Skocz do zawartości

Problem z doborem wzmacniacza


Wedge96PL

Recommended Posts

Poszukuję używanego wzmacniacza do 300 zł, który będzie nadawał się do:

Dwóch kolumn (F-200 ns STX) 200W x2, jedna kolumna 140W RMS + subwoofer pasywny fonic 70W.

Problem w tym, że nie widzę nigdzie trzykanałowych wzmacniaczy i nie wiem jak rozwiązać problem przepaści 140W a 70W w przypadku subwoofera, bo domyślam się że jeśli kupię wzmacniacz 300W to na jeden kanał będzie przypadało 100W i w tym przypadku łatwo będzie można uszkodzić subwoofer. Chciałbym aby najlepiej ktoś mi podsunął jakąś aukcję lub propozycję, bo nie chce czegoś kupić sam mając za małą wiedzę.

Obecnie posiadam dwukanałowy wzmacniacz Pioneer SA-620 65W RMS na kanał, więc jest to chyba o wiele za mało dla tego zestawu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dwie kolumny i subwoofer icon_smile.gif
Też napędzam je podobną wartością ale jednak chyba to za mała moc aby wykorzystać te kolumny w odpowiedni sposób.
Subwoofer to pasywna samoróbka czyli po prostu głośnik fonic 70W

Nie wiem też jakby podłączyć subwoofer do wzmacniacza. Myślałem nad szeregowym podłączeniem aby było to bezpieczne.
Nie znam się na tym za bardzo.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli słuchasz w stereo, to po co Ci byle jaki subwoofer?
Stereo to dwie dobre kolumny i... wystarczy.
Tym bardziej, że kolumny STX F-200 powinny dać sobie dobrze radę z niskimi tonami.
Ale jakiej wielkości masz pokój? Kolumny nie dadzą rady odpowiednio go nagłośnić?
Taki subwoofer pasywny może Ci tylko popsuć dźwięk. Według mnie to piąte koło u wozu.
Lepiej kupić dobry wzmacniacz, który prawidłowo wysteruje kolumny i wydobędzie z nich dobre niskie tony.
Jak napisał RoRo, jeśli już musisz mieć subwoofer, to oczywiście aktywny i to dobry. A taki nie jest tani.
I tak jednak nie ma pewności, że dobrze zgrasz kolumny z sybwooferem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To, że ktoś potrzebuje czasami w filmie i w swoim zestawie stereo subwoofera, jestem jeszcze w stanie zrozumieć, ale dwie spore kolumny i pasywny sub to spore nieporozumienie.
Ma to sens jak napisałem w filmie (sub z małymi kolumnami), ale jak ma się wzmacniacz, lub amplituner z wyjściem na sub out i co istotne ma się właśnie aktywny subwoofer.
O ile nawet niezbyt mocny, acz wydajny wzmacniacz w większości sytuacji i z większością efektywnych kolumn wytworzy takie natężenie "hałasu" już na połowie skali volume, że będzie to granica bólu, przecież nie ma co dyskutować.
Jednak jeśli podpinasz sub pasywny w taki zestaw wszystko bierze w łeb, bo subwoofer pochłania prąd potrzebny tym kolumnom ( zwłaszcza ich niskim tonom ) by poprawnie grały, ale pewnie tego nie słyszysz, bo brumi subwoofer icon_confused.gif (
Inna sprawa że twój Pioneer nie ma 2x65W, tylko w zależności od wersji i okresu produkcji od 2x15W do 2x45W, biorąc pod uwagę też wiek konstrukcji to cud, że zniósł te eksperymenty i że w ogóle gra, choć podpinając kolejne głośniki tylko gorzej (normalne).


Cytat

domyślam się że jeśli kupię wzmacniacz 300W to na jeden kanał będzie przypadało 100W


Wedge96PL pobór mocy, jest ważny, ale czasami nie przekłada się bezpośrednio na moc na wyjściu, czy na brzmienie. Są wzmacniacze mające pobór ponad 600W a mają moc 2x80W przy 8 ohm, a przy 4 ohm powiedzmy 2x 150W, to świadczy że zasilacz jest wydajny, ma zapas na trudne kolumny i je dobrze kontroluje.
Z drugiej strony może być inny wzmacniacz z analogiczną mocą , czy nawet mniejszą i zasilaczem 250W i może grać równie atrakcyjnie, co kto lubi i potrzebuje.
Cytat

wzmacniacz 300W to na jeden kanał będzie przypadało 100W i w tym przypadku łatwo będzie można uszkodzić subwoofer.u.


subwoofer powinien mieć zwrotnicę, ale generalnie powinien być aktywny czyli z własnym wzmacniaczem, bo tak to można wszystko uszkodzić.
Podpinając jedną parę kolumn może mieć ona od 4 do 16ohm , jednak podpinając dwie pary trzeba uważać, bo spełnienie wymagań ( od 8-16 ohm) jest zwyczajnie zwykle niemożliwe, a to że gra gorzej to normalne.
Wyjścia na kolumny we wzmacniaczu A i B służą przełączaniu między dwoma zestawami kolumn, czy biwiringowi, a nie granie jednocześnie na 3 czy 4 kolumnach to sprzęt stereo, a nie quadro.
Ten wzmacniacz gra szczupło i źle bo to tani model w dodatku przeciążony właśnie pasywnym subem, kupując wzmacniacz nie patrz tylko na moc, że 100W jest lepsze niż 75W, ale też, aby wzmacniacz miał odpowiednie brzmienie, był z tych lepszych w dole pasma, skoro lubisz bas, ale wywal ten sub pasywny, bo zepsuje brzmienie każdego zestawu.
Cytat

Problem w tym, że nie widzę nigdzie trzykanałowych wzmacniaczy

Do trzy kanałowej muzyki ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie zdecyduje się na same kolumny. Teraz tylko pytanie, czy da się kupić jakiś sensowny wzmacniacz do tych kolumn do 400 zł? Jeśli tak to poprosiłbym o jakieś linki do aukcji, bo moja wiedza jest zbyt mała żeby dobrać dobry wzmacniacz :/
Ten pioneer na naklejce ma pobór mocy 240W. (Przepraszam za dwa posty, niechcący, nie mam jak ich połączyć)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dobry wzmacniacz do 400 zł to właściwie oksymoron icon_wink.gif Ale powiedzmy, że czasem można znaleźć przyzwoity w tej cenie.

Nie napisałeś jednak jakiej wielkości masz pokój a pytałem o to. Czytasz uważnie wszystkie posty?

Dobrze by było też abyś napisał jakiego dźwięku szukasz. Jakiej jego barwy czy zrównoważenia (albo niezrównoważenia).
Czy dźwięk ma być jasny, chłodny, twardy, ostry, suchy, konturowy, czy ciemniejszy, cieplejszy, miększy, łagodniejszy, soczysty, z ładnie wypełnioną średnicą?
A chcesz by była równowaga tonalna, czy wysokie, średnie albo niskie tony mają przeważać, być uwypuklone/podkreślone itp?

Jakiej muzyki słuchasz?

Mam nadzieję, że nie ustawiłeś kolumn zbyt blisko ścian a zachowałeś zasadę trójkąta równobocznego/równoramiennego. Czytałeś o akustyce i ustawianiu kolumn mam nadzieję? Jeśli nie, koniecznie poczytaj, bo to połowa sukcesu do osiągnięcia dobrego dźwięku. A oto linki.
http://www.rms.pl/akustyka/akustyka-pomieszczen
http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php

Nie wiemy też jakiego źródła dźwięku używasz, z czego słuchasz?

Kabelki dobiera się na koniec, ale warto mieć dobre interkonekty (łączówki) i głośnikowe. Najlepiej z miedzi beztlenowej OFC a nie jakieś no name nie wiadomo z czego. Bo marne kable mogą znacznie ograniczyć możliwości systemu.

Przeczytaj uważnie co napisałem, o co pytałem i odpowiedz. To podstawa i ważne by Ci można rzetelnie pomóc.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To lekko te kolumny w takim salonie nie mają, metraż spory. Dodatkowo Stx'y to kolumny grające równym pasmem, neutralnie, ale dobrze kontrolujące dźwięk nawet jak grają głośno. Chyba że mocno poustawiałeś w V jakiś korektor w komputerze.
Tak więc dobór wzmacniacza o odpowiednim brzmieniu jest ważny, bo w tym wypadku on sporo wniesie od siebie.
Tak jak pisali koledzy akustyka też bardzo ważna , bo w pustym pokoju nawet drogi system zagra cienko.
Co wybrać, może najpierw popatrz za jakimś w swej okolicy, aby przetestować ? Unikaj wzmacniaczy grających ogólnie raczej jasno, czy szczupłym dołem,(Technicsy) ale jak byłaby możliwość sprawdzenia nawet neutralnie grającego wzmacniacza np. Sony serii es z tymi stx to skorzystaj z okazji. Możliwość, że coś zagra poniżej poziomu tego pioneerka, czy że będzie słabsze, jest nieduża. Także raczej Denon, Yamaha ax-500( i w górę serie), Onkyo ( ale też wysokie modele) Kenwood, Akai, Sony es, niż np. Technics, Cambridge.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...