Skocz do zawartości

Wzmacniacz do Magnat Quantum 673 do muzyki i telewizji


Phenomeno

Recommended Posts

Dzień dobry,

Mam zamiar stworzyć mały zestaw stereo, składający się ze wzmacniacza i kolumn podstawkowych, a wszystko będzie podłączone do telewizora. Bardzo proszę o pomoc, ponieważ mam pytania dot. wzmacniacza, ale również podłączenia wszystkiego w sposób jak najbardziej optymalny.

Zestaw będzie więc wykorzystywany do codziennej telewizji, filmów, ale również muzyki (choć bardziej zależy mi na dobrych wrażeniach telewizyjno-filmowych).
Kolumny mam już wybrane - Magnat Quantum 673, i nie wiem teraz, który wzmacniacz wybrać do nich - Yamahę A-S301 czy Pioneera A-30? Na początku patrzyłem na Yamahę, ale zdziwiłem się, jak dobre opinie ma ten Pioneer. No i jest o te 200 zł tańszy.

Tak jak pisałem, głównie chodzi mi o telewizję i filmy, a w kwestii muzyki, to słucham dość różnorodnych gatunków, bo jest to muzyka klasyczna, rock, post rock, indie rock/pop, muzyka filmowa. Nie słucham rapu, hip-hopu, techno, elektroniki itp. Jeśli chodzi o dźwięk, to szukam chyba przede wszystkim naturalnego dźwięku, może lekko ocieplonego, na pewno nie ostrego, dobrej przejrzystości. Jednak najważniejszy jest czysty, wyraźny dźwięk przy telewizji i filmach. Nie zależy mi na nie wiadomo jakim basie i mocy, bo muszę mieć wzgląd na sąsiadów.

Mam telewizor LG 42LF652V i telewizję Netia - dekoder Netia Player, który ma złącze optyczne. I stąd moje pytanie dot. podłączania, ponieważ Yamaha A-S301 ma wejście optyczne, przez które mogę podłączyć bezpośrednio wzmacniacz do dekodera. Pioneer A-30 nie ma tego wejścia i musiałbym podłączyć wzmacniacz do telewizora przez kabel 2xRCA. I teraz pytanie - czy lepiej będzie, jeśli będę mieć podłączony dekoder do wzmacniacza przed kabel optyczny, czyli dźwięk będzie szedł bezpośrednio z dekodera? Bo jeśli telewizor ma wyświetlać tylko obraz, to chyba tak będzie lepiej, czy może nie będzie żadnej różnicy?

Natomiast muzyke bede odtwarzal nie z telewizora a z odtwarzacza Fiio X1, ktory ma wyjscie liniowe.

Aha, maksymalna cena wzmacniacza to 1500zł, ale najlepiej jakby to było 1300, czyli tyle ile kosztuje Yamaha A-S301. Interesuje mnie tylko sprzęt nowy.

Pozdrawiam

Aha, wiem też, że mogę podłączyć Pioneera do dekodera, kupując Fiio D03K, ale wtedy cena zrówna się z Yamahą, więc nie wiem, czy to ma sens?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj inne tematy. Zobacz co się pisze. Zapoznaj się z tematem akustyki i ustawiania kolumn.
Nic nie napisałeś jak będą stały kolumny, na czym (standy?), jak daleko od ścian tylnej i bocznych, jaki będzie rozstaw kolumn i odległość do Twojego miejsca odsłuchowego?

Szkoda, że wzmacniacz musi być nowy, bo masz bardzo ograniczone pole do popisu oraz musisz wybrać wśród wzmacniaczy budżetowych, czyli grających tak sobie.

Z Twojego opisu, jakiego dźwięku oczekujesz, sądzę że Yamaha nie będzie dobrym wzmacniaczem. Wyrazista, ale na pewno nie ciepło grająca.
Pioneer może jest bliższy temu opisowi, ale czy będzie wystarczająco wyrazisty?

To są popularne wzmacniacze. Proponuję umówić się na odsłuch w najbliższym dobrze zaopatrzonym salonie audio, wziąć swoje kolumny (chyba, że mają takie na stanie?) kilka nagrań, które doskonale znasz i porównać Yamahę, Pioneera, może jakiegoś Harmana/Kardona? Na pewno warto posłuchać też wzmacniaczy droższych jak Advance Acoustic czy Xindak. Bo może jednak zdecydujesz się na używany, gdy usłyszysz o ile lepiej gra od tych typowanych przez Ciebie.

Tu znalazłem poekspozycyjnego, nowego Xindaka X-i60 w atrakcyjnej cenie. Poważnie się nad nim zastanów.
http://www.hifistation.pl/pl_PL/p/Advance-...m-EX-DEMO-/6106

Pamiętaj, że powinieneś kupić także dobrej jakości kable głośnikowe z miedzi beztlenowej OFC i solidne interkonekty do podłączenia Fiio X1, by nie zmarnować potencjału dźwiękowego marnym okablowaniem.
Kable głośnikowe dla obydwu kanałów powinny być równej długości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedź. Kolumny będą stały na standach, mniej więcej takich - http://allegro.pl/stojaki-podstawki-pod-ko...ars_rule_id=201 Beda ustawione po obu stronach telewizora.
Odległość ścian mogę podać jutro, ale mniej więcej bedzie to metr do tylnej czesci kolumn i 5 metrow do przedniej
Odleglosc od słuchacza mniej wiecej 2-4 metry. Rozstaw kolumn około 1,1m. Prawa kolumna (z perspektywy sluchacza) bedzie miala malo odleglosc od sciany z prawej strony, jakies 50 cm.

Zapomniałem dodac, ze ostatnio słuchałem u znajomego Yamahy A-S201 i Heco Victa 701. Tak więc bardzo budżetowo, ale brzmienie mi się bardzo podobało, na pewno nie było ostre. Jeśli podoba mi sie brzmienie Yamahy A-S201, to chyba A-S301 tez powinno mi sie spodobac, czy sie myle? A nie szukam tez nie wiadomo jakiego swietnego brzmienia, bo bedzie to moj pierwszy taki zestaw (dlatego pewnie podobalo mi sie brzmienie A-S201 i Victa 701).

O okablowanie oczywiscie zadbam, kable glosnikowe pewnie Melodika MDC2250.

A co z tym złączem optycznym vs. 2x RCA? Warto podlaczyc wzmacniacz do dekodera przez optyka? Bo jesli nie, to moge zastanowic sie nad innymi wzmacniaczami, ktore nie maja tego wejscia. Moze nawet spojrze na uzywki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj,

Pomyśl o uniwersalnym Onkyo 8130 do tych kolumn, Nie stracisz na jakości dźwięku a zyskasz możliwości połączeń. Do tego Radio internetowe i ewentualne wyjście na suba, gdyby okazało się że emocje w kinie są nie wystarczające.

Takim sposobem zostawiasz pole do manewru.

Wybór kolumn Quantum 673 i kabla Melodika MDC2250 uważam za optymalny.

W razie pytań lub wycen zapraszam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie pioneer a30 jest udany, ciekawszy niż te yamahy, powinien też ci się podobać bo gra szybko i lekko skrajami, ale ma lepsze wypełnienie, nie tak płasko jak te yamaszki.
Problem połączenia tv z wzmacniaczem bez wejścia optycznego, rozwiążesz tak : dac Fiio taishan d3.
Rozstaw kolumn na 110 cm to nie rostaw, scena stereo wąska, i wątpliwy efekt stereo, zwłaszcza że siedzisz. 3 metry od nich. Lepiej szerzej nawet jak bliżej bocznych ścian, to nie podłogówki aż tak dużych podbić nie będzie, a przynajmniej głos piosenkarza pojawi się między kolumnami icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki. Postaram się szerzej ustawić kolumny. Ten Pioneer naprawde mnie przekonuje, ale nadal nie wiem, czy są jakies zalety uzywania przewodu optycznego, czy nie? Czy nie bedzie zadnej straty w jakosci dzwieku, jak podlacze wzmacniacz do telewizora przez 2x rca a nie przez optyk do dekodera? Beda jakies wymierne korzysci z kupienia Fiio D3? Edytowano przez RoRo
Odpowiadając na post bezpośrednio po nim nie ma sensu cytowac go w całości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zastanawiasz się nad jakością, a nie chcesz iść w jakość. Jak to jest?
Szkoda, że Xindak Cię nie przekonuje, bo to naprawdę dobry wzmacniacz.
Czy dźwięk z telewizora poprzez RCA będzie lepszy niż poprzez optyk, to należałoby się przekonać.
Na ogół dźwięk analogowy jest lepszy. Ale w przekazie cyfrowym dużo właśnie zależy od jakości DACa. Fiio jest tani, ale niezły.

Poczytaj jednak o podstawach akustyki i ustawiania kolumn, bo chyba nie zajrzysz do innych tematów na tym forum. A szkoda.
http://www.rms.pl/akustyka/akustyka-pomieszczen
http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php
Bez tej wiedzy kupienie nawet najlepszego zestawu nie zapewni Ci dobrego dźwięku.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kabel i połączenie kablami rca jest świetne w sprzęcie audio, który dostosowany jest do tego. Czy tv jest sprzętem audio, czy też źródłem np muzyki, dla mnie nie. Ten sam plik/odtwarzany na tv, a w odtwarzaczu brzmi inaczej, chyba wiesz gdzie gorzej. Idźmy dalej , a więc co do różnicy w połączeniu tv z wzmacniaczem po analogu i optyku tutaj różnica jest na spory plus dla optyka, bo jak wspomniałem w tv sekcja analogowa audio jest potraktowana po macoszemu.
Lepiej kupić wzmacniacz który gra dobrze muzykę icon_smile.gif i dokupić dac optyczny jak ten Fioo 3, aby czasem nagłośnić jakiś program z tv, niż kupić byle co tylko dlatego że ma już dac wbudowany.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Zastanawiasz się nad jakością, a nie chcesz iść w jakość. Jak to jest?
Szkoda, że Xindak Cię nie przekonuje, bo to naprawdę dobry wzmacniacz.
Czy dźwięk z telewizora poprzez RCA będzie lepszy niż poprzez optyk, to należałoby się przekonać.
Na ogół dźwięk analogowy jest lepszy. Ale w przekazie cyfrowym dużo właśnie zależy od jakości DACa. Fiio jest tani, ale niezły.

Poczytaj jednak o podstawach akustyki i ustawiania kolumn, bo chyba nie zajrzysz do innych tematów na tym forum. A szkoda.
http://www.rms.pl/akustyka/akustyka-pomieszczen
http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php
Bez tej wiedzy kupienie nawet najlepszego zestawu nie zapewni Ci dobrego dźwięku.



Jak bym nie martwił się o pieniądze, to bym kupił Xindaka. Jakość jest dla mnie ważna, ale nie kosztem codziennych wydatków. Nie wiem, dlaczego uważasz, że nie zaglądam w inne tematy. Przed napisaniem tego tematu przeszukałem wiele stron, a że nadal nie byłem do końca pewny, to napisałem osobiście. Kolumn inaczej nie postawię, bo niestety taki mam pokój - dosyć duży, ale tak umeblowany, że nie mam dużego pola manewru.
Zdecydowałem się na Pioneera A-30. Muzykę i tak odtwarzam z Fiio X1, więc na razie Fiio D3 nie kupię, może nie będzie potrzebny. Wyczytałem, że nie ma przewagi optyka nad RCA, zwłaszcza przy krotkiej dlugosci kabla, a taka u mnie bedzie (1,5 metra).
Dziękuję za pomoc, pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podałem Ci wzmacniacz mieszczący się w budżecie. Spójrz na swój pierwszy post i bądź konsekwentny.
Jeśli chcesz taniej, to będziesz miał tańszy dźwięk i po krzyku.
Zabawa w stereo nie jest niestety najtańszym hobby.
Ustawienie kolumn, to także nie mój ani któregoś z moich kolegów kaprys, ale podstawowe prawa akustyki.
I tu. Jak postawisz, tak będziesz słuchał.
Jeśli musisz ustawić kolumny na szafkach, to rzeczywiście lepiej kupić monitory i odpowiednio wysokie standy.
Te stojaczki z Twojego linku trochę za słabe, za delikatne do MQ 673. To raczej podstawki dla sourround'ów do kina domowego.
Może jak nasypiesz do nich suchego piachu, by wydatnie zwiększyć ich masę, to da radę.
Miedzy kolumny a standy daj kulki ulepione z masy plastelinopodobnej (byle nie z plasteliny) Blu Tack. Do kupienia choćby na Allegro.
Zmniejszysz wibracje i poprawisz jakość dźwięku.
Jak zrobisz, tak będziesz miał, takiego dźwięku będziesz słuchał. Decyzja należy do Ciebie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...