Skocz do zawartości

czy to zagra dobrze ze sobą?


brada

Recommended Posts

Popieram powyższą odpowiedź.
Parametry pasują, ale one nie grają. To akurat chyba najmniej istotny parametr, bo rzadko kiedy wzmacniacz i kolumny z tego segmentu cenowego nie pasują do siebie.

Kupisz nowy, budżetowy zestaw. Gwarancja się skończy i zostaniesz z gorszym dźwiękiem.
I stracisz na odsprzedaży, gdybyś chciał kupić lepszy sprzęt 22 - 50 %.
A możesz kupić lepszej klasy używane. Zarówno kolumny jak i wzmacniacz.
Szkoda, że nie napisałeś jakiego typu dźwięk lubisz, do jakiej ma być muzyki?
Mam nadzieję także, że masz możliwość prawidłowego postawienia kolumn. Wiadomo takie monitory wyłącznie na solidnych, masywnych, raczej metalowych standach.
Nawet najlepszy zestaw nie zagra dobrze zbyt blisko ścian, w nieodpowiednio zagospodarowanym akustycznie pomieszczeniu, ustawiony byle jak.
Poczytaj, jeśli nie znasz tematu:
http://www.rms.pl/akustyka/akustyka-pomieszczen
http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php

Nie wiemy nic o źródle dźwięku jakiego zamierzasz używać.
Pamiętaj, że na koniec wszystko trzeba spiąć dobrej jakości kablami (interkonekty i głośnikowe) z miedzi beztlenowej (OFC). Inaczej brzmienie zestawu może sporo stracić na jakości.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

czy ten sprzęt (kolumny i wzmak) zagrają dobrze ze sobą?



Nie wolałbyś, aby to dobrze zagrało dla Ciebie ?
Parametry nie grają, można znaleźć dwa tuziny sprzętu o podobnych, czy takich samych ,a będą grać inaczej.
Tak jakbyś opierał się na wyborze czy silnik 90KM pasuje do kompaktowego auta i czy pojedzie 170km/h , bo jak tak, to kupujesz. .
Okazuje się że to czy jest 90KM, czy 80KM i czy jedzie 170, czy 160km/h jest najmniej ważne, skoro będzie niewygodny dla ciebie, źle skręcał, bujał, miał mało przestzreni, a silnik będzie jazgotał.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za odpowiedzi tak liczne.

bardzo chce kupić cos nowego do słuchania bo juz właściwie nie mam na czym .teraz to słucham na jednej pierdzącej starej kolumnie,posypał się wzmak

chciałbym mieć wreszcie lepszy sprzęt,więcej usłyszeć ..
nie znam sie na temacie,jest tyle rożnych opinii i temat tak szeroki .ten zestaw widziałem gdzies w sprzedazy i został mi w pamieci po prostu

podam więc potrzebne info i prosze o ew.pomoc w wyborze

trzymam sie tego że kolumny powinny byc nowe bo nigdy nie wiesz ... icon_wink.gif

- wielkość całego pomieszczenia to 27m2 ,a wielkość "strefy słuchania" to 21m2 (7x3) -są tam niewysokie meble,szafki...

-pomieszczenie jest nieforemne więc przedstawie na rysunku


DSC01446.jpg



kolumny będą stały na podstawce metalowej na kolki do ściany a drugi na półce na wys.1.60 i od ściany mają ok. 10-15cm a między sobą ok 2m

najczęściej słuchamy soul,reggae,dub,dubstep itp i wiele więcej .. też Szopena i Vivaldiego

-słuchamy raczej niegłośno ale cały czas,mieszkamy tylko w tym pomieszczeniu więc nie może być hałasu ale ładny niski bas i wyrażną resztą bym nie pogardził .oprócz basu lubie słyszeć wyrażnie wszystko,nie lubie stłumionych barw jak i tylko przebasowanych -coś jakoś tak

budżet na to przeznaczony to 2000zł ,więc niewiele plus kable ,no moze z kablami do 2500



dzięki wielkie
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z nowych rzeczy wybrałbym wzmacniacz Denon PMA720AE i wspomniane wcześniej kolumny Magnat Quantum 673. Jednak przy takim ustawieniu nie można liczyć na dobry dźwięk. Kolumny powinny stać dalej od ścian. Szczególnie od ścian bocznych. Do tego odległość pomiędzy kolumnami powinna być zbliżona do tej w jakiej Ty będziesz siedział od każdej z kolumn ( głowa z centrami głośników powinna tworzyć trójkąt równoboczny ). Przy ustawieniu takim jak założone na rysunku baza stereo będzie bardzo wąska i efekty przestrzenne będą mocno ograniczone. Również należy spodziewać się problemów z reprodukcją niskich tonów.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ha icon_cool.gif Rzeczywiście rozstaw kolumn jest zbyt mały a strefa słuchania duża. Potraktowałeś to wszystko jak powierzchnię do nagłośnienia.
Jak w jakimś lokalu gastronomicznym. Choć widywałem lepsze ustawienie w takich przybytkach.
Naprawdę poczytaj o akustyce i ustawianiu kolumn, linki podałem wyżej. Bez tego ani rusz jeśli chodzi o dobry dźwięk.
Tak, to najwyżej możesz sobie stworzyć tło dźwiękowe pampirimplumkające do schabowego czy partyjki brydża icon_wink.gif
A gdzie miejsce odsłuchowe zgodne z podstawowymi zasadami? Które jak ktoś kiedyś określił są gwałcone częściej niż kobiety icon_twisted.gif
Kolumny powinny stać na jednakowym podłożu. To może być słyszalne, jeśli posadowisz je na różnych podstawach.
Mam nadzieję, że choć będą stały na idealnie równych wysokościach?

Cytat

trzymam sie tego że kolumny powinny byś nowe bo nigdy nie wiesz ... icon_wink.gif


A gu...zik prawda. Mamy tu nawet na forum sporo przykładów, kiedy to koledzy kupili nowe kolumny i jak się coś spaliło, to nie nie chcieli tego naprawić w trybie gwarancyjnym, wmawiając, że to wina kupującego. A wynikająca z nieprawidłowego użytkowania kolumn.
Dobre kolumny jeśli grały kilka/kilkanaście lat, to na ogół pograją jeszcze drugie tyle a może i więcej.
Jak pisał pewien recenzent z branży audio, kolumny starzeją się najczęściej tylko mentalnie icon_idea.gif
Ale jak chcesz.

Nie polecam na razie żadnych kolumn ani wzmacniacza, bo jeśli jest taka sytuacja i nie wiele da się zmienić, to w sumie o czym mowa.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie użycie formy "strefa słuchania" w kontekście tych planów z obrazka ma niestety zły wydźwięk i pewnie tak będzie grała ( coś jakby muzyka w markecie, równie dobrze można postawić w kuchni dobrego boomboxa, tak aby tylko słyszeć).
Dla mnie podstawowe błędy to w kolejności.
- Kolumny maja być gdzieś z boku, a słuchacze 6-7 metrów dalej i chyba bokiem do nich ( tak odczytuje grafikę). Jeśli te 2 elementy na samym dole długiej ściany to jakieś sofy, to kolumny powinny być na przeciwko miejsca gdzie siedzisz. Niestety, taka zasada, analogicznie większość osób zakłada słuchawki na uszy, a nie czoło, czy szyję.

- Kolumny jeśli mają być rozstawione od siebie o 2 metry, mało, ale ujdzie, pod warunkiem, że Ty jako słuchacz też powinien być od nich oddalony o te 2 do max 3 metry. Jest zasada trójkąta równobocznego. Szerszy rozstaw kolumn względem odległości słuchacza to szeroka baza stereo, efekty, a jak skrajnie odwrotnie , tracisz.

- Kolumny winny być sporo niżej, np. 90-100cm, czyli na wysokości twej głowy, ale jak siedzisz. Analogia, zapewne TV też jest na wysokości oczu( bo lepsze są kąty patrzenia i kolory) a nie pod sufitem, czy leżący na podłodze icon_wink.gif Kolumny typu podstawkowego najlepiej jak mają stojaki, ale oczywisćie mogą być też regulowane uchwyty mocowane do ścian, jest wybór.
Oczywiście należy dodać, że muzyki nie słuchamy, (nawet jak słuchamy mimochodem) w pustym pokoju, bo pogłos i echo.
Tylko tyle i tylko tyle, ale są to podstawowe zasady. Jak je spełnisz to nawet mądrze dobrany i niedrogi zestaw, zagra lepiej niż droższy wstawiony od czapy z pogwałceniem zasad..
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ładnie to Jacek75 wyjaśniłeś. Ale jeśli Brada poważnie podchodzi do tematu, to pewnie poczytał tematy z linków, które mu zaproponowałem wcześniej. Tam to wszystko jest wyjaśnione.
Jeśli strefa słuchania ma być taka jak się domyślamy, to rzeczywiście chyba wszystko jedno jaki zestaw kupi założyciel wątku.
Może najlepiej by był ładny i funkcjonalny? icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

brada, nie kupuj nowego sprzętu, bo dostaniesz dźwięk sporo gorszy niż mógłbyś dostać. Poradź się tu, słuchaj co koledzy mają do powiedzenia.
Ja, za ich radami, kupiłem 1,5 roku temu używany sprzęt (Elac FS207A + Myryad Mi120). W życiu nie powiedziałbyś, że jest używany, a dostałem go za ok. 50% ceny nowego. Na kolumnach i wzmacniaczu nie ma rysy, pilot od wzmaka był w folii, do kolumn dostałem nie używane białe rękawiczki, a wszystko w oryginalnych kartonach.
Radź się tu, a później... poluj na alledrogo!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

witam

dzieki za porady i opinie,bardzo cenne

tyle tylko ze ja nie mam mozliwosci miec oddzielne miejsce do sluchania,mieszkamy z rodzina w tym jednym,polaczonym z kuchnia pokoju..

- strefa sluchania to moze bardziej tylko obrazowe stwierdzenie a jej polowa to kuchnia i tam przy pracach domowych tez bede slyszec przecie

- sluchac bede okolo 3 m od kolumn i przodem do nich oczywiscie ,kolumny moge odsunac od tylnej sciany ale nie od bocznej

- niestety wysokosc ustawienia kolumn nie bedzie mniejsza niz 150 cm -poprostu nie mam jak

ok,fajnie ze pomagacie i batem smagacie ale cos tam zawsze z tego wyniose choc na ten czas zbaranialem

warunkow mieszkaniowych narazie nie zmienie wiec nie mam jak poszalec z super slyszalnoscia i dobrym ustawieniem


jakiego sprzetu mam wiec szukac?

dziekuje (przepraszam ale nie mam w pracy polskich znakow)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Również jak koledzy napisali jestem za sprzętem używanym. Jeżeli masz takie parcie na nowy sprzęt to chociaż jeden z tych dwóch elementów kup używany. Chcesz przeznaczyć kwotę do 2500 max na to. Więc z nowych wzmacniaczy masz do wyboru np. Pioneer A 30, Denon Pma 720 ae, Onkyo A9030, Jakaś Yamaha as 301 itp. Słyszałem wszystkie powyżej wymienione wzmacniacze i moim zdaniem są to słabe mocowo wzmacniacze o dźwieku suchym i "jazgoczącym", oczywiście każdy z nich ma swój charakter grania, ale moim zdaniem nie warto nimi sobie głowy zawracać. W ich kwocie kupisz naprawdę o wiele lepszy wzmacniacz z drugiej ręki. Jeśli chodzi o nowe to min. taki Nad 326 bee, który mocowo jest zdecydowanie lepszy od powyższych oraz brzmieniowo również je przebija. Zresztą możesz sam odsłuchać gdzieś w salonie i sam usłyszysz o czym jest tu mowa icon_wink.gif
Naprawdę , moim zdaniem szkoda kasy na te "budżetowe pierdziawki"

Sam mam w domu dwa wzmacniacze, właśnie Denona pma 720 ae (służy mi on do wzmacniania dźwięku podczas oglądania filmów - ze względu na wyjscie na suba), drugi to Advance Acoustic Xi-60 (jakaś rewelacja to też nie jest , ale na pewno lepszy od tego Denona) którego używam już do muzyki. Wcześniej miałem Pioneera a 676, który dosłownie czarował dźwiękiem w porównaniu do tego "Danonka", 25-letni wzmacniacz za 500 zł zmasakrował go na śniadanie i gdyby nie to , że siostrzeniec przez przypadek go zalał to zapewne grałby dalej.

Oczywiście jakbyś zdecydował się na używkę to trzeba dobrać i kolumny i wzmacniacz pod Twoje gusta muzyczne i wzmacniacz wcale nie musi być 25-letni icon_wink.gif Podałem to tylko jako przykład aby zobrazować różnicę cenową oraz jakościową..

Ps. A jeśli chodzi uparcie o nowy sprzęt to zestaw polecany przez Moby Dicka moim zdaniem jest bardzo uniwersalny i w takiej kwocie ciężko o coś lepszego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No jeśli chodzi o uszeregowanie wzmacniaczy co do ich jakości dźwięku to bym się nie zgodził. Więcej tu zależy od upodobań i dobrania do reszty sprzętu icon_smile.gif , a w szczególności do kolumn. Szczególnie chodzi mi tu o Nad 326 bee i Denona PMA-720AE. Oba są adresowane do zupełnie innych typów kolumn. Na kolumnach do NADa nie docenisz tego Denona i jeśli podłączysz kolumny analityczne o skłonnosciach do przekazywania większej ilości detali wypadną kiepsko z NADem. Pioneer A676 również nie każdemu przypadnie do gustu i wymaga odpowiednich kolumn.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak najbardziej się zgadzam, że trzeba dobierać jeszcze odpowiednie kolumny pod każdy wzmacniacz zgodnie ze swoimi upodobieniami brzmieniowymi.

Ja osobiście słyszałem jeśli chodzi o nowy sprzęt Denona Pma 720 ae , Pioneer A 30, Nad 326 bee, Yamaha As 301, AA Xi 60, Onkyo 9030 z kolumnami Melodika Bl - 40, Klipsch Rf62, Monitor Audio Bx-6, Magnat-quantum 677.

Muszę powiedzieć , że Magnaty 677 dobrze zgrywały się z Denonem. Melodika Bl 40 z Pioneerem, AA xi60, Nad z Klipschami. Oczywiście pod moje gusta icon_wink.gif Ale największą moc z nich wszystkich pokazał właśnie Nad 326 bee (pomimo 50W na kanał w specyfikacji, ale maks pobór prądu - około 300W, kondensatory filtrujące o pojemności 2 x 15000 mikrofaradów, dla porównania Denon ma maks pobór około 200W i kondensatory filtrujące 2x 8200 mikrofaradów ) co w efekcie dawało lepszą przestrzeń, oddech kolumn, siłe dźwięku. A np. taki Denon, onkyo, pioneer grały tak jakby był u kresu swoich możliwości,pozbawione większej swobody w dżwięku. Dlatego też myślę , że lepsza wydajność prądowa ma nie mały wpływ na dźwięk, a w tych wszystkich budżetowych wzmacniaczach do 1200 zł wydajność prądowa raczej nie jest dobrą stroną.

Także uważam , że trzeba szukać wzmacniacza o dobrym zasilaniu i oczywiście z brzmieniem pod swój gust, a w cenie założonej na nowy sprzęt będzie raczej ciężko.

Dodam , że osobiście nie zgadzam się z tym jak w wielu testach piszą, że np. do kolumn Klipsch ze względu na wysoką skuteczność wystarczy wzmacniaczyk o mocy 30W aby je dobrze napędzić i wogóle już było super;). Owszem zagrać to zagra , ale zdecydowanie inaczej niż ze wzmacniaczem z porządną wydajnością prądową. Jedną z różnic jaka od razu rzuca się na "uszy" to jakość przy cichym słuchaniu.

Takie są przynajmniej moje odczucia;) A czy dobre? ....... to nie wiem. Ja to raczkujący amator w audio jestem icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Brada. No właśnie musisz się zdecydować czy chcesz sprzęt używany, czy jednak nowy. Przemyśl to. Wiesz jakie są plusy i minusy.

Mordor12, dlaczego Twoje odczucia, to co słyszysz, miałyby być złe? Co z tego, że początkujący z Ciebie audiolub?
Mnie się podoba to, co napisałeś. Ładnie ująłeś pewne ważne kwestie z których wiele osób, nawet bardziej zdawałoby się obeznanych
w temacie audio, jakby nie zdawało sobie sprawy.
Oczywiście, że można lubić dźwięk miękki ocieplony i soczysty albo twardy, chłodny, wyostrzony.
Wiem, chodzi o to by zestaw grał neutralnie. Ale to chyba jeszcze nie te pieniądze i długo, długo nie... . icon_idea.gif

A zasilacz, to bardzo ważna sprawa. wręcz podstawowa. Tak się jakoś składa, że większość wzmacniaczy jakie słuchałem i jakie miałem, które mi się podobały, miało dobre albo bardzo dobre zasilacze. Nawet mój obecny "kuchenny" Pro-Ject 7AMP ma mocny zasilacz, mimo, że "tylko" 40 watowy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Myślę o tym czy nie możesz/nie chcesz umieścić kolumn wokół TV (jeśli dobrze odczytuję go z rzutu).


no niestety nie mam możliwości mieć kolumny inaczej niż jest narysowane

Cytat

Witam. Również jak koledzy napisali jestem za sprzętem używanym. W ich kwocie kupisz naprawdę o wiele lepszy wzmacniacz z drugiej ręki. Jeśli chodzi o nowe to min. taki Nad 326 bee, który mocowo jest zdecydowanie lepszy od powyższych oraz brzmieniowo również je przebija.



Cytat

Brada. No właśnie musisz się zdecydować czy chcesz sprzęt używany, czy jednak nowy. Przemyśl to. Wiesz jakie są plusy i minusy..




więc może być używany .widze tu wiele dobrych opinii o sprzęcie używanym więc może mam mylne pojęcie,a na pewno małe. tytlko kolumny używane troche mnie niepokoją ewentualnie



rozumiem że moje pomieszczenie nie jest zbyt dobre do wystarczającego nagłośnienia ale może to sie zmieni i sprzęt będzie grał może za rok w innym pomieszczeniu ,w lepszym rozstawieniu w dobrych odległościach - więc raczej teraz kupuje na wyrost troche ..ale nie mam już na czym słuchać i ..zwariować można
-czy podłogowe w ogóle wchodzą w rachubę ?

dzięki za odpowiedzi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłogowe tak. Ale na pewno takie nieduże, jakby rozbudowane w dół (o obudowę) monitory. I do tego by nie miały dużych głośników niskotonowych, czy niskośredniotonowych.
Najlepiej w tej sytuacji, gdyby to były kolumny o obudowie typu zamkniętego (bez otworów b-r). Ale takie są rzadkością, choć się trafiają. Albo zatkać otwory b-r i odetkać je dopiero w większym pomieszczeniu. Choć nie wszystkie kolumny dobrze na to reagują (dźwiękowo) i trzeba uważać, bo są bardziej wrażliwe na przeciążenia (nie można zbyt głośno grać, na pewno nie tak jak przy otwartych portach b-r).
Oczywiście poszukamy. Wiem jak to jest, gdy się chce posłuchać muzyki i nie ma jak.

No i wciąż nie odpowiedziałeś (albo ja przegapiłem) jakiego źródła dźwięku będziesz używał? CD, tuner, telewizor, komputer, konsola? Albo co chcesz kupić. Bo jeśli coś jest jeszcze do kupienia, to budżet na kolumny i wzmacniacz automatycznie się zmniejsza.

EDYCJA: Mordor12, myślę, że nie doceniasz Advance Acoustic Xi-60. Jest to wzmacniacz może nie efekciarski, ale bardzo dobry.
Można nie docenić jego zalet. Ale gdy podłączysz do niego lepsze źródło, kolumny i okablowanie, to pomiędzy nim a Denonem będzie już naprawdę duża różnica.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

EDYCJA: Mordor12, myślę, że nie doceniasz Advance Acoustic Xi-60. Jest to wzmacniacz może nie efekciarski, ale bardzo dobry.
Można nie docenić jego zalet. Ale gdy podłączysz do niego lepsze źródło, kolumny i okablowanie, to pomiędzy nim a Denonem będzie już naprawdę duża różnica.



f1angel na pewno masz rację. Po prostu do pewnych rzeczy trzeba "dojrzeć". Następne moje kolumny już będą troszkę inne, dzisiaj to już wiem. Moim zdaniem droga do pewnych" aspektów audio" wymaga czasu, osłuchania, zrozumienia...

"Dzisiaj" wolę mocne niskie tony , mocną górę a "jutro" już wyrafinowanie, spokój, dojrzałość, równowagę ... , z tym że między "dzisiaj" a "jutro" może to być zarówno krótka, jak i długa droga, ale moim zdaniem raczej u każdego prawdziwego miłośnika muzyki zawsze to "jutro" nastąpi. Ja już jestem w połowie tej drogi ....
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem, czy mam rację. To tylko moja opinia.
Ja też dojrzewałem do pewnych spraw. Pierwszym szokiem było dla mnie to, że niewielkie, dwudrożne kolumny standowe zmasakrowały pod względem jakości dźwięku różne kolumny podłogowe, które akurat odsłuchiwałem w salonie audio.
Co prawda monitorki były droższe (Sonus Faber Minima Amator), ale chodzi o sam fakt. Niedługo później kupiłem Minuetto bo na takie mnie wówczas było stać.
Mój kolega był zdziwiony, że mają niskie tony lepsze niż moje wcześniejsze Klipsch KG 3.2. O reszcie pasma nie wspominając.

To samo jeśli chodzi o muzykę. Kiedyś, gdyby mi ktoś powiedział, że będę słuchał jazzu, postukałbym się znacząco w czoło.

Bardzo mi się podoba, to co napisałeś. Tak trzymaj icon_idea.gif icon_biggrin.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 months later...
witam

BARDZO DZIĘKUJĘ za wszystkie podpowiedzi w tym temacie
długo nie odpowiadalem,sorki wybaczcie --ale przemyślałem sprawę i sporo zrozumiałem (no troche)

w sumie to zmieniłem ustawienie kolumn,posłuchałem na pożyczonej małej wieży Sony i już wiem

zestaw który miałem wcześniej na myśli to jak będe miał większe mieszkanie czy pokój haha .. icon_biggrin.gif

..a teraz to kupiłem używane kolumny Sony ss-l 50 ok.60W 6ohm

DSC01446.jpg



teraz wzmacniacz też używany i będzie super -niepotrzebnie kombinowałem tak długo

czy takie propozycje są ok? który byście wybrali do tych kolumienek? te sony raczej?czy coś zupełnie innego?

http://allegro.pl/wzmacniacz-sony-ta-fe370...6589074355.html

https://www.olx.pl/oferta/wzmacniacz-sony-t...html#04873cd983

http://allegro.pl/wzmacniacz-onkyo-a-921-i6600218047.html


wielkie dzięki
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...