Skocz do zawartości

Budżetowy zestaw stereo dla świeżaka.


hibi

Recommended Posts

Witam!
Dosłownie kilka dni temu stwierdziłem, że bardzo chciałbym mieć swój pierwszy sprzęt stereo. Jako że jestem laikiem w tych sprawach bardzo proszę Państwa o pomoc.

1) Ile pieniędzy możemy przeznaczyć na sprzęt?
ok. 1200 -1300zł

2) Czy sprzęt ma być nowy, czy używany.
oczywiście używany

3) Czy chcemy sprzęt stereo, kino domowe czy sprzęt analogowy (gramofony, lampy)
Stereo

4) Jaki jest sprzęt towarzyszący
Jak pisałem zaczynam od zera.


5) Jaka jest powierzchnia pokoju?
ok.25m2

6) Jakiej muzyki słuchamy
Głownie Rock, Metal, alternatywa ale też jak najbardziej pop.

CYTAT
7) Czy to ma być jednorazowy zakup na kilka lat, czy też będziemy stopniowo rozbudowywali zestaw?
Jednorazowy ale nie wykluczam jakichś dodatkowych inwestycji w przyszłości.

8 ) Jakich funkcji oczekujemy od sprzętu, pod co będzie podłączony
Generalnie chciałbym, żeby to bardzo przyjemnie grało, czysto, mocne basy ale jednocześnie wyczuwalna średnica i wysokie tony. Poza tym z racji tego że zmieniam miejsca pobytu chciałbym żeby można było to sprawnie przenosić i nie zajmowało mi pół pokoju.
Najbardziej zależy mi na odtwarzaczu CD, a także na kolumnach o raczej mniejszych rozmiarach, jestem wstanie zrezygnować z zakupu wzmacniacza, jeżeli przez to będę mógł kupić lepsze w/w komponenty, jeżeli natomiast jest konieczny to proszę również o poradę w tym względzie.


Bardzo spodobał mi Onkyo DX-7511 więc byłbym zainteresowany kolumnami pod niego. Fajnie by było jakby udało się jeszcze znaleźć amplituner lub wzmacniacz do niego.
Pozdrawiam.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć. A co Ty jesteś taki w gorącej wodzie kąpany? icon_wink.gif Tu się czasami dużo dłużej czeka na odpowiedź. "Żniwo wprawdzie wielkie, ale robotników mało". icon_biggrin.gif

1300 zł, to nie jest duża suma, ale da się znaleźć niezły, przyjemnie grający zestaw. Trzeba jednak czasem wykazać się cierpliwością, gdy nic ciekawego w danym momencie nie ma na rynku wtórnym.

Do 25 m2 można kupić zarówno kolumny podłogowe jak i standowe. Jedne i drugie mają swoje zalety.
Podłogowe nie potrzebują standów i nieraz mają głębiej schodzące niskie tony.
Standowe mają na ogół lepszą jakość dźwięku w podobnej cenie, większe wyrafinowanie, lepszą stereofonię a niskie tony czasami zadziwiająco mocne.
Kolumny, to elementy najbardziej wpływające na dźwięk, więc powinno się na nie przeznaczyć ok. połowę budżetu na zestaw.
Równie ważna jest akustyka pokoju odsłuchowego. I choć poprawne ustawienie kolumn.
Nie będę tu wklejał linków, ale poszukaj, poczytaj. Dla własnego dobra, jeśli nie znasz tematu. Linki do tego umieszczam w co 2 - 3 wątku. Bez tej wiedzy i zastosowania jej w praktyce, nawet najlepszy zestaw może zagrać dużo poniżej swoich możliwości albo po prostu źle icon_idea.gif

Odtwarzacz Onkyo DX-7511, jest niezły. Ale to zależy za ile mógłbyś go mieć, w jakim jest stanie? Bo może można lepiej? To nie jest jakiś ponadprzeciętny odtwarzacz.

Wiem, że trochę napisałeś o dźwięku. Ale dodatkowo zapytam, czy wolałbyś aby dźwięk był chłodniejszy, ostrzejszy, twardszy, konturowy czy ocieplony, łagodniejszy, miększy, bardziej soczysty?
Opisz jeśli potrafisz, może być własnymi słowami.

Miej świadomość, że zestaw, by dobrze zagrał trzeba spiąć choć przyzwoitej jakości kablami. Najlepiej z dobrej miedzi beztlenowej (OFC). Ale o tym podyskutujemy po złożeniu zestawu i zastanowieniu się ile możesz wydać na kable.

I nie bardzo rozumiem, że na razie jesteś w stanie zrezygnować ze wzmacniacza. Czy masz jakiś tymczasowo, bo przecież kolumny same nie zagrają?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Dziękuję bardzo za odpowiedź i przepraszam że tak naciskałem. Postaram się odnieść do wszystkich elementów odpowiedzi jak najlepiej potrafię. Jeżeli chodzi o kolumny, wydaje mi się że widziałbym w tym zestawie lepiej standowe m.in dlatego że jak kolega napisał mają lepszą jakość dźwięku, która jest dla mnie priorytetem. Jeżeli chodzi o akustykę, czytałem pobieżnie temat przez kolegę podsyłany kilkukrotnie i zorientowałem się troszkę w tym temacie, jednakże podsyłam w załączniku schemat mojego pokoju aby można było podpowiedzieć ustawienie zestawu lub ewentualne przemeblowanie.
Kolejna sprawa odtwarzacz CD. Ten Onkyo spodobał mi się, na allegro jest kilka aukcji gdzie jest w cenie ok. 350zł w bardzo dobrym stanie podsyłam link: http://allegro.pl/onkyo-dx-7511-topowy-odt...6307568029.html Oczywiście jeżeli można znaleźć coś lepszego nawet za większą cenę, to bardzo proszę o podpowiedzi. Onkyo podałem jako propozycję gdyż, spotkałem się z kilkoma pozytywnymi opiniami na tym forum.
Kwestia dźwięku, hmm... myślę że wolałbym dźwięk ostrzejszy i chłodniejszy z racji tego że słucham głównie rocka i metalu. Jeżeli chodzi o wzmacniacz to przepraszam, źle się wysłowiłem (późna pora icon_biggrin.gif) miałem na myśli zrezygnowanie ze wzmacniacza i kupno amplitunera bo fajnie byłoby mieć radio FM, aczkolwiek nie jest to wymóg i jeżeli można znaleźć lepszego wzmaka w tej cenie to jak najbardziej.

PS. Źle zmierzyłem pokój jego wymiary to 18m2 za co przepraszam, więc wydaje mi się że zostają tylko kolumny standowe.

Pozdrawiam.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cieszę się, że wkleiłeś plan pokoju. By wybrać kolumny, dobrze by było jednak wiedzieć gdzie będą stały. Bo ja jakoś tego nie widzę.
Może narysujesz, gdzie planujesz je postawić? Coś się ewentualnie skoryguje i wówczas pomyślimy jakie kolumny będą najbardziej odpowiednie w tym ustawieniu. Podaj orientacyjne odległości kolumn od ścian jeśli możesz.

Dopiero po wyborze kolumn dobierzemy do niego wzmacniacz. Tak, proponuję jednak wzmacniacz, ponieważ jest ich większy wybór i na ogół w podobnej cenie grają lepiej.
Jeśli tuner radiowy nie musi być ze zdalnym sterowaniem można taki kupić osobno już od 50 - 80 zł.
Z pilotem będzie trochę drożej.

Co do odtwarzacza CD, tow sumie możesz go kupić jeśli Ci się podoba.
Do mocniejszej muzyki dobry także byłby Marantz CD 52mkII. odtwarzacz w swojej cenie bardzo dynamiczny z mocnymi niskimi tonami i wyrazistymi wysokimi. Świetna stereofonia. Jak dla mnie nieco zbyt technicznie, ale ja słucham innej muzyki.
Tu jest ale bez pilota (można dokupić firmowy, lub od Philipsa - działa na kodzie RC5).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć!
Właśnie przemeblowałem troszkę pokój (przesunąłem sofę, a stolik przeniosłem bardziej na środek i na nim będzie stał odtwarzacz CD i wzmacniacz) i przeanalizowałem możliwe ułożenie kolumn, dodam że w nieco podobny sposób miałem już kiedyś ustawione kolumny od mojej starej wieży i na prawdę grało to w mojej opinii bardzo fajnie, aczkolwiek to tylko moje zdanie. To ułożenie jest bardziej zgodne z poradami dot. akustyki. W załączniku jest nowy plan pokoju i rozmieszczenie kolumn (czerwone kropki). Szafa w pokoju jest nieco niefortunnie ustawiona ale odległość od kolumn jest niemalże równa, ich dystans od ściany wynosi 0,5m, nie mogę niestety przeznaczyć więcej z racji tego,iż stracę dojście do szafy icon_sad.gif . Jedyny mankament to to, że jest delikatna różnica w poziomie ustawienia kolumn ok. 5 cm (widać na rysunku, prosta to bardziej uwidacznia), aczkolwiek myślę że nie jest to, aż tak znaczące. Z racji tego, że ogólnie są niezbyt duże odległości między obiektami sąsiadującymi z kolumnami, myślę że konieczne będą dość wysokie stendy.

Jeżeli chodzi o odtwarzacz, Marantz prezentuje się bardzo ciekawie, aczkolwiek widzę, że może być problem ze znalezieniem go, więc wszystko zależy od dostępności. Pilot to nie problem, znajdzie się jakiś uniwersalny. icon_biggrin.gif

Pozdrawiam.

DSC01446.jpg

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam.
Również słucham takiej muzyki jak Ty i ze swojej strony mogę polecić do takich brzmień wzmacniacze Pioneera z serii Reference.
w kwocie 350-500 zł powinieneś uszczelić w bardzo dobrym stanie modele takie jak: Pioneer A 616, Pioneer A 656, Pioneer a 676.
Tutaj masz trochę więcej opini na jego temat, z którymi w większości sie zgadzam :
http://www.audiostereo.pl/pioneer_pioneer-...-12-2597-2.html
Powyżej jest opinia na temat modelu 676, ale te trochę niższe modele co wymieniłem grają praktycznie identycznie.
Moim zdaniem te wzmacniacze odnajdują się bardzo dobrze w Rocku, Metalu, Popie. Mają kopa, bardzo ładną średnicę, sporo niskich tonów, oraz przyjemną nie kłującą górę. Grają ciepło , ale nie kluchowato, a to ważne. Mają porządne zasilanie oraz bardzo dobrą budowę.
Do tych wzmacniaczy polecam kolumny raczej o jaśniejszej barwie z dobrze kontrolowanym basem . Wtedy będzie ładnie się uzupełniało.

Jeśli chodzi o Cd to z mojej strony polecę jeszcze takie modele jak Pioneer Pd 8700, Pioneer Pds 802, Pioneer Pds 801. Do wyrwania w okolicach 400 zł. Są to naprawde ciekawie grające odtwarzacze zbudowane na dwóch transformatorach z masą elektronki w środku. Lecz jeden ważny minus o którym trzeba wiedzieć - laser jak padnie to praktycznie nie do dostania. Pozostaje jedynie przekladka z innych modeli. Ale jeżeli laser był mało używany to może jeszcze sporo pograć. Te odtwarzacze czytają dosłownie każde płyty bez zająknięcia.

Powyższe cd Marantz CD 52mkII oraz onkyo dx-7511 również polecam , ale ze wskazaniem na Marantza.
Co do wmacniaczy z innych firm do ciężkiej muzyki to całkiem niezłe opinie zbierają np. Nad, Luxman, Rotel, czy też Harman-kardon, ale co do konkretnych modeli to oddaje głos bardziej doświadczonym.

Pozdrawiam i życzę owocnych zakupów icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję bardzo za odpowiedzi i propozycje, dzisiaj przejrzę podesłaną przez Ciebie listę wzmacniaczy. Tak jak myślałem pewnie ciężko będzie zmieścić się w budżecie. Jeżeli chodzi o odtwarzacz to zostanę przy Marantzie albo ONKYO ponieważ boję się ryzykować, a dostępność lasera (w przypadku tego drugiego bardzo go łatwo dostać za jakieś 30zł, poza tym na allegro jest mnóstwo ofert tego lasera, których niestety brak w przypadku marantza więc prawdopodobnie będę zmuszony kupić i tak i tak tego onkyo) jest w tej klasy sprzęcie używanym kluczowa. No i chciałbym prosić o pomoc w doborze kolumn, na które wg. porad powinienem przeznaczyć ok.650zł.

Fajny jest wzmacniacz Pioneer A 616, można go dostać na allegro w dobrej cenie i w bardzo dobrym stanie z tym, że chciałbym wiedzieć czym się różnią poszczególne wzmacniacze.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedyna praktycznie różnica między tymi wzmacniaczami to rok produkcji. Mianowicie model A 616 był produkowany od '88-92r. , model A 656 od 89-90r. i najnowszy z nich czyli A 676 to 91-92r. Budowę mają w sumie identyczną. Ta sama moc. Słuchałem min. modele A 616 , A 656, A 676 oraz wyższe modele czyli A 757 , A 777. W serii 6xx dosłownie żadnych różnic nie usłyszałem w brzmieniu , również moi znajomi z którymi robiłem testy.
Dopiero modele 7xx zagrały z lekko większą dynamiką i niskimi tonami, ale na pewno nie była to przepaść, Te z serii 7xx mają oczywiście trochę większą moc, ale zaufaj mi modele 6xx to również porządne mocowo bestie icon_wink.gif

Te modele 6xx to były w tamtych latach najniższe modele z najwyższej (topowej) serii Pioneera nie licząc Hi-End'u oczywiście. Dla przypomnienia to były czasy kiedy Pioneer produkował mnóstwo różnych wzmacniaczy, można powiedzieć dzieląc je na klasy: niską, średnią oraz wysoką i w każdej z nich było po kilka wzmacniaczy. A teraz co mamy? Ogólnie drobne kilka wzmacniaczy i koniec, także malutki wybór (piszę odnośnie Pioneera)
Co ciekawe, te wzmacniacze z serii 6xx mają bardzo solidną , ale i zarazem prostą budowę (co było wszem i wobec chwalone na ulotkach pioneera za najkrótszą drogę sygnału) co daje zasadniczy plus, przez to , że są bardzo mało awaryjne.

Także z mojej strony Pioneer , ale na pewno jeszcze koledzy dorzucą kilka ciekawych propozycji i będziesz mógł na spokojnie wybrać/dopasować.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Co ciekawe, te wzmacniacze z serii 6xx mają bardzo solidną , ale i zarazem prostą budowę (co było wszem i wobec chwalone na ulotkach pioneera za najkrótszą drogę sygnału) co daje zasadniczy plus, przez to , że są bardzo mało awaryjne.


Dobrze że poruszyłeś temat solidności i małej awaryjności Pioneera - przy stosunkowo niskiej cenie tych wzmacniaczy to niezły argument!
Zresztą nie tylko wzmacniacze tej firmy cechuje solidna konstrukcja (patrz - sandwiczowa konstrukcja podstawy również w CD i deckach).

Kolega F1angel proponuje często udaną serię wzmacniaczy Grundig FineArts V3, V2 i ew. najsłabszy z tej trójki model V1.
Ja natomiast sugerowałbym nieźle grający trochę starszy model (ale wg mnie solidny i zdecydowanie ładniejszy - niezły argument dla kobiet w okolicy icon_cool.gif ) FineArts A-905 (ew. starszy i trochę słabszy 904 - ten jednak nie ma możliwości sterowania z pilota). Konstrukcja i wykonanie są bardzo porządne, podobnie jak styl grania.
Kolejnym plusem tych Grundigów jest możliwość kupienia za parę złotych pilota uniwersalnego (albo ciut droższego oryginalnego) i skorzystanie z pilotów od Philipsa czy Marantza (i pewnie paru innych firm też - ale już zdecydowanie droższych i mniej popularnych).

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!
Dziękuję za sugestię, mam już z czego wybierać ale zostały jeszcze kolumny! Jak pisałem wcześniej muszą być standowe. Dużo pozytywnych opinii znalazłem na temat Tannoy M2, można spokojnie znaleźć za 600-650zł link: http://allegro.pl/kolumny-podstawkowe-tann...6298954899.html + stendy do nich ok.40zł. Co sądzicie o tym modelu i na jakie monitory warto jeszcze zwrócić uwagę?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tannoy M2 nie grają tak, jak lubisz. I raczej nie są dobrym wyborem w tej sytuacji, do muzyki której słuchasz.
Acoustic Energy będą dużo lepsze.
Można jeszcze poszukać takich kolumn jak Quadral, Arcus, Paradigm, Canton, IQ, B&W.
A standy rzeczywiście powinny być solidne, masywne. Takie trudno będzie kupić za 40 zł.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Długość kabli powinna być:
-taka sama dla obu kanałów;
-właściwa dla odpowiedniego rozstawieniu kolumn;
-kable nie powinny być mocno naprężone (by się nie wysynęły z gniazd);
-uwzględniać wysokość standów i to, że zaciski glośnikowe w kolumnach mogą być na różnej wysokości;
-warto zostawić sobie trochę rezerwy na wszelki wypadek, bo zazwyczaj jeszcze się eksperymentuje z różnymi ustawieniami kolumn;
-jeśli kabel jest lekki to moze iść w powietrzu (tak pewnie będzie u Ciebie), jeśli jest ciężki to pewnie po podłodze (i wtedy jest potrzebny dłuższy).

Co do przekroju: może być 1.5 albo 2.5 mm

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trudno powiedzieć jakie kable będą Ci potrzebne. Chodzi o brzmienie. Ale możesz spróbować Norstone Classic White W250 (8 zł za metr), które Jacek75 polecał w tym wątku:
http://forum.audio.com.pl/Pomoc-w-wyborze-kabli-t44308.html
Są jeszcze tańsze a jak kolega pisze dobre i chyba bardziej będą Ci odpowiadały niż często polecane przeze mnie Alphard Da Vinci.
A Dali nie znamy. Chyba, że odezwie się ktoś, kto na nich słuchał i opisze co wnoszą do dźwięku.
Bardzo możliwe, że i tak będziesz wymieniał kable na inne, bardziej Ci pasujące, więc po co przepłacać?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do potrzebnej długości to najlepiej zrobić test z nitką, luźną nitką, lub luźnym centymetrem icon_wink.gif Ponieważ oszacowanie na postawie odległości wyliczonej na zasadzie, że kolumna stoi 2 metry od wzmacniacza skończy się tym, że zabraknie np. metr przewodu.
ps. Jeśli czerwone kropki w poście 6 to kolumny to sensownym miejscem na odsłuchy wydaje się ława-stolik ?
Bo jeśli siedzisz przy biurku, niby kolumny masz po bokach, ale niestety za głową, więc to równie bez sensu jak np. telewizor na suficie, czy oglądanie odbicia filmu z tv w lustrze.
Kolumny najlepiej postawić by miało to sens na wprost miejsca gdzie odpoczywasz, czyli sofa, łóżko, fotel. Tak więc przykładowo siedząc na sofie kolumny powinny stać jednak koło szafy, a druga przy biurku.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem nie wklejać linków, ale widzę, że kolega powinien to przeczytać.
http://www.rms.pl/akustyka/akustyka-pomieszczen
http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php

Słuchanie z głową zwróconą w kierunku kolumn a raczej do środka bazy stereo, to przecież podstawa.
Jeśli się chce na poważnie słuchać muzyki w stereo a nie tylko mieć tło muzyczne do różnych zajęć.
Gdybyś miał jakieś pytania, coś było niejasne, pytaj.
Pamiętaj, że nie ma głupich pytań, mogą być tylko głupie odpowiedzi. Powodzenia i koniecznie później napisz co i jak.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...