Skocz do zawartości

Dobór głośników do Yamaha RX-S600


odien

Recommended Posts

Wzmacniacz obsługuje kolumny o impedancji szerszej, czy może lepiej to ująć płynnej różnej niż tylko 4 czy 8. Z drugiej strony nie ma kolumn np. strikte 6 ohm , bo kolumna ma rożny zakres impedancji w zależności od odtwarzanego pasma jak gra. Grając górę pasma może być np. 8 ohm , a w chwili gdy gra ja niskie tony może być 5 ohm, czy 4ohm, a nawet mniej. Czasem podają średnią-niestety.
Sugeruję kable podpiąć pod sekcję A wzmacniacza, ( lewa kolumna i prawa) tym samym wybrać opcję na froncie A.
Sekcja B może służyć to podpięcia drugiej innej pary kolumn jak masz, wtedy tylko przełączasz guzikiem z A na B i nie musisz kablami z tyłu gmerać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmm... Słyszałem, że bi-wiring jest przereklamowany/nic nie daje. Prawda to?
Pytam z ciekawości, planuje podłączyć po jednym kablu, tak było w sklepie podczas odsłuchu, działało super. Swoją drogą cytat od znajomego: "connection to speakers via bi-wiring is only because stupid British people believe that this is working". Dodam że znajomy pochodzi z Wielkiej Brytanii☺
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja nie zamierzam Cię do niczego przekonywać. Jeśli będziesz miał kiedyś ochotę sam sprawdzisz.
Z moich doświadczeń wynika, że bi-wiring daje ciekawszy, pełniejszy z lepszym "oddechem" dźwięk.
Ale oczywiście nie każde kolumny jednakowo na to reagują i nie każdemu dane brzmienie, sposób prezentacji dźwięku musi się podobać.

Bi-wiring można zrealizować na jednym rodzaju kabla, np. tylko do głośników niskotonowych poprowadzić taki o grubszym przekroju.
Albo na różnym rodzaju okablowania. Bo np. chcemy uzyskać większą dźwięczność wysokich tonów a niskie tony wzmocnić, lub zdyscyplinować.
Ale wówczas trzeba uważać, by nie stracić spójności brzmieniowej w całej rozciągłości pasma akustycznego.
Temat rzeka.

I jeszcze jedno. Czasem to zworki łączące górne i dolne zaciski głośnikowe w kolumnie są zrobione z jakiegoś podłego materiału i na tyle degradują dźwięk, że na pewno bi-wiring będzie lepszym rozwiązaniem (tu usuwamy zworki przy takim połączeniu).
Ale nieraz satysfakcjonujęce efekty przyniesie obranie kabla na większej długości i przewleczenie go np. od górnych zacisków do dolnych (można też od dolnych do górnych albo skośnie, czyli plus na górze a minus na dole - daje to różną równowagę tonalną albo tylko lepsze doświetlenie, zaakcentowanie danego zakresu).
Jeśli kable głośnikowe są zakonfekcjonowane wtykami, można zrobić zworki z takiego samego albo innego kabla. I krótkim 15 - 20 cm odcinkiem połączyć zaciski wysokotonowe z nisko/średniotonowymi. Zdejmując oczywiście oryginalne (blaszki) zworki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak z ciekawości: chciałeś ciut przyoszczędzić, próbowałeś przynajmniej posłuchać AE Aelite 3 ze swoim Rotelem, bo miałbyś za 350 euro mniej kolumny wyższych lotów (choć używane, to chyba wg opisu w bdb stanie)?
W każdym razie i tak udało Ci się dość szybko skompletować porządny zestaw i to na gwarancji ...
Cytat

Jak poprawnie podłączyć zestaw? Widzę na przednim panelu wzmacniacza tryby A, B, A+B. Który powinienem używać do moich głośników i dlaczego, jaka różnica?

tak swoją drogą to Rotel zazwyczaj dobrze przedstawia w instrukcji sposób podłączenia-patrzyłeś w instrukcję???
No ale już się dowiedziałeś, teraz masz już "tylko" dylematy kablowe :-)Podpinałeś się już pod DAC (wejścia cyfrowe) wzmacniacza?
Pozdrawiam


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

OK, dzięki za wyjaśnienie icon_smile.gif .

Na razie zostanę przy jednym kablu Kupiłem taki sam jaki był podłączony w sklepie podczas odsłuchu, również używany do odsłuchu na głośnikach o klasę wyżej, podejrzewam że jest ok. Gruby jak cholera z dobrą izolacją między przewodami, to tyle ile mogę o nim powiedzieć na ten moment.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Tak z ciekawości: chciałeś ciut przyoszczędzić, próbowałeś przynajmniej posłuchać AE Aelite 3 ze swoim Rotelem, bo miałbyś za 350 euro mniej kolumny wyższych lotów (choć używane, to chyba wg opisu w bdb stanie)?


Dzwoniłem tam ale były już sprzedane. Fakt, może i mógłbym więcej posiedzieć na szukaniu używanych kolumn ale naprawdę nie czuję się mocno w tym temacie. Kto wie, może za parę lat sprzedam MA i poszukam fajnej używki o klasę lepszą.
Cytat

tak swoją drogą to Rotel zazwyczaj dobrze przedstawia w instrukcji sposób podłączenia-patrzyłeś w instrukcję???
No ale już się dowiedziałeś, teraz masz już "tylko" dylematy kablowe :-)Podpinałeś się już pod DAC (wejścia cyfrowe) wzmacniacza?


Sprzęt jeszcze nie został dostarczony. Pytałem bo chciałem wiedzieć jak to podłączyć żeby niczego nie spalić/spieprzyć. Plus czytałem sporo opinii i informacji w internetach a propo bi-wiring i chciałem to skonfrontować z ludźmi którzy mają mój autorytet w tej dziedzinie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to dobrze, że się wyjaśniło z AE, choć szkoda że Ci uciekły icon_sad.gif

Z kablami głośnikowymi w najbliższym czasie wg mnie nie ma co kombinować, sprzęt powinien się wygrzać - a Ty osłuchać i przyzwyczaić.
A jak u Ciebie z pozostałymi kablami połączeniowymi?
Za jakiś czas (by teraz nie kumulować wydatków) pewnie warto będzie się rozejrzeć za porządniejszym kablem zasilającym, bo Rotel daje w standardzie zwykły kabel (jak komputerowy).

Co będziesz miał (oprócz kolumn) podłączone do wzmacniacza?
Bo pierwotnie do Yamahy miał być TV, odtwarzacz BR oraz komputer...

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Co będziesz miał (oprócz kolumn) podłączone do wzmacniacza?
Bo pierwotnie do Yamahy miał być TV, odtwarzacz BR oraz komputer...



Aktualnie:
- Komputer kablem optycznym do wzmacniacza (Audio)
- Komputer podłączony do TV po HDMI (Video)
- TV kablem optycznym do wzmacniacza
- Tablet do wzmacniacza po Coaxial-mini Jack (nie jestem pewien czy to poprawna nazwa kabla)
- Okazjonalnie jakiś smartfon do wzmacniacza po bluetooth
- BluRay po HDMI do TV

Od września (przeprowadzka):
- Komputer po kablu sieciowym do NVIDIA Sheild
- NVIDIA sheild po HDMI do TV
- TV kablem optycznym do wzmacniacza
- Tablet do wzmacniacza po Coaxial-mini Jack (nie jestem pewien czy to poprawna nazwa kabla)
- Okazjonalnie jakiś smartfon do wzmacniacza po bluetooth
- BluRay po HDMI do TV

Podejrzewam, że na codzień tablet będzie służył jako główne urządzenie do odtwarzania dźwięku z aplikacji TIDAL oraz internetowe radio.
Komputer do odtwarzania kolekcji FLAC. Po przeprowadzce jeszcze nie mam zaplanowane jak będę odtwarzać FLACi bo komputer wyląduję w innym pomieszczeniu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i fajnie, że gra icon_lol.gif

Cytat

- Tablet do wzmacniacza po Coaxial-mini Jack (nie jestem pewien czy to poprawna nazwa kabla)


Jeżeli podłączasz pod wejście cyfrowe to zapewne pojedyńczym kablem cinch (RCA) na miniJack stereo,
a jeżeli analogowo to 2xcinch (RCA) - miniJack stereo

Połączenie koaxialne - taki sam wtyk cinch (ale pojedyńczy) jak normalne analogowe połączenia (podwójne: lewy oraz prawy kanał).

Cytat

- Okazjonalnie jakiś smartfon do wzmacniacza po bluetooth


To jest Bluetooth w Twoim Rotelu? Standardowo nie ma chyba takiej funkcjonalności...

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na razie mam 2xcinch (RCA) - miniJack, ale duża strata na jakości. Jutro będę testował więcej bo to też może być kwestia źródła (starszy tablet).
Bluetooth jest poprzez zamontowanie zewnętrznego modułu do usb. Moduł jest dostarczony wraz ze wzmacniaczem, nie trzeba nic dokupywac. I znowu, na starszym tablecie działa tragicznie, przerywa i kiepska jakość. Na Galaxy S5 porównywalnie do sygnału z komputera po kablu optycznym ale okazjonalnie mini przerwy w transmisji.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 weeks later...
Witam ponownie icon_smile.gif .

Na wstępie musze przyznać że sprzęcik gra naprawdę ładnie, dzięki za pomoc!

Mam teraz jedną sprawę do rozwiązania.
Przy podłączeniu PC (kabel optyczny) > wzmacniacz wszystko gra pięknie, nie mam kompletnie nic do zarzucenia.
Przy podłączeniu PC (HDMI) > TV > wzmacniacz (kabel optyczny) gra jak wyżej czyli super.

Jednak PC z kablem optycznym jest tylko tymczasowym źródłem, od września ląduje w innym pokoju. Drugi PC z podłączeniem przez HDMI może być koło TV/wzmacniacza to nie problem ale nie uśmiecha mi się cały czas mieć włączony TV żeby słuchać muzy z kompa.
Wiem że są urządzenia które są w stanie odseparować sygnał video od audio na zasadzie kabel HDMI in a na out HDMI + SPDIF.
Wiem również że są urządzenia typu zewnętrzna karta dźwiękowa na USB na zasadzie USB in a na out SPIDF.

Z zewnętrznych kart wyszło mi całkiem ciekawe urządzenie ale drogie (około 350 euro):
http://audinst.com/en/product/hud-dx1/

Z HDMI>SPIDF ceny są dużo bardziej przystępne (44-75 euro):
https://www.conrad.nl/nl/werelden/productwe...-extractor.html

Czy miał ktoś doświadczenie z którymkolwiek z rozwiązań?
Czy jest jakaś inna opcja o której nie wiem?

PS.
Docelowy PC ma tylko złącza typu HDMI oraz minijack więc za dużo możliwości nie ma...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

HUD-DX1 to DAC którego głównym celem jest zapewnienie sygnału dla dobrych słuchawek. Jest zbudowany z elementów wysokiej jakości i ma to odzwierciedlenie w cenie. Gdyby Twój komputer umożliwiał rozbudowę o karty wewnętrzne, było by to najsensowniejszym rozwiązaniem. Bardzo wiele kart tego typu posiada wyjście cyfrowe. Jeśli takiej możliwości brak, pozostają karty zewnętrzne na USB. Jednak tu w większości ekonomicznych rozwiązań musisz się liczyć z ograniczonymi parametrami wyjściowymi. Jest taka karta AIM AS372. Ma dobre parametry ( przynajmniej na papierze ). Trudno mi ją polecać, bo nie miałem z nią nigdy do czynienia.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

AIM SC808 jest na pewno kartą wyższych lotów niż Audiotrak Prodigy HD2 Advance DE. Montuje się je z resztą w inne złącza, HD2 jest na slot PCI.
Taką jej bardziej ekonomiczną alternatywą jest AIM SC8000. Jeśli ma pełnić rolę wyjścia cyfrowego to zupełnie wystarczy AIM SC8000. Przewagą SC808 jest głównie lepsze wyjście słuchawkowe i bogatsze wyposażenie. Co do DACów zewnętrznych , które wymieniłeś więcej zależy tu od budżetu i własnych preferencji. Jeśli im się jednak dokładniej przyjrzysz, zauważysz że mają nieco bardziej ograniczone parametry wyjścia cyfrowego.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki wszystkim za odpowiedź.

Trochę mi to zajęło ale okazało się że w moim przypadku znalazłem jeszcze jedno rozwiązanie.
Jeden z moich serwerów (Intel NUC) posiada złącze toslink jack 3.5'. Jakość jest bez różnicy w porównaniu z PC. Z racji że sprzęt był używany jako serwer w ogóle go nie brałem pod uwagę.
Ostatecznie po przeprowadzeniu migracji części serwerów z NUC na inną maszynę oraz postawieniu centrum multimedialnego + server na VM wszystko działa jak należy.

Co do kart dźwiękowych.
Na PC mam wolne sloty PCI, to nie problem ale PC jest w innym pomieszczeniu niż wzmacniacz.
Na "nowym" serwerze PCI są zajęte.
Na "stacji multimedialnej" mam dostępne USB 3.0, USB 3.1, Thunderbird 3 (nuc skull canyon).
Gdybym miał pewność że zakup np. karty dźwiękowej na USB 3.0/3.1 albo Thunderbird 3 dałoby znaczną poprawę poważnie rozważyłbym opcje zakupu.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...