Skocz do zawartości

Wzmacniacz Grundig A-903 Fine Arts + Cantony ERGO RC-L + tuner internetowy


Aneta OJ

Recommended Posts

Witam, Co sądzicie o tym wyborze - Wzmacniacz Grundig A-903 Fine Arts + Cantony ERGO RC-L ? Czy będzie to brzmiało ze sobą? Preferuje ciepłe brzmienie, głęboki, zamszowy bas. Słucham muzyki klasycznej, spokojnej, relaksacyjnej. Chciałabym, żeby słuchając cicho muzyki, nie zlewała się ona. Trudno mi słowami opisac, czego oczekuję ale myślę, że da się zrozumieć. Do tego słucham też często radia internetowego i tu pytanie - czy będzię można podłączyć do tego wzmacniacza jakiś tuner internetowy z Wifi? Jeśli tak to jaki polecacie? Nie chciałabym, żeby był drogi.. Mieszkam za granicą, a lubię słuchać polskiej muzyki i audycji z radia, więc taki tuner jest mi niezbędny. Będę wdzięczna za odpowiedzi na moje pytania.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cantony Ergo RC-L to kolumny o neutralnym brzmieniu i w takim przypadku duży wpływ na finalny charakter dźwięku ma wzmacniacz. Jeśli ten Grundig gra miękko i ciepło, a wg opinii w internecie tak brzmi (nie słuchałem osobiście), masz szansę uzyskać dźwięk, jakiego szukasz. Z radiem internetowym nie pomogę, bo taki sprzęt kolokwialnie mówiąc mnie nie kręci, wydaje mi się jednak, że takim źródłem wydatnie obniżysz walory soniczne swojego zestawu.
Do wzmacniacza podłączysz go bez problemu pod warunkiem, że tuner posiadać będzie wyjścia (gniazda) RCA, popularnie zwane cinch. I wtedy możesz wykorzystać we wzmacniaczu dowolne wejście liniowe (różnie bywają opisane, LINE, CD, TUNER, TAPE, AUX), trzeba tylko unikać gniazd gramofonowych (PHONO) o innych parametrach elektrycznych. Jeśli radyjko nie będzie miało wyjścia RCA, istnieje jeszcze możliwość użycia przejściówki JACK (wtyk słuchawkowy duży bądź mały) -> 2x RCA, wtedy podpinasz się pod gniazdo słuchawkowe w radiu / tunerze i pod liniowe we wzmacniaczu.
Jeśli nie masz, polecam zakup choćby taniego odtwarzacza CD, oprócz radia z sieci posłuchasz sobie muzyki z płyt na wyższym poziomie jakości icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wzmacniacz bardzo fajny. A kolumny jeszcze lepsze. Ale czy to będzie dźwięk jakiego oczekujesz?
Owszem wzmacniacz doda ciepełka, miękkości, ale czy na tyle, by uzyskać naprawdę ciepłe brzmienie i "zamszowy bas"?
Mnie bardziej by się kojarzyły inne kolumny.
Nie piszę na razie jakie, bo nie mam kilku istotnych danych.

Nie napisałaś jakie masz warunki do ustawienia kolumn. Ile metrów ma Twój pokój? Jaką akustykę, ile cm możesz odsunąć kolumny od tylnej i bocznych ścian, jaki będzie rozstaw kolumn, jaka odległość od kolumn do Twojego miejsca odsłuchowego a tego miejsca do tylnej ściany (za Tobą)?Jeśli nie znasz, poczytaj, zastanów się. Bez tego nie ma co myśleć o dobrym dźwięku.
http://www.rms.pl/akustyka/akustyka-pomieszczen
http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php
Bo nie wiadomo czy nie za duże kolumny i odpowiednie do swojego pomieszczenia wybrałaś.

Co do radia internetowego, to można też korzystać z takiego programowego w komputerze. O ile oczywiście masz stałe i dobrej jakości oraz szybkości łącze. Wówczas trzeba by dokupić DAC (przetwornik cyfrowo-analogowy) i podłączyć go pomiędzy komputer a wzmacniacz.
Poprawi jakość dźwięku. A można do niego także podłączyć jakieś inne źródło dźwięku. A nawet starszy CD z wyjściem cyfrowym.
O ile oczywiście DAC będzie wystarczająco dobrej jakości i będzie miał kompatybilne z wyjściami (digital out) tych źródeł wejścia (digital in).
Tunera też Ci nie polecę, bo podobnie jak kolegę nie interesują mnie takie rzeczy a sam rozwiązałbym to jak wyżej opisuję.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi są dla mnie bardzo cenne, ponieważ jestem laikiem w tej dziedzinie. Sporo się naczytałam, żeby zaplanować zakup tego właśnie wzmacniacza z tymi głośnikami. Oczywiście odnośnie waszych rad dotyczących tunera skorzystam jak najbardziej, przekażę mężowi, żeby przetłumaczył mi co trzeba dokupić i pomógł w zakupie icon_smile.gif Zestaw już zamówiłam, kolumny juz dotarły do mnie. Będę kompletować dalej stosując się do waszych wskazówek. Pokój w którym sprzęt będzie funkcjonował ma wymiary 6x4.2m (26m2). Temat ustawienia wiem, że jest bardzo ważny i zaraz będę czytać co i jak ma być. Czy kolumny nie za duże do mojego pokoju?...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny są spore, ale metraż też nie jest najmniejszy...

Więc to zależy jeszcze od tego, jak będziesz miała rozstawione kolumny, czy masz gołe ściany itp.
Warto też dać (jeśli nie masz) dywan na podłogę.

Jakby wzmacniacz Ci się wyłączył (przy bardzo głośnym graniu), to powinny zadziałać zabezpieczenia termiczny i po 30...60 minutach można go będzie ponownie włączyć (ten Grundig jest przeznaczony do współpracy z kolumnami 8om, a nie pamiętam ile w rzeczywistości mają te Cantony).
Zaciski głośnikowe wzmacniacza (o ile nie był modyfikowany) wymagają gołych kabli (czyli wtyczki bananowe na kablach od strony wzmacniacza nie będą pasowały - a od strony kolumn jak najbardziej mogą być).

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokój wydaje się być ok. Jak z akustyką, to sama stwierdzisz.
Jeśli kolumny będą odsunięte od ścian po kilkadziesiąt cm. (im więcej tym lepiej), jest szansa, że super zagrają.
Jak staną zbyt blisko ścian mogą pojawić się podbarwienia albo nawet zniekształcenia. Jeśli nie dźwięku, to na pewno sceny stereo.

Czy te kolumny kupiłaś z kontrolerem (control unit)? A jak nie, warto się za takim rozejrzeć. Ułatwiają ustawienie tych kolumn w pomieszczeniu i dobranie odpowiedniej do niego charakterystyki.

Jakby co kolumny są dość popularne. Przynajmniej na tym forum i nie trudne do sprzedania.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Co do radia internetowego, to można też korzystać z takiego programowego w komputerze. O ile oczywiście masz stałe i dobrej jakości oraz szybkości łącze. Wówczas trzeba by dokupić DAC (przetwornik cyfrowo-analogowy) i podłączyć go pomiędzy komputer a wzmacniacz.



Odnośnie radia internetowego - łącze mam stałe i dobrej jakości. Czy ten DAC połączyć trzeba kablem? Jeśli tak to nie mam możliwości takiego połączenia, ponieważ komputer mam w innym pokoju i nie ma opcji przeniesienia... Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cantony Ergo RC-L to kolumny o neutralnym brzmieniu i w takim przypadku duży wpływ na finalny charakter dźwięku ma wzmacniacz. ...
Do wzmacniacza podłączysz go bez problemu pod warunkiem, że tuner posiadać będzie wyjścia (gniazda) RCA, popularnie zwane cinch.


Super, dzięki, bardzo ważne dla mnie informacje.
A wyjscia ze wzmacniacza to też cinche? Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Czy ten DAC połączyć trzeba kablem? Jeśli tak to nie mam możliwości takiego połączenia, ponieważ komputer mam w innym pokoju i nie ma opcji przeniesienia..


DAC to (zwykle) małe urządzenie które jest pomiędzy np. właśnie komputerem, a wzmacniaczem. Wtedy sygnał audio wypuszczasz z komputera wyjściem usb, pomijasz wtedy zwykle kiepską kartę dźwiękową komputera, a sygnał audio przetwarza wtedy DAC. Tak więc łączysz go kablami usb, a ze wzmacniaczem 2 rca.
Jeśli wspomniany komputer jest w innym pokoju można kupić za 10 nadajnik bluetooth(wpinany w usb) do kompa i za około 80-400zł odbiornik Bluetooth wpięty do wejść rca wzmacniacza. Jest to jakieś rozwiązanie, oby nie rwało się tylko połączenie, osobiście dla mnie słabo, bo żeby zmienić muzykę trzeba chodzić do drugiego pokoju.
Inaczej, za 1-1,2tys zł można kupić przyzwoity odtwarzacz sieciowy np. Denon dnp720 ( http://audio.com.pl/testy/stereo/odtwarzac...denon-dnp-720ae ) masz więc setki internetowych stacji radiowych , odtwarzacz wszelkich plików muzycznych na pokładzie( podpinasz pendriva, lub HDD) a także normalne radio fm, tani jest też sieciowy Pioneer N30. Ma to większy sens i jest wygodniejsze od kompa, a jak masz płyty cd to używane odtwarzacze są taniutkie, od biedy może być odtwarzacz dvd.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No właśnie, ten DAC to dużo kupowania, a efekty niekoniecznie gwarantowane. Zaopatrzę się w odtwarzacz sieciowy i CD tak jak proponujesz icon_smile.gif Powoli zaczyna mi się to wszystko składać do kupy, ze tak powiem, bo będąc laikiem odnośnie wiedzy teoretycznej, a mając "wymagające ucho" niestety lekko mi nie jest, nawet w samym konstruowaniu pytań icon_smile.gif Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytować go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

A do czego Ci wyjścia ze wzmacniacza? Chyba, że chodzi o wejścia? Te jak najbardziej są "cinche" czyli RCA.



Przepraszam, ale nie rozróżniam.. Tak, w takim razie chodziło mi o wejścia icon_smile.gif Dziękuję za odp icon_smile.gif Się namęczę, naośmieszam ale dopnę swego, będę miała sprzęt i jakość o jakich marzę icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejszy jest efekt końcowy. Lepiej zapytać, niż kupić coś w ciemno i żałować.
I nie ośmieszasz się. Nie ma głupich pytań. Mogą być tylko głupie odpowiedzi. icon_cool.gif
Jeśli ktoś nie wie, to może zadawać z pozoru dziwne albo nieadekwatne pytania.
A ośmiesza się ktoś, kto niewiele wiedząc i przychodząc po pomoc, nie stara się zrozumieć o czym piszemy, nie odpowiada na pytania, ale cwaniakuje.
Bo wie "lepiej". Albo ciotecznego brata syna koń mu powiedział i my nie mamy racji. Lub też "nauka" twierdzi inaczej icon_lol.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten wzmacniacz owszem posiada również wyjścia RCA (opisane OUT), ale w dzisiejszych czasach mało kto z nich korzysta. Służą do wyprowadzenia sygnału do nagrywania analogowego, jak ktoś kiedyś nagrywał na magnetofonie kasetowym, czy DAT lub na magnetowidzie VHS... Dziś to już odeszło do lamusa (ale łza dalej się kręci w oku icon_cry.gif ).
Ciebie interesują zatem wyjścia głośnikowe, te 8 dużych pokręteł.
Niestety nie zauważyłem, że Grundig obsługuje kolumny od 8 Ohm wzwyż, Cantony mają impedancję w zakresie 4-8 Ohm i trudno mi powiedzieć, czy nie schodzą poniżej dolnej wartości. Jeżeli będą ustawiczne problemy ze współpracą kolumn i wzmaka, trzeba będzie niestety jedno z nich zamienić na coś innego, żeby była synergia icon_cool.gif . Ale nie uprzedzajmy faktów i bądźmy dobrej myśli. W razie czego zawsze coś Ci doradzimy.
Czy kolumny masz razem z taką czarną skrzyneczką o nazwie control unit? Bo jak nie, nie tyle warto, ile TRZEBA ją dokupić żeby uzyskać pełnię możliwości tych kolumn.

Metraż Twojego pokoju to takie bezpieczne minimum dla Cantonów, czaszki nie zmiażdży icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

...Jeżeli będą ustawiczne problemy ze współpracą kolumn i wzmaka, trzeba będzie niestety jedno z nich zamienić na coś innego, żeby była synergia icon_cool.gif ...


Piszesz o dobraniu parametrów. Impedancji, mocy itp. Czyli o podstawowej sprawie, by porządnie, dobrze grało. Albo w ogóle grało.

Synergia to w moim rozumieniu coś innego. Albo się trafia na nią zupełnie przypadkowo, albo długo, mozolnie i na ogół kosztownie wymienia elementy, okablowanie, walczy z akustyką, ustawia kolumny itp.
Prawdziwa synergia, jest trudna do osiągnięcia nawet dla doświadczonego audioluba czy melomana.
Zjawisko to oczywiście nie ma nic wspólnego z ceną zestawu ani poszczególnych jej składowych, ponieważ słyszałem systemy w których jeden z elementów był zupełnie innej klasy niż reszta (dużo niższej albo dużo wyższej - np. przekraczał ceną cały set, lub był sporo tańszy niż okablowanie, albo okablowanie droższe niż jakiś wcale nie tani element tego zestawu). A grało tak, że od razu było wiadomo, iż tam jakieś "czary" się odbywają.
To jest tak jak z miłością. Póki się jej nie doświadczy, nie wie się, że tak może być.
Ale rozumiem, że o synergii w tym przypadku napisałeś też z pewnym przymrużeniem oka.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...