Skocz do zawartości

Sporadyczne trzaski z głośnika


ToTameALand

Recommended Posts

W moim zestawie kolumny podpięte są pod komputer - zaobserwowałem, że czasem (nawet dość często) przy nagłej zmianie utworu w Playerze (kliknięciu w nazwę kolejnego utworu) lub też przy okazji np. cofnięcia okna w Windowsie w głośniku jednej z kolumn (prawdopodobnie twitterze) słychać krótkie pyknięcie/trzask.

Czy to jakaś usterka a jeżeli tak, jak problemowi zaradzić?

Pozdrawiam!
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 63
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

Witam

Oczywiście najepiej byłoby podłączyć inne źródło niż komputer pod wzmacniacz i przełączać utwory. Jeżeli występowały by pyknięcia to coś stało się z głośnikiem, jeżeli nie - wina kompa i wtedy działamy dalej. Inna opcja - podłączyć jakieś głośniczki komputerowe do kompa i zobaczyć jak one się zachowują. Czy też są pyknięcia.

Jeśli chodzi o kolumne to czy jak gra muzyka to głośniki wysokotonowe dobrze grają, nie ma w tym "pykającym" żadnych przesterów? gra tak samo głośno jak w drugiej kolumnie?

Natomiast przy założeniu, że to coś z Pc to te pyknięcia powinny dobiegać raczej ze wszystkich głośników z kolumny , a nie tylko z jednego.

Może być kilka przyczyn takiego zachowania, jeśli wina leży po stronie Pc.Trzeba je po kolei eleminować aby dojść do "winowajcy".
Jaką masz kartę muzyczną? Może być to wina sterowników do karty, spróbuj je odinstalować i zainstalować jeszcze raz. Możliwe , że coś instalowałeś ostatnio i sterowniki weszły w konflikt z innymi.
Jakiego oprogramowania używasz do muzyki? Czy od samego początku są takie "pyknięcia"? Czy ostatnio się pojawiły? Czy słychać je niezależnie od głośności, czy tylko jak gra głośniej?
Jeżeli używasz dodatkowej karty muzycznej { do której podłączony jest wzmacniacz }w slocie Pci , Pcie lub na usb to odinstaluj sterowniki , odłącz kartę, a następnie włącz kartę z płyty głównej i zobacz czy dalej są takie "efekty".
Najmniej prawdopodobne ale spróbuj - jeśli są włączone jakieś efekty, equalizer itp to wszystko wyłącz, zrestartuj kompa.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Karta to musical fidelity v90 dac - nie instalowałem do niej jakichkolwiek sterowników - urządzenie "wgrywa" je automatycznie.


"Jeśli chodzi o kolumne to czy jak gra muzyka to głośniki wysokotonowe dobrze grają, nie ma w tym "pykającym" żadnych przesterów? gra tak samo głośno jak w drugiej kolumnie?"


Czy za przestery można uznać podbarwione sybilanty w wokalach w niektórych utworach?

"Jakiego oprogramowania używasz do muzyki? Czy od samego początku są takie "pyknięcia"? Czy ostatnio się pojawiły? Czy słychać je niezależnie od głośności, czy tylko jak gra głośniej?
Jeżeli używasz dodatkowej karty muzycznej { do której podłączony jest wzmacniacz }w slocie Pci , Pcie lub na usb to odinstaluj sterowniki , odłącz kartę, a następnie włącz kartę z płyty głównej i zobacz czy dalej są takie "efekty".
Najmniej prawdopodobne ale spróbuj - jeśli są włączone jakieś efekty, equalizer itp to wszystko wyłącz, zrestartuj kompa."

Na razie ten nieprzyjemny efekt zaobserwowałem w samym Windowsie, jak i WMP. Pyknięcia pojawiły się ostatnio (kilka dni temu). Słychać je niezależnie od głośności.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli korzystasz z zew. dac'a. Czy dac'a masz podłączonego za pomocą usb do kompa, czy wykorzystujesz karte muzyczną jako źródło i coaxialem albo optykiem puszczasz do daca?


Cytat

Czy za przestery można uznać podbarwione sybilanty w wokalach w niektórych utworach?


W tym przypadku nie.

Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłącz słuchawki bezpośrednio pod kartę muzyczną i posłuchaj czy są też pykniecia.
Odinstaluj sterowniki do karty muzycznej i zainstaluj ponownie z płyty, albo ściągnij najnowsze ze strony producenta.
Zobacz czy coś się zmieniło.

Tak na przyszłość - zainstaluj sobie program Foobar do odtwarzania muzyki. WMP to kicha straszna.

http://www.dobreprogramy.pl/foobar2000,Pro...dows,13337.html

Kliknij w "linki bezpośrednie".
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmmmm... Jeżeli foobar nie czyta jakiś plików z formatami które odtwarza to może wina leżeć w kodeku za pomocą którego były ripowane cd.

Jak podepniesz słuchawki {albo jakieś głośniczki komputerowe} do karty muzycznej to zobacz czy też te trzaski występuja.
W ten sposób wyeleminujemy "wadliwość" dac'a lub kabla usb, który go łączy z Pc.

Niezależnie od wyniku działaj ze sterownikami.

Powodzenia icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuj podłączyć kabel Usb pod inne wyjscie Usb z kompa.
Spróbuj odinstalowć porty usb i zainstalować ponownie.
Jeżeli masz możliwość podłącz inny kabel usb do dac'a
Dobrze byłoby zainstalować twojego dac'a na laptopie albo netbooku, może uda Ci się pożyczyć od znajomych na pół godziny i wtedy sprawdzić.
Dla pewności, sprawdź, wszystkie podłączenia kabli od dac'a do wzmaka {rca}
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podłączyłem kabel pod inne wejście usb, przeinstalowałem porty, sprawdziłem kable, podłączyłem też inny wzmacniacz - niestety nie pomogło.

Pod daca ma też podłączony coaxialnie odtwarzacz dvd - służy jako napęd dla klasycznych płyt CD.
Z tego co do tej pory zaobserwowałem (a raczej usłyszałem) przy odtwarzaniu muzyki w ten sposób w sytuacjach, w których trzaski pojawiają się podczas odtwarzania z pc (włączanie, wyłączanie, nagła zmiana utworów) żadnych zakłóceń nie ma. Wygląda więc na to, że problem tkwi na linii dac-pc, nie wiem tylko co jeszcze mógłby w tym kierunku zdziałać.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W takim razie dobrze by było jakbyś faktycznie pożyczył od znajomeo daca i sprawdził, lub też jak pisałem wcześniej swojego dac'a podpiąć pod inny komputer/laptop. Wtedy sprawa byłaby jasna gdzie leży wina. Tylko koniecznie testuj z innym kablem usb dla pewności.

Jak rozumiem problem nie występuje kiedy puszczasz muzyke z dvd , tylko z pc. Więc może na wejściu usb daca coś się "popaprało".

A podłączyłeś inny kabel usb dla pewności?

Spróbuj jeszcze odinstalować wszelkie kodeki do filmów/muzyki.

A mam pytanie.
Czy te "pierdnięcia" w głośnikach mają stałą głośność niezaleźnie od głośności wzmacniacza, czy jest tak , że np. jak dasz głośniej to głośniej je słychać, a jak mniejszą głośność to wtedy te pyknięcia są ciszej?

Ps. ogólnie jak testujesz to nie słuchaj na dużym wzmocnieniu. Takie pyknięcia mogą {ale nie muszą} uszkodzić głośniki. Lepiej nie ryzykować.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach



Dokładnie dzieje się to przy włączaniu utworu lub wyłączaniu programu (wmp, foobar), albo zmianie utworu w menu danego odtwarzacza, gdy gra inny utwór . A także, gdy w Windowsie cofam się do poprzedniego okna. Poza tym przy pauzie/wznowieniu utworu.

Opcje zmiana kabla/podpięcia laptopa/innego daca jeszcze przede mną.


Wraz ze wzrostem głośności trzaski też są głośniejsze.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Póki co, mógłbyś spróbować jeszcze jednej rzeczy dla pewności. Mianowicie odłączyć zupełnie dac'a. Wlączyć w biosie kartę muzyczną i zainstalować ją i sprawdzić jak to wtedy się prezentuje na samej karcie muzycznej. Podłącz pod nie jakieś głośniczki, czy słuchawki jak masz i zobacz czy to samo się dzieje.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...