Skocz do zawartości

Jaki rodzaj głośników do wymagającego pomieszczenia?


lucky_luki

Recommended Posts

Witam wszystkich

Proszę o Wasze opinie, w jaki sposób można nagłośnić pomieszczenie jak w załącznikach?

[attachment=6926:Salon___...o_domowe.pdf]

DSC01446.jpg



Oprócz nietypowego układu pomieszczenia, dodatkowym minusem jest szafka pod telewizorem oraz kominek. Miałem kiedyś pożyczony na weekend soundbar Samsung HW-H750. Grało to, ale to nie to czego szukam. Docelowo szukam nagłośnienia kinem domowym 5.1. Zamierzam zacząć od amplitunera oraz frontów. Jeśli chodzi o ampli, to celuję w Yamahę RX-V779. Natomiast jeśli chodzi o głośniki, to potrzebuję Waszej porady. Zakładając brak możliwości ustawienia kolumn na podłodze (kominek, odsunięcie od szafki i problem z otwieraniem szuflad, ŻONA icon_wink.gif) czy zostają mi "tylko" kolumny podstawkowe (monitory jak kto woli) postawione na szafce, czy mogę jednak postawić na szafce kolumnę podłogową. Siedząc na kanapie ucho mam na poz. ok. 93 cm. Czy dźwięki z tak postawionej kolumny podłogowej nie będą przelatywały nade mną?

Nie podaję charakterystyki dźwięków, które mi pasują, bo ten post ma na celu naprowadzenie mnie na rodzaj kolumn, które mogę postawić w moim salonie (który tak na prawdę jest połową otwartego parteru - patrz załączniki). Umeblowanie jak w załącznikach, dywanów brak. Budżet na ampli i fronty: 6.000 PLN.

Proszę o Wasze opinie.

Salon___kino_domowe.pdf

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Faktycznie pomieszczenie średnio ustawne na chwilę obecną.
Fronty możesz postawić na szafce, ale nie będą grały w prawidłowy sposób i będzie to głupio wyglądać. Mowie możesz gdyż nie uszkodzisz ich w ten sposób.
Monitory stawiając na szafce będą za nisko. Tu przydały by się jednak uchwyty umieszczając kolumny na wysokości TV lub niewielkie standy.

W tym budżecie Yamaha 779 lub Onkyo 656 będą dobrym wyborem.
Co do głośników frontowych to polecam: Chario Delphinus, Heco Celan GT 302, Dali Opticon 2, Sonus Faber 1.5, Tannoy Precision 6.1
Musisz jednak pamiętać że przy takiej wielkości pomieszczeniu oraz małych kolumnach konieczny będzie subwoofer. Ni jakiś prosty gdyż musi sprostać oczekiwania także pod kątem stereo.

W razie pytań lub wycen zapraszam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chario Delphinus posiada przetwornik niskotonowy 170 mm, nie sądzę, że w takim pomieszczeniu będzie problem z basem. Jasne, że może aż tak mega nisko nie zejdzie( aczkolwiek może zdziwić), ale z doświadczenia widzę, że większości to odpowiada. Patrząc po wymiarach, moim zdaniem zmieścisz się z większymi kolumnami podstawkowymi w takim pomieszczeniu. Na pewno najlepszym rozwiązaniem byłoby pożyczenie i sprawdzenie kolumn u siebie. Jak uda Ci się dozbierać na pewno też poza propozycjami S4Home ( które są b. dobre, jednakże mogą trochę poza budżet wyjść) warto posłuchać AudioSolutions Overture O202B.

Co do rozstawienia, kolumny podłogowe na szafkach tv to jakieś nieporozumienie icon_wink.gif, będą za wysoko miały umieszczone głośniki ( podłogowe kolumny są dostosowane do grania bez podstawek, mam na myśli wysokość poszczególnych głośników względem podłogi).

Tak jak pisze S4Home można z powodzeniem zastosować krótsze standy na kolumny podstawkowe ( dostępne np na allegro, które można zamówić już od 10 cm wysokości wzwyż). Wówczas po kupnie trzeba wymierzyć wysokość (tak, żeby niskośrednio- tonowiec był na wysokości uszu, wtedy zmierzyć wysokość do podstawy kolumny i taki rozmiar podstawki zamawiać. No rozstaw mega niekorzystny, ale cóż jakoś trzeba sobie radzić, chyba ciężkie standy na szafce nie będą najgorszym rozwiązaniem icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moje trzy grosze. A może trochę więcej.
W takim pomieszczeniu typu "prosektorium" (oczywiście przepraszam za krytykę, bo każdy inaczej sobie wyobraża "nowoczesne" icon_lol.gif wnętrze) trudno będzie uzyskać dobrej jakości dźwięk. I to niezależnie od klasy sprzętu.
Duże, twarde, mało zróżnicowane fakturalnie, czyli płaskie powierzchnie są na ogół wrogiem dobrego dźwięku.
Czasem udaje się to, by nieźle grało, ale jeśli kolumny są odstawione od ścian tylnej i bocznych po kilkadziesiąt centymetrów minimum.
Poczytaj o akustyce i ustawianiu kolumn, bo bez tego nawet najlepszy zestaw nie zagra choć w połowie tak jak powinien.
Wiem, że to o sprzęcie stereo, ale zasady są podobne.
http://www.rms.pl/akustyka/akustyka-pomieszczen
http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php
Rozumiem, że obawiasz się kolumn podłogowych. Ale dlaczego takich lub standowych nie postawić przed skrajnymi (lewo - prawo) szufladami.
A tam (do szuflad) dać rzeczy bardzo rzadko używane. w razie czego odsuniesz kolumny i wyjmiesz to, co chcesz. Powiedzmy byłoby to dwa, cztery razy w roku. Taki problem? Dogadaj się z żoną, bez przesady icon_cool.gif
Tak czy inaczej (głośniki wysokotonowe powinny znaleźć się na wysokości uszu siedzącego słuchacza - co wyczytałeś zapewne artykułów, do których podałem Ci linki), jeśli zdecydujesz się na kolumny standowe, to przecież niskie tony i tak zapewni Ci subwoofer, nieodzowny raczej w zestawie kina domowego.

Cytat

Nie podaję charakterystyki dźwięków, które mi pasują, bo ten post ma na celu naprowadzenie mnie na rodzaj kolumn


Hmmm, widzę kolego, że nie do końca wiesz o czym piszesz. Jak można zaproponować Ci jakieś kolumny, jeśli się nie wie jaki rodzaj dźwięku lubisz? icon_eek.gif icon_rolleyes.gif Wiem, że chodzi o to czy kolumny podłogowe, czy standowe. Ale trzeba jednak napisać jakiego rodzaju brzmienie jest Ci najbliższe.

I na koniec coś do wyjaśnienia lub przemyślenia. Piszesz o zestawie do kina domowego, ale nie określiłeś do czego będzie służył.
Jeśli przede wszystkim do oglądanie filmów, koncertów, to ok.
Ale jak muzyka jest tu jednak priorytetem, to kolejne nieporozumienie. Podaję często przykład pewnego redaktora naczelnego jednego z pism audio, który ma możliwości techniczne jak i finansowe kupić dobry zestaw do kina domowego a słucha muzyki i ogląda filmy na zestawie stereo.
Obyś nie był jednym z tych ludzi ( w tym są i moi znajomi niestety), którzy kupują zestaw do kina domowego a później do amplitunera KD podłączają dwie kolumny i... nie instalują reszty (bo nie mają przekonania albo miejsca). Nie dość, że nie mają kompletnego kina domowego , to jeszcze słuchają głównie muzyki w stereo na nie nadającym się do tego amplitunerze do KD.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Ale jak muzyka jest tu jednak priorytetem, to kolejne nieporozumienie. Podaję często przykład pewnego redaktora naczelnego jednego z pism audio, który ma możliwości techniczne jak i finansowe kupić dobry zestaw do kina domowego a słucha muzyki i ogląda filmy na zestawie stereo.
Obyś nie był jednym z tych ludzi ( w tym są i moi znajomi niestety), którzy kupują zestaw do kina domowego a później do amplitunera KD podłączają dwie kolumny i... nie instalują reszty (bo nie mają przekonania albo miejsca). Nie dość, że nie mają kompletnego kina domowego , to jeszcze słuchają głównie muzyki w stereo na nie nadającym się do tego amplitunerze do KD.



Jestem tego samego zdania. Może lepiej pomyśleć nad lepszym stereo ??

tak patrzę, boczne lub tylne kolumny w takim pomieszczeniu gdzie chcesz postawić? Gdyby to była sala odsłuchowa tylko do oglądania i słuchania to z tyłami mogłoby być ok, ale skoro chodzi się tam i jak widać dzieciaki biegają ja dobrego rozwiązania do 5.1 nie widzę. Przemyśl to. Osobiście też wolę film z dobrego stereo, a kilka kin już przerabiałem.

bas reflex jest z tyłu zgadza się, jednakże obecnie do słuchania muzyki odsuwam kolumny ile się da i dają radę naprawdę nie najgorzej. Nawet te 30 -40 cm robi dużo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakiej głębokości są te szafki?
Myślę że tylni bas reflex nie będzie tutaj znaczącą przeszkoda w eliminowaniu ich z wyboru.
Kwestia akustyki to totalnie inna sprawa.
Koledzy z branzy:
https://www.homify.pl/katalogi-inspiracji/3...osci-w-krakowie

Avangarde akustik z Ayonem. Ok. A akustyka? Co o tym powiesz f1angel? Nieco kłopotliwa sprawa a sprzet nie za 10k.

Co do amplitunera jeśli będzie to jednak kino to 779 zostawia furtke na podłączenie zewnętrznego wymaka a może to być z czasem ważna sprawa.

Pozdrawiam i zapraszam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

f1angel:

O akustyce czytałem i mam świadomość o brakach. Na ścianie po lewej (tam gdzie lustro, są zasłony ale akurat się prały. Dywan (2 x 3m) przed kanapą/miejscem odsłuchowym też będzie - ustalone z moją lepszą połową. Na ścianie z TV nie ma szans, żeby coś powiesić/dokleić, żeby pomogło w kwestii akustyki. To samo po prawej - tam tak na prawdę nie ma ściany. Jeśli chodzi o graty (które tez swoje wnoszą do akustyki), to mamy ich w chole...jak to przy dzieciach. Kwiaty i inne - brak. Mieliśmy kiedyś kaktusa, ale nie przeżył icon_wink.gif

"Rozumiem, że obawiasz się kolumn podłogowych. Ale dlaczego takich lub standowych nie postawić przed skrajnymi (lewo - prawo) szufladami.
A tam (do szuflad) dać rzeczy bardzo rzadko używane. w razie czego odsuniesz kolumny i wyjmiesz to, co chcesz. Powiedzmy byłoby to dwa, cztery razy w roku. Taki problem? Dogadaj się z żoną, bez przesady (...)"
Jak widać na zdjęciu, kolumna po prawej posłużyłaby jako rozpałka do kominka, albo sama by się w niego przeobraziła icon_smile.gif A poza tym, widoczne kable działają na moją żonę jak płachta na byka.

"Hmmm, widzę kolego, że nie do końca wiesz o czym piszesz. Jak można zaproponować Ci jakieś kolumny, jeśli się nie wie jaki rodzaj dźwięku lubisz? (...) Wiem, że chodzi o to czy kolumny podłogowe, czy standowe. Ale trzeba jednak napisać jakiego rodzaju brzmienie jest Ci najbliższe."
Zabolało ;P No właśnie w tym (pierwszym) poście chodziło mi o Wasze opinie: czy monitory czy podłogówki na szafce. Wyraziliście swoje opinie (na innym forum również założyłem taki temat) i wychodzi na to, że monitory/kolumny podstawkowe.

"I na koniec coś do wyjaśnienia lub przemyślenia. Piszesz o zestawie do kina domowego, ale nie określiłeś do czego będzie służył.
Jeśli przede wszystkim do oglądanie filmów, koncertów, to ok.
Ale jak muzyka jest tu jednak priorytetem, to kolejne nieporozumienie. Podaję często przykład pewnego redaktora naczelnego (...)"
Znam Twoją opinię na ten temat z innych wątków. Jestem świadomy swego wyboru. Poszukiwany zestaw ma być "przedłużeniem" głośników z TV (które o dziwo i tak fajnie grają). Ma to być do telewizji i filmów z płyt i kompa. Wtedy będę siedział na kanapie. Puszczając muzykę, nie słucham siedząc - dla mnie to tło codziennych czynności.

Simson:
Na central jest miejsce. Na sub również. Sourandy będą na komodach albo na uchwytach w narożach koło komód. Kable już są.

S4Home:
Czy plik pdf się nie wyświetla? Proszę o info, wkleję z innego źródła.

Sorki za taką formę odpowiedzi, ale kwestia cytowania na tym forum pozostaje dla mnie czarną magią...

Ps. No to Portugalia :0
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lepiej że trafiliśmy na nich niż Chorwatów icon_smile.gif Dalej mamy szanse.

Nie widziałem że jest jeszcze PDF.

Miejsce na głośniki surroundowe też jest. Ogólnie jak widzisz akustyka może kuleć. Jednak z tym pewnie nic już nie zrobisz.

Bliskość miejsca odsłuchowego pozwoli dobrze odbierać muzyke. Pod warunkiem że bedzie też odpowiednio dobrze dobrany subwoofer. Nie może być mowy aby był ciągnący, dudniący czy mulący.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 weeks later...
Witam ponownie.

Jako, że już po Euro, to można wrócić do tematu kina domowego.
Jak na razie miałem możliwość odsłuchać zestaw Yamaha RX-V779 z B&W 685 S2 + sub ASW-610. Wrażenia? Lepiej niż moje obecne plastiki;) A starając się pełniej opisać wrażenia...Same głośniki miały w miarę wystarczający bas, ale z subem było lepiej - Ameryki nie odkryłem icon_smile.gif. W moim pomieszczeniu to "must have". Ogólnie miałem wrażenie, że góra minimalnie wyraźniejsza. Lubię dominujący środek. Bas ma być wtedy kiedy ma być, a nie dominujący, nie na zasadzie ump-umps. Wokale muszą być wyraźne, tak samo jak dźwięki wysokie (perkusja, gitara). Mam nadzieję, że opis w miarę zrozumiał. Jakby co - uzupełnię/odpowiem na pytania.
Jak pisałem we wcześniejszych postach, ta Yamaha jest faworytem jako ampli AV.
Jutro będę odsłuchiwał Onkyo TX-NR656 i Usher V-601. Ponoć "Onkyo 656 lepsze od Yamahy 779 a nawet 781 (kwestia "Wysokiej jakości DAC Asahi Kasei 384 kHz/32-bit") a Usher-y zmiażdżą B&W 685 S2". Czy ktoś zna te Usher-y? Gdzieś-kiedyś-coś o samej marce czytałem - opinie pozytywne. Ale piszę z pamięci, więc mogę się mylić. Po odsłuchu postaram się opisać wrażenia/moje odczucia.

Możecie się wypowiedzieć na temat Onkyo 656 vs Yamaha 779/781 i samych głośników Usher V-601?

Ps. Sklep, w którym usłyszałem o wyższości tego Onkyo nad tymi Yamahami to autoryzowany dealer Onkyo...Yamahy również...
Jak zawsze, liczę na Wasze liczne opinie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Temat zbliża się ku końcowi icon_smile.gif

Na odsłuch wybrałem się z moją lepszą połową, która jak się okazało, była bardzo pomocna - potrafiła dokładnie słowami opisać wrażenia, które pokrywały się z moimi. Ja dalej mam problem z pełniejszym wyrażeniem słowami tego co słyszę...
Sprzęt, który był podłączony:
ampli: Onkyo TX-NR656 i Yamaha RX-V781
CD player: Denon DCD 720 i NAD 546BEE
kolumny: Usher V-601 i Focal Aria 906
we wszystkich możliwych kombinacjach.
Muzyka na płytach własnych. Kawałki:
Florence and the Machne - "Dog days are over"
Red Hot Chili Peppers - "Dark Necessities"
Chemical Brothers - utwór nr 2 i 7 z płyty Brotherhood (gdzieś posiałem okładkę)
Przez bt ze smartfona:
Vivaldi - "Cztery pory roku"
Kanye West - "BLKKK SKKKN HEAD (Explicit)
kilka trailerów filmów - żona chciała posłuchać dialogów na monitorach icon_wink.gif

Wrażenia:
Onkyo - Denon - Usher: dźwięk trochę przytłumiony, nie było słuchać wyraźnie skrzypiec czy dzwonków, poziom basu idealny - ogólnie ok, ale szukamy dalej
Onkyo - NAD - Usher: jak wyżej, ale środek wyraźniejszy
Yamaha - NAD - Usher: dominuje góra...aż za bardzo. Klaskanie na kawałku Florence brzmiało jak mlaskanie/szeleszczenie. Zbyt sztuczne to było.
Yamaha - Denon - Usher: trochę cieplej i naturalniej niż z NAD-em, ale oboje z żoną uznaliśmy, że na dłuższą metę też by nas to męczyło...
Podpięcie Focali dało podobne wrażenia, ale w Usher-ach było słychać lepiej bas.

Stanęło na: Onkyo TX-NR656, Onkyo BD-SP353 (bo i tak miałem zamiar kupić BR a nie CD) oraz Usher V-601.
Czemu? Yamaha grała zbyt ostro i sztucznie. Może podpięcie innych elementów (producenci, modele itd) by to zmniejszyło, ale uznaliśmy, że w naszym chłodnym i dużym pomieszczeniu efekt Yamahy tylko by się spotęgował.
A skoro w pomieszczeniu odsłuchowym (naprawdę dobrze wytłumionym) Onkyo i Usher-y grały jak przytłumione, to w naszym wysokie tony powinny się "uwolnić". Na pewno też po kilkudziesięciu/kilkuset godzinach grania kolumny powinny zagrać inaczej - mam nadzieję, że lepiej icon_wink.gif
Dodatkowym impulsem do tego wyboru była deklaracja sprzedawcy:
że jeżeli kolumny po wygrzaniu jednak nam nie podejdą, to możemy wymienić np. na wspomniane Focale.
jeżeli BR jakimś cudem wniesie coś złego do ogólnego grania - też będziemy mogli wymienić.
Ampli już nie wymienimy, bo zamówiliśmy srebrny a takie się znacznie gorzej sprzedają...więc będzie się im kurzył na półkach icon_wink.gif

Tyle na dzisiaj. Sprzęt będzie we wtorek/środę i zacznie się granie w domu.
Kolejnym elementem planowanym do kupienia będzie sub. Polecono nam Velodyne eq-max10 - jakieś opinie, uwagi co do zastosowania w moim pomieszczeniu? Poczytamy, posłuchamy (za kaucją wypożyczają do domu) i może kupimy.

Gwoli wyjaśnienia.
Pierwsze odczucie ("dźwięk trochę przytłumiony") jak się okazało przy kolejnych utworach, spowodowane było złej jakości nagraniem płyty Red Hot Chili Peppers (wytwórnia Warner Bros. Records). Słuchając Florence nie było już takiego "dyskomfortu" (wytwórnia Island Records). Więc, jak pewnie wszyscy wiemy, jakość nagrania płyty ma duuuże znaczenie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchałem w zeszłym roku heco celan gt 302 z ampli Denona z 2 na przedzie (nie pamiętam dokładnie modelu). Faktycznie niepozorne a grają mocno.
Czy jestem przekonany do dokonanego wyboru? Na 80-90 % tak. Żona też się skłaniała do tego wyboru. Faktem jest, że gdyby kupować oczami, to wybrałaby Yamahę i Focale.
Nutka niepewności jest (te 10-20%)...jak to zagra u mnie? Zobaczymy. Znaczy się posłuchamy;)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 months later...
Witam ponownie

Po ponad 2 m-cach użytkowania zakupionego sprzętu stwierdzam, że był to strzał w dziesiątkę. Dźwięk jest pełny w całym zakresie. Żadne tony nie drażnią ucha i niczego też nie brakuje. Dziwi mnie, że Ushery V-601 są tak mało u nas popularne (pojawiają się u nas jedynie w dziale stereo). Jeżeli ktoś szuka monitorów, bo tak jak My nie ma miejsca na podłogówki, to z czystym sumieniem polecam !
Idąc dalej w kierunku KD 5.1 - na sourandy wybrałem Usher-y S-520.
Teraz pytanie: jaki central? Zastanawiam się nad centralnymi: Monitor Audio Bronze lub Dali Zensor Vocal. I tu proszę Was bardzo o opinie. Cena w przypadku obu jest akceptowalna, więc oprę się na Waszych opiniach.
Gwoli wyjaśnienia: nie decyduję się na centralny Ushera V-603 (tak jak pewnie wiele osób by zaproponowało wg zasady: bierz centralny do zestawu frontów) bo jest drogi.
Sub będzie na końcu.
Jak zawsze, liczę na Wasze liczne opinie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Dziwi mnie, że Ushery V-601 są tak mało u nas popularne (pojawiają się u nas jedynie w dziale stereo). Jeżeli ktoś szuka monitorów, bo tak jak My nie ma miejsca na podłogówki, to z czystym sumieniem polecam !

Jest to głównie kwestia ceny - mało osób decyduje się na podstawkowe kolumny za 3-4 tysiące (nowe).
Dlatego bardziej znane (i chodliwe) są mniejsze 520, kosztujące trochę więcej niż połowę ceny 601.

A ile pieniędzy możesz przeznaczyć na kolumnę centralną?
Poza tym tak bez odsłuchów to bym nie wchodził w kolumnę centralną różniącą się mocna od kolumn stających na froncie!

Pozdrawiam
PS. A ich popularność wśród ludzi którzy je (się) znają jest wystarczająca icon_cool.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No różnica w cenie jest.
Mogę ci wysłać zensor vocal to sobie sprawdzisz czy ci pasuje czy nie. Najwyżej odeślesz.
Jak wspomniał RoRo, dobrze by było aby dźwięk frontów był spójny. Jeśli ich barwa jest podobna na tyle że przy filmach nie odczuł byś różnicy "skoku" to bylo by oki. W przeciwnym razie odeślesz i będziemy sprawdzać dalej.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daj na tył mniejsze kafle i Tv wyda się znów większy icon_biggrin.gif
Inne rzeczy żona też neguje co do za dużych gabarytów icon_wink.gif Ten centralny poza tym że dla żony za duży, gra dobrze?
Znajomy ma dobre typowe kino to na centralnym jak i subie nie żałował, bo centralny w kinie to ważna sprawa. Wstawisz mniejszą centralkę i poza tym że będzie mniejsza o np. 5cm ( a miejsca na tym stoliku i tak nie brakuje) pogorszy się dźwięk .
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[quote name='jacek75' date='20.10.2016, 13:10 ' post='163123']
"Daj na tył mniejsze kafle i Tv wyda się znów większy icon_biggrin.gif"
Wtedy central również urośnie 😉

"Inne rzeczy żona też neguje co do za dużych gabarytów icon_wink.gif"
Nie. Na codzień jeździ dużym kombi i sobie chwali icon_razz.gif

"Ten centralny poza tym że dla żony za duży, gra dobrze?"
Nie było mi dane posłuchać...Wyciągnąłem z kartonu, postawilem na szafce, przyszla żona, schowalem do kartonu...przynajmniej nie będę płakał oddając😉

Może ktoś z Was się wypowiedzieć nt. Focal Aria CC900? Dotyczy oczywiście mojego zestawu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...