Skocz do zawartości

zestaw stereo-mozliwe?


lolek79

Recommended Posts

Witam wszystkich. Na samym początku chcialem podkreslić ze nie za bardzo jestem obeznany w tematyce ale za to z przyjemnością słlucham dobrego sprzętu icon_smile.gif Szukałem tematów które mogły by mnie naprowadzic na wlasciwy tor ale im więcej czytam-opini,porad-tym większy mam mętlik w głowie. A mianowicie rozważałem nowy zestaw kina domowego ,ale po chwili namysłu (przeciez i tak mało oglądałem filmów-w większości słuchałem muzyki) zacząłem czytać o możliwościach zatąpienia tego stereo. Z opini ktore czytałem wynika że zwkły wzmacniacz podłączony do tv zagra lepiej niz ampli. Jako ze nie chciałbym rezygnować z możliwosci 'filmowych'' zestaw współpracował by z tv-słuchałem na nim muzyki z yt . Wiem że tv nie daje dobrego sygnału dlatego zastanawiam sie czy np jest sens kupowania wzmacniacza za 5-6 tys i glosników za 10 ,czy z takim zródłem moge skupić sie wyłącznie na tym aby kolumny miały wystarczającą ilość mocy bo niuanse o brzmieniu kazdego wzmacniacza ulecą gdzieś przez to słabe żródło. Innymi słowy-czy usłyszę różnice pomiędzy np denonem 1520(100w) a wzmacniaczem o podobnej mocy za 10tys(mam na myśli także bass,srednice itp)bo kolumny to raczej łatwiejsza kwestia-mocne bedą grały mocno-nawet przy odtwarzaczu kina domowego,o ile bedą miały odpowiednią porcje mocy-tak mi sie wydaje. budzet ok 15 tys-muzyka rnb,trap,klubowa
Jeszcze innymi słowy do jakiej kwoty warto inwestowac chcąc zostać przy funkcjonalności kina,czyli mozliwosć oglądania filmów w stereo i słuchania muzyki z tv zastępując np 5.1 na 2.0 i odtwarzacz wzmacniaczem. pozdrawiam i prosze o pomoc.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nic nie napisałeś o wielkości pomieszczenia gdzie ma to zagrać. Dobrze by było wkleić jakiś rysunek pomieszczenia z ewentualnym rozstawem sprzętu. Kwota bardzo ciekawa, za takie pieniądze można kupić dobry sprzęt. Poza sprzętem oczywiście istotna jest akustyka pomieszczenia. Pytasz czy usłyszysz różnicę. Najprościej jest się przekonać w sali odsłuchowej, ale zapewniam, że jeśli nie masz uszkodzonego słuchu to różnicę usłyszysz, oczywiście przy dobrze dobranym sprzęcie, bo zdarzyć się może, że wzmacniacz dwa razy droższy może Ci "nie leżeć" lub być źle dobrany do kolumn. Sprawę źródła z tv rozwiążesz przetwornikiem cyfrowo analogowym (DAC), który przy dobrym doborze znacząco poprawi dźwięk z tv. Telewizor ma być jedynym źródłem? Pamiętaj, że nie tylko moc ma znaczenie, wykorzystane podzespoły wg są nie mniej istotne. Co do kwoty .... nigdy nie będzie za mało icon_wink.gif

Wklej rysunek pomieszczenia, o preferencjach dźwiękowych potrafisz coś napisać?

Przy takiej kwocie odsłuchy są koniecznością, zaś propozycję na forum na pewno się pojawią, jednakże nic nie wiemy o pomieszczeniu, rozstawie mebli, preferencjach dźwiękowych itp.

Łatwo znaleźć instrukcję jak powinien wyglądać pierwszy post. Co do kompletowania stereo zamiast KD z tego co czytam jak najbardziej prawidłowa droga.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzieki za tak szybką odpowiedż. Pomieszczenie dosc spore ok 33- 35 mkw ok5 na ok 6,ertefałka w jednym koncu pod scianą .Muzyka ,jak pisalem ,rnb ,klubowa itp ogolnie dynamiczne i mocne brzmienie z fajnym dołem. śtawiam na tv ze wzgledu na wygodę,nie chce mi sie nagrywac,kupowac plyt itp a tak mam praktycznie nieograniczoną baze klipów,piosenek w zaleznosci od nastroju. Napewno nie celuje w audiofilskie brzmienie czy cos w tym stylu bo jak dla mnie jest po prostu nudne,kazdy ma inne preferencje sluchowe i upodobania i nie koniecznie musze lubic sposub w jakim nagrał to artysta(producent) Wzmacniacz mile widziany dlatego z regulacją tonów. I właśnie czy usłysze plusy plynące np z lampowca lub z hybrydy przy takim układzie?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się pisze pierwszy post, możesz poczytać tu: http://forum.audio.com.pl/Pierwsze-posty-i...-to-t35663.html

I poczytaj także o akustyce oraz ustawianiu kolumn. Jeśli to zaniedbasz, nawet najlepszy zestaw może zagrać dużo poniżej swoich możliwości a nawet źle.
http://www.rms.pl/akustyka/akustyka-pomieszczen
http://www.hifi.pl/porady/ustawienie-podstawy.php

Rzeczywiście jak pisze kolega potrzebnych nam będzie sporo informacji by można Ci było jakoś pomóc.
Oprócz tego wszystkiego na pewno watro by było napisać jaki dźwięk lubisz. Jasny, chłodny, twardy, konturowy, suchy (uwypuklone górne i dolne rejestry) czy wyrównany. Albo ciemniejszy, ciepły, miękki, soczysty, z pełną średnicą, nasycony barwami itp. Możesz opisać to własnymi określeniami.

I kilka słów sprostowania, bo chyba mylisz pewne określenia.
Chcesz kupić kolumny (kolumny głośnikowe). Głośniki, to są przetworniki elektroakustyczne zamontowane w ich obudowach, podobnie, jak terminale głośnikowe (zaciski) i zwrotnica. Czyli są to części składowe kolumny.

Kolumny same w sobie nie mają mocy (oprócz kolumn aktywnych). Mogą tylko jakąś moc przyjąć. Moc ze wzmacniacza, który ją da, napędzi te kolumny.

Kolumny stereo to są po prostu kolumny (dwie kolumny, para kolumn). A 2.0, to terminologia rodem z kina domowego. W stereo raczej nie używa się tego określenia.

Lepsze, ale dobrze dobrane do Twojego gustu, kolumny i wzmacniacz, na pewno dadzą lepszą jakość dźwięku.
Tym bardziej jak się źródło dźwięku, jego sygnał cyfrowy (o ile nie ma dobrej jakości wyjścia analogowego RCA czyli R i L Audio Out) poprawi podłączając jak to wspomniał Simson do DACa.

Niskie tony (to prawidłowa nazwa) o których pisałeś, to bas (przez jedno "s"). Ale bass, to co innego. Sprawdź.
https://pl.wikipedia.org/wiki/Bass

Na koniec oczywiście trzeba system spiąć dobrej jakości okablowaniem. Na pewno absolutne minimum to dobrej jakości miedź beztlenowa OFC. Ale taka miedź to nie wszystko. Kable jak każdy inny element zestawu audio dobiera się pod względem całości systemu, tego co w nim mają poprawić, zmienić, skorygować. Albo po prostu nie zdegradować potencjału dobrej klasy kolumn i elektroniki. Ale o tym podyskutujemy gdy kupisz inne elementy zestawu.
Na kable powinno się przeznaczyć 10 - 25% budżetu na system. Ale to jeśli ktoś przykłada dużą wagę do jakości systemu, ma dobrze skonfigurowany i nie chce już niczego zmieniać w podstawowych elementach.
Oczywiście kable warto kupować używane.

Wspomnę tylko dla porządku, że sprzęt z drugiej ręki, szczególnie w tej cenie może pokazać jeszcze dużo więcej, nawet przenieść jakość dźwięku o umowną klasę wyżej. W takim budżecie można kupić elementy naprawdę zadbane a kosztujące kiedyś dwa, trzy razy więcej.
Bo możesz nie przeznaczać całej sumy na sprzęt używany, ale np. 5 - 6 kzł. A jak się osłuchasz z takim systemem i będziesz miał chęć na poprawę jakości dźwięku, czy brzmienie nie do końca będzie Ci odpowiadało, możesz odsprzedać jakiś element i kupić lepszy albo bardziej w Twoim guście brzmieniowym.
Kupując sprzęt używany mniej (albo wcale) nie tracisz na odsprzedaży. Szczególnie jeśli w dobrej cenie kupisz coś znanego o dobrych opiniach. Myślę, że warto się nad tym zastanowić.

Audiofilskie brzmienie jest nudne? A co to jest audiofilskie brzmienie? icon_rolleyes.gif Może być ono albo dobre albo złe. A najlepiej by Tobie odpowiadało.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lubie ......co mam napisac......wyrazne wokale,gleboki bas ale nie dominujący,dobrze słyszalne instrumenty.Brzmienie raczej cieple. Zasypales mnie tymi określeniami a jak wspomialem mam małe doswiadczenie w tym temacie a tym bardziej w okresleniu tego slowami ktorych uzyleś. Nielubie muzyki jazgotliwej,piskliwej itp. Nie pomagasz mi skoro nie wiem szczerze mowiac o czym piszesz. Podpowiedz mi chociaz na co warto zwrocic uwagę przy odsłuchach,modele ,marki itp. Piszac w ten sposób, temat wygląda na bardziej skomplikowany niż jest w rzeczywistosci.


Wyobraz sobie ze wpadasz pierwszy raz na siłownie i pytasz mnie co i jak a ja: robisz banke hantlami młotkiem ze 4 serie jakies 2 superserie na koniec na tricho miazge i wyciąg a na motyl podciąganie i armate-kazda dziedzina ma swój "slang" który można przełożyć na język właściwy a swierzakom mowi sie tak aby im zaiponowac lub zniechęcić. Edytowano przez RoRo
Korzystaj z funkcji "EDYTUJ" by uzupełnić/poprawić swoją wypowiedź-zamiast pisać jeden post po drugim.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Wzmacniacz mile widziany dlatego z regulacją tonów. I właśnie czy usłysze plusy plynące np z lampowca lub z hybrydy przy takim układzie?


Sporo lepszych wzmacniaczy czy wzmacniacze lampowe nie ma regulacji tonów.

Jeżeli chcesz podłączyć telewizor do wzmacniacza, to zazwyczaj wykorzystuje się do tego cyfrowe łącze optyczne. W takim wypadku trzeba mieć jeszcze przetwornik cyfrowo-analogowy (DAC), Wzmacniacze stereo zazwyczaj nie mają wbudowanego DACa -trzeba to dokupić jako oddzielny element.

Być może masz w TV wyjście analogowe (2x cinch), ale często dźwięk z nic jest gorszej jakości niż z DACa (a w dodatku bywa, że to wymaga jeszcze jakiejś przejściówki).

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

f1angel napisał bardzo przejrzyście i nieskomplikowanie. To nie są slangi. Wpisz w wyszukiwarkę słowo DAC i od razu wyskoczy Ci o co chodzi. Te nazwy są ogólnoobowiązujące w branży. Nie spodziewaj się pomocy skoro nie dasz rady przyswoić kilku słów i trochę też samemu poszukać i poczytać w branży. O gotową receptę trudno, kiedy Ty nie potrafisz nazwać tego co chcesz. Klocek hamulcowy dla posiadacza samochodu to żaden wynalazek i żaden slang, ale ktoś niemający pojęcia o samochodach nazwie to slangiem.

No trochę własnej inwencji, poczytania w branży audio na poziomie podstawowym jest konieczne. Marek i konfiguracji będą dziesiątki jak nie setki.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem co to jest DAC i mam telewizor z podłączeniem do internetu. Przeglądałem na razie wzmacniacze jak vincent 237,227 czy tez denon 1520 i wlasnie,czy w takim zestawieniu bedzie słyszalna rożnica między nimi na takich samych kolumnach?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

...kazda dziedzina ma swój "slang" który można przełożyć na język właściwy a swierzakom mowi sie tak aby im zaiponowac lub zniechęcić.


Na tym Forum "świeżakom" staramy się pomóc - i często to się udaje (jak chcą słuchać).

Ale zazwyczaj potrzebne są dodatkowe informacje, a nie "ciągnięcie za język", bo autorowi wątku nie chcę się/nie zależy by odpowiadać na kolejne pytania w sposób pełny/kompletny.
A poza tym - wiele podstawowych pojęć jest "na wierzchu" w necie i można je łatwo znaleźć i poczytać, by wiedzieć o co chodzi.
Wcześniej już pisałem Tobie o dostępnych w sieci testach tego wzmacniacza - i jak widać skorzystałeś. A w testach zazwyczaj jest napisane, z jakim sprzętem gra.


Będzie różnica między Vincentem (jest to hybrayda) a Denonem 1500 .

Nadal nie napisałeś, czy będziesz potrzebował DAC (we wzmacniaczu i nie tylko)czy nie...

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dlatego pytalem czy bedzie slychac roznice miedzy vickiem a denonem bo wiem ze jest to hybryda ,chodzilo mi czy zauwazalna ona bedzie gry zrodlem jest tv! basssssss napisalem przez pomylke itp szczegoly na ktore zwracacie uwage a zapominajac o pytaniu ktore zadalem na samym poczatku. tu zawsze robi sie z nowicjusza debila i kretyna?????????
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Wyobraz sobie ze wpadasz pierwszy raz na siłownie i pytasz mnie co i jak a ja: robisz banke hantlami młotkiem ze 4 serie jakies 2 superserie na koniec na tricho miazge i wyciąg a na motyl podciąganie i armate-kazda dziedzina ma swój "slang" który można przełożyć na język właściwy a swierzakom mowi sie tak aby im zaiponowac lub zniechęcić.



Ćwiczę na siłowni od około 20 lat i pierwszy raz spotykam się z takimi określeniami (pogrubionymi). Ale może to zależy od "gwary" danego regionu w kraju, nieważne.
Najlepsze jest to , że mój pierwszy raz na siłowni pamiętam doskonale, a bardziej czas przed moją pierwszą wizytą , w którym to właśnie podpytałem , poczytałem o danych ćwiczeniach i ich nazewnictwach, aby nie zrobić właśnie z siebie "ofiary losu" icon_biggrin.gif .
Także trochę inicjatywy nie kosztuje , a można na tym zawsze zyskać. Liczą się chęci i zaangażowanie jak komuś zależy.

Cytat

... tu zawsze robi sie z nowicjusza debila i kretyna?????????



Oczywiście , że nie, wręcz odwrotnie, czasami mam wrażenie , że niektórzy na tym forum aż za bardzo chcą pomóc (chwała im za to), poprzez właśnie próbę zebrania jak największej ilości informacji od pytającego , czego skutkiem będzie w miarę możliwości najlepsze dopasowanie elementów systemu audio , pomocy w akustyce, wszystko pod preferencje użytkownika, aby uzyskał jak najbardziej satysfakcjonujący go dźwięk... Sprzęt audio to nie są bułki w supermarkecie. Trzeba wszystko do siebie dobrać, doszlifować, aby uzyskać odpowiedni finalny efekt, a to jednak wymaga czasu, trochę wysiłku.
Największy jednak problem leży po stronie niektórych założycieli tematów , którzy tak naprawdę nie chcą dobrego dźwięku, nie zależy im , czego skutkiem jest właśnie nagminna irytacja, bulwersacja nie wiadomo o co. Pytanie tylko , w takim razie po co zawracają tyłki jak i tak zrobią po swojemu ?!

Pozdrawiam i życzę więcej luzu icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na forum tym jest wielu Kolegów, którzy nie bacząc na utratę wolnego czasu poświęcają go pytającym. Jaka ich czeka nagroda? Zazwyczaj satysfakcja i słowa podziękowania od tych, którzy oczekiwali tej pomocy.

Ty Kolego lolek79 zarejestrowałeś się na forum wczoraj - 7 lipca i oczekujesz, że każdy z nas szybko albo jeszcze szybciej, nie znając Twoich oczekiwań, upodobań, wiedzy w zakresie audio udzieli Ci odpowiedzi na tzw. cito - w medycynie oznacza natychmiast.

Nikt z nas nie traktuje tutaj nikogo jak "debila i kretyna". A jeśli pojawiają się z naszej strony pytania zbyt dociekliwe lub czasami słowa oceniające, pedagogizujące to nie mają one na celu zdyskredytowanie kogokolwiek, ale raczej naprowadzenie tego kogoś (pytającego) na właściwe tory. Oczekujemy też, że nowo zarejestrowany poczyta przed zadaniem pytania wątki zbliżone treścią do jego ew. zapytania. Po takiej lekturze zauważy też, że jak wyżej wspomniałem jest szerokie grono Kolegów, którzy mu pomogą, pod warunkiem, że da im szansę, jak wcześniej wspomniałem przygotuje się.
No ale jak widać nie wszyscy to rozumieją - szkoda.

Pozdrawiam
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

i dalej pocisk a zero odpowiedzi czy podpowiedzi na pytania zadane na poczatku,zwroccie uwage na czym sie skupiacie! NOTE jezeli twoj pierwszy raz byl na silowni to wspolczuje-moj odbyl sie w innych okolicznosciach przyrody.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

dlatego pytalem czy bedzie slychac roznice miedzy vickiem a denonem bo wiem ze jest to hybryda ,chodzilo mi czy zauwazalna ona bedzie gry zrodlem jest tv!

Będzie różnica, bo oba te wzmacniacze grają inaczej. Więc nawet przy kiepskim źródłem dźwięku da się to zauważyć. Ale który dźwięk bardziej Ci się będzie podobał to trudno powiedzieć.

Tak samo trudno powiedzieć czy jakość filmów z YT jest zadowalająca... Dlatego w odpowiedzi dostajesz (oprócz kilku modeli kolumn) sugestie by spróbować posłuchać i nie kupować w ciemno.
Cytat

i dalej pocisk a zero odpowiedzi czy podpowiedzi na pytania zadane na poczatku,zwroccie uwage na czym sie skupiacie! NOTE jezeli twoj pierwszy raz byl na silowni to wspolczuje-moj odbyl sie w innych okolicznosciach przyrody.

Lolek-tutaj pojechałeś z poczuciem humoru, błysk z Twojej strony niesamowity! Ten i kolejny raczej nie znajdzie akceptacji ze strony pozostałych użytkowników Forum.


Pozdrawiam
PS. A odnośnie "skupiania się", to zamiast dać odpowiedź na nasze konkretne pytania (choćby o sposób podłączenia i DAC), to Ty się skupiasz na walce z wszystkimi i narzekaniu. Z jednej strony pytałeś o rzeczy dość oczywiste i od razu łatwe do odpowiedzenia przy pomocy wyszukiwarki, a z drugiej odpowiadasz że przecież wiesz dobrze (znowu ten DAC).

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Temat jest zablokowany i nie można w nim pisać.
×
×
  • Utwórz nowe...