Praktycznie już zamówiłem soundbara Yamaha YSP-2500, ale po wejściu na forum i poczytaniu opinii nt. soundbarów, odłożyłem decyzję. Nie lubię dużych kolumn, sprzętu, kabli. Nie mam dużo miejsca, dlatego chciałbym jak najmniejszym kosztem uzyskać najlepsze rezultaty. Sprzęt będzie podłączony do tv i PS4, i chcę go wykorzystać do słuchania muzyki z telefonu poprzez bluetooth, ale najbardziej zależy mi na dobrym nagłośnieniu podczas odtwarzania filmów.
Nie ukrywam, że jestem nowicjuszem, stąd prośba o podpowiedź czegoś dobrego w tym budżecie, dzięki czemu uda się osiągnąć najlepsze efekty.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Na wstępie muszę cię poinformować że przy maluch głośnikach jakość odtwarzania muzyki będzie nieco gorsza od kolumn podlogowych. Z rzutu widać jednak że nie bardzo jest miejsce na wciśnięcie ich.

Mam dwie propozycje dla ciebie. Jedna oparta o kolumny magnat quantum 673 + 673 +67 centralny i sub 6725 i do tego elektronika Denon x1200 lub onkyo 545. Ten zestaw zapewnia ci dobre wrażenia przy odsłuchu muzyki i kina. Kolumny są jednak spore i tyły dobrze aby były na stojakach lub dobrze zamontowanych uchwytach.

Druga propozycja łatwiejsza i nieco mniej ingerujaca w otoczenie o ta sama elektronika ale z kolumnami canton movie 365. Tu muzyka będzie na nieco niższym poziomie. Jednak przy kinie nic nie stracisz. A łatwiej zamontować.

W razie pytań lub wycen zapraszam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Witaj,

Na wstępie muszę cię poinformować że przy maluch głośnikach jakość odtwarzania muzyki będzie nieco gorsza od kolumn podlogowych.



Absolutnie się z tym nie zgodzę. Po pierwsze w małych głośnikach czy kolumnach ??? Mniemam, że chodzi o małe kolumny. W tej samej cenie w większości przypadków kupisz kolumny podstawkowe lepsze niż podłogowe, tzn. ładniej i lepiej grające. Nawet nie ma co tu dyskutować, testowałem to pół roku. To co może dyskwalifikować kolumny podstawkowe to wielkość pomieszczenia. Do pomieszczenia o wielkości nieprzekraczającej 20m2 szukał bym kolumn (nie głośników) podstawkowych. Choć swoje kolumny podstawkowe odsłuchiwałem w pomieszczeniu 25m2, dały radę. Takie pomieszczenie jakie posiadasz nie wiem czy należy traktować jako całość, gdyż strefa odsłuchowa w tym pomieszczeniu będzie wg mnie mniejsza. Często osoby nie zdają sobie z tego sprawy (też do tego grona należałem), że podstawkowe potrafią naprawdę bardzo ładnie i głośno zagrać, kwestia doboru. Nie wiem, dla mnie powielanie jakiś dziwnych treści typu, że małe zagrają gorszą jakością niż podłogowe to nieporozumienie. Ale to tylko moje zdanie.

Co do kina domowego. Większość się może zdziwi, ale ja wolę filmy w dobrym stereo, niż w jakiś dziwnych, często niedopasowanych i gubiących się systemach 5.1, gdzie przy każdym filmie trzeba zmieniać ustawienia, bo nigdy nie jest dobrze (oglądam dość sporo, sam miałem kino domowe długo i nie jedno). Poza tym jak dla mnie miejsca na 5.1 jest mało, z doświadczenia z KD wiem, że ja w takim rozmieszczeniu w 5.1 bym nie szedł. Ale to tylko moja opinia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień dobry.
Zacznijmy od wyboru rodzaju produktu i Twoich wymagań. Jeśli zależy Ci przede wszystkim na kinie domowym, efektach przestrzennych, najlepszym rozwiązaniem będzie klasyczny system 5.1 z kolumnami efektowymi. Wiąże się to jednak z ustawieniem 5 kolumn i subwoofera co domyślam się może być problemem. Pewną alternatywą jest soundbar, który wirtualnie tworzy dźwięk przestrzenny tylko z głośników przednich. Jest to jednak efekt sztuczny, choć w niektórych przypadkach efektowny, problemem może być budowa Twojego pokoju, gdzie z lewej strony ucieknie Ci cały efekt w stronę kuchni i korytarza.
Biorąc pod uwagę pomieszczenia i wymagania, stawiałbym na dobry amplituner oraz dwie eleganckie, nieduże kolumny podłogowe. System możesz zbudować na amplitunerze Marantz NR1606 (http://q21.pl/marantz-nr-1606.html) bądź Yamaha RX-AS710D (http://q21.pl/yamaha-rx-as710d-aventage.html), które to urządzenia potrafią z dwóch kolumn stworzyć także efekt przestrzenny. Jako kolumny zastosowałbym np. bardzo eleganckie i dobre brzmieniowo Indiana Line Nota 550X (http://q21.pl/indiana-line-nota-550x.html), Dali Zensor 5 (http://q21.pl/dali-zensor-5.html), czy Monitor Audio Bronze 5 (http://q21.pl/monitor-audio-bronze-5.html). Takie zestawienie zapewni Ci bardzo dobą jakość dźwięku przy odsłuchu muzyki, pełną funkcjonalność sieciową oraz dobre efekty kinowe.

Jest jeszcze jednak alternatywa - system all-in-one Harman Kardon BDS 485S (http://q21.pl/harman-kardon-bds-485sw.html).

Przyjrzyj się proszę moim propozycjom, w przypadku pytań oraz oferty finansowej dla forumowicza oczywiście służę pomocą. Zapraszam jednak serdecznie do naszego salonu na odsłuchy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Biorąc pod uwagę pomieszczenia i wymagania, stawiałbym na dobry amplituner oraz dwie eleganckie, nieduże kolumny podłogowe. System możesz zbudować na amplitunerze Marantz NR1606

Jako kolumny zastosowałbym np. bardzo eleganckie i dobre brzmieniowo Indiana Line Nota 550X (http://q21.pl/indiana-line-nota-550x.html), Dali Zensor 5 (http://q21.pl/dali-zensor-5.html), czy Monitor Audio Bronze 5 (http://q21.pl/monitor-audio-bronze-5.html). Takie zestawienie zapewni Ci bardzo dobą jakość dźwięku przy odsłuchu muzyki, pełną funkcjonalność sieciową oraz dobre efekty kinowe.



i jest to moim zdaniem najlepsze rozwiązanie w takim pomieszczeniu. Znam dobrze Marantza nr1605, grającego z Dali Zensor 7, jest bardzo przyjemnie, ale do typowego stereo trochę brakuje, jednakże masz mega uniwersalność. Pomieszczenie wg mnie jest kłopotliwe, nie ma nic gorszego chyba jak wcisnąć kolumnę w narożnik pokoju.
Co do rad przedmówcy dorzucił bym jedynie to, że nie dyskwalifikowałbym kolumn podstawkowych
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Owszem kolumny podstawkowe w tym samym budżecie kupuje się o klasę wyżej. Są po prostu tańsze, to normalne.
Jednak to czy zagrają lepiej od teoretycznie niżej położonych w hierarchii kolumn podłogowych, nie jest już tak oczywiste.


Niestety warunki pomieszczenia w którym bardzo często znajdują się inne produkty niż audio, powoduje że kolumny podłogowe lepiej radzą sobie z basem.

Jasne jeśli pomieszczenie jest za małe to wybór kolumn wolnostojących nie wchodzi w gre. Jednak jeśli jest taka możliwość trzeba je chociaż sprawdzić.


Moim zdaniem przy tej konfiguracji soundbar jest złym wyborem i kolumienki mikro także. Idealnie wpasują się tam małe monitory które zdołają w pełni wypełnić obszar odsłuchowy.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednakże moim zdaniem jakość dźwięku wydawana przez kolumny to nie tylko bas, a ten w małych pomieszczeniach z kolumn podłogowych często potrafi się zadusić. Nie od wczoraj wiadomo, że scenę stereo kolumny podstawkowe generują zwykle ładniejszą. Myślę, że jeśli warunki lokalowe pozwolą wykorzystać kolumny podstawkowe, to w większości przypadków one zagrają ładniej niż kolumny podłogowe w tej samej cenie; czy to w stereo, czy to w KD. Czasami basu może być mniej ,jednakże nie zawsze, a często basu będzie w zupełności wystarczająco. Podstawa to optymalny dobór i przede wszystkim odsłuch u siebie w mieszkaniu. W salach odsłuchowych dostosowanych akustycznie często kolumny inaczej grają niż w mieszkaniu.

Co do soundbar'a i kolumienki mikro jak najbardzij bym się zgodził.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za sugestie i podpowiedzi. Biorąc pod uwagę to nieszczęsne pomieszczenie i trochę brak możliwości stawiania tam sprzętu, poszedłem na łatwiznę i na razie testuje w domu od kilku dni Yamahę YSP-2500.
I powiem Wam szczerze, że nie wiem co o tym sprzęcie sądzić. Wrażenia z filmów 5.1 są niesamowite, ilość szczegółów, dynamika efektów naprawdę mnie zaskoczyła. Dźwięk trochę faktycznie ucieka z lewej strony, gdzie nie ma się gdzie odbić. Obejrzenie Transformersów na tym sprzęcie to czysta przyjemność. Z drugiej strony, jakość muzyki, nie powala.
Wiem, że to nie zagra, jak sprzęt, który mi polecacie, dlatego z czystej ciekawości spróbuję odłuchać któryś z zaproponowanych przez Was zestawów, wtedy będzie łatwiej ocenić i porównać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na szczęście udało się oddać ten nieszczęsny soundbar Yamahy do MM. Dziś byłem na odsłuchu i bardzo wpadło mi w ucho zestawienie Denon avr x2200 z Polk audio rti a3 (bardziej dynamiczny, wyraźny ale nie nachalny bas), natomiast mniej spodobało mi się połączenie z Dali zensor 3. Problem polega na tym, że połączeń amplituner-kolumny jest setki i coś wybrać z tego jest strasznie trudno.
Czy ten amplituner w tym przedziale cenowym ok 2500 będzie dobrym wyborem (narazie do stereo - kolumny podstawkowe lub podłgowe)? Czy na jakieś konkretnie do tego amplitunera kolumny powinienem zwrócić uwagę?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak ten model amplitunera jak i konkurencyjny onkyo 656 są bardzo przyzwoite w stereo. Choć wiadomo to amplitunery kina naszpikowane funkcjami.

Co do głośników to jeśli podobały Ci się półki to faktycznie dali nie będą optymalnym wyborem.

Wszystko zależy od kwoty jaką dysponujesz na głośniki fronotowe. Na nie powinieneś się zdecydować w pierwszej kolejności a później dźwięk delikatnie modyfikować amplitunerem.

To co monitory czy podłogowe? Jaką kwota?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Więc muszę jednak zmienić koncepcję/. Odsłuchałem najtańszego wzmacniacza i jakość pomiędzy amplitunerem a wzmacniaczem była odczuwalna, a bez sensu ładować się w aplituner skoro przez kilka lat i tak nie kupię kina.
W związku z tym, czy możecie mi pomóc w doborze sprzętu do Dali Zensor 7 - ich brzmienie bardzo mi się podoba oraz wzmaczniacza (urządzeń sieciowych), które:

- obsłużą Tidal i Spotify
- będą podłączone do TV i konsoli.

50% będą wykorzystanego do muzyki, 50% tv i konsola. Zależy mi na ich uniwersalnym wykorzystaniu (nie mam sprecyzowanego ulubionego gatunku muzyki). Budżet to 5500 razem z zensorami 7
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Więc muszę jednak zmienić koncepcję/. Odsłuchałem najtańszego wzmacniacza i jakość pomiędzy amplitunerem a wzmacniaczem była odczuwalna, a bez sensu ładować się w amplituner skoro przez kilka lat i tak nie kupię kina.


A słuchałeś amplitunerów stereo (a nie kina domowego) z funkcjami sieciowymi?
Pod koniec 2015r pojawiła się YAMAHA R-N602
http://allegro.pl/yamaha-r-n602-sluchawki-...6025097561.html
jest też dostępny starszy i niższy amplituner R-N500
http://allegro.pl/amplitunersieciowy-stere...6054296935.html
Różnica cenowa między nimi to około 600zł (1800 i 2400)

Również inne firmy mają tego typu sprzęt stereo - np. ONKYO TX-8150 (też prawie 2,4 tysiąca)
http://allegro.pl/onkyo-tx-8150-z-wifi-i-b...6186148234.html

Pozdrawiam
PS. Pojawiają się też sprzęty powystawowe - za pare stów taniej dostajesz kompletny sprzęt na pełnej gwarancji. Np. tutaj
http://allegro.pl/yamaha-r-n602-amplituner...6219692599.html
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach


kpisarz skoro te Dali zensor 7 są jak widzę już "wybrane", a sam usłyszałeś różnicę jak gra amplituner kina, a wzmacniacz ( no nic dziwnego) oczekujesz jednak opcji sieciowych i wejść cyfrowych wybierz amplituner stereo sieciowy stereo, jak pisze RoRo.
Nawet jeśli miłośnicy klasycznych wzmacniaczy stereo będą trochę wytykać, że te maszynki to takie "all in one" bo mają radio www, radio fm, usb i dac to jednak taka Yamaha rn 602, czy Onkyo 8150 gra o klasę, czy nawet dwie lepiej, niż amplituner kina domowego.

Cytat

. Znam dobrze Marantza nr1605, grającego z Dali Zensor 7, jest bardzo przyjemnie, ale do typowego stereo trochę brakuje,


To prawda, ta całość gra nieźle bo zensor 7 są dość efektywne i są tylko 6 ohmowe, więc dla amplitunera kd są dość łatwe i nie stanowią dużego obciążenia. Marantz gra muzykalnie i ładnie, natomiast ten model mistrzem wydajności nie jest (fakt nie tylko on, ale są mocniejsze) i z kolumnami o niższej efektywności i spadkach poniżej 5, czy 4 ohm ( Monitor audio), także z podstawkowymi, nie jest tak różowo, słaba dynamika, niskie tony w zaniku.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Nawet jeśli miłośnicy klasycznych wzmacniaczy stereo będą trochę wytykać, że te maszynki to takie "all in one" bo mają radio www, radio fm, usb i dac to jednak taka Yamaha rn 602, czy Onkyo 8150 gra o klasę, czy nawet dwie lepiej, niż amplituner kina domowego.



I nie grają wcale dużo gorzej od typowych solo wzmacniaczy w podobnych pieniądzach. Jeśli komuś zależy na tej funkcjonalności to wybór jest zrozumiały.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja z kolegą S4Home się ponownie nie zgodzę icon_wink.gif

Wzmacniacz "solo" zagra w tym samym budżecie zdecydowanie lepiej. No praw ekonomii nie oszukasz. Takie combo zagra lepiej niż KD, jednakże do typowego wzmacniacza stereo się bardzo nie zbliży (oczywiście w większości przypadków). Każda z funkcji dodatkowych kosztuje, więc w tej samej cenie urządzenie wielofunkcyjne będzie słabsze w porównaniu do jednofunkcyjnego (oczywiście w większości przypadków, bo można dobrać fatalnie, gdzie dobre KD lepiej zagra niż zły wzmak). No wszystko kosztuje, a przeważnie jeśli chcesz mieć coś dobrego to za to płacisz więcej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

icon_smile.gif czułem że możesz coś napisaćicon_wink.gif nasze dywagowanie coraz bardziej mi się podoba.

Zapraszam Cię o nas na odsluch do salonu. Ślepy test amplitunera stereo i kilku wzmacniaczy. O ile te droższe owszem grają lepiej. O tyle te z tego samego pułapu cenowego nieco inna barwa.
Oczywiście zgodzę się z tobą że nie jest to wyznacznik i może być wzmak który jest udany i po prostu zagra lepiej.

Kiedyś mówiło się że wzmacniacz musi być ściśle analogowy wszystko inne negatywnie wpływa na dźwięk. A teraz? Coraz więcej wzmacniaczy ma wyświetlacze obwody cyfrowe, wejścia cyfrowe itp. Nagle to się zmieniło? Nie rynek jest taki że ludzie szukają najlepszego urządzenia w swojej cenie. A to zawsze wiąże się pewnymi ograniczeniami . Uważam że osoby korzystające w radia internetowego , spotify wejść cyfrowych itp. Przy odsłuchach i analizie co zyskują co tracą przy wzmak vs. Amplituner wybierają jednak to drugie.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i między innymi dzięki waszej pomocy stałem się szczęśliwym posiadaczem zestawu Onkyo tx 8150 + Dali Zensor 7. Dzięki za pomoc wszystkim i za wyceny również.

Kolumny grają naprawdę bardzo dobrze Czytałem opinie, że zensorom brakuje basu, ale jak dla mnie jest idealnie i nie brakuje mi go. Jestem też zaskoczony jak same fronty świetnie sprawują się podczas filmów - nawet nie wiem jak mogłem myśleć o soundbarze czy kiepskim zestawie 5.1.Jeszcze raz serdeczne dzięki za cenne rady.
Najlepszym momentem i niesamowitym uczuciem jest odsłuchiwanie numerów, które się zna i dzięki temu, że słyszy się każdy detal - odkrywanie ich na nowo icon_wink.gif

Jakby kogoś to interesowało - nowy zestaw udało się kupić za okrągłe 5 tys.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...