Skocz do zawartości

Zmiana odtwaczacza CD


rafdob

Recommended Posts

Dobry wieczór wszystkim
Przejdę do sedna, od jakiegoś czasu noszę się z zamiarem wymiany mojego CD (Denon DCD 1450), ale mam już mętlik w głowie i nie wiem właściwie czy powinienem szukać lepszego odtwarzacza czy dokupić DAC'a? Dodam tylko, że miałem okazję posłuchać u siebie Pioneera PD73 oraz nowego Primare CD22 (oba grały fajnie, ale nie usłyszałem tak dużej różnicy w stosunku do mojego Denona, aby je kupić).
Jeśli zaś chodzi o DAC'i to polecano mi posłuchać Audiolaba M-dac (niestety jak na razie nie miałem okazji).

Reszta mojego zestawu:
Wzmacniacz; PrimaLuna Prologue One
Pre gramofonowe: Phoenix Audio (lampowe)
Gramofon: Pro-Ject Debut Carbon Esprit + 2M Blue
Kolumny: Sonus Faber Toy Tower

Proszę więc o poradę w w/w temacie. Zapomniałbym napisać o budżecie: najlepiej byłoby nie przekroczyć 3500 zł.
Z góry dziękuję i pozdrawiam
Rafał





Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj
Przede wszystkim powinieneś napisać co chciałbyś zmienić w brzmieniu. Być może to nie źródło powinieneś zmienić. M-DAC to dobry sprzęt. Jednak niekoniecznie do niego musi pasować PrimaLuna Prologue One. Musiałbyś posłuchać. Obawiam się ze wąskim gardłem może być właśnie wzmacniacz. Samo jego połączenie z kolumnami które masz może nie jest najlepszym pomysłem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jednak niekoniecznie do niego musi pasować PrimaLuna Prologue One. Musiałbyś posłuchać. Obawiam się ze wąskim gardłem może być właśnie wzmacniacz. Samo jego połączenie z kolumnami które masz może nie jest najlepszym pomysłem.


MobyDick - jakim wąskim gardłem???
Słuchałeś PrimaLuny z kolumnami SF, że tak napisałeś? Bo wątpię w to...

Rafdob,
sprawdzałeś jak gra ten wzmacniacz z innymi lampami czy słuchasz na fabrycznych?
Wzmacniacze lampowe to niezły wybór do kolumn SF - nawet tych tańszych Sonusów jak Twoje...

Poza tym jakie masz kable do tego - bo tu jest spore pole manewru (nie tylko głośnikowymi, ale również IC oraz warto zastosować porządne kable zasilające).

Czy Twój Denon będzie dobrym transportem do M-DACa to nie dam głowy - może jednak spróbować z wyższym modelem odtwarzacza.
CD masz w podstawowej wersji, czy coś w nim było robione? Czy nie jest za bardzo mułowaty do Twojej lampy?

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ze wzmacniacza jak i z kolumn jestem bardzo zadowolony, a gram na razie na fabrycznych lampach. Co do kabli, to najpierw chciałbym mieć docelowe źródło, a potem ewentualnie mogę spróbować coś pozmieniać.
W tej chwili używam kabli głośnikowych wireworld luna, a interkonekt to Qed performance. Kiedyś używałem Profigolda ale wtedy dźwięk był faktycznie trochę zamulony.
CD jest w podstawowej wersji, został mi z poprzedniego zestawu.
Dziękuję za szybkie odpowiedzi i proszę o więcej. icon_smile.gif
Jeszcze raz pozdrawiam
Rafał
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Słuchałem Prima Lunyz innymi kolumnami o dość podobnym charakterze , lecz wyższej klasy.. Zaletą M-DACa jest jego analityczność , dynamika i rytm. Do tego ma małe wymagania odnośnie źródeł cyfrowych. Dlatego ten Denon może sprawdzić się z DAC-iem tego typu. Jednak nie sądzę aby jego cechy brzmieniowe były szczególnie zauważalne z nim i tym wzmacniaczem. Dlatego może inny DAC byłby lepszym wyborem. Wiele zależy tu od oczekiwań zmian. Jeśli jesteś zadowolony ze sprzętu, to nie spodziewaj się diametralnej zmiany po wymianie CD na lepsze źródło jeśli porównanie z CD które wymieniłeś dało zbyt małe zmiany. Nie pisze ze Prima Luna to zły wzmacniacz. Tyle ze narzuca pewien klimat. Może faktycznie warto poeksperymentować z innymi lampami , jeśli chcesz zmian.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na pewno lepsze lampy i kable, to duże pole do manewru.
Ale trzeba wiedzieć w jakim kierunku chce się pójść. Bez tego, to droga po omacku w ciemnościach.
Powinieneś już na tym poziomie sprzętowym wyłapać spore zmiany w jakości i brzmieniu CDków.
Widocznie Twój zestaw nie jest dostatecznie rozdzielczy, przejrzysty.

Znam kolumny SF Toy Tower. Potrzebują dość wyraziście grającej i napowietrzonej elektroniki.

O ile oczywiście naprawę lubisz taki dźwięk, jak masz teraz? Bo może jednak szukasz czegoś innego?

Postaraj się opisać wszystko jak najdokładniej. Swoje spostrzeżenia, przemyślenia, sugestie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram się odpowiedzieć Wam ale i po trosze sobie na postawione pytania.
Dźwięk jaki mam podoba mi się, niemniej jednak sądzę, że mogłoby być lepiej. Pomyślałem o DAC'u dlatego, że w tej chwili mam podpięte do wzmacniacza wszystko po analogu (dekoder nc+, bluray, telewizor). Z drugiej strony porządny CD można zawsze wykorzystać w roli transportu.
Odnośnie dźwięku to być może chciałbym trochę rozjaśnić górę, dodać troszeczkę dynamiki. Nadmienię jeszcze, że słuchałem kiedyś Prima Luny z Tannoy'ami i Lampowym CD i grało to cudownie. (niestety budżet i Żona icon_sad.gif nie pozwoliły na zakup)
Jeszcze raz dziękuję za zainteresowanie i czekam na dalsze porady.
Pozdrawiam
Rafał
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W tym przypadku M-DAC powinien się sprawdzić. Jednak w domyśle pozostaje reszta systemu. Chodzi o to że właśnie tamta Prima Luna mogła mieć inne lampy inne kable i co najważniejsze sprzęt mógł być lepiej ustawiony w przystosowanym do tego pomieszczeniu. Kwestia akustyki pomieszczenia i ustawienia sprzętu jest bardzo częstą bolączką. Nawet najlepszy sprzęt źle ustawiony w złych warunkach akustycznych będzie grał gorzej niż wielokrotnie tańszy postawiony w dobrych warunkach do grania. Problemem jest wtedy głównie to że ma grać lepiej , ale nic zmienić w tej kwestii nie można. A wtedy niewiele da się zrobić. Wtedy trzeba zdać sobie sprawę z tego że idealnie po prostu nie będzie bo tego nie chcemy.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim "pogoń" tego Denona!
Do DACa to lepszy będzie dedykowany transport a nie odtwarzacz CD. Co prawda na rynku dostępnych jest mało transportów, ale warto się nad tym zastanowić icon_smile.gif

A zamiast DACa możesz kupić lepszy CD -np. Audiolaba 8200 czy 8000 (są też wersje z DACem), poza tym popróbować np. Meridiana.

Pozdrawiam
PS. No i co to za sugestia że PrimaLuna gra kiepsko-skoro kiepsko był zestawiony cały tor czy akustyka. Chodzi o to by wyciągnąć co się da najlepszego z systemu, a nie robić g...ne połączenia i narzekać, że nie gra!
Jak widać Rafdob jest zadowolony z PL 1 i nie tylko On icon_smile.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W mojej ocenie Prima Luna Prologue One to całkiem niezły wzmacniacz. W pewnym okresie był w kręgu moich zainteresowań, ale wygrała z nim Lorelei.
W dobrze dobranym torze potrafi fajnie zagrać.
Co do DAC- ó i ich współpracy z odtwarzaczami to jest temat rzeka i był ćwiczony na wszystkich forach audio. Z mojego doświadczenia wiem, że ogromną sztuką jest dobrać odpowiedni odtwarzacz do DAC-a. Zgadzam się w tej kwestii z RoRo nie ma to jak dobry transport.
Rafdob nie sądzę, aby ten Denon sprawdził się w konfiguracji z DAC-iem. Jeśli już to polecałbym jakiś odtwarzacz np. na mechanizmie CDM -1, 2, 4, 9 ostatecznie 12.
Warto też pójść tropem, który podał RoRo.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc myslałem kiedyś o Audiolab'ie 8200, ale niestety nie miałem okazji posluchać. Natomiast odbierając Pre Phono od Pana Jasińskiego
(gorąco pozdrawiam) mogłem posłuchać dzielonego California Audiolabs i brzmiał cudownie. Miałbym prośbę o rozwinięcie "na mechanizmie CDM -1, 2, 4, 9 ostatecznie 12" bo nie za bardzo wiem "o co kaman?". Jeszcze jedno pytanie, a mianowicie: jakie lampy polecacie jako zamiennik do PL?
PZDR
Rafał
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z CDM 1, 2, 3 .... chodziło o kolejne wersje napędów Philipsa ( do odtwarzania płyt CD ). Były one często spotykane w dobrych CD i mapetach czytających płyty tego typu. Jednak gdybyś miał mieć M-DAC Audiolaba warto się zastanowić nad kupnem czegoś specjalnego do czytania płyt i sprawdzić czy będzie konieczne, Jak już pisałem jego cechą jest to że nie wymaga bardzo równo taktowanego sygnału cyfrowego bo sam ma go naprawiać. Może się okazać ze różnica pomiędzy tym co czyta BD i zaawansowany napęd z którymś z CDM lub V-RDS będzie znikoma.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rzeczywiście możliwości poprawy jakości dźwięku masz dużo.
Można rzecz jasna zacząć od CD. Albo od napędu, którym może być także odtwarzacz Pioneer z transportem Stable Platter Mechanism (płytę CD kładzie się na "talerzyku" odwrotnie, warstwą zapisaną do góry).
Są bardzo dobre, trwałe, stabilne. Lepsze nawet od niektórych CDMów Philipsa.
Jaki odtwarzacz ma DAC i transport (mechanizm) możesz sprawdzić choćby tu:
http://www.dutchaudioclassics.nl/the_compl...converter_list/

Na pewno dalsze próby z akustyką i ustawieniem kolumn mogą przynieść korzyści. Lepsze kable też.
Ale większe zmiany powinieneś usłyszeć wymieniając lampy, na jakieś dobre NOSy, czy nawet trochę używane, ale z dawnej produkcji.
W przedwzmacniaczu Primaluna Prologue One masz chyba lampy 12AU7 (ECC82) i 12AX7 (ECC83).
NOSy nie są tanie, ale możesz rozejrzeć się za Valvo, Raytheon (long black plates), Telefunken, RCA. To spory wydatek, ale na ładnych kilka lat będziesz miał spokój. Lampy mocy EL34 też można by wymienić, choć wpływ na dźwięk będą miały nieco mniejszy a grają krócej.
Jakiej marki są te fabryczne lampy w Twoim wzmacniaczu?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...