Skocz do zawartości

Polaryzacja kolumny przy zaciskach


Wojtek88

Recommended Posts

Witam.

Z góry przepraszam za nieścisłe sformułowania, ale jestem amatorem audio i nie znam zbyt fachowych pojęć w tej dziedzinie.

Czy po podłączeniu baterii do zacisków kolumny + do + - do - głośnik niskotonowy powinien się wypchnąć czy "schować" ? Wiem że sam głośnik powinien wypchnąć membranę, ale jako laik nie wiem czy zwrotnica i połączenia wewnątrz kolumny ma jakiś wpływ na to zachowanie.
Kupiłem Altusy po regeneracji i właśnie po podłączeniu baterii zgodnie z oznaczeniami +do+ membrana zostaje wciągnięta i to w obu kolumnach przy tym dźwięk jest wydaje mi się gorszy niż jak podłączyłem kolumnę do wzmacniacza + do -, ale to może tylko coś w rodzaju autosugestii i tylko wydaje mi się lepiej.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Być może podczas naprawy źle podłączono głośniki do zwrotnicy. Jeśli wydaje Ci się, że lepiej gra w przeciwfazie, to tak słuchaj.
Za jakiś czas wróć do "prawidłowego" podłączenia i wówczas podczas takiej zmiany powrotnej stwierdzisz po raz wtóry które podłączenie bardziej Ci leży.

Ale może przede wszystkim warto zareklamować to u tego, kto te kolumny naprawiał albo u sprzedającego. To nie powinno być trudne, by podłączyć prawidłowo.
Inna sprawa, że jeśli coś było wymieniane kolumny jeszcze się "docierają". No, chyba, ze ktoś bardziej spartolił robotę.

Tak na marginesie, to nie myślałem, że Altusy mogą zagrać jeszcze gorzej, niż grają oryginalnie icon_cool.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Faktycznie jeśli podłączymy baterię do głośnika + do + i - do - membrana powinna zostać wypchnięta. Podobnie jeśli podłączymy baterię + do złącza oznaczonego np. kropka. W kolumnach jednak głośniki nie zawsze są podłączane wszystkie w zgodnej fazie. Również nie wszystkie nagrania były wykonywane w zgodnej fazie. Odwrócenie polaryzacji na przewodach nie jest problemem. Gorzej jeśli jedne głośniki w Twoich kolumnach zostały podłączone prawidłowo a inne nie. mogło dojść do odwrócenia polaryzacji przewodów łączących zwrotnicę i zaciski głośnikowe. Wtedy takie działanie na samych przewodach ma sens. W Altusach 140 głośniki niskotonowe i wysokotonowe powinny być podłączone w fazie , a średniotonowy w fazie odwróconej. jeśli głośniki podłączono prawidłowo do zwrotnicy należy odwrócić polaryzację przewodów pomiędzy zwrotnica i zaciskami kolumn.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...