Skocz do zawartości

Czy wymagana jest kalibracja


spinacz66

Recommended Posts

  • 2 weeks later...
Wymieniłem przody ns STX F130n na większe monitory paki nie wchodziły w grę z braku miejsca cały zestaw mam oparty na STX central i tyły udało wypożyczyć mi się też u mnie w mieście Magnata Sub302A i po kalibracji przody ustawił mi na "duże" ale przestawiłem na "Małe" a zwrotnice ustawił mi na 110Hz i moje pytanie do was jest takie czy jak przestawiłem na "Mały" czy zwrotnice dać na 120Hz czy pozostawić jak Yamaha ustawiła po kalibracji.Czy te 10Hz da coś? Ogólnie jestem bardzo zadowolony z tego zestawu na 20m jest głośno,dynamicznie i szczegółowo sub daje mocny bas i w połączeniu z STXami z całym zestawem bardzo ładnie sie zgrywa.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To przy jakiej częstotliwości będziesz miał podział pomiędzy frontami i subwooferem , sam możesz wybrać i powinieneś zdecydować o tym na podstawie prób. 10 Hz za dużo tu nie zmieni przy takim zestawieniu kolumn. Rejon 100 Hz to zakres przy którym emitowana jest zwykle największa moc przy muzyce z udziałem perkusji. Jest to zakres przy którym najwięcej energii oddaje stopa perkusyjna.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W niektórych amplitunerach brak jest możliwości wyboru częstotliwości podziału pomiędzy subwooferem i resztą kolumn. Dla analogowych systemów Dolby Pro Logic tą wymaganą częstotliwością było 100 Hz . Dla systemów cyfrowych podział ustalono na 80 Hz i zapewne głośniki centralne , które masz spełniają te warunki. Jednak dalsze przesuwanie częstotliwości podziału w górę odciąża je od dużych amplitud pracy ich głośników niskotonowych. 110-120 Hz to dość rozsądna wartość dla kolumn które masz. Z powodzeniem możesz eksperymentować z podziałem w granicach 80-160 Hz.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podczas kalibracji fazy głośników powinny zostać ustawione automatycznie i z znacznie większa dokładnością niż 0 lub 180 stopni. Jeśli jednak któryś z głośników podłączyłeś przed kalibracją niewłaściwie , powinieneś o tym zostać poinformowany przez amplituner. Taki głośnik należy podłączyć właściwie i po tym wykonać kalibrację powtórnie. Ustawienie w subwooferze głośności na połowę głośności to pewne uogólnienie. Subwoofery różnych producentów mogą różnić się czułością wejścia. Niektóre mogą mieć nawet 2 wejścia o różnej czułości. Jeśli ustawisz natężenie dźwięku w subwooferze ciszej , wtedy amplituner skalibruje go tak ze będzie przesyłał silniejszy sygnał z jego wyjścia. Na skutek tego będziesz miał niszy przydźwięk z przewodu. Musisz się jednak zmieścić w zakresie regulacyjnym amplitunera. Jeśli głośność w subwooferze będzie ustawia zbyt duża, może się okazać że się okazać ze kalibracja nie będzie w stanie go przyciszyć do właściwego poziomu. Również jeśli zbytnio przyciszysz subwoofer , wtedy kalibracja może nie być w stanie ustawić właściwej głośności. Dlatego warto poeksperymentować.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wygląda na to że źle zrozumiałeś. Poziom głośności ustawia automatycznie kalibracja. Gdybyś na subwooferze ustawił aby grał ciszej , wtedy układy kalibracji skorygowały by to i ustawiły poziom np. +4 dB. Wtedy subwoofer będzie grał tak samo głośno jak przy innym jego ustawieniu głośności po kalibracji. Wtedy jednak będzie do niego docierał silniejszy sygnał i poziom zakłóceń z przewodu będzie niższy w stosunku do silniejszego sygnału. I odwrotnie jeśli ustawisz głośniej regulację subwoofera , wtedy amplituner wysyła słabszy sygnał aby to skompensować i przydźwięki są silniejsze.
Dlatego wskazane było by ustawienie głośności na subwooferze nieco ciszej i skalibrowanie systemu jeszcze raz. Generalnie im niżej ustawisz głośność na subwooferze i zmieści się to z zakresie regulacji amplitunera , tym lepiej.
Ewentualnym problemem może być sytuacja gdyby amplituner nie był w stanie skompensować ustawienia regulacji subwoofera.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie o to chodzi!!!!!!!

Chodzi o to aby ustawić w subwooferze najniklejszy poziom głośności który skompensuje amplituner poprzez kalibrację, a nie o to żebyś ustawiał głośniej niż ustawi poziom sam amplituner.
Powinieneś ustawić poziom głośności np. na 9 lub 10 i wtedy spróbować skalibrować.
Istotne wtedy jaki poziom ustawi amplituner. Ważne aby wartość ta nie przybrała wielkości maksymalnej.
Gdyby tak się stało, należy zrobić głośniej ( na subwooferze ) i skalibrować po raz kolejny.
Nie chodzi o to abyś miał w ustawieniach wszystkie głośnika na 0.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do regulacji barwy i tego typu efektów służą odpowiednie regulatory( barwy lub korektor graficzny - jeśli są potrzebne ) . Amplitunery mają zwykle ustawienia do oglądania filmów itp. . Często warto z nich skorzystać.
Dodanie głośności subwoofera często prowadzi do tego że subwoofery są be i lepiej wszystko graj jeśli go brak ( no bo wtedy niema czym popsuć brzmienia ).
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No to musisz wiedzieć że zmiana głośności w jakimś zakresie pasma to właśnie zmiana barwy, a subwoofer obsługuje u Ciebie pasmo do 110 Hz. Może lepiej skorzystać ( czasami ) z tych opcji które masz na of . Może nie wszystko na raz. Ale warto je wypróbować, przy ustawieniu subwoofera tak jak powinien być ustawiony.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

×
×
  • Utwórz nowe...