Skocz do zawartości

Stereo do pokoju z nietypowym źródłem dźwięku


Lukas321

Recommended Posts

Jako, że na forum jestem nowy, witam wszystkich Użytkowników icon_biggrin.gif .

Poszukuję zestawu stereo dla kompletnego laika do pokoju w kształcie kwadratu 4x4m. Mój budżet oscyluje w granicy 1500-2000 zł . Nie mam nic przeciwko sprzętowi używanemu, ma działać i dobrze wyglądać icon_razz.gif . Przechodząc do sedna: źródłem dźwięku ma być telefon (serwisy streamingowe Tidal i Spotify), oraz komputer. W związku z tym w 100% nie będę korzystał z odtwarzacza CD/DVD (liczę na odrobinę oszczędności z tego powodu icon_confused.gif ). Tuner FM za to już się przyda. Generalnie rozglądam się za zestawem, który da zadowalającą jakość dźwięku dla plików w formacie elektronicznym i skompresowanym (FLAC itp odpadają ze względu na rozmiar). Warto wydawać taką kwotę na sprzęt do odtwarzania mp-trójek? Może lepiej poszukać czegoś znacznie tańszego, o ile różnica w jakości nie będzie znaczna...

Przechodząc do moich preferencji: dźwięk miękki, soczysty, nie znoszę jak góra kłuje w uszy. Preferuję dobrze słyszalny bas, ale na pewno nie wybijający się ponad średnie. Gram na pianinie i najprościej swój ulubiony dźwięk opisałbym grą legato w środkowej sekcji klawiatury (może to jakoś pomoże w zobrazowaniu moich upodobań icon_smile.gif ). Nie wspominałem o tym wyżej, aczkolwiek dodatkowo zestaw służyłby jako nagłośnienie dla pianina elektrycznego. Muzyka jakiej słucham to oczywiście połowę czasu klasyczna, wszystko co do usłyszenia w radiu z wyłączeniem ciężkich brzmień w stylu hard rock, heavy metal i dubstep. Dając konkretne przykłady wymieniłbym tych wykonawców(pomijając wielu): Adele, Avicii, Lana Del Rey, Linkin Park, Coldplay, One Republic, Who Made Who.

Opisując wnętrze pomieszczenia: kwaadrat 4x4, okno o długości 180cm, pod nim biurko, gdzie spędzam najwięcej czasu i będzie to moje miejsce do odsłuchu. Drugim miejscem jest stojące na przeciwległej ścianie pianino. Na ścianach bocznych z jednej strony kanapa, z drugiej długa, dwu metrowa komoda. ściany są betonowe, podłoga wyłożona drewnianym parkietem. Jeżeli ma to jakieś znaczenie, pokój jest niski - 230cm wysokości. Czytając forum napotkałem na linki do tematów o ustawianiu nagłośnienia, które dokładnie przeczytałem. Generalnie trzymając się zasady trójkąta równobocznego planuję kolumny ustawić po dwóch stronach pianina i skierować je na biurko (owszem dźwięk będzie skierowany w plecy słuchającego, ale odległość od kolumn to ponad dwa metry); oczywiście jeżeli jest to zły pomysł posłucham rad osób z większym doświadczeniem. Proszę o pomoc i z góry dziękuję icon_smile.gif .

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj, a ja widzę kilka błędów logicznych w twych założeniach, aż mnie w oczy zakuło i już piszę o co chodzi.
1) Chcesz zaoszczędzić trochę grosza nie kupując odtwarzacza CD . Myślę że to bardziej wynika z ograniczonej ilości płyt ( na rzecz plików) niż oszczędności, bo zaraz potem piszesz ...
2) że chcesz kupić Tuner, który przecież też kosztuje 100-250zł
3) Potem piszesz, że będziesz grał ze smartfona.... a każdy smartfon ma wbudowany Tuner icon_wink.gif stacje radiowe grają i tak nieciekawie , że możesz nie odróżnić czy gra radio z smartfona, czy z dużego tunera icon_wink.gif Dodatkowo w smartfonie możesz mieć radio www i serwisy muzyczne.
Choć sam jako tradycjonalista faktycznie też wolę oddzielne urządzenia, niż grzebanie w telefonie, brrrr.
4) Czasami wyłożenie paru złoty więcej, zwłaszcza w sprzęcie używanym np. 1300zł, zamiast 800zł na kolumny daje nam wstęp do wyższej klasy kolumn, czy wyższego modelu danej marki, a kolumny są bardzo ważne w systemie.

Według mnie puszczając z tego telefonu muzykę i tak nie rozpoznasz czy gra FLAC, czy dobra MP3 320kb/sek, bo co do mp3 w formacie 64,128 Mb/sek to raczej tak ( niestety większość takiej jakości mp3 jest w necie, a jak chcesz mieć naprawdę dobrą mp3 320kb/sek to trzeba zrobić sobie samemu, ze swojego oryginału).
Napiszę też, że wołałbym słuchać dobrych Mp3 na dobrym zestawie audio audio, niż oryginałów, czy Flac na przeciętnym systemie, czy kinie domowym icon_wink.gif. Tak więc pytanie, czy warto wydać więcej, czy może lepiej napisać POSTARAĆ się i kupić fajny system, odpowiedź brzmi tak warto się postarać. icon_cool.gif

Generalnie za 2tys można by kupić nowy wzmacniacz i nowe kolumny, ale byłoby to najtańsze podstawowe modele. Kolumny warto kupić używane, one nie zużywają się i elementów do zepsucia nie ma za wiele innymi słowy jak gra to grac będzie ( o ile sam nie włożysz w nią palca)
Co do wzmacniacza można poszukać używanych, ale świeżych modeli.

Teoretycznie można by szukać w taki metraż większych monitorów, dochodzi też koszt stojaków do nich. Celowałbym w nieduże podłogówki , pytanie czy możesz podać markę kolumn której brzmienie ci się podobało, a które nie ? Co nie co o brzmieniu napisałeś, brzmienie raczej uniwersalne. Unikałbym tu łączenia wzmacniaczy i kolumn grających skrajami o zbyt silnym własnym stylu. Pamiętając ,że brzmienie wzmacniacza i kolumn winno się uzupełniać a nie dublować.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...