Skocz do zawartości

Sporadyczne trzaski z głośnika


ToTameALand

Recommended Posts

Panowie,

posiadam zwykłą marketową listwę zasilającą do pc - chyba każda listwa tego rodzaju posiada filtr przeciwzakłóceniowy i układ przeciwprzepięciowy.

Pod listwę podpięty jest wzmacniacz, monitor, pc, dvd oraz dac. Może tych urządzeń jest za dużo?

Tak czy owak - problem chyba nie tkwi w DACu - zamiast MF V90 podłączyłem Asus Xonar Essence One - trzaski występują nadal.


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 63
  • Created
  • Ostatnia odpowiedź

Top Posters In This Topic

ToTameALand wiesz jak to jest z komputerami, mnóstwo "rzeczy" może powodować jeden problem dlatego trzeba wykluczać po kolei każde z nich. Miejmy nadzieję , że to kabel, a jeżeli okaże się , że jednak nie to dalej będziemy kombinować aż znajdziemy tego "skurczybyka" icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj zrobiłem dłuższe testy i niestety dalej nie znam przyczyny problemu, dodatkowo zauważyłem, że wbrew wcześniejszym obserwacjom problem występuje także na integrze, więc nie jest to chyba kwestia portów usb.

Próbowałem do tej pory: różnych programów do odtwarzania muzyki, wzmacniaczy, daców, kabli głośnikowych i usb, podłączania pc i wzmacniacza pod różne gniazdka, z listwą podłogową i bez listwy.

W dalszym ciągu podczas przełączania utworów, pauzy, wyłączania danego programu (gdy gra muzyka) z głośników słychać krótki trzask/pyknięcie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok, w takim razie wina leży zdecydowanie od strony Pc lub zasilania, jeśli na integrze również są trzaski.

1. Mozę być to wina Software , czyli oprogramowania, sterowniki, gdzieś jest konflikt itp. itd.
2. Może być to wina Hardware - czyli już coś z urządzeniami.

W przypadku 1 jak już wcześniej wspomniałem może powodować to mnóstwo rzeczy , myślę że kolejne próby dochodzenia mijają się z celem , bo może to potrwać.
Co zrobic?
Zainstalować system od nowa. Żadna reinstalacja , tylko wgranie systemu na uprzednio sformatowaną partycję - To całkowicie wykluczy problem z Software.

Jeżeli na czysto zainstalowanym systemie będzie to samo wtedy pozostaje Hardware.

Może to być zasilacz, jakiś układ na płycie głównej, urządzenia peryferyjne (karta graficzna, karta wifi, dvd-rom itp) mogą powodować konflikt, problemy z napięciem.

---------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Póki co:

Sprawdź kabel rca którym podłączałeś: dac - wzmacniacz czy też integra-wzmacniacz, chyba że korzystałeś z różnych.

Jeżeli masz starszą płytę główną i sekcja głośniki jest aktywna to zobacz czy masz tam coś takiego jak "Pc Beep" i wyłącz to:
Panel sterowana -> Dzwiek -> Głośniki (następnie Właściwości) -> w zakladke Poziomy -> "PC Beep" wyciszyc albo ustawic na 0

Sprawdź w menedżer urządzeń czy wszystkie urządzenia działają i są poprawnie zainstalowane. Jeżeli będzie coś nie tak to będą występowały przy nich wykrzykniki lub znaki zapytania.

Jeżeli masz jakieś urządznia podłączone pod usb, typu dysk zewnętrzny, jakaś drukarka, czy coś tam jeszcze to odłącz wszystko , zostaw tylko myszkę i sprawdź czy są jakieś zmiany.

Nie obiążasz w jakiś sposób zasilacza? Nie masz czasem tam włożonych jakiś GTX 970 w Sli?

Odkurz Pc w środku, wyjmij ramy, przedmuchaj wejścia, wyczyść wszystko z kurzu. Po odłączaj wszelkie wtyczki od dysku, dvd-rom, płyty głównej, karty graficznej itp itd. Oczywiście przy odłączonym kompie z gniazdka. Podepnij wszystko z powrotem.

Jeśli nic nie pomogło punkt 1 i do dzieła icon_wink.gif
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To pewnie PC, rzeczywiście.

Kable za pomocą których łączę integrę i daca ze wzmacniaczem są różne, więc to nie to.

W menadżerze urządzeń jest czysto, ale przed chwilą Foobar nagle się zawiesił w środku utworu (nie odwiesił ponownie) i nastąpiło wtedy to charakterystyczne pyknięcie.

Zasilacz może być obciążony - pod koniec maja instalowałem kartę graficzną (Radeon r380) jednak sam zasilacz jest względnie mocny (550W) a problem ujawnił się całkiem niedawno.

No nic, zastosuję się do Twoich rad i zobaczymy co z tego wyniknie.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To w takim razie jeszcze wyjmij kartę graficzną i uruchom kompa bez niej. Rozumiem , że Twoja płyta ma zintegrowany układ graficzny, więc bez Twojej głównej karty powinno się uruchomić. Może to wymagać włączenia w biosie. Przed wyjęciem karty odinstaluj sterowniki od niej, aby mieć pewność , że nie ma po niej śladu. Sterowniki od karty graficznej również mogły ci naknocić. Nie raz spotykałem się z przypadkami , kiedy właśnie sterowniki od Radeonów wiele mieszały w systemie!

Podaj jak możesz markę i symbol zasilacza jaki masz. Niektóre firmy mocno okłamują z danymi mocy.
Jednak tak czy tak to jak podczas odtwarzania muzyki nie grasz w gry icon_wink.gif czy nie pracujesz w programach do montażu filmów czy z jakimś renderingiem to Ta karta graficzna pobiera jakieś 70-90W, więc raczej ona nie obciąża za mocno ale warto sprawdzić.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy tym zasilaczu wszytko powinno działać stabilnie, o ile rzecz jasna nic się w nim nie uszkodziło icon_wink.gif
Procesor zdecydowanie za mocno się grzeje. Tak jak pisałem wcześniej odkurz całego kompa, pamiętaj o wentylatorze na procesorze. Jeśli by się okazało, że jest bardzo dużo kurzu na wentylatorze i nie chce się wciągnąć do odkurzacza to możesz użyć np. pędzelka aby go "odkleić" od łopatek.

Pozdrawiam...
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Panowie, niestety problem nie ustąpił (a wręcz przeciwnie) i obawiam się, że to jednak nie wina PC.

Podpiąłem pod sprzęt laptopa - było tak samo, trzaski przy nagłych zmianach utworu, nieczyste dźwięki windows. Poza tym trzaski/pyknięcia przy np. włączaniu, wyłączaniu, zmianie głośności, pauzowaniu filmów na youtube (nieregularne).

Ostatnio słyszę krótkie trzaski (rzadko) nawet podczas odtwarzania muzyki, także z CD (odtwarzanych za pomocą podpiętego pod dac odtwarzacza DVD), nie tylko z PC, niezależnie od wzmacniacza i niezależnie od tego czy słucham poprzez daca czy integrę.

Przykładowo - podczas odtwarzania "Children of the Grave" Black Sabbath, ok. 00:13-00:15 czasu trwania utworu zawsze pojawia się w twitterach obu kolumn krótki trzask/syknięcie. Ten utwór posiadam akurat w formacie flac i mp3. W obu wersjach trzask się pojawia.
Z ciekawości odpaliłem tez ten utwór na youtube i trzask pojawia się ok. 13 sekundy:
https://www.youtube.com/watch?v=qwPGluKDXnA
Podobnie: „Fight Fire with Fire” Metallica ok. 4:37 zawsze słyszę trzask/pyknięcie:
https://www.youtube.com/watch?v=xjlgUx7_aN0

Podobnie ma się rzecz z niektórymi, innymi utworami - od czasu do czasu (rzadko ale jednak) minimalnie trzeszczą. To krótkie ciche trzaski/nienaturalne pyknięcia. Raz usłyszałem to nawet, gdy wzmacniacz był włączony natomiast muzyk nie grała.

Wcześniej głośniki grały bardzo czysto, trzasków nie było, więc może to jednak głośniki uległy uszkodzeniu i pora na (nieskuteczną zapewne, jak to zwykle bywa) reklamację?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli coś trzeszczy kiedy nic nie gra to praktycznie pewne że problem nie tkwi w głośnikach. Dla pewności można wymienić kondensatory elektrolityczne w zwrotnicy ( jeśli tam takowe są ). Problemu szukał bym raczej we wzmacniaczu. Ale że są to nowe kolumny to wymiana kondensatorów w zwrotnicy raczej mija się z celem.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro trzaski i piki występują w określonych piosenkach i w ich określonych fragmentach to chyba znak, że coś się udzkodziło w kolumnach. Jakby jakaś częstotliwość nie była odpowiednio filtrowana przez zwrotnicę dla głośnika wysoko tonowego.
PS. Aby wykluczyć temat komputera, wyjścia usb, jakiegoś oprogramowania , lub daca puszczałeś może wspomniane kawałki z np. smartfona?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie mam ani dywanu, ani też nowych urządzeń.

Spróbuję zatem puścić muzykę ze smartfona i pożyczyć od kogoś jakieś kolumny. Dziwne tylko, że trzaski występują w obu kolumnach na raz zwłaszcza, że słuchałem głównie na source direct, gdy sd wyłączałem nie podbijałem żadnych tonów. I nigdy nie przekroczyłem godziny 11 na wzmacniaczu a słuchałem głównie na 9-10.
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Przykładowo - podczas odtwarzania "Children of the Grave" Black Sabbath, ok. 00:13-00:15 czasu trwania utworu zawsze pojawia się w twitterach obu kolumn krótki trzask/syknięcie. Ten utwór posiadam akurat w formacie flac i mp3. W obu wersjach trzask się pojawia.



Z ciekawości włączyłem ten kawałek, w sekundzie którą podajesz rzeczywiście słychać lekki trzask (bardzo krótki i niepasujacy do linii muzycznej). Od razu podłączyłem słuchawki do kompa, trzask też usłyszałem. Zadzwoniłem do kumpla, aby też posłuchał na swoim kinie domowym. Trzask też usłyszał.

Wobec powyższego myślę, że to raczej wina nagrania, albo my wszyscy mamy coś nie tak ze sprzętem, a mało to prawdopodobne żeby przynajmniej trzy osoby miały tą samą awarię ?
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Kolumny, wzmacniacz i DAC (tu padł zasilacz, sprzęt przestał się włączać, jednak na innym DACu problemy nie ustały) oddane na gwarancji.

Trochę sobie poczekam na wyniki ekspertyzy - sprzęt oddałem, gdyż nie mogąc znaleźć przyczyny (nie licząc niedziałającego DACa) uznałem, że to pozwoli wyeliminować niektóre możliwości. Czas się przyzwyczaić na co najmniej 3 tyg. do komputerowych creativów;-)
Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 weeks later...
Panowie,

już wiem czym spowodowana była przynajmniej część problemów ze sprzętem.

W DACu padł zasilacz.

To on powodował wywalanie się programów muzycznych oraz prawdopodobnie nieprzyjemne podbarwienia sybilantów (teraz ich nie ma).

Pod koniec swego żywota zasilacz był bardzo gorący i buczał, po wymianie już się tak nie nagrzewa i nie wydaje żadnych odgłosów. Cóż, przekonałem się więc na własnej skórze, że zasilanie nawet do DACa ma wpływ na jakość dźwięku.

Co do reszty problemów - załatwiłem problem doraźnie a mianowicie słucham muzyki z PC rzadziej, w Windows wyciszyłem wszystkie dźwięki, w odtwarzaczach ustawiłem fading. Źródła trzasków nie znalazłem, póki co musi mi wystarczyć takie rozwiązanie.


Link do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Gość
Odpowiedz...

×   Wkleiłeś treść z formatowaniem.   Przywróć formatowanie

  Only 75 emoji are allowed.

×   Twój link będzie automatycznie osadzony.   Wyświetlać jako link

×   Poprzedni post został zachowany.   Wyczyść edytor.

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Utwórz nowe...