Skocz do zawartości

Kompletowanie sprzętu do kolumn esa


naupliosa

Recommended Posts

Szanowni forumowicze,

zgłaszam się do Was z prośbą o poradę (lub choćby o kontakt do kogoś, kto mógłby mi jakoś pomóc).

Dostałam po ojcu dwie hi-endowe kolumny firmy ESA, kupione 14 lat temu ale składane na zamówienie: pamiętam, że kosztowały na ówczesne czasy jakąś fortunę (naprawdę), i były chyba najlepszym sprzętem, jaki można było wówczas dostać na polskim rynku. Kolumny nie mają nazwy, ponieważ nie były żadnym konkretnym modelem, jak mówię, składali je specjalnie dla taty. Żadnych więcej szczegółów nie znam i niestety nie mam od kogo się dowiedzieć.

Są do tego dwie maszyny denona:

- av surround receiver avr-1803 (nie wiem do końca co to właściwie jest, amplituner? widzę w google, że obsługuje toto DVD, a ja używać będę kolumn wyłącznie do słuchania muzyki) -> czy to możliwe, że pełniło to rolę przedwzmacniacza?

- wzmacniacz denon POA-3200


I teraz pytania:
kupiłam właśnie mieszkanie, remontuje się w tym momencie, i chciałabym ten sprzęt w nim zainstalować.
Jestem wielkim melomanem i śpiewaczką-amatorką (słucham głównie muzyki klasyczne)j. Tak więc słuch mam dobry i zależy mi na jakości dźwięku.
Niestety na sprzętach nijak się nie znam, stąd mój post tutaj.

- Co z tym "surround receiver" i wzmacniaczem, czy one są wystarczające jako wzmocnienie, czy może przedwzmacniacz zagubił się gdzieś w pomroce dziejów a ten avr-1803 był do kina domowego?

- Gdzie szukać pomocy w kwestii kabli? Wiem, że nie mogą to być byle jakie, jednak jak zadzwoniłam do esy to powiedzieli, że potrzebuję ich 50metrów! i będzie to kosztowało 4 tysiące, cóż, tyle to na same kable nie mam. Mieszkanie ma 50m2.

- Muszę dokupić jeszcze odtwarzacz: mam dużo muzyki w chmurze lub na kompie, używam też spotify (wersja premium więc też jakość niezła), więc zastanawiałam się nad sieciowym - czy to ma sens, jakoś jest wtedy ok? Czy ewentualnie są takie, które mają dobre wejście żeby podłączyć np komputer?

Z góry dziękuję za wszelkie podpowiedzi
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaram Ci się doradzić jak najlepiej potrafię.
Zrobiłbym tak, zainstalował to co jest, osłuchał się z dźwiękiem, a następnie dla próby wypożyczyłbym jakiś (jakieś) wzmacniacz z salonu kosztujący około 4000 - 6000 zł i porównał. Znasz się na muzyce jak piszesz i z pewnością wychwycisz ewentualne różnice. Wówczas sobie odpowiesz czy warto inwestować w coś lepszego (wzmacniacz). Mimo to udałbym się do jakiejś sali odsłuchowej i porównał jakieś konfiguracje, aby określić jakość tego co masz.

No nie wiadomo co to za kolumny, może okazać się, że sprzęt jaki posiadasz jest bardzo dobry, ja go nie znam, ale widzę, że wzmak Denon jako używka kosztuje w Europie w granicy 2500 PLN, to nie mało jak na dość starą używkę.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Firma ESA przecież istnieje i ma się dobrze-zadzwoń do nich, porozmawiaj...zrób zdjęcia kolumn i wyślij im (a przy okazji również zamieść w tym wątku), powinni coś skojarzyć. Zmierz je również, to też powinno pomóc.

Denon POA-3200 to jest końcówka mocy, a nie wzmacniacz (czyli potrzebuje przedwzmacniacza).AVR to wielokanałowy amplituner kina domowego-ale jak już wiesz może też służyć jako przedwzmacniacz do końcówki mocy.
Jaką masz powierzchnię pokoju?
Podalaś 50m^2 jako powierzchnię mieszkania.W jaki sposób wyszło 50metrów kabla? To kolumny nie będą stały niedaleko wzmacniacza (końcówki mocy)?
Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No tak. Mnie także zdziwiło te 50 metrów kabla icon_rolleyes.gif
Ale kable kupuje się na końcu, po skompletowaniu systemu. Ponieważ nimi często koryguje się brzmienie. Są jak kropka nad "I".
W ESA wiedzieli jakie to mają być kable, jaki masz gust brzmieniowy? icon_eek.gif
Zaproponowali jakieś konkretne? No zgroza i duży tupet tych panów.

Najlepiej zrób rysunek pokoju wraz z naniesionymi wymiarami, pokaż gdzie będą stały kolumny i gdzie będzie Twoje miejsce odsłuchowe.
Najpierw jednak poczytaj o akustyce i ustawianiu kolumn, bo bez tego nawet najlepszy sprzęt może nie zagrać nawet w połowie tak dobrze jak powinien.
http://www.rms.pl/akustyka/akustyka-pomieszczen
http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php
To Ci da duże pojęcie o tym jak i co powinno wyglądać, jak być ustawione.

Jakby nie było, jest szansa, że to są naprawdę świetne kolumny. Kilkanaście lat temu pan Zawada miał jeszcze nie przytępiony słuch icon_cool.gif
i konstruował naprawdę wybornie grające kolumny. Nawet te niedrogie. A cóż dopiero takie jak piszesz.
Możesz podesłać ich fotki? Nie wiemy nawet, czy są to kolumny standowe, czy podłogowe. Jak duże, czy wielogłośnikowe?

Denona rzeczywiście posłuchaj. Co prawda amplituner KD średnio nadaje się do słuchania w stereo, ale jeśli wykorzystasz jego przedwzmacniacz w trybie stereo i końcówkę mocy, to efekt może być naprawdę niezły. Za jakiś czas możesz np. pomyśleć o sprzedaży amplitunera i kupieniu porządnego przedwzmacniacza stereo.

Muzyki chyba lepiej słuchać z płyt. CD albo analogowych. Ale jeśli masz ją na komputerze, to rzeczywiście możesz pomyśleć o odtwarzaczu sieciowym albo dobrym DACu (przetworniku cyfrowo-analogowym).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...