Skocz do zawartości

Staruszki Wharfedale 5.1, co z tym zrobić?


mrusz

Recommended Posts

Witam serdecznie,

Na wstępie chciałem zaznaczyć, że jestem laikiem jeśli chodzi o patrzenie na sprzęt pod względem cewek/obwodów/średnic, natomiast lubię miło obejrzeć głownie film/serial jeśli już mam czas lub w tle codziennych spraw słyszeć miły dla ucha dźwięk jazzu, chilloutu.

Ładnych parę lat temu(chyba to już z 6 lat) bardzo okazyjnie odkupiłem podobno od podobnież melomana zestaw Wharfedale Crystal 5.1 (2x40, 2x10, front i sub 208) z denonem dvr-1306 i blue ray Sony. Przyznam szczerze, że chyba raz użyłem blue ray przez ten czas więc na tym bym się nie skupiał, ale same głośniki z tym wzmacniaczem dawały radę i tylko raz zwątpiłem będą u znajomego dalszego Dja, słuchając jego logitechów - modelu nie pamiętam, choć oczywiście basu nie porównuje.

Do rzeczy, czasy studenckie się skończyły i technologia poszła do przodu, nie mam już 40m salonu tylko pokój dzienny około 25m a do niego to chyba przerost formy nad treścią z taką ilością watów.

Na mieszkaniu mam qnapa, i telewizorek 40 cali philipsa, wszystko po kablu, w dodatku doinstalowany kodi i 120mbitów/s

Denona dałem za 300zł znajomemu, bo na głośniki miał do golfa, a amplitunera potrzebował, więc stwierdziłem, że to już ten czas. Teraz troszeczkę, żałuję, bo choć nie miał ani wifi/spotifi/usb itp. to głośniczki Paradigm Cinema 100CT grają świetnie, a przynajmniej tak mi się wydaje icon_smile.gif

Pytanie więc mam co zrobić z głośnikami, dać do regeneracji i będą dostaną drugą młodość czy sprzedać jeszcze je za kilka stówek i dołożyć coś do nowego zestawu. Filmy i seriale płyną z internetu, qnapa lub po hdmi z macbooka. Chciałbym ograniczyć okablowanie mimo wszystko i ktoś mi polecał by wziąć głośniki 2.1 i amplituner nowszy, jednak nie byłem przekonany. Od 3h czytam i oglądam co się dzieje na rynku i już totalnie nie wiem co zrobić icon_smile.gif a trafiłem do Was na forum i widzę, że jesteście w temacie icon_smile.gif

Mam na to do wydania około 2.5-3k + kasa z głośników jeżeli jeszcze można je jakoś opchnąć icon_smile.gif pokoik nie jest za duży, przypomnę 25m.

Dzięki za każdą radę!

PS Mieszkam w Warszawie więc jak macie tutaj kogoś godnego polecenia, kto mógłby ogarnąć te głośniki to będę zobowiązany icon_smile.gif Raz jeszcze dziękuję!
PS2 Zapomniałbym, że sporo Netflixa leci również w tle
PS3 Czy w tych pieniądzach można mieć możliwość na przyszłość mieć rozwinięcie do multicasta, gdybym chciał zainstalować jakiś oddzielny system w sypialni/łazięce/innym pokoju czy raczej się w tej półce cenowej za to nie brać?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja na pewno pozbyłbym się Crystal'i, pamiętam kiedyś w salonie odsłuchiwałem je i była to porażka. Jest to bardzo niski model firmy. Ja bym je sprzedał, dorzucił ile się da i kwota 3000 plus zł na sprzęt używany nie jest taką małą kwotą, a kolumny znaleźć lepsze od Crystal to chyba nie będzie mega trudne. Do Crystal porównywałem wówczas m.in. Dali Concept 6, które były nieznacznie droższe, zaś różnica w jakości dźwięku była bardzo duża (oczywiście na plus Dali). Myślę, że jeśli te kolumny zostawisz, to one będą bardzo słabym ogniwem w całym zestawie.

Według mnie powinieneś się zdecydować czy chcesz stereo czy kino domowe. Pytam, bo z tego co widzę po znajomych większość osób, które mają kino domowe sporadycznie z niego korzystają. A widzę po wpisie, że takiej opcji nie wykluczasz. Jeśli chodzi o mnie, ja wolę filmy w dobrym stereo niż w słabym kinie domowym, a wiadomo, że za te same pieniądze stereo można kupić dużo lepsze.

Amplituner z multiroom można znaleźć używane poniżej tysiąca (a nawet poniżej 500 zł). (7.1 -zamiennie na 5.1 + 2.0 jako wyjście do innego pomieszczenia). Miałem takiego Denona (AVR1911), gdzie używka chodzi w granicy 800 zł
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pozostaje odpowiedzieć sobie na pytanie czy słuchasz muzyki, czy jest ono jedynie tłem dla innych czynności dnia i ma być tylko słyszana. Jednak to różnica, bo to co napisałeś poniżej nie daje wglądu co jest ważne ....

Cytat

, natomiast lubię miło obejrzeć głownie film/serial jeśli już mam czas lub w tle codziennych spraw słyszeć miły dla ucha dźwięk jazzu, chilloutu.




Cytat

czasy studenckie się skończyły i technologia poszła do przodu,


Tylko nie zawsze z tej top technologii w ogólnie dostępnym sprzęcie audio coś dobrego wynika. Jeśli istotniejsze jest puszczenie muzyki z tel po bluetoth do amplitunera, ponad włożenie płyty, w urządzenie odtwarzające, to może, ale generalnie to nie sąsuper technologie tylko często gadżeciarstwo wifi, bth itp.( mniej , lub bardziej potrzebne ). Może się okazać, że aby kupić coś podobnie grającego do poprzedniego denona 1306 musisz dać z min.2 tys. a dostaniesz potrzebne w kinie HDMI i parę "bajerów - dodatków" sieciowych, oby też porównywalne jakością brzmienie. Tu też pytanie co lubisz, jakie brzmienie.


Cytat

Od 3h czytam i oglądam co się dzieje na rynku i już totalnie nie wiem co zrobić icon_smile.gif


Od 3h ? Jak nie jesteś na bieżąco to się nie dziw, myślę, że 3 tygodnie "reserchu" w prasie i sklepach i nieco trafniej dobierzesz sprzęt do potrzeb icon_lol.gif .zwłaszcza że sklepy masz pod ręką.
Ja bym tu widział bardziej jakiś amplituner stereo sieciowy skoro ma być nowocześnie, niż amplituner kinowy, do tego dwie dobre kolumny ( bo Crestal głowy nie urywają ), nowe, lub używane, z czasem jak musisz w kinie mruczeć to jakiś subwooferek. No tak, ale może dziennie kosisz parę filmów i musisz być dźwięk zewsząd, wtedy jednak kinówka. Czyli jak zawsze, najpierw świadomość swoich potrzeb, potem szukanie icon_smile.gif .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Od 3h czytam i oglądam co się dzieje na rynku i już totalnie nie wiem co zrobić icon_smile.gif




..właśnie. Ja zanim coś kupiłem minęło dobre pół roku icon_wink.gif



I tak jak napisał jacek75 przede wszystkim określ się co ma dla Ciebie większe znaczenie. Czy kino domowe, czy ładnie grająca muzyka i dłuższe sesje odsłuchowe naprzeciw parki kolumn.

Także jak przedmówca uważam, że wifi, bluetooth w sprzętach audio to gadżety i zatracanie duszy sprzętu. Pod tym względem jestem tradycjonalistą. No ja wolałbym pójść w jakość sprzętu (dźwięku), a nie płacić za dodatki kosztem tego co jest najważniejsze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za komentarze, doczytałem już nieco więcej ale faktycznie, najlepiej będzie jak wybiorę się do sklepu i posłucham sam kilku modeli.

Bez dwóch zdań komlumienki wystawiam na allegro.

Na odsłuch muzyki z płyt nie bardzo mam czas ani nie jestem, audiofilem by w tym stopniu się nią delektować i choć aż tak wielkiej różnicy pomiędzy słuchawkami Koss ur40 a sennheiserami hd598 nie odczuwam to pracuję w nich i to jest dla mnie odpowiedni poziom dźwięku. Dlatego też wolałbym chyba kino domowe(choć napewno odsłucham zestawy stereo niebawem) wstępnie już nawet wybrałem

Obecnie nawet zastanawiam się nad sounbarem, Yamaha YSP 2500. Wybiorę się po weekendzie i posłucham kilku urządzeń.

Cytat

Amplituner z multiroom można znaleźć używane poniżej tysiąca (a nawet poniżej 500 zł). (7.1 -zamiennie na 5.1 + 2.0 jako wyjście do innego pomieszczenia). Miałem takiego Denona (AVR1911), gdzie używka chodzi w granicy 800 zł



Faktycznie, nie jest z tym problem, dzięki za podanie modelu.

Cytat

Może się okazać, że aby kupić coś podobnie grającego do poprzedniego denona 1306 musisz dać z min.2 tys. a dostaniesz potrzebne w kinie HDMI i parę "bajerów - dodatków" sieciowych, oby też porównywalne jakością brzmienie. Tu też pytanie co lubisz, jakie brzmienie.



HDMI w odpowiedniej wersji potrzebne jest jak się nie mylę do przesyłania muzyki z np. komputera w bezstratnej kompresji Dolby TrueHD i obrazie w 4k więc chyba jednak się opłaca icon_smile.gif

Dzięki raz jeszcze za komentarze i dam znać po odsłuchu.





Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...