Skocz do zawartości

Odbiór słuchawkowy względem idealnie ustawionych kolumn.


Recommended Posts

Witam!
Panowie mam dość już walki o pokoje i ustawienie. Muszę się przesiąść na odbiór słuchawkowy.
Mam pytanie, czy słuchawki są akceptowalne w światku ludzi lubiących słuchać muzyki tak jak została nagrana. Czy ogólnie preferuje się tylko kolumny?
Bo jak słuchawki nie oddają wszystkiego co jest nagrane na płycie to dam sobie spokój z muzyką i zacznę oglądać telewizję i plotkować pod klatką jak prawdziwy porządny człowiek.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A ja dodam, że jeśli się ma porządny przedwzmacniacz słuchawkowy, to na słuchawkach znacznie łatwiej i dużo taniej można uzyskać wysokiej jakości dźwięk niż na kolumnach.
Czyli słychać może być wcale nie gorzej a nawet lepiej.

Ale nie każdy lubi dźwięk ze słuchawek. Ja na przykład za tym nie przepadam. Nie lubię dźwięku w głowie i specyficznie ustawionej sceny stereo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ostatnimi czasy słuchawki przeżywają prawdziwy renesans. Karty dźwiękowe do komputerów stacjonarnych do słuchania muzyki wyposaża się we wzmacniacze słuchawkowe. W dużej mierze popularność plików dźwiękowych o dobrych parametrach i fakt że coraz więcej telefonów ma w miarę przyzwoite wyjścia słuchawkowe. To wszytko powoduje ze producenci wcześniej nie związani z ta branżą biorą się za sprzedaż słuchawek. Problemem pozostaje jednak to ze prawie wszystkie dostępne nagrania są przewidziane do odsłuchu na kolumnach. Problem sprowadza się do tego że normalnie do lewego ucha dochodzi również dźwięk z prawej kolumny i odpowiednio jest z drugim kanałem. Dźwięk ten jest jednak opóźniony o większa odległość. Ma przez to ina fazę , oraz jest zmodulowany częstotliwościowo przez przeszkodą jaka jest głowa i bliskość ramion. Odpowiednie oprogramowanie może wprowadzić takie symulacje. Jednak są one zwykle obciążone różnymi niedoskonałościami w stosunku do tego co słyszymy. Kolejnym problemem jest zwykle sama obecność słuchawek która jest zawsze w jakimś stopniu uciążliwa. W większości przypadków na słuchawkach mamy wrażenie słyszenia większej ilości dźwięków. Przykładem może być słuchanie radia FM. Na słuchawkach znacznie bardziej przeszkadzają szumy towarzyszące transmisji radiowej stereo FM.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Problem sprowadza się do tego że normalnie do lewego ucha dochodzi również dźwięk z prawej kolumny i odpowiednio jest z drugim kanałem.



Tak. To chyba jedyny mankament słuchania w słuchawkach.
W moim przypadku będzie malutki w porównaniu do mojego ustawienia kolumn i umeblowania pokoju. Obecnie nie mogłem już niczego słuchać nie słysząc echa filiżanek i innych zbieraczy kurzu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem dokładnie tak jak piszesz. Nie było sensu słuchać muzyki. Mogłem od razu iść w system słuchawkowy. Prawda jest taka że jak się nie ma osobnego odpowiedniego pokoju na ustawienie kolumn to nie ma sensu kupować sprzętu. Tylko od razu słuchawki i wzmacniacz do nich.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno warto mieć. Ale ja musiałem sprzedać aby mieć na słuchawki i wzmacniacz. I w moim przypadku nie miało to sensu bytu. Po kupnie nowych mebli zostawili mi tylko parapet na kolumny. Także nawet ich tam nie kładłem. Teraz na całe problemy z ustawieniem będę mógł się wypiąć.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy wyborze słuchawek w zasadzie odpada tzw. współczynnik WAF, bo to jednak są znikome gabaryty względem kolumn. Z kolei jednym z najważniejszych kryteriów - przynajmniej dla mnie - jest komfort noszenia. Na nic super jakość dźwięku, gdy będziesz odczuwać dyskomfort i zmęczenie po 10 minutach słuchania. Osobiście w życiu bym nie kupił słuchawek Audeze, nawet tych najdroższych. Jak raz takie założyłem na głowę, to od razu dwa kręgi wbiły mi się w tułów. Takie ciężkie icon_lol.gif .

Do długiego słuchania zalecam zatem jak najlżejsze słuchawki, najlepiej wykończone zamszem.

A co do odmiennej prezentacji dźwięku, można lubić, nie lubić, ale słuchawki są o niebo bardziej analityczne niż kolumny i pozwalają wchłaniać cały plankton zawarty na płytach nie pozbawiając się przyjemności obcowania z muzyką w bardzo intymny sposób. Jeszcze więcej radochy sprawiają specjalne realizacje techniką sztucznej głowy (zwaną też binauralną, z ang. dummy head).

Posłuchaj z youtube'a (koniecznie przez słuchawki icon_wink.gif ):

LINK
LINK
LINK







Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Bo jak widzę w świecie kolumn unikane i nie polecane są pewne marki. Nie spotkałem się aby ktoś polecał kolumny np. Jamo, Jbl, Yamaha, Cerwin vega

Pojechałeś icon_sad.gif .I nie należy uogólniać na podstawie najtańszych modeli.
Ja często polecam kolumny JAMO-ale nie te najtańsze....JBL, JAMO czy Yamaha mają sporo udanych modeli wartych uwagi i znanych (a nawet kultowych-jak np. Yamaha 1000M z berylową kopułką, JAMO Oriel czy JBL 250Ti).
Poza tym te firmy mają w ofercie kolumny za kilkadziesiąt (JAMO) i więcej (JBL) tysięcy złotych. A nie tylko "wynalazki" po pareset złotych.
Natomiast często jest tak, ze zamiast najtańszych czy tanich kolumn tych producentów (i wielu innych także) można kupić lepiej grające i często tańsze kolumny.

A co do słuchawek-to ile pieniędzy chciałbyś na to przeznaczyć, bo trudno polecać modele za 3 tysiące gdy możesz wydać np. 30% tej kwoty.No i warto jeszcze przymierzyć się do wzmacniacza słuchawkowego...
.Pozdrawiam


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Źle to napisałem. Na myśli miałem to, że mało widzę polecanych kolumn np. Yamahy czy jamo jak ktoś pyta o kolumny do tysiąca czy tysiąca z groszami. Ale nie twierdzilem że tak jest. Tylko tak się pytam? Także źle to oceniłem po najtańszych modelach. O których wszędzie się mówi. Bład. Faktycznie. Dzięki za poprawe.

Na wzmacniacz i słuchawki mam 2 tyś. Nie wiem jeszcze jak to podzielić? Pewnie trochę ponad tysiąc na słuchawki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A będziesz potrzebował DAC? Bo jest trochę ciekawych modeli z dobrym wzmacniaczem słuchawkowym i miałbyś "2 w 1".
Tylko że z kasą może być cieżko by się wyrobić.
No i musiałbyś coś więcej napisać o swoich oczekiwanych wobec słuchawek.
Warto też poczytać testy słuchawek-było ich parę w AUDIO, oraz oczywiście masa w internecie na innych portalach.

A używane sprzęty wchodzą w grę?

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za 2k idzie kupić świetne combo np Aune T1 lub lepszy technicznie X1s i resztę na słuchawki które dźwiękiem mogą się różnić bardzo mocno
napisz jakiego dźwięku oczekujesz jaka budowa słuchawek zamknięte czy może otwarte?

temat zmierza bardziej w stronę słuchawek chyba pasuje wrzucić to do innego działu?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...