Skocz do zawartości

wybór KD + ampli + rozstawienie kolumn


erpac

Recommended Posts

Witam serdecznie icon_smile.gif

wracam do Was po odsłuchach. Skupiłem się na modelach:
Dali Zensor 5
Indiana Line nota 550X
Monitor Audio Bronze 5

Jeśli chodzi o moje odczucia, to najbardziej leżą mi Zensory, jednak ich cena (szczególnie, że zależy mi na centralnym, a ten akurat też jest najdroższy ze wszystkich z ww. serii) niestety nie pozwala mi się w nie "zaopatrzeć".
Byłem już nawet zdecydowany na Noty, również mi odpowiadały. Może wizualnie prezentują się najgorzej z całej trójki, ale dźwięk jest przyjemny no i cena znacznie niższa.
Jednak jak sobie jeszcze poczytałem, to centralny Nota 740X ma bass refleks z tyłu... no i tutaj moje pytanie:
- jak wspominałem wcześniej, głośnik centralny chcę zawiesić na ścianie - czy ten bass refleks z tyłu bardzo będzie mi przeszkadzać? nie będzie praktycznie żadnej odległości od ściany.
- w instrukcji napisali, że dodają "zatyczki" do refleksu - jak one wpływają na dźwięk? Czy lepiej nie zatykać czy może jednak zatkać z uwagi na odległość od ściany?

Bronzy 5 stawiałem pomiędzy Zensorami i Notami. Jako, że cenowo wypadają podobnie do Dali, a moje ucho uznało, że aż tak dużej różnicy nad Notami nie ma, to je odrzuciłem. Ale teraz z uwagi na ten centralny zastanawiam się czy do nich nie powrócić. Centralny z Bronze'ów jest przystępny cenowo i nie ma bass refleksu co przy moim ustawieniu jest plusem.

Pls o radę icon_smile.gif
A może jest jeszcze jakaś ciekawa propozycja warta uwagi, dodatkowo gabarytowo i cenowo przypominającaNoty 550?

Pozdrawiam,
Kuba

Edit.
a może Monitor Audio MR4? Obstawiam, że trochę gorzej wykonane od Bronze 5, ale jak ogólnie wypadłyby w porównaniu? Cenowo są jak Noty no i brak ewentualnego problemu z centralnym
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Witam serdecznie,

ostatecznie zdecydowałem się na Indiana Line Nota 550X i Denon X1200. Z wyboru jestem b. zadowolony, za wszelkie rady dziękuję icon_smile.gif
Wracam do Was jeszcze z kolejną prośbą o radę - mianowicie głośniki surround.
- jak je rozstawić
- jakie wybrać icon_smile.gif

jak widać na pierwszym, załączonym obrazku miejsca za kanapą dużo nie ma. Podsyłam jeszcze jedną fotę do zwizualizowania:

na zdjęciu tego nie widać, ale kanapa ogólnie jest odsunięta o ok. 35-40cm od prawej ściany oraz o 10-15cm od tylnej. czarnymi miejscami mniej więcej miejsca, gdzie chciałbym zamontować kolumny.
Jako, że nie ma tam za dużo miejsca, to myślałem raczej o małych surroundach na tył, jak np:
http://www.q21.pl/melodika-bls20.html
Tylko czy taka kolumna zda u mnie egzamin? Prawy głośnik będzie odbijał dźwięk od pobliskiej ściany, jednak lewy będzie "grał na przestrzeń".
Co myślicie?

pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

centralny oczywiście jest w planach z serii Nota, natomiast czy surroundy faktycznie też muszą być z tej samej serii?
Akurat w Nota są monitory, także montaż ich będzie troszkę gorszy w moim przypadku. Będę musiał znacznie wypchnąć kanapę wgłąb pokoju, by dźwięk z nich był skierowany w stronę słuchacza. te BLS20 mogę zamontować do ściany, jednak nie widziałem ich w akcji - nie wiem jak zadziałają dodatkowo w moim pomieszczeniu, gdzie obok prawego surround mam zaraz ścianę, a drugi gra w otwartą przestrzeń.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem icon_smile.gif

w takim razie dopytam o Nota 240X.
Czy one przy moim ustawieniu (jak zdjęcia na stronie wcześniej) się sprawdzą? kanapę mam dość blisko tylnej ściany, mogę ją nieco od niej jeszcze odsunąć, ale nie będzie to dużo.

A dodatkowo czy miał ktoś styczność z uchwytami vogels vlb 500 i czy będą one pasować do Nota 240?
Nie widziałem ich jeszcze na własne oczy, ale w opisie widnieje notka, że jest możliwość montażu na ścianie oraz dodatkowo na zdjęciu widać coś takiego:
http://sklep.rms.pl/img/product_media/2100.../5nota_240x.jpg

Nie wiem tylko, czy połączenie z vlb 500 się sprawdzi. Teoretycznie mają udźwig do 5kg, a nota 240X ważą 2,2kg - także tutaj będzie ok. Nie wiem tylko czy będzie można "doczepić" samą kolumnę do uchwytu, bo to zdjęcie za dużo mi nie mówi.

Co myślicie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Indiana Line Nota 240X są przewidziane do zawieszenia bezpośrednio na ścianie ( kiedy się je używa jako tylne lub boczne ). Vogels vlb 500 są uchwytami które z kolei przykręca się bezpośrednio wkrętami do kolumn. Jednak nie widzę przeszkód aby połączyć taki uchwyt z wieszakiem zamontowanym standardowo na kolumnie. Sam producent podaje taką możliwość jeśli użyjemy śrub z nakrętkami.
Sadze jednak że szczelina jaka powstaje pomiędzy kolumna i ścianą powoduje dostrojenie odpowiednie do umieszczenia takiej kolumny przy samej ścianie. Po dołożeniu dodatkowych uchwytów Vogels VLB 500 najprawdopodobniej będzie potrzeba zmniejszenia przekroju tunelu br z tyłu kolumny ( np przy użyciu płatów gąbki ).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Takie kolumny powinny być zawieszone tak aby ich głośnik wysokotonowy był na wysokości zbliżonej do naszych uszu kiedy siedzimy. Kolumna kanału tylnego powinna być zwykle skierowana na słuchającego. Bywa jednak i tak że kolumny tego typu są budowane tak aby właśnie miały nie być skierowane na słuchającego. W ich przypadki dobrze sprawdza się sytuacja z większa ilością dźwięku odbitego od innych powierzchni. Najprawdopodobniej są one przewidziane właśnie do zawieszenia bezpośrednio na ścianie. Wskazuje na to fabrycznie zamontowany na nich standardowo wieszak.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...