Skocz do zawartości

Jakie kolumny stereo do Yamaha RX-V430RDS ?


audioUser

Recommended Posts

Witam,

Chciałbym zasięgnąć waszej opinii i prosić o opinie/porady odnośnie doboru kolumn stereo do amplitunera : Yamaha RX-V430RDS.
Poniżej przedstawiam opis, który pomoże wam w wydaniu stosownych opinii/porad co do zakupu zestawu kolumn :

-Pokój : wymiary : ~20m^2 (4.7m x 4.2m), panele podłogowe, brak dywanu, wykładziny.
-Odległość słuchacza od zestawu kolumn 3 do 3.4 metra
-Rodzaj muzyki : Trance, Ambient, elektronika, Mike oldfield, polscy wykonawcy (IRA, Pectus, itd.), Pop. Nie słucham metalu, ciężkiego rocka, heavy-metalu, itp.
-Źródło muzyki : przeważnie FLAC, czasem CD
-Przeznaczony budżet : ~6000zł za parę.



Przesłuchałem : Klipsch RP-260F oraz Pylon Diamond 28, ale na sprzęcie znajdującym się w studiu odsłuchowym. Dobre opinie słyszałem również o Monitor Audio silver 8, ale nie miałem jeszcze okazji ich posłuchać. Generalnie, jak narazie po przesłuchaniu tych dwóch powyższych zestawu kolumn, duże wrażenie zrobił na mnie Klipsch.

Chciałbym zasięgnąć waszej opinii czy za te pieniądze kolumny Klipsch'a będą rzeczywiście najlepszym wyborem w stosunku jakość/cena, czy jednak mając taki budżet można dostać dużo lepsze kolumny przeznaczone do takiego rodzaju muzyki jak napisałem powyżej ?

Bardzo proszę o wasze sugestie.
Z góry dziękuję.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolego, pierwszy i podstawowy błąd w sztuce to stosowanie amplitunera kina domowego do odsłuchu stereo. Jakich kolumn byś nie kupił, ten klocek będzie wąskim gardłem w systemie i ograniczy potencjał brzmieniowy. Uwierz mi, że wystarczy zwykły 2-kanałowy wzmacniacz stereo za takie same pieniądze, które wydałeś za Yamahę, żeby zagrało lepiej. I nie jestem odosobniony w takim przypadku.
Jak planujesz wydać spore pieniądze na kolumny do tego amplitunera, to jakby zamówić elegancki garnitur na miarę i założyć do niego zapaćkane gumofilce...

O ile zależy Ci na opcjach cyfrowych, lepszym rozwiązaniem jest tradycyjny wzmacniacz stereo + zewnętrzny DAC lub np. odtwarzacz plików

Do czego były podpięte kolumny w studiu, gdzie słuchałeś przytoczonych modeli? Wzmacniacz stereo czy amplituner KD?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kolumny za 6 tys. do podstawowego modelu amplitunera kina domowego to strata pieniędzy i czasu.
Dodatkowo do dynamicznej muzyki, to i tak zagra jak boombox z marketu, zero emocji. Dochodzi pusty pokój, a tego to raczej żaden system nie przeskoczy.
Z tych 6 tys przeznacz chociaż j 1/4 tej kwoty na wzmacniacz stereo, bo i tak przeskoczy brzmieniem większość kinowych amplitunerów do 3 tys.

Monitor audio rx8 potrzebują raczej mocnego, wydajnego wzmacniacza, niż kinówki, bo to kolumny wymagające 4 ohmowe, niezbyt efektywne. Taki amplituner mógłby się na dzień dobry wyłączyć, lub bas przypominałby pukanie w karton..
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi. Tego to mi nie musicie tłumaczyć, że najlepszym wyborem będzie wybór wzmacniacza stereo, dobrze o tym wiem jak i słyszałem w studiu gdy do wymienionych przeze mnie kolumn podłączony był zawsze wzmacniacz stereo. Racja, nie dopisałem, że interesuje mnie zakup (jak narazie) dwóch kolumn w wymienionej max kwocie do aktualnego sprzętu jaki obecnie posiadam, a kiedyś/później mógłbym zakupić dobry wzmacniacz stereo do dobrego zestawu kolumn który zamierzam zakupić... Poza tym, Yamahy nie kupiłem, tylko ją posiadam odkąd pamiętam.

Wracając do samych kolumn, to jakie czy kolumny Klipsch są według was godne polecenia jak na ten przedział cenowy, może są lepsze ? czy jednak warto odczekać dołożyć do czegoś porządniejszego ?

A gdyby nawet wziąść pod uwagę kwotę 6000zł to jaki według was sprzęt (kolumny + wzmacniacz stereo) do takiego rodzaju muzyki byłby odpowiedni ? Czy jednak na wzmacniacz + kolumny to za mała kwota ? Mówiąc już o wzmacniaczu stereo, to słyszałem dobre opinie nt. Advance acoustics, co sądzicie ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Za te pieniądze można kupić coś dobrze grającego i co ważne tak jak by się chciało, można też wydać i nic z tego nie będzie. Treba wiedzieć co się chce.
Osobiście wiem i zdaje sobie sprawę, że kolumny Klipsch mogą robić wrażenie bo grają efekciarsko, tzw. klarowna góra, dynamiczny bas, to się dobrze sprzedaje. Zwłaszcza do kina domowego, bo te kolumny, aż tak wiele mocy nie potrzebują z racji swej sporej efektywności Jednak ze źle dobranym systemem gra to męcząco już po kilku piosenkach, zauważasz brak subtelnej średnicy, nachalność, schematyczność nagrań.

Cytat

czy kolumny Klipsch są według was godne polecenia jak na ten przedział cenowy, może są lepsze ? czy jednak warto odczekać dołożyć do czegoś porządniejszego ?


Według mnie nie trzeba dokładać by kupić coś przyjemniejszego, wiele kolumn tańszych gra lepiej, nawet jeśli ktoś lubi taką prezentację też się znajdą. Choć będą mniej efektywne.


Cytat

A gdyby nawet wziąść pod uwagę kwotę 6000zł to jaki według was sprzęt (kolumny + wzmacniacz stereo) do takiego rodzaju muzyki byłby odpowiedni ? Czy jednak na wzmacniacz + kolumny to za mała kwota ? Mówiąc już o wzmacniaczu stereo, to słyszałem dobre opinie nt. Advance acoustics, co sądzicie ?


gatunek muzyczny ma tu raczej mniejsze znaczenie ( choć ma) bardziej zależy od gustu właściciela. Z tego co piszesz lubisz ostrą dynamiczną górę, konturowość, w tej muzyce widziałbym jednak nieco lepiej wypełnioną średnicę i wyższy bas. Z tym będzie z yamahą i Klipschem słabo.
Co do wzmacniaczy Advance Acoustic to jak dla mnie nieco przeciwieństwo tego co teraz planujesz, czy masz, czy Ci się podobało. Dla mnie i chyba nie tylko wzmacniacze AA są nieco specyficzne, nie dla każdego i nie z każdą kolumną, ale to przecież raczej normalne. Choć jakby mnie przyszło słuchać Klipscha wolałbym z Advance acoustic np. ix60 niż kinową yamahą ..
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

... Tego to mi nie musicie tłumaczyć, że najlepszym wyborem będzie wybór wzmacniacza stereo, dobrze o tym wiem jak i słyszałem w studiu gdy do wymienionych przeze mnie kolumn podłączony był zawsze wzmacniacz stereo.



To co innego, w takim razie przepraszam za to, co pisałem w poście #2. Sam widzisz, jak brak informacji szkodzi icon_biggrin.gif

Ponieważ szykuję się na imprezkę, tak na szybko podrzucę Ci do przemyślenia kolumny Canton Digital 2 / 2.1.

W świetle dodatkowych danych, to mogą być idealne kolumny dla Ciebie. Grałem na takich w pomieszczeniu 17 m^2. Więcej info znajdziesz, jak skorzystasz z forumowej wyszukiwarki, dużo o nich pisałem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Cytat

... Tego to mi nie musicie tłumaczyć, że najlepszym wyborem będzie wybór wzmacniacza stereo, dobrze o tym wiem jak i słyszałem w studiu gdy do wymienionych przeze mnie kolumn podłączony był zawsze wzmacniacz stereo.



To co innego, w takim razie przepraszam za to, co pisałem w poście #2. Sam widzisz, jak brak informacji szkodzi icon_biggrin.gif

Ponieważ szykuję się na imprezkę, tak na szybko podrzucę Ci do przemyślenia kolumny Canton Digital 2 / 2.1.

W świetle dodatkowych danych, to mogą być idealne kolumny dla Ciebie. Grałem na takich w pomieszczeniu 17 m^2. Więcej info znajdziesz, jak skorzystasz z forumowej wyszukiwarki, dużo o nich pisałem.



Jasne, dzięki za info !
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

które bym zakupił grałyby lepiej od tych które obecnie posiadam : Jamo pj 6000. Tak więc raczej dokupienie wzmacniacza w przypadku tych kolumn niewiele tutaj pomoże...


Z drugiej strony wydanie np. 5tys. na kolumny do obecnego amplitunera , nie zmieni aż tyle ile oczekujesz, po odsłuchu w salonie. To co usłyszałeś w sklepie z wzmacniaczem, nie usłyszysz teraz u siebie.

Nowsze, a analogiczne (od Cantona ) to raczej seria Ergo, potem Vento. Choć pewnie Profi mnie poprawi szybko, pytanie też czy grają podobnie jak tamte ? Interesująca jest też seria Chrono ( 2 w kolejności klas po najtańszych gle) .
Wracając do kolumn grających, dynamicznie i rozrywkowo jak Klipsch, popatrz na JBL studio 280 , 290, Magnat quantum 677, Heco music style, z droższych Focal chorus, Heco celan, z tańszych Jamo c95, Taga Azure F-100.Poczytaj może wpierw testy w necie.
Pewnie odezwą się głosy, że niektóre nieco inne od Klipsch, owszem ale nadal w pewnym kanonie dynamiki i konturowości, co nie zmienia faktu że ten Klipsch za 4500zł to nie Złoty Gral i tym samym koniec poszukiwań icon_cool.gif Inna rzecz to to że obecna yamaha z np. Canton chrono 508,509, czy Focal chorus 726 miała by duże problemy, a na pewno bardzo mocno ograniczałaby to co może też reszta wymienionych kolumn.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ok, dzięki za informacje. W zasadzie i tak czy siak sprowadza się to do tego, że trzeba pojechać do danego studia i przesłuchać w nim to co mają w danym przedziale cenowym i ewentualnie wybrać to co najbardziej pasuje, a nie sugerować się opiniami ludzi w internecie, bo tak to człowiek nigdy nie będzie mądry. Ewentualnie można trochę się posiłkować opiniami z internetu...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

W zasadzie i tak czy siak sprowadza się to do tego, że trzeba pojechać do danego studia i przesłuchać w nim to co mają w danym przedziale cenowym i ewentualnie wybrać to co najbardziej pasuje


Oczywiście, a jak inaczej ? chyba, że 5 tys to dla Ciebie kwota po którą byś się na ulicy nie schylił, więc jak kolumny będą nie trafione to za tydzień kupisz sobie inne, a potem kolejne, bo lubisz takie zabawy. Lub dojdziesz ( oby nie ) do wniosku, że skoro pierwsze odsłuchiwane przez kilka minut kolumny Ci się podobają, to nie ma sensu odsłuchać innych.

Cytat

a nie sugerować się opiniami ludzi w internecie, bo tak to człowiek nigdy nie będzie mądry. Ewentualnie można trochę się posiłkować opiniami z internetu...



Tu się nie zgodzę, to jaką wiedzę posiądziesz, zależy tylko od Ciebie, drzwi są otwarte, warto czytać, ale czytać ze zrozumieniem.
Wiele osób bez konsultacji i porad straciłoby pieniądze, w najlepszym razie kupę czasu na szukanie swojego brzmienia wśród setek marek i konfiguracji, naraziło się na ośmieszenie w sklepie, lub rozczarowanie z zakupu icon_sad.gif .
Jak na studiach 20 kolegów radzi ci abyś nie umawiał się z jakąś dziewczyną ( bo jest taka i owaka), to jest raczej coś na rzeczy. Szukasz sam dalej, wyciągasz wnioski, umawiasz się z kolejnymi. I inaczej, nie żenisz się z pierwszą napotkaną na ulicy w życiu kobietą, ogłaszając to ta jedyna najlepsza.
Oczywiście warto odróżniać rady merytoryczne od jakiś amatorskich typu "mam kupiłem w ciemno i najlepsze", czy hejterskich wpisów.
Dla mnie to forum stało się kopalnią wiedzy, jednak dałem sobie szanse i faktycznie je przeczytałem ( tzn merytoryczne mądre tematy, a nie o mitycznych 4 altusach w rogach małego pokoju podpiętych pod chiński amplituner, czy że ktoś gra w domu na sprzęcie wyjętym z auta ), a także testy. Absolutnie nie poprzestałem skupianiu tylko na swoim temacie, czy czytaniu tylko tego w którym komuś odpowiadam, to byłoby bez sensu , jak czytanie tylko swojej własnej książki.
Jak posłuchasz samemu w salonie kilku kolumn na kilku wzmacniaczach to wtedy samemu z większym zrozumieniem będziesz rozumiał testy pisane i co ktoś miał na myśli , bo będziesz miał już punkt odniesienia. Może sam komuś wtedy coś doradzisz... tylko co jak jakiś gimnazjalista powie, że po twoich radach nie jest mądrzejszy i nie warto cie słuchać, bo kolega kolegi na imprzeie to miał super boomboxa, a ty coś wymyślasz ?icon_wink.gif
Sam jak widzisz staram się pomagać innym i wiele osób mnie i aktywnym kolegom potem dziękuje, że zostało nakierowanych, wyprowadzonych z błędu i nie wydało pieniędzy na jakiś badziewie.
Wymiana informacji i dyskusja jest potrzebna, bo jest masa wpisów i problemów ludzi od takich podstawowych "typu słucham namiętnie muzyki, chcę kupić dobre kino domowe za 4tys" i ręce opadają , albo " mam pokój 10m kw chciałbym jakieś głośniki do spokojnej muzyki wybrałem klipsch rf-62 i nieduży sub" i ręce do podłogi już, " , " na mojej mini wieży z diodami jest napis 1500W i gra cicho, czy normalny wzmacniacze stereo mające 2x70W są cichsze", " moje kolumny mają moc " , niektórzy mają problemy jak czytać instrukcję , co jest do czego itd., oczywiście to skrajne propozycje, ale ich nie brakuje, co znaczy że ludzie nie czytają ( niestety i nie szukają samemu rozwiązania problemu) przed napisaniem swojego tematu, jakich wiele. Są też dyskusje poruszające tematy dotyczących subtelności kabli, dobrania poszczególnych elementów systemu by maksymalnie wykorzystać potencjał pozostałych, akustyki i ustawienia, dobrania kolumn do wzmacniacza itd itp.
Jak pisałem trzeba tylko chcieć się dowiedzieć
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasne. To nie jest tak jak napisałeś... gdyby tak było to bym wogóle nie pisał na tym forum, tylko bym poszedł do sklepu i kupił pierwsze lepsze kolumny za 5000 zł w sklepie jak to określiłeś a jak by się nie spodobały to następne.
Dlatego napisałem na forum, bo przeczytałem już kilkanaście artykułów nt. różnych kolumn, itd. byłem jak narazie w 3 salonach, gdzie w każdym polecali inne kolumny (te które mają aktualnie na stanie), tak więc postanowiłem napisać na forum, aby zasięgnąć niezależnej opinii... i tutaj otrzymałem jeszcze inne propozycje (być może najlepsze) i człowiek już głupieje... dlatego napisałem, że ostatecznie nie ma co słuchać czyjejś opinii tylko ewentualnie wziąść te proponowane i ich posłuchać o ile jest taka możliwość...

co do głośników... te Cantony wyglądają ciekawie... tylko, że odpowiedniki tej serii Digital 2/2.1 to niestety kosztują ~4000zł sztuka... no być może warto dłużej poodkładać i od razu pomyśleć o wzmacniaczu pod te kolumny...

Tak czy inaczej, dzięki za poświęcenie czasu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...